کیسه خواب

 

Kise khab 1

 

 

کیسه خواب نیز از وسایل ضروری یک کوهنورد است که بیشتر در برنامه های چند روزه که احتیاج به شب مانی در کوه دارد استفاده می شود .

 خواب یکی از ضروریات انسان مخصوصا برای تجدید قوا می باشد . بنابراین کیسه خواب راحت و نرم و گرم از اهمیت بالایی برخوردار است .

 کیسه خوابها به دو نوع پرو الیاف تقسیم بندی می شوند .

 کیسه خوابهای پر که حاوی پر قو هستند از قدیم بسیار مورد توجه بوده اند . تنها نقیصه کیسه خواب پر اینست که اگر خیس شود خشک شدن آن به زمان زیادی نیاز دارد و خیس شدن در زمستان نیز برابر با یخ زدگی  و یا مرگ است ! برای رفع این نقیصه الیاف جدیدی به شکل لوله های تو خالی ساخته  شده و در ساخت کیسه خوابهای جدید و حرفه ای از آنها استفاده می شود . این الیاف با وجود سبکی از حجم بالایی برخوردارند  که بسته بندی در کوله را کمی مشکل می سازد .

 البته این نقیصه نیز در الیاف جدید به نام ترمو لایت  برطرف شده استچون کیسه خواب پر هنوز طرفداران زیادی دارد کمی درباره آن بیشتر توضیح می دهیم . میزان پر موجود در کیسه خواب بصورت درصد کرک و ساقه پر بیان می شود .

 مثلا پر ۶۰/۴۰ یعنی ۴۰ درصد آن ساقه و ۶۰ درصد آن کرک پر است . بدین ترتیب کیسه خوابهای

۷۰/۳۰ و ۸۰/۲۰ و ۹۰/۱۰ و ۹۵/۵ نیز موجود است .  که این نوع آخر بسیار حرفه ای و مخصوص صعودهای بلند می باشد . لازم بذکر است که هرچه درصد کرک پر بیشتر باشد کیسه خواب گرمتر و سبک تر است دمای مطلوب کیسه  خوابها نیز با سه دمای حداقل و راحت و حداکثر بیان می شود . مثلا ۱۰و۱۷- و ۲۵- درجه سانتیگراد یعنی این کیسه خواب برای دمای بین ۱۰ درجه بالای صفر  تا ۲۵ درجه زیر صفر مناسب است ولی ۱۷- درجه  سانتیگراد راحت ترین و مطلوبترین دمای آن است  و نزدیک به دمای حداقل از گرما و نزدیک به دمای  حداکثر از سرما اذیت خواهید شد .

دمای حداکثر یا نهایی تنها از یخ زدن اعضای بدن جلوگیری می کند و شما خواب خوبی در این دما  نخواهید داشت . بنابراین در خرید کیسه خواب به دمای حداقل بیشتر توجه شود . ضمنا هرچه کیسه خواب درصد کرک بالاتری داشته باشد دمای متوسط آن به دمای حداکثر نزدیکتر می شود و  اصطلاحا قویتر است . و باز هم همان حرف تکراری که با توجه به برنامه خود کیسه خواب را تهیه کنید .

یعنی حداقل باید دو کیسه خواب داشته باشید یکی برای بهار و دماهای بالای صفر و یکی برای پاییز و زمستان و دماهای زیر صفر . تابستانها هم که لخت می خوابید تا پشه ها دلی از عذا در بیاورند.

کیسه خوابهایی که در ایران موجود است تا حدود ۴۵- درجه سانتیگراد هستند و جوابگوی آب و هوای ایران هستند . هرچند می توان با افزایش لباس و پوشیدن البسه پر نیز به گرمای بدن افزود .

در مورد طول کیسه خواب حتما از طول بدن شما بلند تر باشد تا در صورت نیاز بتوانید کفش و یا ظرف آبتان را شب در ته آن بگذارید که تا صبح یخ نزند.

 در خانه و زمانی که از کیسه خواب استفاده نمی کنید آن را بصورت باز از چوب لباسی آویزان کنید تا پر های آن پف کند و اصطلاحا نشکند . چون شکستن پر و خوابیدن آنها بر روی هم ازدمای کیسه خواب می کاهد .

نکته :

حتما موقع خواب از لباس زیر خشک استفاده کنید . چون اگر تنها زیرپوش شما بر اثر تعرق خیس شده  باشد و داخل ده تا کیسه خواب هم که برویدباز سرما خواهید خورد.

در صعودهای زمستانی دقت کنید که شب همه با هم به خواب نروید ونوبتی یکی از گروه بیدار بماند تا خدای نکرده در صورت سرمازدگی اعضای گروه بتواند آنها را از خواب احتمالا ابدی بیدار کند.

 

 

kise khab 2

 

2 Comments

  1. جنابِ خضرایىِ عزیز، درود بر شما !
    مایلم نظرِ شما را در بابِ کیسه خوابِ مدلِ Trek Lite SQ 0 دیوتر براىِ برنامه هاىِ سه فصل و کیسه خوابِ زمستانه ىِ مدلِ Lalitude lT ||| Reg کارخانه ى Sea to Summit بدانم ؟ اصولاً شما کیسه خواب هاىِ شرکتِ سى تو سامیت رو تأیید مى کنید ؟ چون برخى از فروشندگان نظرِ چندان مساعدى در موردشون ندارند! همچنین لطفاً در خصوص ِ این دو مدل کفشِ اسکارپا ، مرا راهنمایى کنید :
    Revolution Gtx و Revolution Pro Gtx به نظرِ شما این دو مدل براىِ هر نوع فعالیتِ کوله گردى در تمام فصول مناسب اند یا نه ؟ .. ممنونم.

    1. درود بر شما
      کیسه خواب Deuter Trek Lite SQ 0 با توجه به درجه راحتی که داره ، برای برنامه های سه فصل مناسب است. در مورد کیسه خوابهای برند See To Summit باید بگم کیفیت ساخت بسیار بالایی داره و مدل Latitude 3 کاملا جوابگو برنامه های زمستانی است. در مورد توصیه نکردن فروشندگان باید بگم چون حاشیه سود این برند از برندهای دیگه کمتره ، کمتر فروشنده ای زیر بار این کالا میره و خب طبیعتا تبلیغ منفی هم میکنن!وگرنه برند See To Summit جزو بهترینهای دنیاست و در خصوص تجهیزات کمپینگ حرف اول رو میزنه و دهها جایزه بین المللی گرفته. در مورد کفش Scarpa باید خدمتتون عرض کنم ، مدل R-Evolution GTX بیشتر مناسب کوهپیمایی سبک هست و نوع R-Evolution Pro GTX مناسب کوهنوردی نیمه سنگین و مخصوصا کوله کشی. از نظر من مدل Pro بسیار کاربردی تر و مناسبتره. شاد باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *