فدراسیون کوهنوردی با سنگنوردان معترض برخورد قهرآمیز نمی کند

 

زنجان - ایرنا - رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی گفت: دلم برای جوانانی می سوزد که با تحریک عده ای از دور رقابت های سنگنوردی زنجان خارج شدند، هرچند فدراسیون به شکل قهرآمیز با این موضوع برخورد نخواهد کرد.

به گزارش ایرنا، 18 سنگنورد جوان راه یافته به فینال مسابقات 'بولدرینگ' سنگنوردی انتخابی تیم ملی مردان ایران در زنجان، بدلیل اعتراض به داوری و نحوه برگزاری مسابقات توسط فدراسیون از حضور در این مرحله از پیکارها خودداری کردند. 
رضا زارعی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در هر رشته ورزشی، اعتراض به داوری وجود دارد اما نوع بیان آنها متفاوت است، متاسفانه ورزشکاران قدیمی و کسانی که عمر سنگنوردی آنان به پایان رسیده برای تحقق خواسته های خود، ورزشکاران جوان حاضر در رقابت های سنگنوردی زنجان را تحریک به اعتراض کردند. 
این مسئول خاطرنشان کرد: شایسته است اگر ورزشکاران پیشکسوت اعتراضی به نحوه داوری مسابقات دارند به جای تحریک جوان ها و پایمال کردن حقوق آنان، از راه قانونی پیگیر موضوع باشند. 
زارعی افزود: فدراسیون در مرحله نخست سعی می کند ضعف های خود را برطرف و سپس کمک کند تا ورزشکاران جوان به عرصه فعالیت بازگشته و بهتر از قبل به فعالیت های سنگنوردی خود ادامه دهند. 
وی یادآور شد: در رقابت های سنگنوردی انتخابی تیم ملی مردان ایران در زنجان، داوران کارورز در کنار داوران بین المللی و رتبه دار به قضاوت مشغول بودند و برای اینکه این داوران رشد کنند باید در مسابقات باشند. 
زارعی تصریح کرد: خطای داوری به حتم وجود دارد ولی حتی اگر داور خطایی هم داشته باشد نباید برخورد قهرآمیز با این داور کرد و جو مسابقه ملی را اینگونه برهم زد. 
زارعی یادآور شد: در بحث جایزه دار بودن این رقابت ها نیز، سنگنوردان شرکت کننده کم لطفی کردند و در واقع تا به امروز در تمام مسابقات برگزار شده، جوایز نقدی اهدا شده است و اهدا جوایز در این مسابقات نیز پیش بینی و حتی به ورزشکاران نیز اعلام شده بود. 
فینال این رقابت ها، عصر شنبه /28 بهمن جاری/ تنها با شرکت 2سنگنورد در سالن اختصاصی سنگنوردی واقع در مجموعه ورزشی انقلاب زنجان برگزار شد. 
هجدهمین دوره رقابت های سنگنوردی بانوان و مردان ایران، در رده سنی آزاد و رشته های سرعت، سرطناب (لید)، بولدرینگ و ترکیبی (Combined) با هدف انتخاب نفرات برتر به منظور شرکت در اردوهای انتخابی تیم ملی به منظور انتخاب سنگنوردان برتر برای اعزام به بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا و المپیک 2020 توکیو، از 22 تا 29 بهمن جاری در زنجان برگزار شد.