گفت و گو با صخره نوردی که لقب شجاع ترین مرد جهان را با خود دارد!!

گفت‌وگو با صخره‌نوردی که لقب شجاع ترین مرد جهان را با خود دارد! ... «الکس هانولد»

-الکس، از چه زمانی صخره نوردی عضوی جدا ناشدنی از زندگیت شد؟
از کودکی، تقریبا از هر چیزی بالا می رفتم، هر چیزی که ارتفاع جزئی نیز داشت، من سعی داشتم از آن بالا بروم.تا اینکه در سن یازده سالگی، پدرم مرا به سالن های سنگنوردی برد، و از همان لحظه، شروع حرفه ای شدن من بود.

-در طول هفته، چند ساعت زمان برای تمریناتت می گذاری؟
در حدود 25 تا 30 ساعت هفتگی، یا صعود طبیعی انجام می دهم و یا اینکه، تمرینات بدنیم را دنبال می کنم

-لقب شجاع ترین مرد جهان از آن توست، نظرت در مورد آن چیست؟
خیلی با این لقب موافق نیستم. چرا که بستگی دارد، چگونه شجاعت را معنی کرد. من خودم را سنگنوردی می دانم که گاهی نیز می ترسد. اما به علت سابقه بیست ساله من در این رشته، باور دارم که این ترس باعث می شود هیچ گاه دست به کار اشتباهی نزنم و به هر دلیلی صعود نکنم. باور دارم که صعودهای سولو ایمن من تنها به دنبال تمرینات اصولی من و ذهن همیشه بیدار من در صعودها، می باشد.

-موفقیت صعود سولو دیواره ال کاپیتان متعلق به توست، از حس و حال آن لحظاتت بگو...
بخواهم واقعیت را بگویم، کاملا انتظار صعود موفقیت آمیز را داشتم، چرا که از مدت ها قبل برنامه ریزی اصولی و تمرینات متناسب را انجام داده بودم.  زمانی که به بالای مسیر، رسیدم خوشحالی وصف نشدنی تمام وجودم را فرا گرفته بود.
من در صعودهایم همیشه اولین و آخرین نکته ای که مدنظر دارم، صعود سلامت و ایمن است به دور از هرگونه حس قهرمانانه.
رکورد صعود سرعتی ات به ال کاپیتان چقدر بود؟ دو ساعت و بیست و سه دقیقه و پنجاه و یک ثانیه.

-چرا تا به حال بر روی هیمالیا یا قراقروم صعودی نداشته ای؟
هیمالیا را به این دلیل که مقادیر بسیار زیادی برف و سرما و هوای غیر پیش بینی دارد، و برای  صعود سولو، حتما ایجاد مشکل خواهد کرد. در مورد قراقروم((برج ترانگو)) مدتی است که فکرم را مشغول کرده است، اما اگر حقیقتش را بخواهید، زیادی تمایل به ارتفاعات بلند ندارم، چرا که بی دلیل احساس ضعیف بودن به من دست می دهد و من همیشه دوست دارم احساس قدرت و قوی بودن داشته باشم. اما شاید یک روزی این کار را انجام دهم.

-حرف آخر
بسیار کتاب بخوانید، کتاب بد وجود ندارد، هر کتابی مطالبی برای آموختن دارد... عقلانی صعود کنید، هیچ صعودی ارزش به خطر افتادن جان  شما و ناراحتی خانواده شما، را ندارد... از صعودهایتان نهایت لذت را ببرید...

این گفت‌وگو توسط تحریریه «کوه‌نوشت» ترجمه شده است / برداشت با ذکر منبع مجاز است.
منبع: «ای بی سی»