پایان ششمین جشنواره دوسالانه فیلم های کوهنوردی

ششمین جشنواره دوسالانه فیلم های کوه نوردی باحضور جمعی از پیشکسوتان، هیمالیانوردان، غارنوردان ،مربیان و کوه نوردان  در روز پنجشنبه ۲۱ دی ماه آغاز شد. مجری مراسم «سهند عقدایی»  نحوه شکل گیری این جشنواره را که در سال ۸۳ توسط آقای کاوه کاشفی از اعضای جاوید باشگاه دماوند و رئیس اسبق هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران مطرح و در دومین دوره هیات مدیره انجمن به ریاست آقای کیومرث بابا زاده آغار بکار کرد را توضیح دادند.
در ادامه مراسم « پرویز امرایی » رئیس هیات مدیره انجمن با ایراد سخنانی کوتاه با ادای احترام و خوش آمد گویی به حاضران و تشکر از کسانی که با ارسال آثار خود در این جشنواره شرکت نمودند،همچنین ایشان تشکر خود را از هیات داوران ابراز نمودند که که قضاوت این دوره را عهدار شدند.وی در ادامه خاطر نشان کردند با توجه به کثرت برنامه هایی که توسط کوه نوردان کشور صورت می گیرد انتظار می رفت شاهد حضور قابل توجهی از نظر ارسال آثار از سوی کوه نوردان سراسر کشور باشیم.
 
 
همچنین وی با ابراز خرسندی خود از این رویداد فرهنگی که پس از تاخیری دوساله امروز با تلاشهای زیاد باردیگر علاقه مندان به ورزش کوه نوردی را به دور هم جمع کرد تا شاهد هنر دوستان و همنوردان در انتقال دیالوگ های اثر گذار از برنامه های کوه نوردی شان باشیم که این امر خطیر می تواند بار آموزشی ارزشمندی در عرصه فعالیتهای کوه نوردی و مسائل زیست محیطی برای جامعه کوه نوردی بدنبال داشته باشد.وی در پایان سخنان خود تاکید داشتند که خلاء دبیرخانه دائمی برای این جشنواره که هر دوسال  یکبار اجرا می شود مشهود است که در  این خصوص  اظهار امیدواری کرد که این امر مهم بزودی با همیاری اعضای فعال انجمن محقق خواهد شد.
اين جشنواره که با هدف  انتقال تجربيات ذي قيمت فعاليت هاي عرصه كوهستان از اولین همایش خود در سال نخست بصورت فیلم و گزارش دوسالانه  شروع  و در دوره های بعد این دو به صورت مستقل بکار خود ادامه دادند.
 
 این دوره ۳۲فیلم به جشنواره ارسال شده بود که از آن آثار  تعدادی به مرحله داوري رسیدند که پس از بازبيني و ارزيابي های صورت گرفته توسط پنج داور باسابقه کشور فیلم های نهایی برای نمایش در جشنواره برگزیده شدند.
داوران این جشنواره عبارت بودند از :
  • احمد وخشوری
  • احمد قانعی
  • حجت فروغی
  • محمد حسن نجاربان
  • عباس فعال
در روز نخست ١١ اثر با نامهاي آفريقا ، علم كوه ، سبز چيا ، خانتانگري ، طاعون ، دره يخار ، قله ريزان ، موستاق آتا ، غار قلا ، ايلند پيك ، شرپا به نمایش درآمد.و در روز دوم نیز
 فیلمهای تنفس مصنوعی، اردوی علم کوه، دماوند غربی، موستاق آتا، البروس، رویای یخ، دره یخار پخش شدند.

در مرحله پایانی پس از قرائت بیانیه هیات داوران توسط حسن نجاریان از هیات داوران تجلیل شد.در آیین اختتامیه این دوره با اعلام برگزیدگان ششمین دوره فیلم های کوه نوردی  نظیر رویای یخ، بخاطر ارج نهادن به قصه ی آن توسط انجمن طی لوحی از آن تجلیل شد، 

همچنین فیلم های طاعون، دماوند غرب، و فیلم سبز چیا دیپلم افتخار این دوره را به خود اختصاص دادند، که به رسم یادبود به هرکدام از آنها لوح یادبود اعطا گردید .
در خاتمه برترین های این دوره از جشنواره اعلام شدند.
 
  •  فیلم اردوی علم کوه باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند رتبه سوم و  به کار گردانی مرتضی رحمتی؛
  •  فیلم موستاق آتا کاری از آقای محمدرضا افکاری رتبه دوم،
  •  فیلم خانتانگری کاری از آقای امیرحسین جابر انصاری رتبه نخست .
 
 
جوایز این دوره  تندیس و لوح یادبود به همراه  مبلغی  1000000 تومان  وجه نقد به برنده نفراول ؛ تندیس و لوح یادبود به همراه مبلغ 700000 هزارتومان به نفردوم؛ تندیس و لوح یاد بود به همراه مبلغ 500000هزارتومان به نفرسوم؛ بودند.
 
منبع : انجمن کوهنوردان ایران