«سیمون مورو» : اعتراض دارم! … در زمینه صعود انفرادی به «اورست» اعتراض دارم!‌در آستانه شروع سال نو میلادی، قوانینی جدید برای صعود به  قلل نپال خصوصا اورست، وضع شد که چندی پیش  در کانال  «کوه‌نوشت» به آن پرداختیم ... قوانینی که  در آن، ممنوعیتی را در زمینه صعود انفرادی به اورست ایجاد کرده است!

 «سیمون مورو» پس از وضع این قانون به شدت موضع گیری کرد و انتقادهای بسیاری بدان نمود ... او امروز ایمیلی را برای «کوه‌نوشت»‌ارسال کرده است که عیناً از نظر می‌گذرانید:

«ممنوعیت صعود انفرادی به «اورست»، یک ضربه و آسیب بسیار جدی به بدنه هیمالیا‌نوردی است!  ... روح اکتشاف مسیرهای جدید و صعودهای زمستانی در منطقه را، کاملا نابود، می سازد! ... درست مثل است، که بگوییم تنها در صورتی به «مون بلان» می توانید بروید که شرپا همراه خود داشته باشید!
وضع این قانون اشتباه، در واقع مرگ و نابودی هیمالیانوردی خواهد بود! ... و به بیانی دیگر، خداحافظي با آزادی انتخاب در شیوه کوه‌نوردی است!
من ناراحتی خودم را از وضع این قانون ابراز می دارم.

 «سیمون مورو»

شایان ذکر است؛ نکته ای دیگر که در قسمتی از این قانون تصویب شده‌ی جدید آمده، محدودیت ورود افراد نابینا و معلول به هیمالیاست، که این قانون نیز اعتراضات شدیدی را از طرف جامعه جهانی کوه نوردی، خصوصا امریکا و بریتانیا به همراه داشت ... آن ها در اظهار تاسف خود، اعلام نموده اند که این قانون یعنی همان تبعیض کامل علیه قشری که نیاز به توجه بیشتری دارد و عملا به آن ها با این قانون، ناکارآمدی‌شان، را متذکر می شویم!

—-------------------------
این مطلب تماماً توسط تحریریه «کوه‌نوشت» تهیه شده است / برداشت با ذکر منبع مجاز است.