بیانیه هیات داوران ششمین جشنواره دوسالانه ی فیلم کوهنوردی

همنوردان پاک دل و سخت کوش

با سلام و عرض ادب

       قضاوت در باره ی تلاش ارزنده شما در ستیز نابرابر با دشواری و قهر طبیعت در کنار نگاه پر مهرتان به روحِ بزرگِ انسانی، ما را بهت زده ساخت. هم آن زمان که از دست یازیدن به قله و عشق صعود صرف نظر کرده به قصد یاری رساندن و نجاتِ جانِ انسان تا زانو زدن روی قله ی هر چند در پایین دست تا ستیز با سرما و سوز جانکاه و سر تسلیم نهادن مقابل قاتل مهربان در هنگامه ی که با بهمن و صخره های سرد راه بر شما بست است، کاری شاق می باشد.

   هم گامتان شدیم از قله ی همچون ریزان به همراه توضیحات جامع و کامل آن، تا در حسرت چند و چون رسیدن به قله "البروس"بمانیم. از معلق پل های رو به آسمان با زمزمه ی دعای پر انرژی "اٌمانی پدمه اًمانی هو" سفر کردیم بر  بلندای افلاک و در حَصرَت زمزمه ی نغمه آذری در مسیر ساوالان این عروسِ عاشقِ کوه ها تا ثبت تصاویر لمسِ تلخِ سونامی در دریاچه.

 دو رُخ از بام وطنم دماوند را چشیدم. یکی یاری و برگشت به حکمِ انسانیت و دیگری گذشتن از کنارِ مجروحی که نیازش به یاری توست و تو خسته جان، آخر مگر سر ستیزت بود؟

 با این همه آموختم حرکت با راکت در دل شیب بی انتها، امداد رسانی و نجات فنی تا رعایت نرم آهنگِ منظم صعود و احسنت گفتن به عامل ثبت تصویر در شرایط سخت و یخ زده و نفس گیر تا ریزش اشک شوق روی قله، زانو زدن، عشق ورزیدن به یاد انسان نشستن، آرزو کردن.

   تو به ما رسم انسان بودن را با شکستن تفنگت و سوزاندن قفس نشان دادی و عشق پرواز، وَه چه مشق عاشقانه ی دیکته کردی برای ناز بچه های کرد. کاش همه ی قفس ها و تفنگ ها می شکست.

   با تو گریستم کنار کَل و بز طاعون گرفته در کنار همت  و یاری پاکت ای نیک اندیش. با هر پرش تصویر و عبور بی نشان دوربین بارها بر امکاناتِ فوق مدرن خًرده گرفتیم که اگر امکانات تا این حد است، حاشا بر این بی آموزشی و تنبلی که استفاده درستی از دوربینی نظیر گٌپرو و... نشده و این که حاصل کار تصاویر ی بی روح، پر لرزش و چشم آزار شده است. لطفا از یاد نبریم این دوربین وسیله ی کنار دوربین اصلی محسوب می شود. متاسفانه مشاهده کردیم عبور با باتون از شکاف های مهیب یخچالی را در حالی که مسیر ثابت گذاری شده بود که این حرکت چیزی نیست جز مشق مرگ را رسم کردن.

   با نهایت تشکر و ادب از جناب آقای حسین فرجی به منظور تدوین فیلم های با ارزش و بازنگری آثار  قهرمان دل و جان  زنده یاد مهدی عمیدی، بزرگ مرد فرهیخته کشور با تصاویر کم نظیرکوه های بلند در کنار نشان دادن رنج باربران، تا ثبت لالایی جان، بر رقص رود و تصاویری پر احساس از احترام به روح بزرگ انسان در فیلم آیلندپیک       

هر چه تصاویر و شات های شما را با شوق ورق زدیم، حسرتمان افزون شد، کاش و کاش  اصلا یک تا سه ی نبود و می شد یک تا ده کنار هم چید تا مجموعه ی زیبا رسم گردد. آن موقع با فکری آسوده تری می توانستیم دفتر دو سالانه را ببندیدم و از کوچه باغ آشنایی چشم براه دیگر تصاویرتان باشیم.

قبل از اعلام رای داوران ارجمند پیشنهادات زیر به منظور ارتقا کیفی و کمی کارهای آینده به ذهنمان رسیده است:

  •      از این پس جهت آثار ارسالی سقف دقیقه معین می گردد. ( بعضا داشتیم آثاری با زمان بالای 80 دقیقه که از حوصله بینندگان خارج بود، ولی میشد با یک تدوین بهتر زمان آن را تقلیل داد.) و یا بلعکس نواقصی هم در آثار کوتاه مشاهده شد که براحتی قابل رفع و رجوع بود.
  •       در وحله اول بهتر است آثار ارسالی توسط کارگروهی مورد بازبینی قرار گرفته و سپس فیلم های مرتبط به هیات داوری ارجاع گردد تا ایشان زمان بیشتری صرف دیدن آثار نمایند.
  •       بهتر است از این به بعد یکی از مفاد دریافت و قبول فیلم ها استفاده از راش های همان برنامه اصلی باشد.
  •       از پذیرش فیلم های بدون تیتراژ، معرفی و  غیر مرتبط با موضوع پرهیز گردد.

یاران با صبر و اندیشه:

       گرفته کوله بار زاد ره بر دوش. بِره صعود شدیم از دره به قله. آماده فرود به ژرفایِ تاریکِ غارهای سهمگین، در کنارِ استفاده از تجارب ارزنده ی داورانِ پیشکسوت که هر یک با رزومه ای پٌر پیمان در جشنواره حضور دارند. از به تصویر کشیدن قلل کشور، تا ستیز رزمنده دلیر در طوفان، برف و سرمای تن سوز، تا ترنم باران عشق و ثبت نخستین افتخارات قلل هشت هزارمتری جهان و ثبت تصاویر عملیات امداد از ارتفاعات بلند اینان ارمغانی است ناقابل که باشد مقبول افتد.

 داوران ارجمند آقایان: حجت فروغی، احمد قانعی، عباس فعال، محمد حسن نجاریان، احمد وخشوری

رای هیات داوران:

  •       عنوان "سومی" جشنواره  با توجه به ثبت تصاویری فیکس و شارپ توسط جناب رحمتی. گزینش مصاحبه های مرتبط، رعایت نکات فنی، تدوین و صداگذاری درست و نهایتاً داشتن نگاه پُر ز مِهر به مساِیل زیست محیطی به تهیه کننده این اثر جناب آقای وحید بهرامی با فیلم"اردوی علم کوه" تقدیم می گردد.

 

  •       نشان دادن مقابله با یخ، سرما، طاقت در صعودهای شبانه، امداد و یاری رساندن به دیگران در شرایط سخت، صعود با راکت های بی قواره، تعداد زیاد نفرات و رعایت انصاف و اینکه در برداشت تصویر از یکایک نفرات، نشان دادن درجه شیب، رعایت تصاویر ایمنی فنی، تدوین خوب، صدابرداری در روی صحنه، توسط کسی که خود دغدغه صعود دارد. نکند جا بمانم! نکند در سرما طاقتم را از دست دهم؟ انصافا ثبت تصاویر فیلم در وادی کوه پدر یخ دل شیر می خواهد و صبر از جانب یاران عاشق که اینها را می توان در فیلم "موستاق آتا" با ثبت تصاویر توسط محمد رضا افکاری، سید مجتبی حسینی، ابوالفضل عرب با کارگردانی جناب آقای "محمد رضا افکاری" مشاهده کرد و اینکه از ته دل بگوییم  ارزانیتان باد عنوان" دومی" این دوره جشنواره.

 

  •       آنکه گفت هر آنکه بامش بیش برفش بیش رحمتش باد. مگر می توان از پاک دلی با داشتن کوله باری سنگین سوابق ارزنده، اخلاق مداری، خوش رویی، فکر باز و دقیق، مدیریت و رهبری موثر انتظار دیگری داشت؟. جز، خلق تصاویری گویا با ارایه توضیحات جامع، ثبت لحضه های سخت همراه با چالش با سختون های سرد، رعایت نکات ایمنی، هم هوایی درست، انتقال درست قصه، تدوین و صداگذاری های مناسب را نادیده گرفت. همه ی اینها را با جان و دل دیدیم در فیلم "خانتنگری" با تصویر گری عباس توسلی و دیگر اعضای گروه با کارگردانی  جناب آقای جابر انصاری که عنوان نخست جشنواره را به خود اختصاص داد. تا نهایتا خسته نباشیدی باشد برای تلاش عاشقانه ای او و یارانش از دشواری های چاپایف گرفته تا قله لجوج و سر سخت 7010 متری خانتنگری.

                                                                                                                                                       ریس هیات داوران احمد وخشوری

                                                                                                                                                دیماه 96