صعود آزاد(طبیعی) کیتا کوراکامی مسیر Nose

 

سنگ‎نورد ژاپنی، "کیتا کوراکامی" ششمین سنگ‎نوردی شد که مسیر "nose"  ال کاپیتان را به صورت آزاد  صعود کرد، یک موفقیت افسانه‎ای بر روی نمادین‎ترین دیوار بزرگ دنیا.

کیتا کوراکامی عضو جدیدی از گروهی از نوابغ سنگ‎نوردی متشکل از لین هیل، اسکات برک، تامی کالدول، بث رادن و یورگ ورهوون شد، تنها اشخاصی که مسیر nose را بر دیواره ال کاپیتان  در یوسیمیتی به صورت طبیعی صعود کردند

در چهارشنبه 15 نوامبر کوراکامی به صعودی چشمگیر دست یافت، با حمایت هم طناب و دوست نزدیکش یوسوکی ساتو سنگ‎نورد مشهور ژاپنی در برنامه گذشته تلاش‎های فراوان و جدی و سنگینی بر روی nose زد ولی از صعود کراکس‎های وحشتناک سخت آن، بازماند.

 

 

اوضاع در دره یوسیمیتی این بار متفاوت بود. تمرینات ذهنی و فیزیکی او نتیجه بخش بود و او قادر شد مسیر "great roof" را در اوایل نوامبر به صورت طبیعی صعود کند. بعد از اینکه از کراکس اولین بخش مسیر عبور کرد ، یک مصدومیت در ناحیه انگشت او را از ادامه صعود بازداشت تا زمانی که پوستش مداوا شود. وقتی بر روی مشکلات تامل می‎کرد گفت: خب همه چیز تلاش و صبره. و الان، این مهمترین موضوع در این مسیره.

 

 

ششمین فردی که nose را آزاد صعود کرد، تایید دوباره ای بر شهرت کوراکامی به عنوان یکی از بهترین سنگ‎نوردان صعودهای پاک جهان است. در 2015 او اولین صعود را بر مسیر Senjitsu-no Ruri  در کوه " Mizugaki"میزوکاکی در ژاپن کرد ، مسیری وحشتناک خشن که خروج از مسیر هایی با طول بیش از 20 متر داشت. ( هم طناب ال کاپیتان او، یوسوکی ساتو دومین صعود آزاد بر مسیر را داشت و هر دو بعدا برگشتند و مسیر را در یک روز، آزاد صعود کردند.) این سنگ‎نورد قدرتمند مسیر  Votive Light را در یوکاوای ژاپن در همان سال گشایش کرد. 

جایگاه جدید کوراکامی در تاریخ سنگ‎نوردی با شایستگی به دست آمده است. در شماره 56 مجله Alpinist او نوشت: من معتقدم جامعه ما چیزی نیست که در زمان صعود یک کوه یا دیواره فراموشش کنیم. مسیر ها و فرهنگ‎ها باید به هم گره بخورند. سنگی که از آن بالا می‎رویم مثل یک آینه است و در آن ما انعکاس‎های بی صدایی از دیالوگ‎هایی که بین سنگ‎نوردان در چندین دهه اتفاق افتاده را می‎بینیم و همچنین در میان خودمان.

 

 

 ترجمه: رامین

 منبع: https://www.climbing.com/