آنجلا آیتر؛ اولین صعود (۹b (5.15b زنآن

 

Angela Eiter climbing the

 

فقط دو مرد جلوتر از او هستند: آدام اوندرا و کریس شارما !! 

آنجلا آیتر Angela Eiter سنگنورد 31 ساله اتریشی، روز 22 اکتبر موفق شد اولین صعود (9b (5.15b زنان را انجام دهد. مسیر  La Planta de Shiva 9b در اسپانیا اولین بار توسط آدام اوندرا صعود شد. دومین صعود این مسیر را سنگنورد معروف اتریشی ژاکوب شوبرت انجام داده است. هر دو سنگنورد پس از صعود این مسیر آنرا سخت ترین صعود خود تا آن زمان اعلام کرده اند. آنجلا آیتر پس از دو سال تلاش سرانجام توانست این مسیر را صعود کند و نام خود را به عنوان اولین زن 9b در تاریخ سنگنوردی جهان ثبت نماید.

خانم آیتر یکی از قهرمانان به نام تاریخ صعود های رقابتی است. او در سالهای 2004 و 2005 و 2006 سه سال پیاپی قهرمان جام جهانی سنگنوردی در رشته لید شد. به علاوه، 4 بار در سالهای 2005 و 2007 و 2011 و 2012 قهرمان لید مسابقات قهرمانی جهان شده است. آیتر در 5 سال اخیر به صعودهای اسپورت طبیعت روی آورده، و حالا موفق شده افتخاری برای زنان سنگنورد بیافریند.

آنجلا آیتر:

"من به واقع عاشق این هستم که می بینم زنان قدرتمندانه در حال پیشرفت هستند، موانع را می شکنند و از مرز محدودیت ها عبور می کنند".

"هم در گذشته هم در حال حاضر زنان قهرمان تاثیر گزار زیادی هستند که همواره الهام بخش ما بوده و ما را به جلو سوق می دهند. و زنان سنگنورد بسیاری هستند که صعود های نو و خلاقانه انجام می دهند. همه اینها شگفت انگیز است."

https://www.climbing.com/news/angy-eiter-becomes-the-first-woman-to-climb-5-15b/