فرهنگ کوهنوردی و غار نوردی ایران / چاپ دوم

به فکر من نگارش کتابهای مرجع چون فرهنگنامه، به پیشرفت و گسترش ورزشی و رسیدن به اهداف مورد نظر سرعت می بخشد و به ویژه انتشار فرهنگنامه ی تخصصی کوهنوردی، میتواند از زمره کارهای اساسی و اثرگذار به شمار آید.

در تدوین این دفتر، در نظر نداشته ام، آرا و عقاید شخصی خویش را به آگاهی برسانم، بلکه کوشش  کرده ام، کتاب مرجعی تهیه کنم تا دسترسی، به آخرین دانسته های کوهنوردی را، به نحوی مناسب فراهم و مجموعه ایی مطمئن ارایه کنم، برای تبادل افکار و انتقال تجربه، فشرده ی گفته ها، گزارشها و آشنایی با میراث فرهنگی، قله ها، غارها،...، و دانش کوهنوردی، از گذشته های دور و نزدیک، به دنیای امروز، که دست افزاری باشد فرهنگی و دایمی، برای پاسخگویی به نیازهای کوهنوردان.

گرچه هیچگاه فرهنگنامه ایی نیامده است و یا حتماً نخواهد آمد، که پاسخگوی تمام پرسشها و پرسشگرها باشد، ولی به هر شکل تلاش کرده ام، به ساخت نمای کاملی از ورزش کوهنوردی و غارنوردی ایران به پردازم، که از درصد قابل قبولی از پاسخگوییها برخوردار بوده باشد.

من زمانی به این مهم دست زده ام، که در کشورمان هنوز فرهنگنامه ی تخصصی و ورزشی، با این وسعت انتشار نیافته و شاید، این نخستین تجربه است، در نشر فرهنگنامه های تخصصی ورزشی در سرزمین ایران.

اصولاً وقتی کسی می خواهد کاری انجام دهد، این که انتظارات و کارآیی خود را بشناسد، ارزیابی کند و بداند از آن چه می خواهد و چه توقعی دارد، کمک می کند راحت بنویسد و کاری را که بر عهده گرفته است، روان تر به انجام زماند و نقش خود را آشکار نماید.

من که خود کوله باری پر از خاطرات کوهنوردی سخت و آسان داشته و در امور تشکیلاتی و اداره ی سازمانهای کوهنوردی، در زمان خویش سهیم بوده ام، عملاً بیشتر به فرهنگ کوهنوردی دل سپرده و وابسته ام، بنابراین سخت کوشیده ام، با همه ی مشکل ها از عهده ی آن بر آیم.

سالیانی دراز است، که ورزشی کوهنوردی تخصصی و به رشته های گوناگون تقسیم شده است، اما تا به حال فرهگنامه ای که بتواند پاسخگوی انواع تخصصی های کوهنوردی باشد وجود نداشته است، عملا هم امکان تهیه ی تمام کتابهای منتشر شده، پیرامون کوهنوردی از زمانهای دور، تا دوران ما قطعاً وجود ندارد، بنابراین داشتن یک فرهنگنامه، برای یک کوهنورد، مثل داشتن یک کتابخانه ی کوهنوری می باشد. و در حقیقت، این فرهنگنامه کتابخانه ی قابل حمل بسیار ساده ایی است، که به کوهنوردان، سازمان کوهنوردی و به تمام علاقمندان به طبیعت و پژوهشی تقدیم می گردد.

انتشار این مجموعه نتیجه ی همکاری های مستمر و کمکهای ارزنده ی شخصیتهای کوهنورد و فرهنگ دوست سراسر ایران، این سرزمین جاویدان و باستانی است، شرح و تفسیر درباره ی سپاسی از این همه محبت های بیدریغ، در این چند سطر نمی گنجد و من ناچیز کوچکتر از آنم، که بتوانم با چند جمله  مختصر، حق این دین بزرگ را ادا کنم و نام تمامی یاری دهندگان و مشکل گشایان را یاداور شوم ، به ویژه این که با حفظ امانت، در جای جای کتاب، با اسامی کوه بانوان و نیک مردان یاری رسان آشنا میشویم.

با عرضی ادب و درود بر تمام کوهنوردان، طبیعت گردان و علاقمندان به ورزش کوهنوردی لازم میدانم، از آقای فروغی، مدیر انتشارات سبزان و خانم محبوبه دارونی و دیگر کارکنان باصفا و مرتب آن انتشارات که در آماده سازی و چاپ این کتاب تلاش وافری نموده و با صبر و حوصله و در نهایت سرعت و دلسوزی، کار فرهنگ را به پایان رساندند تشکر نمایم. هم چنین از پیشکسوت بزرگ صعودهای سنگین زمستانی، دوست بسیار عزیزم جناب آقای حسین عسگری و همایون عسگری، مدیران جاپ قروغ دانش، استادکاران چاپخانه و صحافی حبیب و یاری های مادی و معنوی شان، سپاسگزاری میکنم و برای همگی سعادت، اسلامت و موفقیت بیشتر آرزو مینمایم.

با عرض ادب و احترام داوود - محمدی فر

متن فوق مقدمه فرهنگ دوجلدی کوهنوردی و غارنوردی ایران می باشد که به همت وصف ناشدنی « داوود محمدی فر » تهیه شده است. این کتاب نه به صورت حروف چینی و چاپ بلکه با کنار هم چیده شدن بریده نشریات و نوشته ها و جسبانده شدن آنها و سپس اسکن صفحات و در نهایت پرینت از روی اسکن آماده شده است.

دو جلد این کتاب بیش از 1000 صفحه می باشد که تمام توسط ایشان آماده شده است. این کتاب برای اولین بار توسط ایشان در جلسه ای در  محل باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند معرفی و رونمایی شد و اولین دوجلدی این کتاب به کتابخانه باشگاه دماوند اهدا گردید.

 

" داود محمدی‌فر، مولف و نویسنده‌ی چندین جلد کتاب و فرهنگ‌نامه‌ی کوه‌نوردی، در تیر ماه 1391 به انجمن کوه‌نوردان ایران پیشنهاد دادند که برای تشویق و معرفی نویسندگان و مترجمان و ناشرانِ کتاب‌ها، مجله‌ها، و مقاله‌هایی که در زمینه‌ی کوه‌نوردی یا موضوع‌های مرتبط با حفاظت محیط کوهستان منشر می‌شود، هر دو سال یک‌بار، یک برنامه‌ی اهدای جایزه‌ برگزار گردد. هیات مدیره‌ی انجمن با سپاسگزاری از آقای محمدی‌فر، با این پیشنهاد موافقت کرد و آمادگی خود را برای هرگونه همکاری در این امر اعلام نمود.

ادراه‌ی امور اجرایی بنیاد، مطابق "تفاهم‌نامه"ی اولیه‌ای که میان آقای محمدی‌فر و هیات مدیره‌ی انجمن نوشته شد، تا آخر پاییز 1395 به یک هیات امنای سه نفره شامل: خانم افسر شاندیز، و آقایان عباس ثابتیان و عباس محمدی سپرده شده است. در نشست‌های بعدی، هیات امنا نام این تشکیلات را "بنیاد محمدی‌فر" گذاشت و تصویب کرد که آن را به شکل یک موسسه‌ی حقوقی غیرتجاری که زیر نظر انجمن کوه‌نوردان ایران فعالیت خواهد کرد، به ثبت برساند. "

 

تصاویر : اختصاصی کوه نامه