“کیتی بونو” رکورد دار زنان در صعود سرعتی قله “دنالی”

"کیتی بونو" وقتی به تیغه منتهی به  قله دنالی رسید تنها 30 دقیقه با قله فاصله داشت ولی با چالش گرسنگی، کم آبی، مشکلات تنفسی و خطر سرمازدگی در حال مبارزه بود. وی می‎گوید "آن روز آنقدر هوا سرد بود که هیچوقت به مشتریان خود پیشنهاد صعود به قله در چنین روزی را نمی‎دادم".  وی موفق شد سرانجام پس از 14 ساعت و 45 دقیقه کوه‎نوردی در برف و بوران در حالی که حدود 25 سانتی‎متر برف تازه هم باریده بود قله 6194 متری دنالی را صعود کند.

 

 

"بونو" توانست چهارشنبه  14 ژوئن سال جاری (24 خرداد ماه)  بلندترین قله امریکای شمالی را در 21 ساعت و 6 دقیقه صعود و بازگردد و بدین ترتیب اولین زن کوه‎نوردی باشد که صعودی سرعتی به قله دنالی داشته است. همچنین سومین یا چهارمین رکورد بالایی‎ست که تاکنون ثبت شده است. مسیر صعود وی از وست باترس (West Buttress  ) بود.  این خانم 29 ساله زاده  "مینه سوتا" است و در حال حاضر در شهر "بولدر" زندگی می‎کند. سابقه مسابقات کشوری اسکی داشته و همچنین راهنمای کوه‎نوردان جهت صعود به دنالی و راینیر ( Rainier) نیز هست.

 

 

د"نالی" با ارتفاع 6194 متر ( 20310 فوت) ، مرتفع‌ترین قله قاره آمریکای شمالی‎ست که در پارک و  منطقه حفاظت شده ملی دنالی در ایالت آلاسکای امریکای شمالی  قرار دارد.

 

مسیر وست باترس که اولین بار سال 1951 توسط برادفورد واشبورن ( Bradford Washburn ) و تیمش صعود شد از بیس کمپ کاهیلتنا ( kahiltna)  در ارتفاع 2196 متری آغاز و رایج ترین و راحت‎ترین مسیر صعود به دنالی محسوب می‎شود. با این حال هنوز موسسه آلپاین امریکا به آن رتبه صعود آلپی متوسط  می‎دهد یعنی 21 روز زمان برای صعود نیاز دارد. از طرفی در سه ماهه گذشته درصد موفقیت صعود به قله دنالی 36 درصد بوده که به دلیل شرایط بد جوی از میانگین هر ساله خیلی پایین‎تر است. همانطور که ساوانا کامینز (Savannah Cummins ) که یک عکاس و فیلمبردار است و در این صعود بونو را همراهی می‎کرده  نیز اذعان داشته تاکنون هیچ زنی تلاشی جدی بر روی قله دنالی نداشته است.

سال 2014 کیلیان جورنت ( Kilian Jornet) از مسیر وست باترس، کوه دنالی را در 11 ساعت و 48 دقیقه صعود کرد و بازگشت. مسیر صعود وی ترکیبی بود. وی از مسیر همیشگی تغییر جهت داد و از بخشی که به رسکیو گالی ( Rescue Gully) معروف است صعود کرد. همچنین سال 2013 نیز اد وارن ( Ed Warren) رکورد 16 ساعت و 46 دقیقه را ثبت کرد. سال 2003 چاد کلوگ ( Chad Kellog ) رکورد 23 ساعت و 55 دقیقه را ثبت کرد. همچنین آناتولی بوکریو ( Anatoli Boukreev)  سال 1990 در 10 ساعت و 50 دقیقه از مسیر وست ریب ( West Rib) صعود کرد.

 

 

کیتی بونو تا ارتفاع 4270 متری اسکی کرده و سپس باقیمانده مسیر تا قله را با کرامپون ادامه داد و در تمام مدت در مسیر وست باترس قرار داشت. استفاده از اسکی در ارتفاع بالاتر خطرناک بود. وی اظهار داشت " سعی کردم کمترین ریسک را داشته باشم. آسیب دیدن در چنین سفری اصلا خوشایند نبود."

 

 در ادامه مصاحبه ای که با کیتی بونو صورت گرفته قید شده است:

 

- صعود و فرود شما  21 ساعت و 6 دقیقه شد، زمان بندی صعودتان چطور بود؟

کیتی بونو: صعود 14 ساعت و 45 دقیقه طول کشید.

- وضعیت جوی در روز صعودتان چطور بود؟

کیتی بونو: شرایط جوی پیچیده بود و ممکن بود نتوانم به قله صعود کنم. در هر حال آنقدری خوب بود که اجازه ندهم زمان مناسب امسال برای صعود را از دست بدهم. فقط تصمیم گرفتم که صعود کنم و تسلیم نشوم.

-از مدیریت مواد غذایی و کالری دریافتیتان برای‎مان بگویید؟

کیتی بونو: از مقدار زیادی ژل انرژی زا و شکلات لارابار استفاده کردم چون در سرما یخ نمی زنند و هضم ژل آسان است. از نوشیدنی انرژی زا نیز استفاده کردم.

در واقع غذا و آبم را خیلی خوب مدیریت نکردم چون در ارتفاع 4880 متری آبم از دستم افتاد. مقدار کمی از یک دوست گرفتم ولی واقعا کافی نبود. در پایان در واقع حدود 10 ساعت با نیم لیتر آب سر کردم. در ارتفاع 6008 متری محکم به دیواره‎ای برخورد کردم چون بدنم دهیدراته شده بود و غذای کافی نبرده بودم. به همین خاطر معتقدم باید در این مورد بهتر از این عمل می کردم.

- آیا بخشی از صعودتان بوده که شما را عصبی کرده باشد؟

کیتی بونو: روی تیغه قله. در کل طول مسیر از ارتفاع 5490 متری به بالا هوا خیلی سرد بود و بدنم گرمای لازم را نداشت ولی وقتی روی تیغه قله رسیدم و به دماغم دست زدم فکر کردم یک تکه بزرگ یخ روی آن بسته شده وقتی سعی کردم آن را بردارم متوجه شدم آن تکه یخ خود دماغ من است. واقعا شوکه شدم . تا قبل از آن با خودم گفته بودم اگر همه چیز طبق روال نبود بر می‎گردم. متوجه‎اید که شما یک دماغ دارید و وقتی آن یخ زده این کاملا غیر معقول و خارج از شرایط نرمال است. ولی مسئله این بود که کمتر از نیم ساعت تا قله راه داشتم. این قدر نزدیکی به قله باعث شد تصمیم بگیرم به راهم ادامه بدم. وقتی این تصمیم را گرفتم با خودم گفتم دیگه باید بیش از حد احتیاط کنی چرا که از مرز راحتی گذشتی. صورتم را با  چسب  نواری پوشاندم تا باد بیشتری به دماغم برخورد نکند. حالا هم دماغم وضعیت بهتری دارد و رو به بهبود است.

- روی قله به چه فکر می‎کردید؟

کیتی بونو: فقط می‎خواستم هر چه سریع تر ارتفاع کم کنم تا اکسیژن بیشتری برای نفس کشیدن داشته باشم.

- تجربه به دست آمده به عنوان یک زن کوه‎نورد آلپاینیست؟ را چگونه می‎بینید؟

کیتی بونو: متوجه شده‎ام که چقدر عملکرد من به عنوان یک زن می‎تواند بر نحوه نگرش جامعه کوه‎نوردی به زنان کوه‎نورد آلپی تاثیر گذار باشد. حال مسئولیت سنگین‎تری احساس می‎کنم باید راهنمای ورزشی خوبی باشم و یک کوه‎نورد مسئول، چرا که می‎دانم عملکرد من بر سایر زنان کوه‎نورد تاثیر گذار است. واقعیت این است که تعداد زنان کوه‎نورد سبک آلپی خیلی کم است.

- برنامه بعدی‎تان در لیست آینده زندگی کوه‎نوردیتان چیست؟

کیتی بونو: تا به امروز این طور بوده که من در هر حوزه‎ای خیلی ماندگار نبوده‎ام و به دنبال کسب تجارب جدید بودم. حال سعی دارم که تجربه بیشتری در سنگ‎نوردی به دست بیاورم و امسال را سال سنگ‎نوردی هدف گذاری کرده‎ام و قصد دارم وقت بیشتری برای سنگ‎نوردی بگذارم. از طرفی به تازگی وارد دانشکده پزشکی شده‎ام که طبعا برنامه بلند مدتم در این زمینه است.

 

منبع :https://www.climbing.com/news/interview-katie-bono-sets-the-first-womens-denali-speed-record/

http://www.alpinist.com/doc/web17s/newswire-katie-bono-denali-female-speed-record