اولی اشتک در اورست جان باخت

با توجه به اخبار ارسالی از کاتماندو، اولی اشتک چهل و یک ساله، معروف به ماشین سوئیسی پیرو حادثه‎ای در نزدیکی کمپ یک در قله‌ی اورست صبح روز یکشنبه جان باخت. خبری که متأسفانه توسط منابع متعددی از کمپ اصلی اورست تأیید شده است. 

شش امدادگر پیکر این کوهنورد رکوردار را در رخ نوپسه کوه اورست جایی که گمان می‌رود سُر خورده و در شکاف یخی فرو رفته است پیدا کرده‌اند. هلیکوپتری به منظور امداد و انتقال جسد به کمپ یک فرستاده شده است. 

اشتک کوهنورد سوئیسی و تنزینگ (تنزی) شرپا جهت تلاش برای صعود قله‌ی اورست از مسیر صعود نشده‌ی خط‌الرأس غربی/دهلیز Horbein بدون استفاده از اکسیژن کمکی بهار امسال وارد منطقه‌ی خومبو شده بودند. آن‌ها همچنین در نظر داشتند از مسیر مستقیم گردنه جنوبی دقیقا در زیر رخ لوتسه که پیش از این یکبار صعود شده بود به قله صعود کنند. 

اشتک در آخرین پست فیسبوک خود به تاریخ 26 آوریل نوشته بود: "یک روز سرعتی از کمپ اصلی به هفت هزار و بازگشت. عاشق‌اش هستم، واقعا جای بی‌نظیری‌ست. هنوز به هم‌هوایی فعال معتقدم. این روش کارآمدتر از شب‌مانی در ارتفاع است."

اشتک در سال‌های 2009 و 2014 کلنگ طلایی را تصاحب کرد و همچنین برای رکوردهای سرعتی‌اش در قله‌های آلپ محبوب بود. او دومین کلنگ طلایی خود را با اولین صعود سلوی آناپورنا گرفت. در سال 2015 او تمام 82 قله‌ی بالای 4000 منطقه آلپ را در 61 روز صعود کرد. 

با توجه به اخبار شخصی خودش، او دو شب را در کمپ دو گذرانده بود. پست تاریخ 24 آوریل او از سرمازدگی شرپایش تنزینگ خبر می‌دهد. "امیدوارم سرمازدگی تنزینگ شرپا زودتر خوب شود تا بتوانیم دوباره به همراه یکدیگر صعود کنیم"

 

صعود و همراهی‌ای که با مرگ این اسطوره‌ی کوهنوردی نافرجام ماند....

منبع:
https://thehimalayantimes.com/nepal/swiss-machine-ueli-steck-killed-in-mt-everest-accident/