«محمود هاشمی» (هیمالیانورد) : یکسال کار می‌کنم تا هزینه صعودهایم را فراهم کنم !

محمود هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم از سختی‌ها و صعود دو ماهه‌اش به لوتسه می‌گوید. صعودی که سال گذشته در چند قدمی رسیدن به قله رها کرد.

تسنیم: امسال هم عازم نپال می‌شوید؟

بله امسال به همراه ایرج معانی عازم  نپال می‌شویم تا به قله لوتسه صعود کنیم. کارهای تدارکاتی‌مان را انجام داده‌ایم و اگر همه شرایط فراهم شود 17 فروردین ماه عازم نپال می‌شویم تا پس از انجام کارهای مقدماتی در نپال صعود به لوتسه را آغاز کنیم.

تسنیم: این دومین بار است که به لوتسه صعود می‌کنید؟

سال گذشته نیز برای صعود اقدام کردیم. اما در فاصله 30-40 متری قله از ادامه مسیر انصراف دادیم. باتوجه به این که با شرپاهای نپالی صعود را شروع کردیم و جزو اولین گروه‌های صعود به لوتسه بودیم با شرپاها همراه شدیم اما در فاصله بسیار نزدیک به قله یکی از شرپاها سقوط کردو به احترام نپالی‌ها که صاحبان اصلی هیمالیا هستند از رسیدن به قله انصراف دادیم. نپالی‌ها اعتقادات خاص مذهبی دارند که ما هم به اعتقادات آنها احترام گذاشتیم و صعود ما به این شکل ناقص ماند. اما امسال اگر اتفاق خاصی رخ ندهد به پنجمین قله سخت دنیا صعود می‌کنیم.

تسنیم: لوتسه جزو قله‌های سخت دنیاست.

در هیمالیا واژه‌ای به نام ساده نداریم.در واقع از صفت سخت و سخت‌تر باید استفاده کرد. لوتسه نیز جزو قله‌های سخت هیمالیا به شمار می‌رود. مسیر صعود به لوتسه تا کمپ سه با اورست مشترک است. به همین دلیل با توجه به تردد زیادی که کوهنوردان از این منظقه دارند امکانات زیادی فراهم شده است. اما لوتسه جزو قلل خاصی است. مسیرهای یخی با شیب 40-50 درجه کار را بسیار سخت می‌کند. لوتسه بسیار سرد است چون در دهلیز قرار دارد و بادهای تندی در این منطقه می‌وزد. در کل صعود سختی است.

تسنیم: تنها در فروردین ماه می‌توانید صعود داشته باشید؟

فصل‌های صعود به هیمالیا بهار و پاییز است. فصل صعود در پاییز از اواخر شهریورماه تا اویل آبان ماه است.در این فصل بارش برف کمتر است اما هوا فوق‌العاده سرد می‌شود و حجم برف زیاد است اما دمای هوا ثابت‌تر خواهد بود. به همین دلیل در فصل بها صعودهای بیشتری را شاهد هستیم.

تسنیم: استارت صعود را از چه تاریخی می‌زنید؟

اگر همه شرایط فراهم شود از 24 یا 25 فروردین ماه صعود را آغاز می‌کنیم. صعود ما هم حدود دو ماه به طول می‌انجامد.

تسنیم: در سال آینده صعود دیگری هم در برنامه‌تان دارید؟

اگر از لوتسه سالم برگردیم درنظر دارم به چند قله در آمریکای جنوبی صعود کنم. صعود به قله البروس‌ به عنوان بزرگترین قله اروپا را هم در برنامه خودم دارم.

تسنیم : هزینه این صعودها را از چه طریقی تامین می ‌کنید؟

یکسال کار می‌کنم تا هزینه صعودهایم را فراهم کنم. فدراسیون با توجه به بضاعت مالی که دارد نمی‌تواند همه هزینه صعود کوهنوردان را پرداخت کند.بیشتر از طریق بخش خصوصی و جذب اسپانسر هزینه صعودهایم را فراهم می‌کنم. اسپانسرهایی از اروپا دارم که بیشتر در بحث تجهیزات می‌خواهند حمایت کنند که از این بابت مشکلی به آن صورت ندارم. اما در کل جذب اسپانسر و تامین هزینه‌ها برای ما ساده نیست.

تسنیم : تصمیم ندارید به باشگاه هشت هزارتایی‌ها بپیوندید؟

 فکر نمی‌کنم بتوانم این افتخار را به دست بیاورم. ترجیح می‌دهم کارهای جدیدتری را در این زمینه انجام بدهم. مثلا مسیرهایی که کمتر مورد استفاده کوهنوردان بوده است را طی کنم. صعودهای زمستانی را هم تجربه کنم.