فیلم کوهنوردان از «دماوند» جنجالی شد . . . در فیلم می‌گویند : داره مواد مذاب می‌زنه بیرون !!

اگرچه فیلمی از سرریز شدن مواد مذاب از قله دماوند در روزهای اخیر در فضای مجازی منتشرشده است، اما متولیان امر در مازندران می‌گویند خبری از آتش‌فشان این قله نیست ... در فیلم منتشرشده که گفته می‌شود از سوی دو کوه‌نورد گرفته‌شده، اعلام می‌شود که آتش فشان فعال‌شده و گدازه‌هایی از آن خارج و می‌تواند خطراتی را برای شهروندان داشته باشد. این درحالی است که کارشناسان فعال در حوزه زلزله‌شناسی ایران معتقد هستند که مباحث مطرح‌شده در فیلم منتشرشده بیشتر داستان‌پردازی بوده و چنین چیزی صحت ندارد... به نظر می‌رسد این کوه‌نوردان بار اولشان بوده که به قله «دماوند» صعود کرده اند و تصاعد متداول گاز گوگرد از حفره‌های نزدیک به کاسه‌ی قله، آنها را تحت تأثیر قرارداده، آن را مواد مذاب و نشانه‌ای از فوران آتشفشان تلقی کرده اند ! 

بر همین اساس اعلام‌شده است که آتش‌فشان دماوند از نوعی نیست که بخواهد از دهانه آن مواد مذاب خارج شود و تنها برخی بخارات از دهانه این کوه خارج می‌شود.

در حالی فعال شدن آتش‌فشان دماوند مطرح می‌شود که این قله یکی از گزینه‌های مطرح برای ثبت در فهرست آثار جهانی و یونسکو است.

کوه دماوند با قدمت دوران ژوراسیک فوقانی و کرتاسه آغاز و تکامل آن تا پلیوستوسن طول کشیده است و این اثر طبیعی در سال ۱۳۸۱ با مصوبه شماره ۲۲۱ مورخ ۲۱ خردادماه ۸۱ شورای عالی محیط‌زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان محیط‌زیست پیوسته و ارگان ذیصلاح برای مدیریت اثر، سازمان حفاظت محیط‌زیست است.

فعال شدن آتشفشان دماوند مورد تایید نیست

مدیرکل محیط‌زیست مازندران در گفت‌وگویی با رد فعال شدن آتش‌فشان دماوند می‌گوید: طبق آخرین استعلام‌های اخذشده، تاکنون آتش‌فشان شدن قله دماوند تأیید نشده است.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی بابیان اینکه قله دماوند در محدوده محیط‌زیست استان واقع‌شده است افزود: هیچ مرجع و منبع رسمی فعال شدن آتش‌فشان دماوند را تأیید نکرده‌اند.

علاوه بر اینکه مسئولان شهرستان آمل نیز فعال شدن آتش‌فشان دماوند را تأیید نکرده‌اند، ناصر محمودی فر فرماندار دماوند نیز درباره فیلم پخش‌شده در فضای مجازی در مورد فعال شدن آتش‌فشان دماوند اظهار داشت: این فیلم تا جایی که من اطلاع دارم حقیقت ندارد.

وی بابیان اینکه کوه و قله دماوند در حوزه استان مازندران است اضافه کرد: تمام فعل‌وانفعالات این آتش‌فشان در حوزه شهرستان آمل و استان مازندران رصد می‌شود، اما فیلم پخش‌شده مذکور صحت ندارد و مردم نگران نباشند.

فیلم را اینجا ببینید.

منبع: «بلاغ نیوز»