تعطیلی سالن‎های سنگنوردی : داستان غم انگیزی که پایان ندارد….

تقریبا یک سال پیش بود (دی ماه سال ۱۳۹۴) که تصویری از یکی ‌از سنگنوردان نقده ای در سایت‎های خبری و فضای مجازی منتشر شد. در این تصویر مشاهده می‎شد که این فرد بر اثر سقوط از دیواره سنگنوردی این سالن دچار مصدومیت شده است ( لینک های زیر را ببینید) : 

 

 سالن سنگ‌نوردی «نقده» فقط با 2 میلیون ایمن می‌شود . . . ولی فعلاً «تعطیل» !‌

مصدومیت سنگنورد نقده‌ای و تعطیلی سالن تمرین

تعطیلی تنها سالن بُلدرینگ نقده بخاطر 2 میلیون تومان!

 

در این خبر اشاره شده بود که سالن مذکور نا ایمن بوده و در آن صرفاً تعدادی تشک نازک کشتی زیر دیواره وجود دارد که عملاً ایمنی لازم را برای تمرین سنگنوردان تأمین نمی‌کند.

در این خبرها همچنین به این موضوع اشاره شده بود که با هزینه‌ای در حدود 2 میلیون تومان می‌توان تشک های لازم  برای این سالن را تهیه کرد ! 

 در پی انتشار این خبر مسئولان شهرستان به جای تلاش برای ایمن سازی و تهیه تجهیزات برای سالن ، به خاطر رسانه ای شدن  موضوع و برای تنبیه سنگنوردان سالن را بستند و این سالن از تاریخ مذکور ( دی ماه 1394) تا به امروز‌ همچنان تعطیل است.

با وجود گذشت  یک سال از بسته شدن این سالن ، متاسفانه پیگیری‎های مکرر ورزشکاران سنگنورد شهرستان نقده  از مسئولین استان و شهرستان تاکنون بی نتیجه مانده است.
لازم به ذکر است، به دلیل نیمه کاره ماندن دیواره (نصب نشدن گیره و صفحه) و عدم تمرین سنگنوردان برای مدت طولانی، عدم فعالیت هیات کوهنوردی نقده و‌ مشترک بودن سالن سنگنوردی با سالن کشتی، این دیواره تازه تأسیس وضعیت مناسبی ندارد!

متاسفانه در حال حاضر از معدود گیره‎های موجود بر روی دیواره به عنوان آویز استفاده شده و لایه های چوبی قسمت های قابل دسترس دیواره توسط ورزشکاران رشته های دیگر کنده شده است.

 

 در ادامه تصاویری از وضعیت فعلی این سالن را مشاهده می کنید :

 

تنها سالن سنگنوردی شهرستان نقده که در حال حاضر به سالن کشتی تغییر کاربری داده است!

 

 

 

 

 

 

 

وضعیت نامناسب دیواره 

 

 استفاده از گیره های موجود بر روی دیواره به عنوان آویز توسط ورزشکاران سایر رشته ها !!!!

 

 

 

 

 

 

با گذشت قریب به یک سال از بسته شدن این سالن ، سنگنوردان و مربیان سنگنوردی در شهرستان نقده همچنان چشم انتظار بازگشایی تنها سالن سنگنوردی این شهر هستند.

از مسئولان هیئت سنگنوردی استان آذربایجان غربی و شهرستان نقده انتظار می رود دلیل بسته ماندن سالن و عدم اقدام برای بازگشایی آن را اعلام نمایند.

همچنین امیدواریم فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی به عنوان نهاد مرجع این رشته از طریق با پیگیری های مناسب سعی در بازگشایی این سالن های ورزشی داشته  باشند.

 

با توجه به پتانسیل بالای کشور در رشته صعودهای ورزشی و ورود این رشته به المپیک ،امیدواریم مسئولان ورزش  کوهنوردی کشور توجه بیشتری به این رشته داشته باشند و دیگر شاهد تعطیلی سالن های سنگنوردی نباشیم.

 

ارسال تصاویر و خبر : حامد نوروزی