گزارشِ «سه سال اورست-از زلزله تا صعود»

عصر روز چهارشنبه هفدهم آذر 1395، سالن شهید قندی وزارت ارتباطات پذیرای خیل عظیم علاقمندان به کوهنوردی بود که برای شنیدنِ گزارش برنامه «سه سال اورست از زلزله تا صعود» در سالن حضور پیدا کرده بودند.

 

بنا بر اعلام قبلی، آغاز مراسم ساعت 17:00 تعیین شده بود اما متأسفانه طبق معمول این شروع با تأخیر همراه بود. «مهدی هنرمند» از هیمالیانوردان کشورمان اجرای مراسم را بر عهده داشت. نکته‌ی چشمگیر در رابطه با این مراسم حضور پر تعداد علاقمندان در سالن بود؛ به طوری که در همان لحظات اولیه شروع مراسم ظرفیت سالن تکمیل شد و تماشای مراسم حتی به صورت ایستاده نیز مقدور نبود. مجری و مسئولین برگزاری مراسم بابت این موضوع از حضار عذرخواهی کردند.

 

پس از شروع رسمی مراسم و خوشامدگویی مجری، «اقبال افلاکی» پیشکسوت نام آشنا و محبوب هیمالیانوردی کشور به عنوان اولین سخنران با تشویق حضار به روی صحنه رفت و به بیان خاطراتی از کوهنوردی و هیمالیانوردی خود در سال‌های گذشته پرداخت.

 

در بخش بعدی مراسم، فیلم مستندی از زلزله‌ی کشور نپال در سال 94  به نمایش درآمد.

 

پس از آن «دکتر علیرضا بهپور» به عنوان گزارش‌دهنده‌ی اصلی بر روی صحنه حضور پیدا کرد. «عظیم قیچی ساز» و «محمد نصیری» دو هیمالیانورد برجسته کشورمان نیز دکتر بهپور را در ارائه‌ی گزارش صعود همراهی کردند.

 

طبق توضیحات علیرضا بهپور، برنامه سه بخش را در برمی‌گرفت؛ ارائه‌ی گزارش صعود ایشان و سایر اعضای تیم، صعود بدون اکسیژن کمکی عظیم قیچی‌ساز و وقایع تلاش‌گران لوتسه.

 

نخستین بخش از سخنان ایشان به پاره‌ای توضیحات در زمینه جغرافیای طبیعی هیمالیا و قلل اورست و لوتسه اختصاص داشت که با ارائه تصاویری جذاب و دیدنی همراه بود. مسیرهای صعود این دوقله، آمار تلفات، مجوزهای صادره و صعودهای موفق در سال‌های 2014، 2015 و 2016، از جمله موضوعاتی بودند که بهپور به ارائه‌ی توضیحات در رابطه با آن‌ها پرداخت.

 

در ادامه‌ی ارائه‌ی گزارش، عظیم قیچی‌ساز به بیان خاطراتی از لحظات اولیه‌ی وقوع زلزله و امدادرسانی به مصدومان با هدایت دکتر بهپور پرداخت.

 

پس از آن  فیلم کوتاهی به نمایش درآمد که نخستین لحظات وقوع زلزله مهیب سال گذشته را در بیس کمپ اورست به تصویر می‌کشید.

 

پس از بازگویی مراحل صعود و ارائه‌ی تصاویر در خلال گزارش توسط علیرضا بهپور، ادامه‌ی مراسم به «محمد نصیری» از اعضای تیم تلاشگران لوتسه واگذار شد و ایشان با حضور بر روی صحنه گزارش تلاش ناتمام بر روی قله لوتسه‌ی را ارئه کرد؛ تلاشی که در فاصله‌ی پنجاه متری قله لوتسه به دلیل سقوط هولناک یکی از شرپاهای نپالی و مرگ وی ناتمام ماند و باعث شد کوشش نصیری و همنوردانش برای صعود این قله به سال آینده موکول شود.

 

در بخش بعدی فیلم مستندی به نمایش درآمد و در ادامه‌ نصیری به روایت لحظات صعود خود و همنوردانش پرداخت.

 

یکی از بخش‌های که بسیار مورد توجه حضار قرار گرفت، صحبت‌های هرچند کوتاه اما جذاب  عظیم قیچی‌ساز در مورد صعود بدون اکسیژن کمکی و تجربیات خاص و ویژه‌ی ایشان در این صعود بود. از میان 464 صعودکننده‌ی امسال اورست از جبهه‌ی جنوبی، عظیم قیچی‌ساز تنها کسی بود که از اکسیژن کمکی بهره نگرفت. با وجود استقبال حاضرین از این بخش برنامه، زمان کمی صحبت‌های عظیم اختصاص داده شد؛ به طوری که حتی روایت عظیم از  لحظات قرار گرفتنش بر روی قله که حضار مشتاقانه منتظر شنیدنش بودند به دلیل ضیق وقت ناتمام ماند.

 

بخش انتهایی مراسم به تقدیر و تشکر از نفرات اکسپدیشن ایرانی اورست و لوتسه اختصاص داشت؛ و لوحی به رسم یادبود از طرف فدراسیون کوهنوردی به اعضای هر دو تیم تقدیم شد.

 

مراسم در ساعت 20:30  با پذیرایی از حضار به اتمام رسید.

 

گزارش: طیبه طاهری

عکس‌ها: بهرام پور علی بابا

ویرایش: مینا قربانی