نمایی از خاطرات سفر کوهنوردان جوان بلغاری به ایران : زیبایی ، امنیت و آبادانی

جمعي از کوهنوردان بلغاري که با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در صوفيه جهت صعود به قله دماوند و علم کوه و همچنين، بازديد از اماکن تاريخي و هنري به ايران سفر كرده بودند، خاطرات سفر خود را در قالب عکس و فيلم در کلوپ گردشگري صوفيه به نمايش گذاشتند.

در اين نمايشگاه که با حضور محمدعلي کياني، رايزن فرهنگي ايران در بلغارستان و اميرحسين نوري‌حسامي، کارشناس فرهنگي و رييس فدراسيون کوهستاني و جمع کثيري از ورزشکاران بلغاري برپا شد، کوهنوردان بلغاري خاطرات و هيجانات سفر به ايران را بيان و مهمان‌نوازي و آداب و رسوم ايرانيان را منحصر به فرد خواندند.

اين گروه كوهنورد در سخنان خود، مطرح كردند: تبليغات بسياري بر عليه ايران است كه هرگز واقعيت نداشته و ايرانيان مردمي مهربان و کشور ايران، کشوري امن در خاورميانه به شمار مي‌رود. همچنين، زيبايي، امنيت و آباداني سرزمين ايران را بي مثال توصيف کردند و از رفتار دوستانه مردم ايران با گردشگران خارجي سخن گفتند.

بلغاريان جوان کوهنورد که از شهرهاي شيراز، يزد، اصفهان، نور و تهران ديدن کرده بودند، معماري ايران را براي حاضران، حيرت انگيز خواندند و سرزمين آريايي را سرزمين معنويت، آزادي و دوستي ناميدند.

محمدعلي کياني، رايزن فرهنگي کشورمان به اجراي برنامه‌هاي بهتري براي کوهنوردان بلغاري در ايران گفت: ايران، کشوري بزرگ و با تمدن چند هزار ساله و ديدني است. سفر به ايران بايد بلند مدت باشد تا يک فرد بتواند قوميت‌ها، فرهنگ‌ها و زيبايي را به خوبي تماشا كند.

وي در سخنان خود، تأكيد كرد: مردم ايران و بلغارستان از يک فرهنگ مشترک قوي برخوردارند و ريشه مشترکي دارند و همديگر را خوب مي فهمند و درک مي‌کنند.

منبع: خبرگزاری آریا