تبریک به امدادگران داوطلب کوهستان – به بهانه روز جهانی داوطلب

 

 

روز 14 آذر  (5 دسامبر) به نام روز جهانی داوطلب نامگذاری شده است.

در کشور ما  جمعیت هلال احمر و سازمان آتش نشانی سالهاست كه به عنوان متولیان اصلي امداد و نجات فعالیت دارند. هلال احمر در فعالیتهای برون شهری و آتش نشانی در داخل شهرها عموماً در کنار سازمانهایی چون اورژانس به نیازهای مردم در حوادث رسیدگی می کند. طبیعی است این سازمانها از امکانات و بودجه مشخص و محدودی برای فعالیتهای خود برخوردارند.

 با وجود اینکه هیچکدام از این سازمانها بر اساس آنچه در اساسنامه خود آورده اند وظیفه مشخصی در امداد و نجات کوهنوردان و حوادث كوهستاني ندارند، اما به فراخور نیازهای جامعه از این امر فروگذار نبوده و بنابر نیاز همواره در خدمت کوهنوردان و گردشگران کوهستان بوده اند. بدیهی است بهبود این امر ( خدمت رسانی به حادثه دیدگان حوادث کوهستان ) مستلزم صرف بودجه و تخصیص منابعی بیش از منابع موجود می باشد. طبیعی است آمار حوادث کوهستان نیز می تواند مسئولین را ملزم به افزایش بودجه این نهادهای متولی امداد و نجات نماید.

 

 

امدادگران کوهستان اغلب روزهای تعطیل  و آخر هفته روزهای پرکاری را پشت سر می گذارند.  کافی است پس از پایان هر روز تعطیل ، نگاهی کوتاه و گذرا به اخبار و گزارش های حوادث کوهستان داشته باشیم. شور و اشتیاق وافر مردم برای تفریح و کوهپیمایی از یک سو و فقدان آموزش و تجهیزات لازم برای کوهنوردی همه روزه حوادث متعددی را در ارتفاعات کوهستانی رقم می زنند. این در حالی است که با توجه به  حجم بالای حوادث و محدودیت نیروها و امکانات امدادی ، عملا امکان امداد و نجات و پوشش دادن همه حوادث وجود ندارد.

در حال حاضر بخش عمده ای از فعالیت های امداد کوهستان با کمک نیروهای  «داوطلب» انجام می شود.  افراد داوطلبی که در پایگاه های هلال احمر استخدام نیستند. آنها نه بیمه هستند و نه مزدی می‌گیرند. آنها از وقت خود زده اند و به کمک حادثه دیدگان آمده اند.

امدادگران داوطلبی که بی منت و با افتخار مشغول انجام وظیفه اند تا در روزی که همشهریان و هموطنانشان به قصد تفرج و ورزش و تمدد اعصاب به دامن طبیعت و ارتفاعات پناه آورده اند گزندی به آنان نرسد، چرا که حادثه در هر جا و هر زمانی در کمین است.

به واقع امدادگران کوهستان جزو فداکارترین و فعال ترین نیروهای امدادی هستندکه کارشان در طول سال تعطیل بردار نیست. اگر امدادگران سایر حوزه ها در هنگام وقوع حوادث غیرمترقبه چون سیل و زلزله فعال تر می شوند و برای  پاسخگویی  به حادثه اقدام می کنند، امدادگران کوهستان در  تمام روزها و ماههای سال خصوصا در ایام تعطیل آخر هر هفته، در آماده باش یا مشغول امداد و نجات حادثه دیدگان ارتفاعات هستند.

امدادگران کوهستان با وجود ناکافی بودن تجهیزات امدادی و وسایل رفاهی ، با خطر پذیری و مایه گذاشتن از شور و اخلاص و نوع دوستی که خصیصه هر امدادگر واقعی است، ماموریت های خود را به نحو احسن انجام می دهند که از این جهت شایان تقدیر و توجه ویژه هستند.

 

روز جهانی داوطلب بهترین فرصت برای قدردانی از عزیزانی است که بدون هیچ چشم­داشتی زمان و تجربه خویش را در راه خدمت به همنوعان خویش صرف می کنند.

کوه نامه این روز را به کلیه تلاشگران عرصه امداد کوهستان علی الخصوص امدادگران داوطلب تبریک گفته و برای آنان آرزوی سلامتی و موفقیت دارد.

 

منابع :

  • مقاله با عنوان « اصول مقدماتی امداد و نجات در کوهستان » - نوشته فرزين غلامين منتشر شده توسط  انجمن پزشکی کوهستان ایران
  • مقاله با عنوان « مخاطرات ارتفاعات تهران و تلاش امدادگران کوهستان» - منتشر شده توسط روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان تهران

 

منبع تصویر : خبرگزاری مهر