اردبیل زیباترین ییلاق ایران زمین

در آستانه سال نو سرزمین چشمه‌های بهشتی آمادگی پذیرش و میزبانی از گردشگران و مسافران نوروزی را دارد تا آن‌ها بتوانند از جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و گردشگری استفاده کنند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، شهری در مسیر جاده ابریشم که سکونت مردمان آن به هزاره ششم پیش از میلاد می‌رسد، نخستین سیستم لوله‌کشی آب را در دوره صفویه به نام خود ثبت کرده است، سرزمینی که به چشمه‌های بهشتی و ییلاق ایران زمین معروف است.

اردبیل دیاری پنج هزار ساله یادگاری از آثار تاریخی بسیار همچون مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، بازار صفوی، جمعه مسجد، خانه‌ها و پل‌های تاریخی، حمام‌ها، کاروانسراها و مدارس تاریخی به سبک سنتی و بومی است که در پستوی کوچ‌های قدیمی و خاطره‌انگیز با گذر زمان بر عمرشان افزوده می‌شود.

افزایش گردشگران ارمغان جهانی شدن بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی

استان اردبیل به عنوان یکی از شهرهای باستانی ایران، آثار تاریخی متعددی را در دل خود جای داده که از شاخص‌ترین اثر تاریخی آن می‌توان به مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی به عنوان یازدهمین اثر ثبت جهانی ایران اشاره کرد.

این مجموعه جهانی شامل مقبره شیخ صفی (گنبد الله الله)، آرامگاه شاه اسماعیل اول، عمارت چینی‌خانه، مسجد جنت سرا، تالار دارالحفاظ، دارالحدیث، صحن اصلی، محوطه شهیدگاه، خانقاه یا چله‌خانه و حیاط باغ است و به طور خلاصه می‌توان گفت این استان دارای یک‌هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده، ۸۷۰ اثر ثبت شده ملی در کشور، ۱۲۰ امامزاده و ۱۱ موزه است.

علاوه بر مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی، آثار تاریخی بسیاری چون شیخ جیرائیل، شیخ حیدر، شهر یری، مساجد، قلعه‌ها، پل‌ها، خانه‌های تاریخی و کاروانسراها نشانی از اهمیت تاریخی این استان می‌دهد.

همهمه زندگی در بازار صفوی اردبیل پیچیده است

مجموعه تاریخی بازار اردبیل در میانه شهر و در طرفین خیابان امام خمینی واقع شده و به جهت قدمت و دارا بودن معماری سنتی از بازارهای تاریخی و جالب توجه ایران به شمار می‌رود و همانند دیگر بازارها مشتمل بر راسته‌ها، تیمچه‌ها، سراها، مسجد و گرمابه است.

مجموعه کنونی بازار معرف آثاری از دوره صفویه و قاجاریه است و شامل راسته اصلی بازار، راسته پیرعبدالملک، راسته قیصریه، راسته کفاشان، راسته غلامان، بازار زرگران، سراجان، پنبه‌فروشان، مسگران، چاقوسازان، آهنگران، سرای خشکبار (حاجی میرزا)، سرای گلشن، سرای وکیل، سرای نو یا زنجیرلو، سرای حاج احمد، سرای حاج شکر، سرای مجیدیه، سرای امام جمعه، سرای دوگچی و تیمچه زنجیرلی است.

این بازار همواره شلوغ است و شاید هیچ پاساژ نوسازی، در طول عمر کوتاه خود این شمار جمعیت را به چشم خود ندیده باشد، این شلوغی نشانه خوبی برای بیان این مطلب است که بازار کهن‌سال و تاریخی اردبیل هنوز ارج و قرب خود را در میان مردم حفظ کرده و این رونق تنها مختص قرن دهم هجری یا زمان حکومت شاه تهماسب اول نیست.

در این دوره به دلیل اینکه اردبیل خاستگاه سلاطین صفوی، مرکز دینی و همچنین جایگاه مقابر شیخ صفی‌الدین اردبیلی و دیگر گذشتگان سلاطین صفوی بود شهر و بازار آن اهمیت و رونق خاصی داشت، طاق‌های جناغی و گنبدهای ساده ردیف شده در کنار هم و روزنه‌های تعبیه شده که گوشه‌ای از آسمان را در خود قاب گرفته‌اند با خود روشنایی را به بازار آورده‌اند.

حافظان اصلی این بازار خود کسبه و مردم هستند که با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌‌دستی و گردشگری این استان مرمت و حفاظت آن را برعهده گرفته‌اند.

اردبیل زیباترین ییلاق ایران زمین

اقلیم مناسب، طبیعت و چشم‌اندازه‌های زیبایی چون کوه سبلان، شیروان دره‌سی و جنگل فندقلو لقب «ییلاق ایران زمین» را به استان اردبیل بخشیده به طوریکه ظرفیت‌های بسیار و بی‌نظیر این استان در حوزه طبیعی، تاریخی و فرهنگی سبب شده تا گردشگری، نخستین محور توسعه استان شود.

توده کوهستانی سبلان با چهار هزار و ۸۱۱ متر ارتفاع به عنوان یکی از هفت قطب گردشگری کشور، منشا بیش از ۷۵ دهنه چشمه آبگرم و ۳۵ دهنه چشمه آب سرد معدنی است.

از سوی دیگر این کوه عظیم در دل دامنه‌های خود، چادرهای گسترده ییلاق ۷۰ هزار نفری جامعه عشایر شاهسون استان اردبیل را جای داده است.

سخن کوتاه اینکه سبلان یا همان ساوالان با رودها، یخچال‌های دائمی و طبیعت بکر خود نمونه‌ای شگفت‌انگیز از هنر بی‌همتای خالق بزرگ است.

از دیگر طبیعت و چشم‌انداز زیبای این استان می‌توان جاده کوهستانی و جنگلی حیران را توصیف کرد که ذهن هر رهگذر را در پیچ و خم شگفتی و زیبایی خود حیران و مبهوت می‌گذارد.

علاوه بر جاده حیران و تله‌کابین مجموعه گردشگری حیران، جاذبه‌های گردشگری دیگری چون منطقه نمونه گردشگری فندقلو با کوه‌ها و جنگل‌های پیرامون، گیاهان دارویی و پیست اسکی روی چمن، منطقه سرسبز و جنگلی شاغلادرق با آثار به جا مانده از شیندان قلعه‌سی، مساکن اولیه انسان‌ها با عنوان «دلمن»، آب‌های معدنی قره‌چناق، مشه‌سویی و گرده‌سویی و پیکره سنگی انسانی شکل با عنوان «بابا داوود» تمام بسترهای مورد توجه گردشگران را در محور ورودی شرقی و پیست اسکی روی برف و تله‌سیژ آلوارس را در محور غربی استان گردهم آورده است.

رهگذران منطقه نمونه گردشگری گردنه الماس نیز پنجره‌ای از طبیعت بکر و چشم‌انداز زیبای کوهستانی با دره‌های عمیق، آب و هوای ییلاقی ارتفاعات البرز غربی، آب‌های معدنی گیوی و داش حمام، آثار تاریخی، جلوه‌هایی از زندگی روستایی و عشایری و باغ‌های متنوع میوه را پیش روی خود دارند.

سفر به سرزمین چشمه‌های بهشتی

شعار گردشگری استان اردبیل به دلیل داشتن ۱۱۰ چشمه معدنی «سرزمین چشمه‌های بهشتی» نام گرفته چشمه‌های آبگرم قینرچه با ۸۴ درجه سانتیگراد، آبگرم قوتورسویی و آبگرم گاومیش‌گلی با دبی ۶۵ لیتر در ثانیه از جمله چشمه‌های آبگرم این استان به شمار می‌روند.

این استان به ۱۱ مجتمع آب‌درمانی از جمله آب‌درمانی ایرانیان، سبلان، شهر آفتاب، سردابه، قیه سویی، قینرجه مشگین‌شهر، شابیل، وله زیر، ژنرال، قهوه سویی و قینرجه نیر مجهز است.

اردبیل صاحب ۳۷ منطقه نمونه گردشگری برای سرمایه‌گذاری است

استان اردبیل دارای ۳۷ منطقه نمونه گردشگری در سطح بین‌المللی، ملی، منطقه‌ای و استانی برای سرمایه‌گذاری است که تسهیلاتی نیز برای سرمایه‌گذاران در این مناطق پیش‌بینی شده است.

۱۲ روستای هدف گردشگری و ۵۲ روستا با قابلیت‌های طبیعی و تاریخی از دیگر ظرفیت‌های گردشگری این استان است.

نخستین هتل بیمارستان کشور نیز در استان اردبیل افتتاح شده و در حال بهره‌برداری است، این استان با داشتن ۲۱۷ واحد مرکز اقامتی از جمله هتل، هتل آپارتمان و میهمانپذیر رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده همچنین این استان دارای ۲۹ دفتر خدمات مسافرتی و ۲۱ واحد مرکز پذیرایی بین‌راهی است.

سالانه اردبیل میزبان ۵۰۰ هزار گردشگر خارجی است

استان اردبیل سالانه شاهد ورود نزدیک به ۵۰۰ هزار گردشگر از مرز جمهوری آذربایجان از محل پایانه مرزی بیله‌سوار است که از این تعداد ۵۰ درصد آن به منظور درمان به این استان مسافرت می‌کنند، در گمرک و پایانه مرزی بیله‌سوار بازارچه مرزی گسترده شده و گمرک اصلاندوز نیز در حال راه‌اندازی است.

استان اردبیل دارای ۷۵ هزار نفر جمعیت عشایری است که از نظر جمعیت رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده است.

جشنواره‌های مختلفی در ارتباط با گردشگری از جمله نمایشگاه صنعت گردشگری و خدمات وابسته، جشنواره توریسم زمستانی، جشنواره کوچ عشایر و جشنواره‌های دیگر در سراسر استان برگزار شده تا آیین‌ها و بازی‌های بومی و محلی استان را به نمایش بگذارد.

کشت و صنعت مغان و پارس در شهرستان پارس‌آباد با زمین‌های مکانیزه زراعی، باغی، دامپروری و صنایع تبدیلی عاملی برای توسعه برای توریسم کشاورزی در استان محسوب می‌شود.

ایجاد منطقه آزاد تجاری و صنعتی در استان اردبیل که تسهیلات ویژه‌ای برای سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی دارد مورد تصویب هیئت دولت قرار گرفته که پس از تصویب مجلس شورای اسلامی فرصت مناسبی برای توسعه استان به ویژه در رابطه با گردشگری استان است.

صنایع‌دستی متنوع اردبیل زیباترین رهاورد گردشگران نوروزی

استان اردبیل دارای ۵۴ نوع محصول صنایع‌دستی است که در مناطق روستایی، عشایری و شهری استان تولید و به بازارهای داخل و خارج از کشور عرضه می‌شود.

صنایع‌دستی مهم بومی و سنتی استان اردبیل قالیبافی، ورنی‌بافی (سوماک)، گلیم‌بافی، مسندبافی، جاجیم‌بافی، مفرش‌بافی، بافتنی‌های سنتی، محصولات چرمی و … است که از این میان قالی‌های دستبافت با رنگ‌ها، نقوش و طرح‌های متنوع بومی و انواع ورنی پشمی و ابریشمی از جایگاه خاصی برخوردارند و به کشورهای مختلف جهان صادر می‌شوند.

گذشته از هنرهای دستی این استان عسل سبلان، آیران آشی (آش دوغ) و قارا حلوا (حلوای سیاه) جاذبه‌های لذت‌بخشی را برای گردشگران این استان در طول سال به ارمغان می‌آورند.

– See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931222000078#sthash.Qka67X7H.dpuf

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *