پوشاک کوهنوردی ۲

 

مقدمه:

همان مطلبی که بارها به شیوه های گوناگون شنیده اید یا مطالعه کرده اید. پوشاک در کوهنوردی در حال حاضر یک صنعت تخصصی ، یک بازار پر رونق اقتصادی و یک ضرورت غیر قابل انکار در کوهنوردی به خصوص در برنامه های زمستانی و ارتفاعات بلند است.

بررسی :

استفاده از پوشاک کوهنوردی برای رسیدن به ایده آلهای زبر است:

خشک ، گرم ، راحت و سالم ماندن با لباسهایی کم حجم تر و سبک تر تا جای ممکن در طول اجرای برنامه کوهنوردی و به طبع هر چه پوشاکی که انتخاب می کنیم دقیق تر و تخصصی تر باشد به این اهداف بیشتر نزدیک خواهیم شد و البته هزینه های گزاف تری نیز باید پرداخت کنیم.

دسته بندی سنتی پوشاک کوهنوردی:

اکثر کوهنوردان با واژه هایی چون لایه اول یا بیس (base layer) ، لایه میانی (middle layer)  و لایه بیرونی ، گورتکس (outer layer , out shell) آشنایی دارند . این تقسیم بندی چندین سال است که در تقسیم بندی پوشاک کوهنوردی به ۳ طبقه جدا استفاده می شود. هرکدام از لایه ها وظیفه تامین دسته به خصوصی از اهداف استفاده از لباس کوهنوردی را بر عهده دارند که بدین شکل است : لایه اول برای خشک و تمیز نگاه داشتن بدن در طول فعالیت ، لایه دوم برای حفظ گرما و تامین دمای مناسب بدن چه در طول فعالیت و چه به هنگام استراحت در کمپ یا توقف ها ، لایه سوم و بیرونی جهت محافظت از باد ، باران و برف .

لایه اول :

این پوشاک شامل پیراهن ، شلوار ، دستکش ، کلاه و حتی جوراب می شود. پوشاک این گروه در تماس مستقیم با بدن و پوست بوده و وظیفه انتقال رطوبت بدن ناشی از تعرق از پوست به بیرون لباس ( و لایه های بعدی) را بر عهده دارند تا بدن ما تا جای ممکن خشک بماند. در مدلهای فنی و گران قیمت تر خاصیت ضد باکتری و میکروبی نیز به این لباسهای اضافه شده تا از بروز بیماری به خصوص بیماری های پوستی جلوگیری کند زیرا که ممکن است در یک برنامه صعود به ارتفاعات بلند در مدت زمان طولانی امکان استحمام برای کوهنورد وجود نداشته باشد. نکته اصلی پوشاک لایه جذب بودن یا همان استرچ بودن آنهاست. حتما هر پوشاکی از کلاه تا دستکش برای این لایه انتخاب می کنید باید جذب بدن شما باشد مانند لباس غواصی تا به شما آزادی عمل و راحتی در کار را بدهد و با تماس نزدیک تر با سطح پوست سریع تر رطوبت بدن شما را گرفته و شما را خشک نگه دارد. اگر دقت کرده باشید اکثر لباسهای لایه اول کوهنوردی به رنگ مشکی یا رنگی تیره است. دلیل آن این است که هر چه رنگ لباس تیره تر باشد خاصیت محافظت از اشعه ماورای بنفش آن همان SPF بیشتر می شود و بدن شما بیشتر محافظت خواهد شد به طوری که رنگ مشکی ۵ برابر رنگ سفید این خاصیت را دارا است. اگرچه معمولا روی این لایه ما از لایه های دوم ویا سوم نیز استفاده می کنیم اما بسیار پیش می آید حتی در یک برنامه زمستانی به دلیل تابش مستقیم آفتاب روی سطوح پر برف و درخشان در یک هوای صاف و بدون باد با اندکی فعالیت روز گرم و پر حرارتی را تجربه می کنیم و تنها چیزی که بر تن داریم لایه های اول است و در این حالت از آسمان توسط خورشید و از زمین توسط انعکاس اشعه توسط برفها در معرض آسیبهای شدید اشعه ماورای بنفش هستیم به خصوص که در ارتفاعات شدت این اشعه نیز به خاطر غلظت کمتر هوا بیشتر است و اینجاست که رنگ مشکی و خاصیت ضد اشعه بودن لباس ارزش خود را به خوبی نشان می دهد.

یکی از مهمترین پوشاکی که به نظر من در کوهنوردی زیاد جدی گرفته نمی شود ولی بسیار بسیار حیاتی است استفاده از دستکش لایه اول در برنامه های زمستانی است. بارها شده که می بینیم کوهنوردان دستکشهای گرانقیمت و ضخیم کوهنوردی خریداری می کنند ولی در زیر آن دستکش جذب لایه اول استفاده نکرده اند و همین افراد در حین برنامه به دلیل اینکه برای برخی کارهای ریز و ظریف نمی توانند با دستکش ضخیم خود کار را انجام دهند یا از انجام آن کار که ممکن است ضروری باشد یا ارزشمند صرف نظر می کنند و یا با در آوردن دستکش و در معرض سرما زدگی قرار دادن دست با ریسکی بالا کار را انجام می دهند در حالیکه اگر در زیر دستکش ضخیم و گرم خود از یک جفت دستکش لایه اول جذب نیز استفاده کنند می توانند با خیالی آسوده و بدون نگرانی از سرمازدگی دست ، دستکش ضخیم را در آورده و کار چند دقیقه ای خود را بدون استرس و تحمل سرما به دقت انجام دهند. کارهایی مثل در آوردن خوراکی و آب از جیب یا کوله پشتی ، مرتب کردن وسیله ای که به کوله پشتی بسته ایم ، برپایی یا جمع کردن چادر ، بستن یا محکم کردن بند کفش و یا کرامپون ، عکاسی و فیلمبرداری از صحنه ها  و زیبایی های مسیر به خصوص بر روی قله .

از موارد مهم دیگر استفاده از کلاه ضد طوفان از نوع لایه اول است . استفاده از کلاههای ضد طوفان که حالت جذب ندارند باعث می شوند که کوهنورد احساس راحتی به هنگام استفاده از آنرا نداشته باشد و به خصوص در شرایط طوفان و باد با حرکت و ایجاد ضربه روی صورت کوهنورد ایجاد ناراحتی و استرس کند . کلاه ضد طوفان ذاتا پوشاک راحت و دلخواهی نیست پس حداقل راحت ترین نوع آنرا که از نوع لایه اول و جذب است انتخاب کنید تا زجر کمتری بکشید به خصوص اینکه اصولا این وسیله را در شرایط سخت استفاده می کنیم. از آنجا که لباس بیرونی ما دارای کلاه هستند جهت جلوگیری از نفوذ باد و باران  و افزیش گرما از آنها کمک می گیریم .

پیراهن و شلوار لایه اول در دو مدل زمستانی و تابستانی تولید می شوند . در نوع تابستانی  که فوق العاده سبک است خاصیت گرمایی در نظر گرفته نشده بلکه تبادل هوا بیرون و داخل لباس نیز در نظر گرفته شده تا بدن خنک بماند و در یک فعالیت گرم تابستانی فرد گرما زده نشود. پیراهن و شلوار لایه اول زمستانی از نوع پشم مصنوعی بوده که بدن را در حین فعالیت گرم نگه می دارند و تا حدودی نیز در مقابل نفوذ باد نیز مقاوم هستند و سنگین تر نیز می باشند . معمولا کارخانه های تولید کننده در توضیحات این لباسها نوع لایه اول را به لحاظ تابستانی بودن یا زمستانی بودن مشخص می کنند اما آنچیز که برای لایه اول زمستانی شناخته شده و معتبر است تولیدات کارخانه پلارتک(Polartec) است که کارخانه های زیادی از محصولات این شرکت در تولیدات خود استفاده می کنند. می توانید لایه اول تابستانی را فراموش کنید و با لباسهای ساده تر برنامه های ارتفاعات تا ۴۰۰۰ متری و یکی دو روزه خود را در فصل گرم انجام دهید اما حداقل استفاده از دستکش و پیراهن لایه اول را در برنامه زمستانی رعایت کنید زیراکه معمولا بیشترین آسیب در زمستان از این دو ناحیه است در بحث مربوط به سرمازدگی به خاطر در معرض مسقتیم باد و سرما قرار داشتن دستها یا به جهت خیس بودن پیراهن.

 

لایه میانی:

این پوشاک را بر روی پوشاک لایه اول می پوشند و هدف گرم نگه داشتن بدن است از این رو به آن لایه گرمایی (insulation)  نیز می گویند. لایه میانی ممکن است یک یا چند لباس از جنس پشم مصنوعی مثل تولیدات کارخانه Polartec باشد یا پوشاکی از جنس الیاف مصنوعی و یا پر . پوشاک گرمایی از جنس پشم مصنوعی برای گرم نگه داشتن بدن حین فعالیت  در یک روز بسیار سرد یا یک فعالیت بسیار سبک است . به این معنا که گرم نگه داشتن بدن شما منوط به انجام فعالیت است آنگاه این لباس گرما را کمتر از دست داده و شما احساس تعادل می کنید اما اگر برای دقایقی متوقف شوید رفته رفته احساس سرما به شما باز می گردد. از این رو به این پوشاک لایه فعال یا Active layer می گویند یعنی پوشاک در زمان فعالیت. اما از پوشاک جنس الیاف یا پر جهت حفظ دما و گرم نگه داشتن بدن زمانی که فعالیتی ندارید استفاده می شود مثل توقف های طولانی تر ، داخل چادر و استراحت. در واقع عمدتا هرجا پوشاک به عنوان لایه میانی یا Middle layer دسته بندی شد منظور همان Active Layer است و هرجا پوشاک به عنوان Insulation عنوان شد منظور پوشاک پر یا الیاف است . پس این نکته را در نظر داشته باشید اگر چند دست هم پوشاک میانی پشم مصنوعی بپوشید و در یک شب زمستان داخل چادر بروید پس از مدتی حتما با احساس سرمای زیاد مجبور به تحرک می شوید تا خود را گرم کنید و در برنامه های زمستانی برای مواقع اضطراری هم که شده حتما باید در برنامه ای یک روزه نیز حداقل کت پر یا الیاف همراه داشته باشید .

اگر قصد شب مانی در یک برنامه زمستانی را دارید کلید استراحت راحت در چادر به لحاظ پوشاک استفاده از کت پر و جوراب پر است به خصوص هنگام خواب بهترین پوش کفش دوپوش نیز راحتی و گرمای یک جفت جوراب پر را به شما نمی دهد.

 

 

لایه بیرونی :

این لایه در ایران عمدتا با نام گرتکس شناخته می شود که نام یک کمپانی تولید پارچه است . درست مثل لایه اول زمستانی و لایه میانی که با نام پلار در ایران شناخته شده و منظور پوشاک از جنس پشم مصنوعی است. این لایه آخرین لباسی است که می پوشیم و پوشاک در معرض فضای آزاد قرار می گیرد. بنابراین این پوشاک ضد باد و ضد آب است و رطوبت یا همان بخار آبی که از لایه اول به میانی و سپس به آن رسیده را نیز به بیرون باید بتواند انتقال دهد تا چرخه خشک ماندن بدن با چرخه خشک ماندن لباسها کامل شود. به عمل انتقال بخار آب از لباس به بیرون اصطلاحا تنفس می گویند. گتر کوهنوردی پوشاکی است که فقط در این لایه وجود دارد.گتر ، شلوار و کاپشن این لایه از پوشاک واجب برنامه های زمستانی حتی یک روزه است. شلوار و کاپشن این لایه در انواع یک لایه ، دولایه و سه لایه تولید می شود که سبک تر وخنک تر تا گرم تر و سنگین تر و البته گرانتر می باشد. بسته به نوع برنامه و سایر پوشاک لایه اول و دوم اینکه از چند لایه آن استفاده کنید را باید متوجه شوید. این لایه خود با دو دسته بندی جداگانه معرفی میشوند یکی لایه نرم Soft shell و یکی لایه سخت Hard shell.

لایه نرم پوشاکی از جنس پشم مصنوعی اما بسیار مقاوم در برابر باد و رطوبت است و در مقابل Hard Shell پوشاکی از جنس نوعی پلاستیک است که به پارچه چسبانده یا اصطلاحا لمینیت شده که قابلیت تنفس بالایی دارد و صد در صد ضد باد و آب است. معایب و مزایای هرکدام چیست؟ نوع نرم خاصیت گرمایی بالایی دارد و می تواند کار لایه میانی را هم انجام دهد یعنی می توانید لایه میانی را حذف کنید و با دو لایه  یکی لایه اول و بر روی آن لایه نرم بیرونی یک برنامه در هوای سرد انجام دهید و از سبکی ، گرمی و تنفس بالای پوشاک خود لذت ببرید. اما این پوشاک ضد آب و باد نیست بلکه مقاوم در برابر باد و آب است یعنی اینکه به راحتی خیس نمی شوند و آب جذب نمی کنند و درصد بالایی از نفوذ باد نیز جلوگیری می کنند پس در هوایی بدون بارندگی یا با بارش خفیف مناسب هستند . بنابر این مزایای آنها تنفس بالاتر نبست به نوع سخت ، آزادی عمل و راحتی بیشتر در تن کوهنورد ، گرمای بیشتر و امکان حذف لایه میانی است و عیب آن این است که برای شرایط بسیار سخت به لحاظ بارندگی یا فعالیت طولانی مدت در بارش مناسب نیست . اما نکته ای که وجود دارد این است که عمدتا ما تنها در شرایطی اقدام به صعود می کنیم که مناسب استفاده از نوع نرم است مگر در صعودهای ارتفاعات بسیار بلند و یا گیرافتادن در شرایطی پیش بینی نشده. دقت کنید اگر از نوع نرم میخواهید استفاده کنید حتما از نوع کلاه دار بوده و کلاه آن نیز از نوع جنس خود لباس باشد و از جنس متفاوت و نازک نباشد و الا چیزی که خریداری کرده اید بیشتر به لایه میانی شباهت دارد تا استفاده به عنوان لایه بیرونی.

 

چند نکته :

برای دستکش یکی از بهترین ترکیبها استفاده از دستکش جذب لایه اول ، یک جفت دستکش گرم پنج انگشتی به عنوان لایه میانی و یک جفت روکش دستکش  ضد آب و باد تنفسی سبک ۲ انگشتی به عنوان لایه بیرونی است که نسبت به سختی شرایط می توانید از آنها استفاده کنید.

لباسهای خیس خود را در چادر ابتدا در چادر آویزان کنید و موقع خواب به داخل کیسه خواب ببرید تا فردا صبح برای ادامه کار در برنامه زمستانی لباسهایتان خشک و قابل استفاده باشند. به جورابها و خشک کردن آنها اهمیت دهید و اگر احساس می کنید ممکن است تا فردا صبح نیز داخل کیسه خواب خشک نشوند آنها را موقع خواب زیر پیراهن خود و روی شکمتان بگذارید تا خشک شوند.

لباسهای بیرونی و گترهای خود را قبل از آمدن داخل چادر در برنامه های زمستانی ابتدا با برس یا فرچه کوچکی که همراه خود می برید از برف پاک کنید و سپس داخل چادر بروید تا برفهای روی لباسهایتان کل وسایل چادر را خیس نکند و خود لباسها نیز سریع تر خشک شوند.

لباسها اکثرا از الیاف مصنوعی و قابل اشتعال تهیه شده اند. از قرار دادن آنها نزدیک شعله آتش برای خشک کردن جدا بپرهیزید که بسیار خطرناک است همچنین در تماس با اشیاع داغ نیز آسیب پذیر هستند.

هرگز لباسهای کوهنوردی خود را اتو نکنید ، با آب داغ و مواد شوینده قوی شستشو نکنید. از آب ولرم و شوینده های ملایم مانند صابون ها برای این منظور استفاده نمایید و برای خشک کردن  آنها نیز لباسها را در سایه قرار دهید تا به آرامی خشک شوند و در مقابل آفتاب آنها را پهن نکنید.

هنگام فعالیت با لباسهای کوهنوردی از آنجا که از تنفس بالایی برخوردارند بدن شما کمتر خیس شده و شما تعرق بدنتان را کمتر متوجه می شوید لذا چنانچه بیش از حد نیاز لباس به تن داشته باشید با تعرق شدید در حال از دست دادن آب با ارزش از بدن هستید بدون آنکه شاید احساس کنید. از طرفی پس از توقف برای استراحت چنانچه لباس ضد بادی به تن ندارید اولین کار پوشیدن آن است تا باد به بدن مرطوب شما نخورده و سرما شما را فرا نگیرد چراکه بدن شما برای گرم کردن مجدد بدن و جبران آن باید کالریهای با ارزشی را که برای صعود پس انداز کرده اید را برای گرم کردن شما به هنگام توقف و استراحتهای بین راه مصرف کند.پس کم کردن و اضافه کردن به موقع لباس ها در حین صعود یکی از مهارتهای کوهنوردی است که علارغم بی میلی و بی حوصلگی در هنگام صعود به این کار باید آنرا تمرین کنید و برای خود عادی سازید.

اگر پیراهن لایه اول یا میانی انتخاب کرده اید که دارای کلاه است اما این کلاه لباس را گرانتر کرده به نظر من ارزشش را دارد که این هزینه را بپردازید و در برنامه همواره کلاهی در دسترس برای استفاده سریع داشته باشید.

 

منبع : چال

بازنشر: ویکی کوه

[quote]پست پوشاک کوهنوردی ۱ را مطالعه نمایید[/quote]

31 Comments

  1. درود بر شما
   پانچو های کوهنوردی اغلب به یک شکل هستند و چون تنها هدفشون پوشش یکسره و ضد آب بدن و تجهیزات است لذا تکنولوژی آنچنانی در اونها بکار نرفته . بعضی برندهای معروف مثل Ferrino کمی در دوخت بخشهای اون دقیقتر کار کرده اند و بعضی مدلها آستر شبه آلومینیوم اضافه شده که حرارت بدن کمتر هدر بره.

 1. سلام برای صعود های یک روزه اواخر پاییز و زمستان تا حدود ۳۵۰۰ متر چه پوشاکی رو پیشنهاد می کنید ؟ یک بلوز شلوار بیس بعلاوه کاپشن شلوار گرتکس کافیه ؟ (با بودجه ای حدود پانصد) یا بلوز شلوار پلار هم لازمه که در مجموع میشه سه لایه. کاپشن های الیاف گایا و یا کاپشن های دولایه پلار گورتکس چینی رو برای این مورد پیشنهاد می کنید ؟ نکته دیگه اینکه اگر برف و بارون بیاد چه تغییری لازمه در نوع پوشاک ؟ ممنون از شما.

  1. درود بر شما
   برای یک صعود زمستانی تا ارتفاع ۳۵۰۰ متر و شرایط آب و هوایی خوب (بدون وزش باد شدید و بارندگی سنگین) لباس BASE شامل شلوار و پیراهن و جوراب + کاپشن پلار و Gore Tex یا پلار و Windstopper مناسبترین است. ضمن اینکه داشتن کلاه گرم به همراه پوشش صورت و گردن خیلی مهمه. دستکش دو لایه نخی + الیاف که مقاومت به سرما باشه. اگر قصد شب مانی داشته باشید در این ارتفاع ، بهتره جوراپ پر و کت پر هم به لیستتون اضافه کنین. خلاصه میتونم اینجوری بهتون بگم : پوشاک پلار جلوی اتلاف حرارت بدن شما رو میگیره. پوشاک Gore Tex اگر اورجینال باشه ، ضد آب و ضد باد هست و قابلیت تنفس هم دارند به طوری که شما هیچ گاه از عرق لباس BASE احساس خیس بودن نمیکنین. اما از اونجایی که ۹۵% پوشاک Gore Tex داخل ایران اصلی نیستند و قابلیت تنفس ندارند، شما فقط روی بخش ضد آب و ضد باد این نوع کاپشنها میتونین حساب کنین و در بارندگی کاملا جوابگو هستند. در کل پوشاک کوهنوردی به صورت لایه لایه باید استفاده بشن و در زمان و مکان مناسب سریع تعویض شوند. موفق باشید

 2. با سلام
  ممنونم که در مورد کفی طبی پاسخ دادید ولی لطفا برای رفع مشکل تاول پشت پا در هنگام صعود هم راهنمایی بفرمایید چون بنده چند جفت جوراب امتحان کردم ولی نتیجه نداد و میخواستم برم سراغ کفی کفش .با تشکر

  1. درود بر شما
   علت اصلی تاول زدن پشت پا ، سایز نبودن کفش شماست.متاسفانه کفش کوهنوردی برخلاف کفش شهری به خاطر چند لایه بودن و ضخامتی که داره جا باز نمیکنه و باید دقیق انتخاب شه. اما اگر کار از کار گذشته ، شما میتونین به ناچار یا از کفی اضافه استفاده کنین یا دو جفت جوراب بپوشید. اگر احساس لق بودن پشت پا میکنین و پاشنه شما کمی در کفش حرکت داره ، قطعا باید به یک کفاشی خوب و باتجربه مراجعه کنین و با چسباندن چرم در داخل کفش این فضای خالی پر شه. زمانی که پا در کفش راحت قرار بگیره و اصطلاحا سر نخوره ، قطعا دیگه پای شما تاول نخواهد زد. موفق باشید

 3. جناب آقای خضرایی با سلام و عرض ادب
  من تازه به یک گروه کوهنوردی تفریحی (نه حرفه ای) پیوستم. میخواستم بدونم برای ابتدای کار و صعودهای بهاری و تابستانی زیر ۳۰۰۰ متر کفش و لباس چی باید بگیرم؟ لباس باید چند لایه بگیرم؟ آیا یک لایه خوب برای بهار و تابستان کافیه؟ البته نظرم اینه که فعلا با یکی دولایه شروع کنم و بعدا در صورت تداوم و برای زمستان لایه اضافه کنم. محدودیت هزینه هم دارم. اگر نوع کفش و لباس و مارک و بخصوص محل خرید رو بفرمایید ممنون میشم. با تشکر از حوصله و شکیبایی شما

  1. درود بر شما
   اگر به عنوان ورزش اصلی کوهنوردی رو انتخاب کردید ، توصیه میکنم بهترین نوع وسایل رو خریداری کنید تا چند وقت دیگه مجبور به تعویض اونها نشید.مهمترین وسیله برای کوهنوردی اول کفش است. یک کفش خوب سه فصل میتونین تهیه کنید و سالها استفاده کنید.کوله پشتی استاندارد و لباس کوهنوردی هم در راحتی و حمل آسان وسایل شما بسیار کمک خواهند کرد. برای لباس بهار و تابستان باید لباس Base تهیه کنید که اقتصادی ترین و بهترینش نوعی استرچ از برند ماموت هست (که البته اصلی نیست اما کیفیت قابل قبولی دارد) برای برنامه های پاییز و زمستان شما نیاز به پوشاک گورتکس و پلار دارید که انواع ایرانی با مارک نیکو و گایا کیفیت بسیار خوبی دارند. تنوع وسایل کوهنوردی بسیار زیاد و نسبت به بودجه شما متغیر است. توصیه میکنم به خیابان ولیعصر و منطقه منیریه تشریف ببرید و ضمن بازدید از کالاها ، قیمتها رو هم جمع بزنید ببینید تا چه حد قابل پذیرش براتون است. پیروز باشید

 4. سلام دوباره
  با تشکر از بذل توجه شما. ماشالاه به صبر و حوصله شما
  نه به چشم ورزش اصلی بهش نگاه نمی کنم. در واقع در طول هفته بدنسازی و شنا کار میکنم گاهی وقتی هم بسکتبال. بنابراین به لحاظ فعالیت بدنی و ورزشی ارضا و اغنا میشم. بیشتر هدفم در جمع دوستان بودن و طبیعت گردی و جنگل گردی و کوهنوردی سبک است. چیزی که احتمالا شما بهش ترکینگ میگید. حالا ممکنه هر از گاهی بخوام تا ارتفاع سه چهار هزارمتری هم باهشون برم. بنابراین برای برنامه های بهار و تابستان در مقوله کفش دنبال کفش سنگین و نیمه سنگین نیستم. ترجیحا کفش سبک. خصوصا اینکه پاهام زیاد تعریق دارند. کلا بدنم احتباس آب زیاد داره و تعریق زیاد. حالا با توجه به گوناگونی و تنوع جنس و مارک نمی خوام خودم رو توی بازار ولو کنم ترجیح میدم از پشت لپ تاپ با راهمنمایی جنابعالی به چند گزینه از کفش و لباس برسم بنابراین:
  ۱- در زمینه کفش حداکثر تا مبلغ ۷۰۰ هزار میتونم هزینه کنم. با توجه به توضیحات بالا، اگه یکی دو گزینه معرفی کنید ممنون میشم.
  ۲- در زمینه لباس فرمودین استرچ ماموت بگیرم. برای بهار و تابستان آیا همین یه لایه کافیه؟ نیازی به کاپشن و احیانا شلوار دیگه ای نیست؟ نوع استرچ چی باشه؟ کتان، الیاف مصنوعی، الیاف کشی؟
  در کل سپاسگزارم از حوصله شما. جداً کوهنوردی از شما انسانی متواضع و شکیبا ساخته. درود بر شما

  1. درود بر شما و ممنون از محبتتون
   در مورد سوال اولتون کفشهای Scarpa Kailash GTX و Scarpa Nangpa کاملا مناسب فعالیت شماست. علاوه بر سبک بودن و راحتی بالا ، به خاطر آستر Gore Tex قابلیت تنفس هم دارند. در جواب سوال دومتون باید بگم هیچ وقت با یک پیراهن استرچ سبک به کوهستان تشریف نبرید.ترجیحا یک لباس نسبتا گرم مثل کاپشن پلار سبک به همراه داشته باشید. پیراهن لایه اول که به صورت استرچ است از ترکیبات مواد مصنوعی و طبیعی ساخته شده و ضمن اینکه جذب بدن هستند ، باعث جذب سریع عرق و دفع اون میشه ، ضمن اینکه حرارت مازاد بدن رو به راحتی خارج میکنه. همینکه یک پیراهن استرچ با کیفیت خریداری کنید برای بسیاری از برنامه ها جوابگو شماست.اما بازم تاکید میکنم پوشش لایه دوم مثل پلار رو هم حتما خریداری کنید و همراه داشته باشید.هوای کوهستان همیشه متغیر است ، حتی در تابستان. خرید پوششی به نام پانچو هم که از ترکیبات نایلونی ساخته میشه از نظر من برای شما که علاقه به طبیعتگردی دارید ضروریه. بارانهای ناگهانی با پوشیدن پانچو ، برای شما دردسر نخواهد شد. پیروز باشید

 5. سلام جناب خضرایی عزیز
  طبق فرمایش شما برای خرید کفش scarpa kailash gtx , scarpa nangpa گشتی زدم که پیدا نکردم البته موفق نشدم فروشگاه قله قاف رو ببینم، اما چند نمونه کفش از برند asolo دیدم که تخفیف های خوبی خورده بود:
  ۱_ Asolo fugitive gtx
  ۲_ Asolo Drifter gv
  ۳_ Asolo trib gv
  ۴_ Asolo tps Aqualon gv
  که چهارمی از همش گرونتر بود ولی درکل تخفیف های خوبی خورده بود و مناسب بودجه من. البته هر چه روی کفش جستجو کردم سال تولید مشخص نبود. با توجه به اینکه خدمتتان عرض کردم به دنبال کفشی هستم سبک و بادوام مخصوصا مقاوم نسبت به آب برای جنگل گردی و کوهنوردی سبک یک روزه، آیا این کفشها مناسب برنامه من هستن؟ دوم اینکه تاریخ تولید کفش رو چطوری میشه فهمید؟

  1. درود بر شما
   گزینه های ۳ و ۴ از نظر من کفشهای مطمئنتری هستند برای فعالیت شما ، و اگر قصدتون خرید برند Asolo است ، این مدلها بهترند. در خصوص سال تولید کفش باید بگم متاسفانه تعداد معدودی از شرکتها تاریخ تولید کفش رو روی لیبل کارتن کفش چاپ میکنند. متاسفانه در اقتصاد ، اخلاق جایی ندارد و قطعا بسیاری از کفشهای موجود در کشورمون تولیدات سالهای پیش این شرکتها هستند و با قیمت بسیار پایین خریداری میکنند و بقول معروف استوک هستند. زیاد نمیشه روی این قضیه سخت گرفت و کمی شانس یا اقبال باید داشت که مثلا فلان کفش نوارکشی دورش باز نشه! البته کفشهای جدید اروپایی به حدی با کیفیت هستند که به ندرت چنین اتفاقی براشون میفته و باید گفت نادره چنین مواردی. پیروز باشید

 6. درود
  می خواستم بدونم دستکش RAB ENDURANCE DOWN MITT برای صعودهای زمستانی دماوند کاملاً ایمن و مناسب هست یا خیر؟
  سپاسگزار

  1. درود بر شما
   دستکش RAB ENDURANCE DOWN MITT بهترین و عایق ترین دستکش این شرکت است و با استفاده از پر اردک با درجه همپوشانی ۶۵۰FP میشه گفت تحمل سرمای بالایی داره و عایق مناسبی است. البته قطعا از دستکشهای اکسپدیشن برندهایی مثل Millet ضعیفتر هست اما برای زمستان دماوند به همراه یک دستکش بیس خوب جوابگوست. پیروز باشید

 7. با سلام و عرض ادب و احترام
  ببخشید اگه امکانش هست در مورد انواع شلوارهای کوهنوردی مثل پاوراسترچ، میکرو پلار، ترکینگ، کتان و … توضیح بفرمایید.
  با تشکر فراوان

  1. درود بر شما
   شلوارهای کوهنوردی در رده های مختلفی تولید میشن و مهمترین اونها رو میشه لایه اول یا Base نام برد که از الیاف مصنوعی یا تلفیقی از الیاف مصنوعی و طبیعی ساخته شده میشه. عموما به صورت استرچ و چسبان هستن و ضمن ایجاد راحتی ، تهویه خوبی رو ایجاد میکنن و رطوبت بدن رو به سرعت جذب و دفع میکنند. لایه بعدی از نوع کتان یا پلار و میکروپلار میتونه باشه که نوع کتان برای فصول گرم سال قابل استفاده است و به تنهایی هم بسیار کاربرد داره.از مشخصه کتان : مناسب پوست های حساس ، تهویه قابل قبول و راحتی نسبی اون است که البته الیاف مصنوعی جدید تا حدودی بازار اون رو گرفتن به خاطر خاصیت ارتجاعی بسیار بالاتر ، تهویه بهتر و مقاومت بیشتر. نوع پلار و میکرو پلار برای صعودهای زمستانی و سرد کاربرد داره که عایق بسیار خوبی هست برای حفظ گرمای بدن و عموما روی شلوار لایه اول (Base)پوشیده میشه. شلوارهای ترکینگ به انواع شلوارهای کتانی یا الیاف مصنوعی گفته میشن که برای پیمایشهای طولانی طراحی شدن و فوق العاده راحتند. شلوارهای پاور استرچ از نوعی شلوار استرچ لایه اول با آستر پلیمری بسیار پیشرفته است که با اینکه شلوار بسیار نازک و سبک هست ، اما عایق حرارتی بالایی هم دارد. شلوار های پر هم نمونه دیگه ای هستند که بیشتر برای صعودهای بسیار بلند و هیمالیا نوردی کاربرد دارند. تندرست باشید

 8. سلام شلوار زمستانه فنی برای لایه دوم زیر گرتکس چی خوبه؟
  بعد برای زمستانه ۴۰۰۰ تایییی شلوار چی خوبه پوشید
  فقط برند خوب بگید؟

  1. درود بر شما
   شلوار لایه دوم باید از جنس پلار تهیه بفرمائید و بهترین برندهای بازار رو میتونین از بین Millet و Salewa انتخاب کنید دوست گرامی. البته خدمتتون باید عرض کنم که فنی ترین نوع شلوار همون لایه آخر یا گرتکس هست به خاطر خصوصیت تنفس پذیر و پیشرفته ای که از نظر الیاف داره وگرنه پوشاک پلار دارای تکنولوژی خاصی نیست و بیشتر خصوصیت حفظ گرمای خوبی داره. پیروز باشید

 9. درود
  من قصد خرید یک دستکش مناسب برای شرایط زمستانی دماوند دارم.
  در توضیحات این سایت حضرتعالی فرموده بودید که دستکش Black Diamond Mercury کاملاً برای شرایط زمستانه دماوند جوابگو هست. وقتی برای خرید این دستکش رفتم روی اون نوشته بود ۲۹- سانتیگراد.
  با توجه به اینکه دمای زمستان دماوند، مخصوصاً دمای حسی اون تا ۵۰- هم میرسه، شما این دستکش رو برای زمستان دماوند کاملاً مناسب می دونید یا خیر؟
  می خواستم شما چند نمونه دستکش مناسب برای شرایطی که عرض کردم معرفی کنید.
  ممنون

  1. درود بر شما
   دستکش Black Diamond Mercury یک نوع زمستانه کامله بنظرم ولی اگر قصد استفاده در شرایط فوق العاده دارین که ممکنه به ندرت پیش بیاد و برودت ۵۰- رو تحمل کنه باید دستکشی مانند MXP TRILOGY DOWN MITTEN از برند Millet رو تهیه بفرمائید که البته بعید میدونم در بازار ایران قابل تهیه باشد. از مدلهای سبکتر ولی گرمتر از Black Diamond میتونم Millet EXTREM GTX® MITT رو هم پیشنهاد بدم که در بازار ایران یافت میشه. پیروز باشید

  1. درود بر شما
   ویژگی مناسب پیراهن برای کوهنوردی تابستانی استفاده از لباس بیس با فرم استرچ و چسبندگی نسبی و همینطور استفاده از الیاف مصنوعی و طبیعی بسیار مرغوب است. برندهای زیادی هستند که در بازار موجودند و چون پیچیدگی آنچنانی از نظر تکنولوژی الیاف نسبت به پوشاک زمستانی ندارند ، نیاز به سختگیری چندان نیست. برقرار باشید

 10. جناب خضرایی
  سلام
  پلاربلوز نیم زیپ هایلیون که دارای پلار کوبیده می باشد آیا همان میکروپلاراست ؟لطفا میکروپلار را باپلار این بلوز مقایسه فرمایید
  باتشکر

  1. درود بر شما
   تفاوت بلوز پلار با میکرو پلار در ظرافت الیاف به کار رفته در نوع میکرو پلار هست. اصولا میکرو پلارها لطیفتر و ظریفتر هستند اما اگر در یک سمت فقط کار شده باشن و طرف دیگه آستر باشه طبیعتا عایق حرارتی قوی ای نیستند اما در عوض پلارها گرچه لطافت و سبکی میکرو پلار رو ندارن اما عایق بهتری هستند. از نظر کارایی و مکانسیم بسیار شبیه هم هستند و به جز ساختار الیاف تفاوت خاضی ندارند. شاد باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *