کلیمانجارو و حقایق آن …

 

ارتفاع: ۱۹،۳۴۰ فوت (۵۸۹۵ متر)
محل : تانزانیا، شرق آفریقا
اولین صعود: هانس مایر (آلمان)، Yoanas Kinyala Lauwo (تانزانیا) و لودویگ Purtscheller (اتریش) در ۵ اکتبر، ۱۸۸۹٫
بهترین زمان صعود : فصل زمستان و نیمه‌ی شهریور تا آخر مهرماه

 

توضیحات کلی :

کلیمانجارو، بلندترین قله قاره آفریقاست و با ۵۸۹۵ متر ارتفاع، آتشفشانی نیمه خاموش محسوب می‌شود که در کشور تانزانیا و در مرز این کشور با کنیا قرار گرفته است. این قله که تا یک قرن پیش با کلاهک برفی خود در آفریقای همیشه گرم و سوزان خودنمایی می‌کرد و به عنوان یکی از سمبل‌های حیات در زمین قلمداد می‌شد، این روزها در میان مردم منطقه و بخصوص کارشناسان محیط زیست به نمادی آشکار از تغییرات جوی زمین تبدیل شده است.
به اعتقاد کارشناسان گرمای جهانی در ۲ دهه آینده، اثری از برف‌های کلیمانجارو بر جا نخواهد گذاشت و تمامی لایه‌های برفی این کوه را از بین خواهد برد. در واقع شرایط آب و هوایی حاکم بر جهان به گونه‌ای است که احتمالا باید بتدریج با افسانه برف‌های کلیمانجارو خداحافظی کنیم. به این ترتیب به نظر می‌رسد بلندترین قله آفریقا در سال ۲۰۲۲ برای اولین بار در طول ۱۲ هزار سال گذشته از برف خالی می‌شود و چهره‌ای جدید و غم‌انگیز به خود می‌گیرد.
کلیمانجارو پس از داستان کوتاه و مشهور ارنست همینگوی که سال ۱۹۳۸ نوشته شد به شهرت زیادی رسید. شخصیت اصلی داستان از این قله زیبا به عنوان قله‌ای «به پهنای سراسر جهان، بزرگ، بلند‌ و زیر آفتاب بی‌نهایت سفید» یاد کرده است. قله‌ای که به نظر می‌رسد با ادامه روند آب شدن یخ‌های آن بزودی همانند دیگر ارتفاعات آفریقا خشک خواهد شد و در آینده‌ای نه‌چندان دور تصاویر آن را تنها در عکس‌ها و کتاب‌ها می‌توان جستجو کرد. در چنین شرایطی و با ذوب شدن برف‌های کلیمانجارو که به بام آفریقا شهرت دارد، تانزانیا یکی از مهم‌ترین منابع درآمد خود را از دست می‌دهد. منطقه کوهستانی کلیمانجارو که یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری شرق آفریقاست، به توریست‌ها امکان می‌دهد تنها به فاصله ۵ روز کوهنوردی، ۲محیط گرمسیری و یخچالی را در کنار هم تجربه کنند و همین قابلیت استثنایی موجب شده تا سالانه بیش از ۴۰ هزار توریست روانه این منطقه شوند.

حقایق آن :

  • کلیمانجارو بلندترین قله آفریقا و چهارمین قله از قلل هفتگانه جهان, این کوه به عنوان بلندترین کوه مستقل جهان شناخته شده است.
  • کلیمانجارو از سه مخروط آتشفشانی تشکیل شده است : کیبو ۱۹٫۳۴۰ فوت (۵۸۹۵ متر)، Mawenzi 16.896 فوت (۵۱۴۹ متر) و Shira 13000 فوت (۳۹۶۲ متر) , اوهورو (Uhuru) بلندترین قله در لبه دهانه کیبو است.
  • کلیمانجارو آتشفشان چینه ای غول پیکر است که به دلیل ریختن گدازه هایی از منطقه دره ریفت شروع به تشکیل شدن کرد. کوه توسط گدازه های پی در پی ساخته شده است. دو تا از آن سه قله — Mawenzi و Shira — غیر فعال هستند در حالی که کیبو بلندترین قله است که می تواند دوباره فوران کند. فعالیت های اخیر آن تنها ۲۰۰ سال پیش بوده و آخرین فوران عمده آن به ۳۶۰۰۰۰ سال پیش برمیگردد.
  • کلیمانجارو تا ۲٫۲ کیلومتر مربع از یخهای دورانی تشکیل شده است و به دلیل گرمای کره زمین در حال آب شدن هستند. ۸۲٪ یخچال های طبیعی از سال ۱۹۱۲ کاهش یافته اند و ۳۳٪ از سال ۱۹۸۹ کاهش یافته است.اما یخ های آزاد در عرض ۲۰ سال به طور چشمگیری برای آب محلی شرب، آبیاری کشاورزی، و برق آبی استفاده میشود.
  • این آتشفشان خاموش در داخل ۷۵۶ کیلومترمربعی پارک ملی کلیمانجارو در منطقه میراث جهانی یونسکو، و یکی از معدود مکان هایی بر روی زمین است که هر نوع منطقه زیستی محیطی را داراست. که شامل جنگلهای گرمسیری , زمین های هموار و گیاهانی در دامنه کوهستان آلپ است.
  • کلیمانجارو اولین بار در تاریخ ۵ اکتبر ۱۸۸۹ توسط زمین شناس آلمانی هانس مایر , Yoanas Kinyala Lauwo تانزایایی و  Ludwig Purtscheller اتریشی صعود شد.

Post19-01

  • کلیمانجارو از ۵ مسیر مشترک برای رسیدن به قله تشکیل شده است: مسیر Marangu; مسیر Machame; مسیر Rongai; مسیر Lemosho; و مسیر Mweka. Machame و Lemosho که مسیرهای محبوب و دیدنی هستند. Marangu ساده ترین مسیر است اگر چه رسیدن به لبه دهانه دشوار است.
  • کلیمانجارو صعودی آسان دارد و هیچ نیازی به کوهنوردی فنی و یا داشتن تجربه نیست. بزرگترین چالش و خطر آن ارتفاع بالا است. کوهنوردان از هم هوایی نامناسب و بیماری ارتفاع به جای آبشاری آن می روند.
  • سریعترین صعود توسط برونو Brunod ایتالیایی در سال ۲۰۰۱ انجام گرفت. او از دروازه Marangu در ۵ ساعت و ۳۸ دقیقه و ۴۰ ثانیه صعود کرد. سریعترین زمان رفت و برگشت را راهنمای محلی Simon Mtuy در تاریخ ۲۶ دسامبر ۲۰۰۴ در زمان ۸ ساعت و ۲۷ دقیقه ثبت کرد.
  • کوه Meru (مرو) مخروط آتشفشانی در ۱۴,۹۸۰پایی، ۴۵ مایلی غرب کلیمانجارو قرار دارد. این یک آتشفشان فعال است; قله پوشیده از برف است; در پارک ملی آروشا قرار دارد; و اغلب به عنوان اوج آموزشی کلیمانجارو استفاده میشود.

 

 

ترجمه : ویکی کوه

منابع : ویکی کوه , وبلاگ کلیمانجورا , بخش کوهنوردی ابوت ,  لست سکند

3 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *