لوازم و تجهیزات مورد نیاز دوچرخه کوهستان

تجهیزات مورد نیاز در دوچرخه سواری کوهستان
در شروع دوچرخه سواری کوهستان شما به یک سری لوازم و تجهیزات نیاز دارید تا در مواجهه با مشکلات و شرایط گوناگون از آنها بهره گرفته و یا دوچرخه سواری خود را لذت بخش تر نمایید این ها لوازم اساسی برای یک دوچرخه سوار هستند و بدون داشتن آنها دوچرخه سواری یعنی یک خطر بزرگ . پس در این قسمت درباره امکانات و تجهیزات موردنیاز جانبی در دوچرخه سواری کوهستان صحبت خواهم نمود.

تلمبه و لوازم پنچرگیری:
یکی از مهم ترین و حیاتی ترین وسایل موردنیاز در دوچرخه سواری کوهستان مخصوصا در برنامه هایی که به نقاط دوردست از شهر سفر می کنید تلمبه و لوازم پنچرگیری می باشد ؛ تلمبه باید سبک ، کوچک و قابل حمل بوده و هم چنین ویژگی باد زدن به هر دو نوع سر تیوپ های موتوری و سوزنی را داشته باشد . تلمبه های مخصوص دوچرخه قابلیت بسته شدن بر روی تنه دوچرخه و یا جای قمقمه را دارند که حسن آن راحتی دسترسی به تلمبه و عیب آن افتادن از روی دوچرخه در تکانهای شدید و یا خاک گرفتن و گلی شدن آن می باشد . از دیگر وسایل موردنیاز پنچرگیری تیوپ اضافی سالم و ۳ عدد تایلیور می باشد که از تایلیور برای در آوردن لاستیک از داخل طوقه استفاده می شود ، شما باید علاوه بر وسایل فوق تعدادی وصله پنچرگیری آماده که در بازار موجود است و چسپ پنچرگیری و سمباده جهت زبر نمودن محل پنچری به همراه داشته باشید .

نکات:
۱) برای کمتر درگیر شدن با پنچری می توانید از تیوپ های سنگی که مقاوم تر و البته سنگین تر از تیوپ های معمولی هستند استفاده کنید.
۲) در برنامه های طولانی مدت دوچرخه سواری که در مناطق دوردست ، مرتفع و ناهموار کوهستانی  رکاب می زنید حداقل دو تیوپ اضافی با خود داشته باشید.
۳) بهترین محل برای قرار دادن وسایل پنچرگیری خود کیف مخصوص زیر زین می باشد .

آچار های چندکاره مخصوص دوچرخه:
از دیگر تجهیزاتی که شما را در مواجهه با نواقص احتمالی در دوچرخه سواری یاری می نماید آچار های چندکاره مخصوص دوچرخه است که این آچار شامل آچار آلن در شماره های موردنیاز برای دوچرخه ، پیچ گوشتی دوسو و چهارسو ، آچار زنجیر و … می باشد .
کیف زیر زین: یک کیف زیر زین خوب باید محکم به زیر زین بسته شود (نوع مرغوب آن از نوع کلیپسی می باشد) و در عین حال که از سایز مناسبی برخوردار است جادار باشد. در کیف زیر زین خود علاوه بر وسایل پنچرگیری که ذکر شد باید آچار چندکاره مخصوص دوچرخه، سیم ترمز، آچار فرانسه کوچک، روغن دان و … داشته باشید .
نکات:
۱) آچار های دیگری را که موردنیازتان خواهد شد به همراه داشته باشید.
۲) بهترین روغن دان برای شما ظرف قطره چشم می باشد.
۳) از روغن های با شماره پایین که به خود گرد وغبار نمی گیرند استفاده کنید .

قمقمه آب:
یکی از مواد موردنیاز بدن آب می باشد که برای انسان جنبه حیاتی دارد پس حتی اگر می خواهید ۲۰ متر رکاب بزنید قمقمه آب را به همراه داشته باشید؛ یک قمقمه خوب باید سبک باشد، مقاوم باشد، از مواد درجه یک ساخته شده باشد، درپوش دار باشد، به حد کافی بزرگ باشد و …
نکات:
۱) در صورت نداشتن قمقمه آب دوجداره که توانایی حفظ درجه آب را برای ساعاتی دارند؛ می توانید از پارچه ای حوله ای به عنوان کاور برای قمقمه خود استفاده کرده و با خیس کردن کاور حوله ای ، دمای آب سرد درون قمقمه خود را برای مدتی حفظ نمایید . ارزش این کار را در گرمای طاقت فرسای ظهر یک روز تابستانی که در حال دوچرخه سواری هستید خواهید فهمید
۲) پس از هر برنامه قمقمه خود را شسته و در معرض هوا کاملا خشک نمایید .۳) در برنامه های دوچرخه سواری طولانی مدت از دو قمقمه آب استفاده کنید .

چراغ خطر و روشنایی:
ابتدا هرگونه دوچرخه سواری در شب را ممنوع اعلام می کنم اما در بعضی از برنامه ها و بعضی از شرایط مجبوریم که در شب دوچرخه سواری کنیم؛ پس برای این کار نیاز به چراغ خطر پشت و روشنایی جلو داریم. هم اکنون انواع گوناگونی از این نوع از چراغها در مدل های مختلف در بازار موجود می باشد. چراغ روشنایی مخصوص دوچرخه بر روی فرمان نصب می شود و حالت کشویی داشته و به عنوان چراغ قوه نیز در کمپهای شبانه  فابل استفاده است و از چراغ خطر نیز که اغلب LED  های قرمز رنگ داشته و چشمک زن می باشد در پشت دوچرخه استفاده می گردد. البته چراغ پیشانی های مخصوص کوهنوردی نیز این کارایی را برای شما دارند.

کیف کمکهای اولیه:
داشتن یک کیف کمکهای اولیه کامل در دوچرخه سواری شاید در شرایطی نجات بخش جان شما و یا همرکابان شما باشد؛ پس در تهیه این کیف وقت را هدر ندهید. یک کیف کمکهای اولیه کامل باید حاوی چسپ پانسمان، پد استریل، تنزیب، پنبه، پنس ،قیچی کوچک، مواد ضدعفونی کننده مانند بتادین یا ساولن، باند کشی، باند زخم بندی، قرص های موردنیاز ضروری مانند آسپیرین استامینوفن و … ، پودر او ار اس، کرم ضد آفتاب، موچین (برای بیرون درآوردن خار)، چاقوی جیبی کوچک، سوت (برای اعلام خطر)، وسایل دوخت و دوز، کبریت ضد آب، فندک، الکل جامد، سنجاق قفلی، بندکفش اضافی، تیغ ریش تراشی (برای پاره کردن لباس)، سیگارت و ترقه (برای دور نمودن حیوانات وحشی) و… باشد.

تجهیزات و وسایل مسیریابی و ارتباطی:
تا سالهای اخیر بیشتر از نقشه وکروکی منطقه و قطب نما برای مسیریابی و تعیین جهت استفاده می شد با این که امروزه نیز استفاده از این وسایل متداول است اما با پیشرفت دانش بشری، دستگاه GPS یا موقعیت یاب جهانی جای خود را در میان کوهنوردان، دوچرخه سواران کوهستان و طبیعت گردان باز کرده است و به جای نقشه و کروکی از این وسیله بسیار سودمند استفاده می شود. GPS در انواع مختلفی به بازار عرضه شده است که با توجه به اطلاعاتی که به آن داده ایم علاوه بر تعیین جهت و مسیر و هم چنین با توجه به مدل آن  می تواند درجه دمای محیط، ارتفاع، میزان رطوبت و… را در اختیار ما بگذارد. GPS های مخصوص دوچرخه سواری کوهستان نیزبه بازار عرضه شده اند که به فرمان بسته شده و کارکردهای مفید و مختلفی  دارند. از دیگر وسایل لازم برای سفرهای برون شهری و دوچرخه سواری در  طبیعت  می توان تلفن همراه یا موبایل را نام برد که در صورت ماهواره ای بودن تلفن همراه شما در هر نقطه از طبیعت امکان برقراری تماس خواهید داشت که از این نوع تلفن همراه در کشور ما به ندرت یافت می شود.

کیلومترشمار:
این وسیله را نیز باید در لیست وسایل ضروری در دوچرخه سواری کوهستان قرار داد چون اگر دوچرخه سواری کوهستان را به صورت حرفه ای دنبال می کنید پس باید از وضعیت تمرینی خود اطلاع داشته باشید و هم چنین پس از برنامه های دو چرخه سواری گزارش سفر خود را تهیه کنید و یا بتوانید در برنامه های طبیعت گردی با دوچرخه از روی گزارش، برنامه را اجرا کنید. کیلومتر شمارها در مدل های مختلفی وجود دارند که قیمت آنها از ۵ الی ۶ هزار تومان شروع شده  و حتی تا ۳۰۰ هزار تومان نیز ادامه پیدا می کند کیلومترشمارها قابلیت نمایش مسافت طی شده، سرعت ماکزیمم، سرعت متوسط، ساعت، کرونومتر، کل زمان دوچرخه سواری، کالری مصرفی، و در مدل های پیشرفته تعداد ضربان قلب، تعداد دورپا، ارتفاع، دمای محیط، میزان رطوبت و … را دارند.
علاوه بر وسایل فوق تجهیزاتی دیگر نیز موردنیاز برنامه های دوچرخه سواری هستند که در زیر به آنها اشاره شده است.

قفل دوچرخه:
اگر قصد طبیعت گردی با دوچرخه و سفرهای چند روزه با دوچرخه را دارید به این وسیله در هنگام شب و در کمپهای شبانه احتیاج خواهید داشت.
نکات:
۱) برای قفل کردن و بستن دوچرخه ها به هم در هنگام خواب باید از قفل و البته از نوع کابلی که جمع شونده هستند و امکان بستن تعداد بیشتری دوچرخه را دارند استفاده کنید.
۲) هیچ گاه به خلوت و بکر بودن منطقه اتراقی اعتماد نکنید .

کاور و روکش تنه:
برای جلوگیری از خراشیدگی تنه و آسیب دیدن آن مخصوصا در حمل دوچرخه با ماشین در برنامه های دوچرخه سواری استفاده از کاور تنه و پوششهای محافظتی الزامی است. هم چنین می توانید برای حمل و نقل دوچرخه ها از ساک مخصوص دوچرخه نیز استفاده کنید.

ترک بند، خورجین و کیف فرمان:
در برنامه های دوچرخه سواری برای حمل وسایل موردنیاز خود در آن برنامه می توانید از ترک بند های مخصوص دوچرخه های کوهستان استفاده نمایید که در مدل های پیشرفته در عین حال که سبک هستند قابلیت تحمل باری معادل ۵۰ کیلوگرم را نیز دارند. از دیگر وسایل مفید در دوچرخه سواری کیف فرمان است که هم به فرمان دوچرخه بسته شده و هم به کمر دوچرخه سوار بسته می شود و از آن می توان برای قرار دادن وسایل کوچک و مورد استفاده روزانه همچون چاقوی جیبی، پول، تلفن همراه، تنقلات و … استفاده نمود؛ لازم به ذکر است در هر برنامه دوچرخه سواری نیز مقداری پول ، کارت شناسایی و قلم و کاغذ به همراه داشته باشید .
به هر حال در پایان امیدوارم که تمام تجهیزاتی که در یک سفر با دوچرخه در کوهستان لازم خواهید داشت (البته مربوط به دوچرخه) را برایتان به طور مفید شرح داده باشم.

منبع : آراکس بازنشر : ویکی کوه

2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *