همه چیز در مورد کوله پشتی در کوه

کوله پشتی یکی از تجهیزاتی است که برای حمل لوازم و وسایل مورد نیاز از آن استفاده میشود به عبارت دیگر تمام وسایل مورد نیاز یک کوه نورد باید درون وسیله ای قرار گیرد که این وسیله کوله پشتی(Back pack) نام دارد.

باید دارای ویژگی هایی باشد که بتوان از آن به راحتی بیشترین بهره را برد. بنا براین انتخاب یک کوله پشتی مناسب و تنظیم صحیح آن روی بدن، دو مسله بسیار مهم است.

انتخاب کوله پشتی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا این وسیله همراه همیشگی شما هستند. در چندین سال اخیر شرکت های معتبر جهان کوله پشتی هایی باکاربرد های مختلف، در ابعاد و سایز های مختلف طراحی کردند که کار کاربر را در انتخاب کوله مورد نظر، آسانتر کرده است.

کوله باید دارای پارچه ای انعطاف پذیر و مقاوم در برابر نفوذ آب، کاور مخصوص ضدآب ، تسمه هایی با اسفنج نرم و قفل شونده برای شانه ها و کمر، با رگلاژ و عرض مناسب و همچنین باید دارای پشتی و زین داخلی استاندارد برای جلوگیری از فشار مضاعف به فرد، شانه ها و ستون مهره ها باشد تا صدمه جبران ناپزیری به کوهنورد  وارد نشود.

 

انتخاب و خرید کوله پشتی مناسب :

یقینا شما برای خرید یک کوله پشتی، مشخصه و ویژگی هایی رو مد نظر دارید و براساس اون انتخاب نهایی خودتون رو میکنید.

 ویژگی های مهم و تعیین کننده در هنگام خرید به صورت زیر است:

 1. جنسیت کوهنورد (زن یا مرد)
 2. جم یا همان لیتر کوله(حجم بار)
 3. میزان وزنی که قرار است داخل کوله قرار بگیرد (وزن بار)
 4. نوع فعالیت یا برنامه
 5. قیمت و مارک معتبر

 

 •  جنسیت کوهنورد:

جنسیت فاکتور بسیار مهمی است چرا که فیزیک بدنی آقایان با خانم ها تفاوت فراوانی دارد و به همین دلیل شرکت های معتبر کوله هایی ویژه بانوان طراحی میکنند. خانمها عموما نسبت به آقایان استخوان بندی ریز تر و ظریف تری دارند، شکل پایین تنه و خصوصا، فیزیک استخوان لگن آنها متفاوت است و سرشانه های بزرگی ندارند. کوله های مناسب خانم ها با علایمی مثل women – lady – SL و اشکالی مثل گل شیپوری مشخص میشود که بستگی به کمپانی سازنده دارد. البته آقایانی هم که دارای استخوان بندی ریزتری هستند می توانند از این کوله ها استفاده کنند.

کوله پشتی خانمها و آقایان

همانطور که میبینید کوله خانمها کشیده تر ، دارای بندهای کوله نزدیک به هم و کمربندی باریک تر و با شکلی قوس دار است که بهتر روی استخوان لگن خانمها کوله بشیند. نکته دیگر اینکه آقایانی هم  که دارای استخوان بندی ریزتری هستند می توانند این کوله ها را نیز در موقع خرید امتحان کنند شاید برای آنها مناسب تر باشد.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۵.۳۹ قبل‌ازظهر

 •  نوع برنامه یا فعالیت:

هنگام خرید یک کوله پشتی نوع برنامه های که قصد اجرای آن را دارید، مد نظر قرار بدهید. بدین منظور شرکت های سازنده کوله پشتی، برای فعالیتهای مختلف کوله پشتی های مختلفی طراحی و تولید می کنند مثل کوهنوردی، کوهنوردی فنی یا آلپی، طبیعت گردی و کمپینگ، سنگ نوردی، غارنوردی و … .

 

کوله های طبیعت گردی: دارای جیبهای مختلفی اطراف کوله هستن و در برخی مدلها یک کوله کوچک به کوله اصلی متصل شده که میشه اونرو جدا کرد و وقتی اطراف کمپ میخواید گشت و گذار کنید همراه ببرید.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۵.۵۶ قبل‌ازظهر

کوله های کوهنوردی: برای حمل بار در ساعتهای طولانی مناسب بوده و جیبهای کمتری در اطراف دارند.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۶.۰۴ قبل‌ازظهر

 کوله های فنی و آلپی: کشید ترین شکل رو دارند و گاها از جیب در اطراف اونها هم خبری نیست همچنین طراح در طراحی اونها برای حمل وسایلی مانند چوب اسکی ، کرامپون ، تبرهای یخ جایی رو در نظر گرفته.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۶.۱۲ قبل‌ازظهر

کوله سنگ نوردی: کوله ای باریک و بلند که از عرض پهلوهای سنگ نورد باریک تر است تا دستهای سنگ نورد مانور بیشتری داشته باشند و سنگ نورد بتواند به راحتی از میان تنوره ها و شکاف ها عبور کند.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۶.۲۳ قبل‌ازظهر

کوله یخ نوردی: کوله ای کاملا ضد آب با ویژگی های کوله سنگ نوردی اما داری بندهای مخصوص جهت حمل وسایل یخ نوردی.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۶.۲۹ قبل‌ازظهر

کوله غار نوردی: کوله ای بسیار کشیده و استوانه ای، با ظاهری بسیار ساده.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۶.۳۶ قبل‌ازظهر

 کوله های مخصوص جهت برنامه های ویژه. مانند: امداد و نجات، شکار، پیمایش دره و جنگل، حمل کودک، پیمایش کویر و باربری.

البته برخی کمپانی های معتبر دارای کوله های اکسپدیشن هم هستند که مشخصات کوله های فنی رو دارند ، دارای وزن سبک تر و گنجایش بیشتر و در عین حال توان حمل وزنهای بسیار بالاتر را نیز دارند و به همین خاطر دارای قیمتهای بسیار بالایی هم هستند .

 • حجم کوله:

حجم یا همان لیتر، باریست که شما میخواید درون کوله قرار بدید. با این وجود میزان حجم باری که درون یک کوله می توان قرار داد به دو واحد مختلف لیتر ویا اینچ مکعب بیان می شه. در واقع حجم دقیق یک کوله با واحد اینچ مکعب تعیین می شه، اما به دلیل قابل فهم بودن برای همه، آن را به واحد لیتر تبدیل کرده و بیان می کنند و اینکه بعضی وقتها میشنویم حجم کوله مثلا ۶۰ لیتری دقیقا ۶۰ لیتر نیست به خاطر همین تبدیل است که ممکن است پس از تبدیل، عددی مثل ۵۹.۸۳ شود و دقیقا حجم ۶۰ لیتر را به ما ندهد ولی هیچ کجا حجم کوله به لیتر را به صورت اعشار بیان نمی کنند و در این مثال ۶۰ اعلام میشه. در کل این نکته مهمی نیست.

نکته مهم بعدی اینه که برخی کوله ها به خصوص شرکت های آمریکایی دارای سایز بندی small – medium – large در کوله هاشون هستند که بین این سایز بندی ها شاهد اختلاف یکی دو لیتر هستیم اما از اونجا که در ایران اکثرا محصولات کشورهای اروپایی در بازار موجوده، با این مسایل کمتر مواجه میشیم.

حجم مناسب، به عواملی مثل: مدت زمان برنامه، فصل اجرا و نهایتا حجم وسایل یا بار کاربر بستگی داره که بسته به این عوامل، کوله ها اندازه و اشکال متفاوتی دارد.

حالا سوال اصلی که برای همه مون موقع خرید پیش میاد اینه که چه حجم کوله ای بخرم. اکثرا میدونیم که حجم مناسب به سه عامل بستگی داره : مدت زمان برنامه ، فصل اجرای برنامه و آخر هم حجم وسایل خود کوهنورد. باز هم همه میدونیم که کوله برنامه ۱ روزه با ۳ روزه فرق میکنه ، حجم وسایل در زمستان از سایر فصلها بیشتره و هرچه وسایلمون حرفه ای تر و کم حجم تر باشه به کوله کوچکتری نیاز داریم . با این حال یه راهنمای عمومی برای حجم مورد نیاز میتونه یه چیزی شبیه این باشه :

 

جدول انتخاب حجم کوله

دوره سفر

فصل

بهترین حجم کوله

اینچ مکعب

لیتر

۵ شب و بیشتر تابستان ۴۰۰۰-۵۰۰۰ ۶۵-۸۰
  بهار/ پاییز ۵۰۰۰ بالاتر و ۸۰-۹۰
   زمستان ۵۰۰۰ بالاتر و
۸۰-۹۰
۳ تا ۵ شب تابستان ۳۰۰۰-۴۰۰۰ ۵۰-۶۵
  بهار/ پاییز ۴۰۰۰-۵۰۰۰ ۶۵-۸۰
  زمستان ۵۰۰۰ بالاتر و ۸۰-۹۰
۱ تا ۲ شب تابستان ۲۵۰۰-۳۰۰۰ ۴۰-۵۰
  بهار/ پاییز ۳۰۰۰-۳۵۰۰ ۵۰-۵۵
  زمستان ۴۰۰۰-۵۰۰۰ ۶۵-۸۰
فقط کوهپیمایی یک روزه تابستان ۱۵۰۰-۲۰۰۰ ۲۵-۳۵
  بهار/ پاییز ۲۰۰۰-۲۵۰۰ ۳۵-۴۰
  زمستان ۲۵۰۰-۳۵۰۰ ۴۰-۵۵

و یا:

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۶.۵۳ قبل‌ازظهر

۱۵ لیتری و کمتر –  برای حمل وسایل مختصر، معروف به کوله قله یا حمله.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۷.۰۷ قبل‌ازظهر

۲۵ الی ۴۰ لیتر –  برنامه های یک روزه در فصول مختلف.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۷.۱۳ قبل‌ازظهر

۴۰ الی ۶۵ لیتر–  برای برنامه های ۲ روزه و چند روزه.

 Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۷.۱۹ قبل‌ازظهر

۶۵ الی ۸۰ لیتر–  جهت اجرای برنامه های ویژه چند روزه در فصول مختلف.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۷.۲۴ قبل‌ازظهر

 

 

 

 • وزن بار:

علاوه بر حجم، وزن بار هم بسیار مهم است. شاید تا به حال به این موضوع هیچ توجهی نداشتیم اما این یک نکته ای بسیار کلیدی در انتخاب کوله پشتی است. کوله پشتی هایی با حجم یکسان می توانند برای حمل وزنهای مختلفی طراحی شده باشند. حداکثر وزنی را که کوله مورد نظر میتواند تحمل کن توسط شرکت سازنده اعلام میشود. به شکل زیر دقت کنید. هر دو کوله دارای حجم یکسان هستند اما وزن های مختلفی را حمل میکنند.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۷.۳۱ قبل‌ازظهر

 کوله هایی که در تصویر مشاهده می کنید از آنجا که با SL مشخص شده برای خانمها طراحی شده و کوله سمت راست برای حمل حداکثر ۲۷ کیلوگرم و دیگری برای حمل حداکثر بار ۲۰ کیلوگرم طراحی شده است. این ویژگی باعث شده که کوله سمت راست با وزن دو و نیم کیلو سنگین تر از کوله دوم، با وزن یک کیلو و هفتصد گرم باشد و همچنین کوله اول از نظر قیمت گرانتر از کوله دوم باشد. حداکثر وزن مشخص شده به این معنا نیست که اگر وزن بیشتری داخل کوله قرار دادیم کوله پاره شود و طاقت آنرا نداشته باشد بلکه به معنی اینست که دیگر کوهنورد آن احساس راحتی قبلی را نخواهد داشت و سیستم کوله برای انتقال وزن بار به روی بدن به صورت صحیح جوابگو نخواهد بود. شما باید علاوه بر مقدار حجم وسایل، وزن آنها را نیز محاسبه کنید یا تخمین بزنید تا کوله مناسب تری انتخاب کنید. در این مثال اگر حجم بار شما حداکثر از۷۰ لیتر تجاوز نمی کند و وزن آن از حدود ۲۰ کیلو فراتر نمی رود می توانید با انتخاب کوله دوم هم در پول خود صرفه جویی کنید و هم به دلیل اینکه کوله سبک تری به برنامه میبرید بار کمتری در مجموع حمل کنید و انرژی کمتری مصرف و لذت بیشتری ببرید.

 پس: اگر ۲ کوله با مارکهای یکسان، حجم های یکسان ولی وزنهای مختلف دیدید، وزن کوله سبک تر دلیل بر تکنولوژی برتر نیست. بلکه به احتمال زیاد کوله سبک تر برای حمل وزن کمتری طراحی شده که باید ریز بین باشید و اطلاعات کوله ها را دقیق مطالعه کنید.

 • اندازه کوله پشتی:

اندازه کوله باید متناسب قد شما باشد. اگر قد کوله برای شما کوتاه باشد فشار وزن کوله بیشتر در قسمت میانی کمر قرار میگیرد که در مدت زمان طولانی باعث درد در قسمت میانی کمر شما خواهد شد و اگر قد کوله بلند باشد روی عضلات سرینی قرار میگیرد و مانع در حرکت مناسب شما خواهد شد و تعادلتان را بهم خواهد زد. قبل از خرید کوله پشتی باید به این نکته دقت کنید، چیزی که کمتر کسی به آن اهمیت میدهد و اتفاقا بسیار مهم نیز می باشد. هر کوله پشتی برای یک محدوده مشخص اندازه تنه کوهنورد مناسب می باشد (باسن تا گردن).

 برای هر دو کوله چیزی به عنوان Torso در قسمت ویژگیهای کوله (Specification) آمده است و محدوده ای را به اینچ مشخص کرده. مثلا برای کوله اول ۲۰ـ۱۳ اینچ ذکر شده یعنی بین ۳۳ سانتیمتر تا حدود ۵۱ سانتیمتر. این عدد اندازه ارتفاع تنه شماست به این نحو که مطابق شکل زیر از بالای باسن تا ابتدای گردن (جایی که شانه و گردن به هم میرسند) را اندازه گیری می کنیم.

 حال در موقع خرید کوله پشتی باید کوله ای را بخرید که اندازه تنه شما در محدوده اندازه ذکر شده کوله پشتی باشد. چنانچه اندازه تنه شما برای دو سایز مختلف کوله مناسب بود همیشه اندازه کوچکتر را انتخاب کنید. البته در ایران که اکثرا کوله های اروپایی به فروش می رسد هر کوله تنها در یک سایز ارایه می شود اما اکثر کوله های آمریکایی حداقل در سه سایز کوچک ، متوسط و بزرگ ارایه می شود و اینجاست که می توانید تفاوت تکنولوژی و دقت آمریکایی را با اروپایی مقایسه کنید. به همین دلیل، کاری که هنگام خرید در ایران باید بکنیم این است که چنانچه اندازه تنه ما در محدوده کوله انتخابی نبود باید یا به سراغ نوع دیگر برویم یا چنانچه اندازه تنه کوهنورد کوچک تر از محدوده بود و کوهنور مرد بود به سراغ مدل زنانه آن کوله برود.

 برای مثال به کوله سمت راست نگاه کنید. کوله ای کشیده نسبت به کوله دومی است و محدوده اندازه تنه بزرگتری دارد. هر دو از یک کمپانی و یک سری اما کوله اول برای افراد خاص ساخته شده. افرادی که قد آنها بالای ۱۸۵ سانتی متر است و این محدودیت را با حروف EL نشان میدهند. حتی بدرد من که ۱۸۳ سانت قدمه نمیخوره و نمیتونیم اون طور که باید وشاید باهم کنار بیایم.

مارک معتبر:

 معتبرترین شرکتهای کوله پشتی های کوهنوردی NorthFace ,Millet ,Lowe Alpine , Deuter و … میباشند.

پیشنهادات پایانی خرید کوله:

 • شاید بپرسید چرا باید کوله های خارجی گران بخرید؟ مهمترین موارد کیفیت پارچه، زیپ های بسیار با کیفیت در شرایط آب و هوایی گوناگون ، تنظیم بار درست، راحتی و مهمتر از آن اطمینان است.
 • اکثر کوهنوردان نیاز به ۳ کوله ی قله، یک روزه و سه روزه دارند.
  • کوله قله فقط باید سبک باشد و نیاز به هزینه کردن برای خرید کوله های گران نیست.
  • کوله های یک روزه خرید با قیمت مناسب کوله ایرانی قایا (Gaya) یا نیکو (Neeko) پیشنهاد می کنیم، اگر دستان در جیب می رود بیشک دویتر(Dueter) بخرید.
  • کوله های سه یا چند روزه باید دستان به جیب برود و پس از انتخاب نوع فعالیت دویتر Dueter بگیرید و یا Millet ,Lowe Alpine که در این موارد کاملا سلیقه است.
 • در نهایت از فروشگاه معتبر خرید کنید و کوله و کفش را اینترنتی سفارش ندید…

 تنظیم کوله پشتی روی بدن کوهنورد:

 حالا که کوله پشتی مورد نظر خود را انتخاب کردید باید به بهترین نحو و متناسب با فیزیک بدنتان آن را تنظیم کنید. هدف از تنظیم، انتقال صحیح وزن بار به بدن شما است. به نحوی که حدود ۸۰٪ از وزن بار به روی پایین کمر و قسمت لگن منتقل شود و شانه های کوهنورد بیشتر نقش کنترل تعادل بار را داشته باشند.

 مراحل تنظیم کوله:

 قبل از تنظیم کوله، آنرا با وزنی بین ۷ تا ۱۰ کیلوگرم پر کنید و بعد به سراغ مراحل تنظیم بروید. البته توصیه می شود هنگام بلند کردن کوله پشتی به جای کمر، زانو ها خم شوند و این در مورد برداشتن تمامی اشیا با هر مقدار وزنی صدق میکند.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۲۳.۱۱ قبل‌ازظهر ۱- ابتدا تمامی بند شانه و کمربند کوله را شل کنید. Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۲۳.۰۴ قبل‌ازظهر ۴- در پشت گردنتان، جایی که بندهای شانه به پشت کوله پشتی متصل می شوند توجه کنید.

این قسمت باید در قسمت صاف بین دو کتف کمر شما قرار بگیرد. چنانچه محل آن درست نیست و این قسمت برای کوله پشتی شما قابل تنظیم است باید کوله پشتی را در آورید و محل آنرا در کوله پشتی خود تغییر دهید. این قسمت تنها برای کوله پشتی هایی عموما با حجم ۵۰ لیتر به بالا قابل تنظیم است و برای کوله های سبک تر نیازی به این تنظیم نیست و معمولا قابل تنظیم نیز نیستند.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۲۳.۲۲ قبل‌ازظهر ۲- کوله را روی دوش قرار دهید، شانه ها را بالا بیاندازید تا کوله پشتی بالاتر قرار بگیرد. حال کمربند کوله پشتی را روی استخوان لگن خود تنظیم کنید و کمر بند کوله را سفت ببندید.  Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۲۳.۱۶ قبل‌ازظهر ۵- در کوله های بزرگ ، بندی به نام بند کوله کشی وجود دارد. در تصویر ما نیز این بند وجود دارد و همانطور که می بینید این بند از بالای کوله با یک زاویه ۴۵ درجه روی شانه کوهنورد آمده.

در زمان کوله کشی و سنگین بودن کوله می توان با کشیدن این دو بند ، کوله  پشتی را به بدن نزدیک تر نگاه داشت و به بدن در تحمل وزن کوله کمک کرد. این بند در کوله های کوچک وجود ندارد چون نیازی هم ندارند.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۲۳.۳۳ قبل‌ازظهر ۳- بند شانه را با کشیدن رو به پایین سفت ببندید تا کوله به شما نزدیک شود.

تسمه های شانه کوله پشتی باید طوری تنظیم شود که کوله از ناحیه آخرین مهره کمری که به موازات خط ناف در ناحیه پشتی قرار دارد پائین تر نیامده و بیشتر وزن کوله باید توسط کمر به پاها منتقل شود و فقط وزن کمی بروی شانه ها باشد.

 Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۲۳.۲۸ قبل‌ازظهر ۶- آخرین قسمت بستن بند سینه کوله پشتی است. توجه کنید این بند باید مقداری محکم باشد اما نباید موجب سختی تنفس و اختلال در آن باشد. به میزان مناسب آنرا سفت کنید تا  شانه های شما بر اثر وزن کوله به عقب متمایل نشوند و در طول بارکشی در وضعیت طبیعی بمانند.

آزمایش تنظیم صحیح کمربند کوله

 در نهایت اگر تنظیمات کوله پشتی را به خوبی انجام داده باشد، باید بتوانید یکی از زانوهای خود را ۹۰ درجه خم کنید. در این حالت کمربند کوله شما باید در راستای بالای ران شما و مماس با آن ، مطابق شکل زیر قرار بگیرد.

نحوه چیدن وسایل:

داخل کوله نیز مطابق شکل مشخص شده است. همانطور که در شکل می بینید سنگین ترین قسمت باید نزدیک ترین محل کوله به کمر باشد.

چگونگی بستن و چیدمان کوله پشتی کوهنوردی با دسترسی آسانچگونگی بستن و چیدمان کوله پشتی کوهنوردی با دسترسی آسان


مراقبت از کوله پشتی:

۱- از حمل ظرف شیشه ای در داخل کوله ها خودداری کنید زیرا احتمال شکسته شدن و در نتیجه پاره کردن کوله ها و خرابی آنها می باشد. ضمن آنکه وزن این ظروف غالباً سنگین نیز می باشد.

۲- در حمل مواد نفتی و یا هر چیز دیگری که احتمال نشت آن می رود باید دقت شود. این نوع مواد باید داخل ظرف کاملاً آببندی شده قرار گیرند.

۳- به هنگام حمایت یا حمل کوله با طناب از دیواره توجه شود که طناب یا کارابین حتماً از داخل یکی از بندهای کتف و حلقه حمایت کوله عبور داده شود و تنها به بند حمایت اکتفا نشود.

۴- به هنگام استراحت سعی شود پشت کوله که معمولاً مرطوب می باشد به سمت خورشید قرار گیرد تا رطوبت تا حدودی گرفته شود.

۵- در مواقع استراحت کوله را در جای مناسب قرار دهید تا از غلطیدن به پایین جلوگیری شود.

۶- چنانچه کوله پشتی شما کثیف شد می توانید آنرا با آب نیمگرم و صابون بشویید و از حرارت مستقیم به آن جلوگیری کنید. از شستن کوله با مواد شیمیایی (تاید)، چنگ زدن و انداختن در ماشین لباسشویی خودداری نمایید زیرا مواد ضد آب آن بعد از مدتی از بین خواهد رفت.

۷- هنگام مراجعت از برنامه حتماً کوله خود را از ظروف کثیف یا مواد غذایی مانده از برنامه و نیز لباسهای خیس و کثیف تخلیه کنید.

۸- می توان کاوری جهت مراقبت از کوله در مقابل باران و خیس شدن آن تهیه کنیم. (پارچه ای ضدآب به اندازه سطح کوله تهیه و دور آن کش می دوزیم. هنگام حرکت در زیر باران و یا در مواقعی که کوله در بیرون چادر است می توان از آن استفاده کرد).

۹- چنانچه در کوله پشتی پارگی مشاهده کردید در اسرع وقت آن را ترمیم کنید.

۱۰- قبل از اجرای برنامه از سالم بودن کوله خود اطمینان حاصل کنید.

۱۱- اغلب مشاهده می شود که در برنامه های بلند مدت که مجبور می شویم کوله پشتی خود را داخل صندوق اتوبوسها و یا باربند قرار دهیم با مشکل کثیف شدن، خیس شدن و یا پاره شدن کوله مواجه هستیم. بهتر است کیسه ای برای حفاظت کوله تهیه کنیم.

نکته پایانی:

 مجموع وزنی که یک فرد مجاز به حمل آن است برای افراد با تناسب اندام حداکثر یک سوم وزن شخص و برای افراد عادی حداکثر یک چهارم وزن فرد می باشد.

 کوله ای که در برنامه های مختلف از آن استفاده میکنید باید دارای رنگ مناسب باشد. یعنی رنگی مخالف رنگ محیط داشته باشد تا از فواصل دور نمایان باشد استفاد از روکش کوله (کاور) با زنگ های مختلف که هم رنگ محیط نباشد. برای مثال در محیط برفی از روکش قرمز، در جنگل از نارنجی یا زرد و در شب یا محیط های تاریک از رنگ سفید یا روکش شبرنگ استفاده نمایید. همیجنین کاور کوله برای جلوگیری از آسیب به پارچه کوله ضروری میباشد.

گردآوری : مازیار نیک بخش | سایت کوهنوردان زرتشتی ایران

منابع :

وبلاگ چال – توحید نوروزی

وبلاگ پسر کوهستان

بازنشر: ویکی کوه

وب سایت تولید کننده کوله پشتی  Deuter

160 Comments

 1. ممنونم از نظرات فنی و کارشناسی شما.فرموده بودید اینترنتی خرید نکنیم.لطف میکنید و به من نشانی جاهایی که بنتونم کوله پشتی خوب خرید کنم رو معرفی کنید.من تهران زندگی میکنم.اما نمیدونم از کجا میتونم deuter خرید کنم.جایی که همه مدل هارو داشته با شه و بشه یهش اعتماد کرد.

  1. درود بر شما ، وافعیتش ما ففط اسامی فروشگاه های کرمان رو میدونیم و اطلاعی از فروشگاه های تهران نداریم اما امیدوارم کسی که میدونه اینجا جواب بده

   با سپاس

 2. با درود،

  این مطلب که در سایت قرار داده شده است، از سایت کوهنوردان زرتشتی ایران کپی شده است و گردآوری آن توسط اینجانب صورت گرفته است. لطفا به حقوق کپی رایت نوشتار احترام بگذاریم تا فرهنگ سازی درستی در ایران داشته باشم.

  با احترام و تشکر

  1. با سلام و درود خدمت شما دوست عزیز

   ما رو ببخشید, این مطلب را برای ما فرستادند و اصلا متوجه تشابه آن با وبسایت کوهنوردان زرتشتی نشدیم.
   با این حال منابع و گردآورنده درج شدند.

   با سپاس فراوان

 3. با سلام بهترین مارک کوله برای کوهنوردی یک روزه بدون لحاظ قیمت چیست ؟
  از شرکت میلت venom 30 توجهم رو جلب کرده، نظر شما چیه؟

  1. درود بر شما
   برای برنامه یک روزه کوهنوردی،برندهای Deuter و Millet بسیار حرفه ای و قابل اعتماد هستند. مدل Millet Venom 30 یک کوله کاملا فنی با استایل و طراحی جدید شرکت میلت و کیفیت ساخت فوق العاده بالاست. وزن پایین، سیستم متمایز باز و بست کیسه ای و مخفی، نگهدارنده ویژه تبر یا کلنگ یخ با دسترسی فوق العاده آسان و موارد بسیار دیگه. از نظر من یک کوله پشتی تاپ برای برنامه یک روزه در تمام فصول است. موفق باشید.

 4. با سپاس فراوان
  بین دو مدل venom 30 و TORONG 32 MBS کدام برای من مناسبتره؟ونوم ظاهرا سبکتره اما در ترونگ از پارچه کردورا استفاده شده اما سنگینتر است ، آیا کوردورا واتر پروفه؟
  درمورد لوآلپاین نظرتون چیه ؟ در کل بهترین مدل پیشنهادی شما چیه؟

  1. درود بر شما
   کوله پشتی سری Venom با سری Torong تفاوتهای زیادی داره از جمله : سیستم اتصال کمر که در مدل Torong به صورت داینامیک اما در در مدل Venom ثابت است. پوشش بدنه در مدل Torong از پارچه ضد آب و ضد خراش Cordura ساخته شده اما در مدل Venom پارچه Oxford معمولی و سبکتر بکار رفته. سیستم دسترسی به کلنگ یا تبر یخ در مدل Venom به خاطر دو گیره بزرگ بسیار بهتر و راحتتر از Torong است. در کل مدل Venom سبکتر ، در پیمایشهای آلپینی زمستانی راحتتر و قیمت مناسبتری دارد. مدل Torong فنی تر،جادارتر، مقاومتر اما قیمت بیشتری دارد. کوله پشتی های برند Lowe Alpine در چند سال اخیر بسیار پیشرفت کرده و تنوع محصول فوق العاده ای رو ارائه میده. جدیدا هم نمایندگی رسمی در ایران داره و خیلی مطمئن میشه خرید کرد. کوله پشتی های بسیار خوبی داره و رقیب جدی برای Millet و خصوصا Deuter میشه.موفق باشید.

 5. با تشکر فراوان
  راستش در مورد venom نمیدونم تغییر نحوه باز شدن کوله بهتره یا بدتر ؟
  در کل پیشنهاد شما برای این نوع فعالیت من چیه ؟
  در زیر ایمیلم رو میذارم شاید این طوری بهتر باشه و تبلیغ هم نشه
  ایمیل من : kian.mountain@gmx.com

  1. دوست عزیز
   برای کوهنوردی یک روزه به نظر من تفاوت چندانی بین کوله پشتی Venom و Torong نیست.مگر اینکه شما بخواین در برنامه های یک و نیم روزه یا پیمایشهای سنگین استفاده کنین که در اون صورت کوله پشتی Torong به خاطر تهویه بهتر و اتصال کمر داینامیک وضعیت بهتری داره. سیستم باز و بست کوله های جدید شرکت Millet بر خلاف کوله های Lowe Alpine و Deuter بصورت کیسه ای و با گیره های مخفی در قسمت پشت و پهلوهاست. توجیح سازنده این بوده که برای فنی شدن یک کوله کمترین زدگی ( اهم از سگک، بند، گیره و…) نباید در برخورد با عوارض پیرامون کوهنورد قرار بگیره ضمن اینکه به خاطر مخفی بودن شکاف درب کوله پشتی ، وسایل و تجهیزات کوهنورد در حفاظت بهتری از شرایط آب و هوایی قرار میگیرند. در خصوص فرمایش شما مبنی بر تبلیغ نشدن کالا باید بگم من چون نه فروشنده هستم و نه ذینفع از طرف هیچ شرکتی ، همیشه سعی میکنم در سطح دانش و تجربه خودم دوستان همنوردم رو راهنمایی کنم و بی طرف باشم.شاد باشید.

 6. با تشکر
  من هم میدونم چون شما وابستگی به جایی ندارید ایمیلم رو دادم
  از مقایسه خوب شما بین این دو کوله ممنونم
  البته من میخوام بهترین کوله رو در این سبک یه روزه از نظر شما بدونم
  در بین کلیه برندها در حدود ۳۰ لیتر

  1. از نظر من بهترین کوله پشتی در حدود ۳۰ لیتر این مدلهای هستند :
   Deuter Futura Pro 36
   Lowe Alpine CHOLATSE 35
   Millet PROLIGHTER 30

   1. با سلام و عرض ادب.
    لااقل بنده که خواهش می کنم به همین روال ادامه دهید جناب خضرایی.
    چون سوال برخی دوستان، ممکنه سوال من هم باشه و با خوندن کامنت های زیر مطالب و راهنمایی های شما، دیدگاه مناسبی پیدا می کنم.
    در واقع هر مطلب این سایت مثل یک جلسه آموزشی و نظرات زیرش جزوه های اون جلسه هستن.

    1. درود بر شما
     و ممنون از محبتتون. سعی میکنم در حد توان و وقتی که دارم پاسخگوی همنوردان عزیزم باشم. امیدوارم مورد استفاده دوستان قرار بگیره.

  1. درود بر شما
   من متاسفانه از نزدیک کوله پشتی سالوک رو ندیدم اما توضیحات فنی که شرکت سازنده داده بسیار جالب توجه است. با امکانات زیاد و وزن قابل قبولی که این کوله پشتی داره قطعا جزو کوله پشتی های تولید داخل بسیار خوب قرار میگیره. موفق باشید.

 7. با سلام مجدد
  تصمیمم رو برای خرید venom30 گرفتم اما سوالی که برام پیش اومده اینه که در توضیحات این کوله اومده که با سیستم آبرسانی سازگاره ، یعنی محفظه ای برای این کیسه های شلنگ دار داره یا منظور چیز دیگه ای ؟
  بهترین مارکی که میتونم از این کیسه های آب تهیه کنم چیه و برای این کوله حداکثر باید چند لیتری بخرم؟
  با تشکر

  1. درود بر شما
   اصولا اکثر کوله پشتی های جدید با کیسه های آب سازگار هستند.مثلا در کوله های Deuter محفظه مخصوص کیسه آب دقیقا به صورت یک کیسه به موازات دیواره داخلی قرار گرفته و حتی برچسب مخصوص فیکس کیسه آب رو هم داره. مورد بعدی تعبیه یک حفره کوچیک در قسمت اتصال بند شانه ایجاد شده و روی بند شانه مجددا برچسب فیکس لوله کیسه آب قرار گرفته. البته این سیستم رو Deuter با توجه به اینکه خودش سازنده کیسه آب است به خوبی طراحی و روی تمام کوله پشتی های ساخت خودش اضافه کرده. در کوله پشتی های Millet قطعا باید کیسه مخصوص کیسه آب وجود داشته باشه به شکلی که کیسه آب به صورت عمودی داخلش قرار بگیره و مجزا از محفظه اصلی کوله پشتی باشه. اما چون Millet در خصوص ساخت کیسه آب فعالیتی نداره لذا ممکنه به اون شکلی که کوله های Deuter کیسه آب رو جا میدن و مهار میکنن نباشه. ظرفیت کیسه آب کوهنوردی از ۱٫۵ لیتر تا ۳ لیتر متغیر و بستگی به نوع فعالیت شما و میزان تعرق قابل تغییره. البته در کوله های کوچک (مخصوصا حمله) فضای برای کیسه آب بزرگ تعبیه نشده. بهترین مارک کیسه آب که در بازار ایران موجود باشه برندهای Deuter و Camelbak هستند. پیروز باشید.

 8. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب خضرایی عزیز
  اگر امکانش هست تفاوت مدلهای دیوتر رو هم لطف بفرمایید
  فوتورا و ایر کانتکت و ای سی تی و …..
  سپاسگذارم

  1. درود بر شما
   کوله پشتیهای Deuter برای مصارف مختلف و جنسیت طبقه بندی میشن. مدلهایی با پسوند SL زنانه هستند. سری ACT/ Futura اغلب برای کوهپیمایی سبک طراحی شده اند و حجم کوله پشتی محدود و وزن آن سبک است. سری Aircontact و Aricontact Pro اختصاصا برای کوهنوردی سنگین و پیمایشهای طولانی استفاده میشن و بیشترین قدرت تهویه ، فضا سازی و حجم کوله پشتی مربوط به این سری مدلهاست. سری Attak/Bike/Compact برای دوچرخه سواری کوهستان طراحی شده اند که آیرودینامیک دوچرخه سوار به شکل کامل حفظ بشود. سری Guide برای کوهنوردی فنی و صعودهای آلپینی طراحی شده.وزن کوله پشتی پایین ، جیبهای کناری حذف ، عرض کوله پشتی کم و موارد خاص دیگه. کوله هایی با اسم Speed Lite که به عنوان کوله های قله معروف هستند با حجم کم اما قدرت مانور بالا. سری های شهری ، مسافرتی ، کودکان و … که خارج از بحث ماست. برقرار باشید.

  1. درود
   کوله پشتی گایا مدل ۱۰+۵۰ یک کوله پشتی با کیفیت ایرانی و برای برنامه های کوهنوردی و طبیعت گردی ۲ تا ۳ روزه کاملا مناسب است. جیبهای متعددی داره و محل قرار گیری باتوم ، کلک ، کیسه آب و تجهیزات بسیاری در این کوله پشتی تعبیه شده.موفق باشید.

 9. سلام
  میشه راهنماییم کنین چه مارکی کوله بخرم؟ بهترین کوله با حجم دوربر ۶۰ لیتر و البته وزن پایین واسه سفرای شهری و طبیعت گردی
  ممنونم از شما

  1. درود بر شما
   بهترین کوله پشتی با حجم ۶۰ لیتر برای شما که قالب زنانه داشته باشه این مدل است : Deuter Aircontact 50+10 SL وزن این کوله پشتی ۲٫۵ کیلوگرم و برای راهپیمایی و طبیعت گردی چند روزه کاملا مناسب است.موفق باشید.

 10. سلام استاد خضرایی خسته نباشید… میخواستم ببینم نظرتون راجع به کوله پشتی deuter adventure38 چیه؟ و قیمتشون حدودا چقدره؟ ممنون میشم اگه زود جواب بدین

  1. درود بر شما دوست عزیز
   کوله پشتی Deuter با اسم Adventure 38 در بازار رسمی وجود نداره! مدلهای کوله پشتی Deuter با این اسامی اصلی هستند : Speed Lite/Race/Aricontact/Aircontact Pro/ACT/ACT Lite/Guide/Futura لطفا مدل دقیق کوله پشتی رو بفرمایید.

  1. دوست عزیز این کوله پشتی متاسفانه Deuter اصل نیست و توصیه میکنم چنین کالایی رو خریداری نکنین.اجناس ایرانی به مراتب از مارکهای به اصطلاح فیک بهتر هستند.

 11. سلام آقای خضرایی
  من میخوام یه کوله برای سفرهای backpacking بخرم.
  بعد از بررسی زیاد رسیدم به دو تا مدل از کوله های دیوتر
  ۱٫ Aircontact 45+10
  ۲٫ Futura vario 50+10
  از لحاظ ظاهر و حجم تقریبن شبیه هم هستن اما بیشتر تفاوتشون رو سیستم پشت کوله هاست که کاملن متفاوت و انتخاب رو برام سخت میکنه
  میشه لطفن راهنماییم کنید
  ممنون

  1. درود بر شما
   برای شما که برای سفرهای Backpacking میخواین کوله پشتی استفاده کنین سری Aircontact مناسب تره. علتش سیستم تهویه بهتر این سری از کوله های Deuter است. ضمن اینکه فضاسازی این مدل نسبت به Futura خیلی بیشتر است. موفق باشید.

 12. سلامی دوباره و تشکر از مطالب فوق العادتون!
  خوشحال میشم نظرتونو درمورد کوله های osprey بدونم.
  از طرفی میخواستم بدونم این نوع کوله رو میتونم توی تهران پیدا کنم یا خیر؟!

  1. درود و سپاس از محبتتون
   برند Osprey جزو تولیدکنندگان قدیمی و بسیار خوب آمریکایی در زمینه تولید کوله پشتی است. من از نزدیک متاسفانه کوله پشتی این برند رو ندیدم اما از اطلاعاتی که شرکت سازنده منتشر کرده کوله پشتی بسیار با کیفیت و مدرنی به نظر میرسه. بعید میدونم در بازار ایران بشه پیدا کرد اما از لحاظ فنی و کیفیت دوخت کوله پشتی های این شرکت بسیار قابل توجهند.

 13. با درود خدمت اقاى خضرایى و سپاس از پاسخ هایتان
  من براى برنامه هاى یک روزه یک کوله میخوام که بین دو مورد مرددم یکى deuter act trail24 و deuter ac lite26 میشه اینا رو با هم مقایسه کنید با توجه به قیمت که اولى ٣٣٣و دومى ٢٧٠ با سپاس

  1. درود بر شما
   کوله پشتی Deuter AC Lite 26 نسبت به Deuter Act Trail 24فنی تر و سبکتر است. فضاسازی مدل ۲۴ بیشتر اما در مدل ۲۶ جمع و جور تر ساخته شده. سیستم تهویه مدل ۲۴ بهتر و کوله پشتی برای استفاده طولانی مدت طراحی شده. گرچه حجم لیتری مدل Trail کمی کمتر از Lite است اما به خاطر بکار رفتن الیاف بیشتر در کوله پشتی ، کمی گرانتر است. از نظر من برای کوهپیمایی سبک و یک روزه کوله پشتی Act Trail 24 کاربردی تر است. موفق باشید.

 14. جناب خضرایی سلام
  نیخواستم نظرکارشناسانه شما رو در مورد کوله های وادو بدونم
  با تشکر از لطف شما

  1. درود بر شما
   کوله پشتی های VAUDE از لحاظ استایل بسیار شبیه کوله های Lowe Alpine است و کیفیت دوخت بسیار خوبی دارند. گرچه نسبت به سازنده هموطن خودش یعنی Deuter از لحاظ تکنیکال کمی عقبتر است. در خصوص رده بنده کوله پشتی های داخل کشور ، میتونم از لحاظ تنوع کالا ، جنس ، کیفیت دوخت و کاربری رتبه اول رو به Deuter بدم. کوله های Millet و Lowe Alpine در رده های بعدی قرار میگیرند. البته باید خدمتتون بگم که مطلقا هیچ برندی بهترین نیست و هر کدوم نقات ضعف خودشون رو دارند اما در کل Deuter منطقی تره خریدش در ایران. پیروز باشید.

 15. جناب خضرایی اگه ممکنه به ترتیب و بر اساس کیفیت برند کوله ها رو اعلام کنید

  1. درود بر شما
   فروشگاههای کوهنوردی معتبر کرمان : تجهیزات کوهنوردی جوپار (خیابان ابن سینا) فروشگاه K2(خیابان خورشید) فروشگاه اورست (خیابان شریعتی) هستند.

 16. با درود خدمت اقاى خضرایى و سپاس از پاسخ هایتان که راهنمایى بسیار خوبى براى کوهنوردان کم تجربه توى این بازار اشفته
  اقاى خضرایى میشه لطفا نظرتون راجع به millet pro laiter25 بگید کلا چطور کوله اى به نظر سیستم تهویه ى خوبى نداره وبین این مدل و مدل deuter act trail24 کدوم مدل کاربردى تره و ارزش خرید بیشترى داره با سپاس

  1. درود بر شما
   مرسی از لطفتون.خدمتتون عرض کنم کوله پشتی Millet Prolighter 25 یک کوله پشتی بسیار سبک برای کوهنوردی آلپینی و کم بار است. سیستم تهویه فوق العاده ای نداره ، بدلیل اینکه صعودهای آلپینی همیشه کم بار و سرعتی انجام میشه و مقوله تهویه در کوله پشتی های Trekking حیاتی تره. سیستم تهویه Deuter Act Trail 24 بسیار بهتر از Millet است و فضا سازیش بهتره. از نظر من این مدل کوله پشتی Deuter ارزش خرید بیشتری داره چون تفاوت فنی چندانی با هم ندارند و از نظر قیمتی قطعا Deuter اقتصادی تره. موفق باشید

 17. سلام
  جناب خضرایی نظر شما راجع به کوله پشتی های سری fox دیوتر چیه ؟ آیا برای پیمایش های عمومی و نیمه سنگین مناسب هستند ؟

  1. درود بر شما
   کوله پشتی FOX در رده کوله پشتیهای KIDS شرکت Deuter قرار میگیره که بیشتر برای نوجوانان مناسبه تا بزرگسالان. برای پیمایشهای عمومی و نیمه سنگین میشه استفاده کرد اما چون اغلب ارتفاع کمی دارن برای بزرگسالان زیاد خوش قواره نیستند و بهتره از سری Act Lite انتخاب بفرمایید.

 18. سلام آقای خضرایی
  اول خواستم از شما تشکر کنم بابت مطالب مفید و صبر زیادی که در پاسخ به خرج میدید
  من از شما میخوام که کوله ای به من معرفی کنید برای سفرهای ۲ الی ۳ شب
  قد من ۱۹۰ و وزن من ۸۵ کیلو هستش

  1. درود و سپاس از لطف شما
   دوست عزیز اگر صرفا از کوله پشتی برای مسافرت استفاده میکنین ، بنظرم بهتره از برند Deuter سری Quantum 70+10 یا Traveller70+10 استفاده کنید. موفق باشید.

 19. سلام.ببخشید دوباره مزاحمتون میشم،گایا۱۰+۵۰ لیتری فقط از بالا و قسمتی که پایین کوله برای کیسه خواب هست به داخل قسمت اصلی کوله دسترسی داره اما +۴۵ برای قسمت اصلی زیپ داره اما دیگه جای کیسه خواب نداره.حجمش برای من +۴۵ و ۱۰+۵۰ تفاوت چندانی نداره بنظر شما کدوم رو بگیرم؟
  باسپاس*

  1. درود بر شما
   دسترسی به قسمتهای مختلف کوله پشتی در شرایط کمپ بسیار اهمیت داره و چون کوله پشتی گایا ۱۰+۵۰ قسمت مجزا برای کیسه خواب داره از نظر من خریدش منطقی تره. پیروز باشید

 20. درود به شما و سپاسگذار از سایت خوب و مفیدتون
  میخواستم یه کوله پشتی کوهنوردی یک روزه مناسب برای سایز بدن من پیشنهاد بدین. ( قد ۱۷۶ و لاغر اندام )

  1. اگر امکانش هست چند مدل کفش کوهنوردی سه فصل هم معرفی کنید.کفشهایی که الان میپوشم توی سراشیبی ها به ساق و زانو هام فشار میارن. درضمن گاهی اوقات دست به سنگ هم بتونم باهاشون برم.اگر هم بشه در زمستان ارتفاع زیر ۳۰۰۰ متر ازشون استفاده کرد که چه بهتر.
   سپاسگذار از وقتی که برای من میگذارین

   1. در خصوص کفش سه فصل باید خدمتتون بگم بستگی به سطح هزینه ای داره که میخواید بکنین. از کفش سه فصل ایرانی و معمولی مثل لاوان آسو ۲ با قیمت ۵۱۵۰۰۰ تومان شروع میشه تا کفش سوپر لوکس Scarpa Kinesis Tech GTX با قیمت ۱٫۱ میلیون تومان.کلیه کفشهای استاندارد کوهنوردی ۳ فصل ساقدار هستند و از لحاظ ساختار با کفشهای اسپرت بسیار متفاوتند. موفق باشید

  2. درود بر شما
   کوله پشتی یک روزه اگر ایرانی بخواین بخرین ، گایا مدل ELman 32L قابل قبول و اگر جنس مرغوب خارجی مد نظرتون باشه Deuter Futura32 مناسبه

 21. درووود آقای خضرایی
  برای حمل کوله پشتی ( مسیرهای طولانی ) و همینطور مدت زمان زیاد …. چه برند و مدلی و با چه حجمی پیشنهاد میکنید!؟ …….. قد ۱۷۳ وزن ۵۳ و یک آدم لاغر
  با توجه به اینکه لاغر هستم میتونم از کوله مخصوص خانمها استفاده کنم یا نه!؟
  استفاده برای کوهنوردی نیست!!
  برای چادر هم سپاسگزار میشم راهنماییم کنید:
  اگه فروشگاه معتبری در تهران میشناسید بی زحمت معرفی کنید::

  با سپااااااس ….. سلامت ، شاد و موفق باشید

  1. درود بر شما همنورد عزیز
   کوله پشتی خوب برای مسیرهای طولانی از سری Deuter Aircontact بهترین گزینه برای شماست و نسبت به چند روزه بودن برنامه در حجمهای مختلف قابل تهیه است. با توجه به اینکه لاغر هستید توصیه میکنم کوله پشتی کوتاه و کم حجمتر خریداری کنید اما از کوله پشتی مخصوص خانمها یا سری SL بهتره استفاده نکنین! چون اون سری دارای قسمت اتصال کمر پهن تر و بند شانه کم عرض تر هستند و مخصوص اسکلت خانمهاست. برای چادر هم میتونین از چادرهای سه فصل یک نفره سبک که تازگی وارد بازار شده استفاده کنین که وزن بسیار کمتری نسبت که چادرهای دو یا سه نفره داره. بورس فروش لوازم کوهنوردی در تهران ، خیابان ولیعصر و محدوده منیریه است. قطعا از بین فروشگاههای متعدد اونجا دست خالی باز نخواهید گشت. پیروز باشید.

 22. سلام آقای خضرایی یک سوال راجب کوله دارم من یک کوله یکروزه سبک میخوام بین این سه کوله کدام بهتره به نظر شما
  Lowe Alpine Attack 25
  Lowe Alpine Strike 24
  Lowe Alpine airzone 25

  1. درود بر شما
   کوله هایی که فرمودین دوست عزیز همشون برای برنامه یک روزه جوابگو هستند اما مدل Low Alpine Airzone 25 به خاطر سیستم گردش هوایی که در پشت کوله طراحی شده برای کوهپیمایی سبک مناسبتر است.

 23. سلام خیلی ممنون بخاطر جوابتون
  من خودم از مدل attack بیشتر خوشم میاد مشکل من باهاش همین سیستم گردش هواست به نظر شما کوله ها attack و strik هیچ سیستم گردش هوایی ندارد

  1. درود مجدد
   کوله Attack در واقع یک کوله پشتی فنی و خصوصا مناسب فتح قله است (کوله حمله هم میگن) در این نوع کوله پشتی چون مدت زمان زیادی کوله روی شانه نیست ، سیستم تهویه آنچنانی براش تعبیه نشده چون نیازی نداره. در مدل Strik هم چون یک کوله پشتی عمومی شهری – برون شهری هست ، شرکت سازنده سیستم تهویه خاصی رو براش نذاشته و قیمتش باید کمی ارزونتر باشه. عموما کوله پشتیهایی که برای ساعتهای متمادی در یک فعالیت ورزشی استفاده میشن سیستم تهویه خاص دارند وگرنه بقیه فقط قالب استاندارد توشون رعایت میشه.

 24. سلام نظرتون راجع به کوله millet steep 30 xtd چیه؟برای راهپیمایی و کوهنوردی سبک مدنطرم هست.

  1. درود بر شما
   کوله پشتی که مد نظرتون هست یک کوله پشتی سبک و فنی است که برای ورزشهای مثل اسکی یا اسنوبرد کاربرد داره.بعضی از تسمه ها و بندهای خارجی این کوله پشتی ممکنه برای استفاده عمومی و کوهپیمایی کلاسیک کاربرد نداشته باشه. از نظر من مدل UBIC 30 برای راهپیمایی و کوهپیمایی سبک از برند Millet مناسبتره برای شما.موفق باشید

 25. سلام،جایی هست که نمایندگی کوله های نورث فیس یا اوسپری باشه تو منیریه یا منوچهری؟اصلا به ایران وارد میشن؟

  1. درود بر شما
   متاسفانه شرکتهای آمریکایی همچون The North Face و Osprey نه تنها نمایندگی رسمی در کشورمون ندارند بلکه به خاطر قیمت بالایی که دارند و تعرفه گمرکی بالایی که بهشون میخوره وارد کشور نمیشن. ۹۹% کالاهایی با برچسب The North Face در ایران تقلبی هستند.

 26. درود بر شما
  اگر امکانش باشه یه راهنمایی در خصوص تهیه کوله پشتی فنی (حمله) میخواستم.پیشنهاد شما چه مدل از کدام شرکت هست؟
  و اینکه بین کفش های Scarpa Kinesis Tech Gtx و Scarpa Kinesis Pro Gtx کدام برای کوهنوردی سه فصل و زمستان بدون برف و یخ بهتر هست.وآیا انتخاب بهتری هم هست؟
  پیشاپیش از زحمات شما سپاسگذارم

  1. درود
   کوله پشتی فنی مخصوص صعود به قله از برندهای مختلف قابل تهیه است اما سری Speed Lite شرکت Deuter کاملا مناسب است. این سری در سه حجم ۱۰٫۱۵٫۲۰ لیتری توی بازار وجود داره و قابلیتهای فنی بسیار خوبی دارند. در خصوص کفشهای سری Kinesis شرکت بزرگ Scarpa باید خدمتتون بگم که تنها تفاوت این دو کفش در جنس رویه است به طوریکه مدل Pro به خاطر نوع پرداخت چرم و یک تکه بودن اون بسیار مناسب صعودهای زمستانی زیر ۴۵۰۰ متر است و کوچکترین نگرانی از نفوذ برف و یخ نباید داشت. در مدل Tech به خاطر استفاده از جیر تکه دوزی شده نفوذ پذیری بیشتر و تنها در گذر از رودخانه یا رگبارهای کوتاه مقاومت دارد. اخیراسری جدید از کفشهای Backpacking شرکت معروف La Sportiva وارد بازار شده که البته قیمت زیادی دارند نسبت به دیگر برندها ، سری karakorum بسیار کابردی و مناسب شما هستند. موفق باشید

    1. سلام
     سری Karakorum برند La Sportiva چند مدل کفش از رده نیمه سنگین تا سنگین داره که جدیدترین اون همین مدلی است که شما فرمویدن.اما مدلهای قوی تری هم داره که قابلیت نصب کرامپون نیمه اتوماتیک هم دارند. در کل در رده Backpacking جزو بهترینهای بازار هستند

 27. سلام جناب بکتاش یه چند تا سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدید
  ۱- این کفش کوهنوردی برای ۳ فصل خوبه و آیا ضد آب هست و آیا بهتر از این هم هست یا خیر این لینک سایتش
  https://www.scarpa.com/kinesis-pro-gtx
  ۲-ایا تاریخ مصرف کفش کوهنوردی درسته یا خیر و اگر درسته دلیلش چیست
  ۳-بهترین برند دستکش کوهنوردی چیه که کلا هرچقدر هم تو سرما باشی دستت گرمه گرم بمونه و جنسش هم خیلی نرم باشه چون پوستم حساسه
  ۴-بهترین برند کوله پشتی
  ۵-بهترین برند کیسه خواب تابستانی
  ۶- راهنمای در مورد شلوار کوهنوردی
  ۷- کاربرد هر کدوم از این کفش ها رو به اختصار بگید ممنون میشم
  Mountain
  High Altitude
  Tech Mountain
  Mountaineering
  Plastic
  Liners

  TRAIL
  Backpacking
  hiking
  Light Hiking
  Alpine Running
  ببخشید سوالاتم زیاد شد چون من تازه میخوام کوهنوردی رو شروع کنم به جواب این سوالات احتیاج داشتم
  و هیچ کس هم تو نت به با تجربگی شما پیدا نکردم فقط مهم نیست برندها در داخل کشور باشه یا نباشه فقط میخوام بهترین ها رو بهم معرفی کنید من از خارج سفارش میدم با تشکر.

  1. درود بر شما دوست عزیز
   در مورد سوال اول : کفش Scarpa Kinesis Pro GTX باید بگم یک کفش چهار فصل ضد آب است که تا ارتفاع ۴۵۰۰ جوابگوست. راحتتر و لوکس تر از این کفش وجود نداره اما اگر دوام کفش مهمتره براتون میتونین La Sportiva Karakorum Trek Gore-Tex تهیه کنین که در بازار ایران هم موجوده.جواب سوال دوم: بله کفشهای کوهنوردی به خاطر رزین و چسبی که در قسمتهای مختلفشون استفاده میشه بعد از چند سال چسبندگیشون رو از دست میدن ، مخصوصا اگر در انبار گرمی نگهداری بشن.جواب سوال سوم : بهترین دستکش فوق گرم رو باید Millet MXP down tek mitten بهتون معرفی کنم. جواب سوال چهارم : بهترین برند کوله پشتی با توجه به تنوع و کیفیت ساخت Deuter است اما برندهایی مثل Millet و Lowe Alpine هم کوله پشتی های بسیار با کیفیتی تولید میکنند. جواب سوال پنجم : بهترین کیسه خواب تابستانی برند Deuter است.جواب سوال ششم : شلوار کوهنوردی در انواع کتانی ، کشی ، Gore Tex و پر تولید میشه که برای فصول مختلف کاربرد داره. سوال هفتم : معنی اصطلاحاتی که فرمودین (Mountain مناسب کوهستان)(High Altitude ارتفاع بالا)(Tech Mountain کوهنوردی فنی)(Mountaineering کوهنوردی کلاسیک)(Plastic مناسب برف یا اسکی)(Liners مسیر جاده)(Trail مسیر پاکوب)(Backpacking کوهنوردی با کوله پشتی سنگین)(Trekking کوهنوردی با کوله پشتی سبک)(Hiking کوهپیمایی)(Light Hiking کوهپیمایی سبک)(Alpine Running دوی کوهستان)
   امیدوارم مورد استفاده شما قرار گرفته باشه. شاد باشید

 28. سلام جناب بکتاش عزیز شما لطف کردی پاسخ دادین به سوالت من ولی من با هر مرورگری چک کردم مرورگرام هم همش اپدیت هست نتونستم نظرم رو ببینم یعنی در واقع از نظر به تاریخ ۷ شهریور ق.ظ به بعد نظرات دیده نمیشه ممنون میشم مشکل رو چک کنید و اگر امکانش هست پاسخ رو به ایمیل من davoodmld021@gmail.com ارسال کنید یک دنیا ممنون زنده و پاینده باشید .

  1. سلام مجدد
   سوالات شما و جوابهاشون رو دوباره کپی پیست کردم امیدوارم قابل خوندن باشه براتون

 29. جناب بکتاش اگر همون جواب ها رو که به سوالات زیاد من دادید کپی پیست کنید در زیر نظر جدیدم ممنون میشم همین کافیه خیلی خیلی شرمنده با تشکر.

 30. سلام جناب بکتاش یه چند تا سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدید
  ۱- این کفش کوهنوردی برای ۳ فصل خوبه و آیا ضد آب هست و آیا بهتر از این هم هست یا خیر این لینک سایتش
  https://www.scarpa.com/kinesis-pro-gtx
  ۲-ایا تاریخ مصرف کفش کوهنوردی درسته یا خیر و اگر درسته دلیلش چیست
  ۳-بهترین برند دستکش کوهنوردی چیه که کلا هرچقدر هم تو سرما باشی دستت گرمه گرم بمونه و جنسش هم خیلی نرم باشه چون پوستم حساسه
  ۴-بهترین برند کوله پشتی
  ۵-بهترین برند کیسه خواب تابستانی
  ۶- راهنمای در مورد شلوار کوهنوردی
  ۷- کاربرد هر کدوم از این کفش ها رو به اختصار بگید ممنون میشم
  Mountain
  High Altitude
  Tech Mountain
  Mountaineering
  Plastic
  Liners

  TRAIL
  Backpacking
  hiking
  Light Hiking
  Alpine Running
  ببخشید سوالاتم زیاد شد چون من تازه میخوام کوهنوردی رو شروع کنم به جواب این سوالات احتیاج داشتم
  و هیچ کس هم تو نت به با تجربگی شما پیدا نکردم فقط مهم نیست برندها در داخل کشور باشه یا نباشه فقط میخوام بهترین ها رو بهم معرفی کنید من از خارج سفارش میدم با تشکر.

 31. درود بر شما دوست عزیز
  در مورد سوال اول : کفش Scarpa Kinesis Pro GTX باید بگم یک کفش چهار فصل ضد آب است که تا ارتفاع ۴۵۰۰ جوابگوست. راحتتر و لوکس تر از این کفش وجود نداره اما اگر دوام کفش مهمتره براتون میتونین La Sportiva Karakorum Trek Gore-Tex تهیه کنین که در بازار ایران هم موجوده.جواب سوال دوم: بله کفشهای کوهنوردی به خاطر رزین و چسبی که در قسمتهای مختلفشون استفاده میشه بعد از چند سال چسبندگیشون رو از دست میدن ، مخصوصا اگر در انبار گرمی نگهداری بشن.جواب سوال سوم : بهترین دستکش فوق گرم رو باید Millet MXP down tek mitten بهتون معرفی کنم. جواب سوال چهارم : بهترین برند کوله پشتی با توجه به تنوع و کیفیت ساخت Deuter است اما برندهایی مثل Millet و Lowe Alpine هم کوله پشتی های بسیار با کیفیتی تولید میکنند. جواب سوال پنجم : بهترین کیسه خواب تابستانی برند Deuter است.جواب سوال ششم : شلوار کوهنوردی در انواع کتانی ، کشی ، Gore Tex و پر تولید میشه که برای فصول مختلف کاربرد داره. سوال هفتم : معنی اصطلاحاتی که فرمودین (Mountain مناسب کوهستان)(High Altitude ارتفاع بالا)(Tech Mountain کوهنوردی فنی)(Mountaineering کوهنوردی کلاسیک)(Plastic مناسب برف یا اسکی)(Liners مسیر جاده)(Trail مسیر پاکوب)(Backpacking کوهنوردی با کوله پشتی سنگین)(Trekking کوهنوردی با کوله پشتی سبک)(Hiking کوهپیمایی)(Light Hiking کوهپیمایی سبک)(Alpine Running دوی کوهستان)
  امیدوارم مورد استفاده شما قرار گرفته باشه. شاد باشید

 32. سلام آقای خضرایی خسته نباشید به نظر شما کدوم یکی از أین کوله ها برای کوهنوردی یک روزه مناسب تر هستند
  deuter futura 28
  Low alone airzone 25

  1. درود بر شما
   هر دو کوله پشتی Deuter و Lowe Alpine که شما نام بردید برای کوهنوردی یک روزه کاملا مناسب هستند. تفاوتهای اندکی باهم دارند مثلا سیستم دسترسی به باتوم در کوله پشتی Lowe Alpine بهتر از Deuter است اما محفظه مجزای Deuter برای کیسه خواب یا لوازم کمپینگ بهتره. سیستم بندکشی و توازن بار در کوله پشتی های Deuter کمی بهتر از Lowe Alpine است. شرکت Lowe Alpine روی پارچه های کوله پشتی تغییرات بسیار قابل توجهی داده اما از لحاظ فنی همچنان Deuter حرف اول رو میزنه خصوصا برای برنامه های سنگین و فنی. شاد باشید

 33. سلام جناب خضرایی؛
  درنوشته هایتان که بسیار هم مفید بود اشاره ای به کوله مارک ai oan نکرده بودیم لطفا درباره کوله ai oan 60+10 برای کوهنوردی ۲ روزه توضیح بفرمایید،درضمن استحکام کوله بیشتر مد نظر بنده میباشد، آیا این کوله از این نظر مناسب هست یا خیر؟
  متشکرم.

  1. درود بر شما
   کوله پشتی برند Ai One از نوع چینی نسبتا با کیفیت است که قیمت بسیار مناسبی حتی نسبت به تولیدات داخلی داره. نوع ۱۰+۶۰ به نظر من برای برنامه های ۳ روز و بیشتر مناسب است و برای برنامه ۲ روزه بهتره شما نوع ۱۰+۵۰ رو انتخاب کنید. از نظر استحکام باید خدمتتون بگم متاسفانه کوله پشتی چندان محکم و خوش قواره ای نیست! یک کوله پشتی استاندارد دارای شاسی و فرم مخصوص به خودش است که نسبت به کوله پشتی های درجه یک بازار مثل Deuter خب قطعا این کالا اون شرایط رو نداره. اما برای یک کوله پشتی غیر حرفه ای و برای استفاده محدود در سال قابل استفاده است. موفق باشید

 34. باسلام ودرود
  بنده به دنبال کوله ۲ روزه هستم با ظرفیت ۶۰ لیتر که بین مدل های دیوتر و لوآلپاین نمیدونم کدام بهتره والبته میخوام هم قابل استفاده خانم باشه و هم آقایی لاغر اندام
  به نظر شما چه کوله ای مناسب است ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید.

  1. درود بر شما
   کوله پشتی با حجم ۶۰ لیتر برای استفاده خانمها مارک و مدل Deuter Aircontact 50+10SL بسیار ایده آل است. از آنجایی که اسکلت خانمها ظریفتر از آقایون هست،توصیه میکنم برای برنامه های سنگین از کوله پشتی مشترک استفاده نفرمایید چون باعث خستگی بیشتر شما خواهد شد. در مورد کوله پشتی های Lowe Alpine باید بگم خیلی با کیفیت هستند اما فضاسازی و تنوع کوله پشتی های این شرکت در فعالیتهای ورزشی مختلف به اندازه Deuter نیست. از نظر من برند Deuter مناسبتر و کابردی تر است. موفق باشید

 35. با سلام.
  نظز شما در رابطه با کوله ۴۰ لیتری نیکو (مدل ۱۲۱۷ ) چیست؟ ایا برای برنامه ۱ روزه زمستان قله توچال مناسبه؟
  سوال دیگر اینکه برای صعود یک روزه دماوند در تابستان , کوله با حجم چقدر نیاز است؟
  با تشکر

  1. درود بر شما
   کوله پشتی نیکو ۴۰ لیتری برای برنامه های یک روزه مناسب است و از کیفیت نسبتا خوبی برخوردار است. اما برای برنامه های دو روزه مناسب نیست (خصوصا زمستانه). برای صعود تابستانه یک روزه دماوند اگر شخص آمادگی جسمانی خوبی داشته باشه ، این کوله پشتی کافیه اما فضای کافی برای تجهیزات شب مانی و لوازم زیاد رو نداره. موفق باشید

   1. با سلام و تشکر از پاسخ سوال قبل.
    ایا کوله ۲۵ لیتری برای یک روزه تابستانی دماوند در شرایط اب و هوایی خوب , کافیه؟
    یکی از دوستان کوهنورد میگفت با کوله ىیوتر مدل speed lite 20 یک روزه دماوند را صععود نموده ؟ نظر شما چیست؟ ایا این کوله مناسب اون برنامه می باشد ؟
    با سپاس فراوان .

    1. درود بر شما
     کوله پشتی Speed Lite 20 رو خودم اتفاقا دارم و برای صعود قله ازش استفاده میکنم. اما اینکه طرف تا چه حد سرعت داشته باشه که با این کوله پشتی بخواد دماوند رو صعود کنه!خودش باید جالب باشه. از نظر من اگر کسی ساکن اون منطقه نیست و تجربه کمتر از ۱۰ بار صعود این قله رو داره، با این کوله پشتی ریسکه.توصیه میکنم با شرایط هم هوایی (مانند اغلب گروههای کوهنوردی) با کوله پشتی بزرگ و تجهیزات کامل به منطقه تشریف ببرید.تندرست باشید

 36. با سلام .
  از کیفیت کوله ۳۵ لیتری آذر جوان اطلاعی دارید؟نظر شما راجع به این کوله چیست؟
  با تشکر از لطف شما در پاسخ به سوالات و ارائه اطلاعات آموزنده

  1. درود بر شما
   کوه پشتی ۳۵ لیتری آذر جوان جزو کوله پشتی های اقتصادی و با کیفیت متوسط است. از نظر من برای طبیعت گردی و کوهپیمایی یک روزه سبک کاملا مناسب است. شاد باشید

 37. با سلام
  من یک کوهنورد آماتور هستم که اغلب هم به تنهایی اقدام به صعود میکنم. به دنبال یک کوله مناسب برای صعود های یک روزه توچال هستم. اما در برندهای ایرانی با جست و جویی که در سایت ها کردم تفکیک جنسیتی برای کوله ها ندیدم. آیا شما میتوانید کوله ایرانی مناسب برای خانمها به من پیشنهاد دهید به نحوی که هم جنسش خیلی خوب باشه و هم راحت باشه و به شانه ها و کمر فشار وارد نکنه؟
  به لحاظ بودجه مشکلی ندارم اما میخوام از تولیدکننده داخلی حمایت کرده باشم ولی اگر کیفیت ایرانی ها قابل قبول نباشه خارجی هم حاظرم بخرم.
  در مورد گتر و باتوم هم لطفا راهنماییم کنید.
  از شما سپاسگزارم

  1. درود بر شما
   متاسفانه هنوز شرکتهای تولید کننده کوله پشتی و کفش داخلی فرمهای زنانه برای تولیدهاشون ندارند. اما از بین اونها میتونم کوله پشتی چلنجر و گایا رو بهتون پیشنهاد بدم به خاطر قالب استانداردتر و کیفیت دوخت بالایی که دارند. ولی قطعا تکنولوژی کوله پشتی های مطرح دنیا خصوصا در زمینه قالب و فرم بسیار بهتر از تولیدات داخلیست که وارد جزئیاتش نمیشم. بهترین راه انتخاب کوله پشتی قبل از خرید ، پر کردن داخل اون و روی شانه تست کردنه.تسمه و بندهای شانه ، شکم و متعلقات را با دقت ریگلاژ کنین و وضعیت خودتون رو از لحاظ تعادل بسنجید. در مورد گتر و باتوم هم تولیدات داخلی کاملا جوابگو کوهنوردی معمول هستند. مارک هفت گوهر برای باتوم کوهنوردی و مارکهای دومان و گایا برای گتر بسیار ایده آل هستند. موفق باشید

 38. با سلام
  بین کوله پشتی نیکو ۴۰ لیتری و دیوتر فیوچر ۳۲ کدام را پیشنهاد میدهید ایا دیوتر ۳۲ برای دو روز هم مناسب است ؟ ضمنا چگونه می دوان از اصل بدن دیوتر مطمین بود
  با تشکر

  1. درود بر شما
   از نظر من کوله پشتی Deuter Futura 32 بسیار با کیفیت تر و بهتر از کوله پشتی نیکو ۴۰ لیتری است. فضا سازی این کوله پشتی و کیفیت مواد کاملا متمایز از نوع ایرانیست. برای کیسه خواب هم محفظه جداگانه دارد و برای برنامه های دو روزه تابستانی و سبک میشه روش حساب کرد. تشخیص کوله پشتی اصل Deuter کمی مشکل است و توصیه میکنم از نمایندگان پخش این کالا در ایران خریداری کنید که هم بعضا شامل تخفیفات فصلی و اصالت کالا برای شما قطعی باشد. برقرار باشید

   1. از توضیحات شما کمال تشکر وسپاسگزاری را دارم انشا اله همان دیوتر را خواهم خرید
    راستی نیکو lx neeko برندی چینی است یا ایرانی؟

    1. درود بر شما
     ممنون از محبتتون.برند نیکو ایرانیست که البته فلسفه Xlneeko نمیدونم واقعیتش برای چی هست! احتمال داره این تولیدات به سفارش ایران و دوخت چین باشه.برخی تولیدات این برند قابل قبول هستند.موفق باشید

 39. سلام
  من میخوام یک کوله پشتی یک روزه تا دو روزه بگیرم اگه میشه از برندهای داخلی و خارجی چند مدل رو بهم معرفی کنید و اینکه از کجا تهیه کنم که قابل اطمینان باشه
  و همینطور کفش چه برندهایی خوبه برای کوه پیمایی و برنامه های سبک تا نیمه سنگین واینکه سه فصل باشه لطفا چند مدل معرفی کنید و از کجا تهیه کنم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. درود بر شما
   بورس تجهیزات و لوازم کوهنوردی در منطقه منیریه خیابان ولیعصر است. کفش کوهپیمایی از مارکهای ایرانی : پایار،کوهسار و سهند کیفیت خوبی دارند.از مارکهای خارجی : Lowa,Scarpa,La Sportiva بسیار با کیفیت هستند.کوله پشتی ایرانی : گایا،نیکو،چلنگر و از مارکهای خارجی : Deuter,Millet,Lowe Alpine بسیار مطمئن هستند.شاد باشید

 40. با سلام/مدتی دنبال کوله با حجم کم جهت کوهنوردی نیم روزه هستم.میخواستم نظرتون رو راجع به این کوله بدونم vaude ultra hiker 15litr و اگر پیشنهاد دیگری دارید بفرمایید.ممنون

  1. درود بر شما
   برای برنامه های نیم روزه ، کوله پشتی سبک مثل Vaude Hiker 15L بسیار مناسب است. در واقع برای یک برنامه سبک ، نیازی به کوله پشتی حجیم و فنی نیست. این کوله پشتی فرم بسیار مناسبی دارد و سیستم تهویه خوب و درب تک تسمه آن کاربری و استفاده را راحت میکند. ضمنا کیفیت بسیار خوب جنس پارچه کوله پشتی را هم نباید نادیده گرفت. شاد باشید

   1. با سلام و تشکر از شما. اگر شما بودید بین این دو تا کدام را انتخاب می کردید
    Vaude ultra hiker 15 I
    Deuter ac lite 18 l

    1. درود
     کاملا سلیقه ایه دوست گرامی. از نظر من کوله پشتی Deuter Ac Lite 18 مناسبتره. چون به شخصه فضا سازی و قابلیتهای کوله پشتی برام مهمتر است. اما اگر وزن کوله پشتی بیشتر مد نظرتون باشه خب قطعا Vaude Ultra Hiker 15 بهتر است و خب در عوض فضاسازی کمتری داره. تندرست باشید

 41. سلام وقت بخیر
  کوله دو یا سه روزه میخواستم قد ۱۸۵ و وزن ۸۰ به نظر جنابعالی چه کوله ای مناسب میباشد؟ در ضمن vaude چطوره. با تشکر

  1. درود بر شما
   کوله پشتی مناسب سایز شما برای فعالیت ۲ تا ۳ روزه از نظر من کوله پشتی با حجم ۱۰+۵۵ است که البته نسبت به نوع فعالیت و فصل قابل تغییر است. برند Vaude آلمانی و کیفیت بسیار بالایی دارد اما از نظر من خرید برند Deuter منطقی تر است.پیروز باشید

 42. سلام و وقت بخیر
  سوالی داشتم در مورد کوله های های لندر
  بنده مابین کوله های لندر و قایا نمیتونم تصمیم بگیرم
  شما چه پیشنهادی در این باره دارید لطفا راهنمایی کنید
  ممنون

  1. درود بر شما
   از نظر من کوله پشتی قایا (گایا) مطمئن تر از لندر هستند.گرچه در این سطح ، تمام کوله پشتیها ایرادات خودشون رو دارن همگی ، اما باز مارک گایا مطمئنتره.پیروز باشید

   1. خیلی ممنون از راهنمایی و پاسخگویی
    میشه نظرتون رو در مورد کوله های دیوتر چینی که خیلی هم مدل ۶۵ لیتریش تو بازار دیده میشه بیان کنید

    1. خواهش میکنم
     نظرم راجع به دیوتر چینی و فیک کاملا مردوده و اگر کوله پشتی ایرانی یا برند چینی شناخته شده بگیرید بنظرم به مراتب بهتره

 43. درود و عرض احترام
  می خواستم اگر زحمتی نیست توضیح بدید بین دو کوله پشتی زیر از شرکت میلت، کدام یک برای استفاده در هر دو نوع برنامه ی فنی و معمولی کاربردی تر است و شما کدام یک را برای خرید پیشنهاد می فرمایید؟
  پیشاپیش از وقتی که می گذارید و زحمتی که برای پاسخگویی می کشید صمیمانه سپاسگزاری می کنم
  Millet Peuterey 35+10
  Millet Ubic 40

  1. درود بر شما
   کوله پشتی Millet Peuterey 35+10 مناسب برنامه های زمستانی (خصوصا اسکی و صعودهای آلپیست) اما کوله پشتی Millet Ubic 40 از نوع عمومی و مناسب کوهپیمایی و کوهنوردیست. عرض Peuterey کمتر از Ubic است و در صعودهای فنی راحتتر. در عوض فضاسازی Ubic بهتر انجام شده و برای همه نوع فعالیتی قابل استفاده است. از نظر من Ubic کاربری بیشتری دارد. پیروز باشید

 44. درود
  قصد خرید یک کوله دو روزه حدود ۶۰ لیتری را دارم اما با توجه به قیمتهای بالا می خوام یکبار هزینه کنم و بهترین انتخاب ممکن را داشته باشم. بین مدل ها و برندهای مختلف گیر کردم.
  میشه راهنمایی بفرمایید چه برند و کدام مدل برای خرید مناسبتره؟
  دیوتر، لوآلپاین یا میلت؟ کدام مدلها؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. درود بر شما
   از نظر من کوله پشتی مطمئن و پر کاربرد Deuter است و برای شما مدل Aircontact 55+10 مناسب است.پیروز باشید

 45. سلام. می خواستم بپرسم به نظر شما کوله پشتی میلت ubic 30 برای برنامه های یکروزه چهار فصل جوابگو هست؟ حجمش برای برنامه های یکروزه زمستان هم کافیه؟ پیشاپیش ممنون از لطف شما

  1. درود بر شما
   کوله پشتی Millet Ubic 30 یک کوله پشتی کلاسیک و تقریبا همه کاره است که با توجه به حجم ۳۰ لیتری ، کاملا برای برنامه یک روزه مناسب است. برای برنامه یک روزه زمستانی هم به راحتی میتونین البسه زمستانی و تجهیزات اضافه رو داخلش جا بدید ضمن اینکه تسمه و بندکشی های خوبی برای آویزان کردن یا بستن برخی ابزار در خارج از کوله پشتی هم داره که کاملا کابردی است. پیروز باشید

 46. باسلام
  لطفا نظرتون رو در مورد کوله دویترguide45+برای برنامه های یک و نیم روزه زمستانی مثل صعود یخچال شمالی سبلان و همینطور کوهنوردی عمومی در این فصل مخصوصا از حیث راحتی بفرمایید

  1. درود بر شما
   کوله پشتی Deuter GUIDE +45 یک کوله پشتی فنی و کاملا برای صعودهای زمستانی و فنی طراحی شده است. قالب کوله پشتی برای صعودهای آلپی و فنی ساخته شده و فضا برای جاسازی تجهیزات فنی به طور کامل روی این کوله پشتی ایجاد شده است. موفق باشید

 47. سلام و وقت بخیر. ممنون می شم اگر لطف کنید و سه کوله زیر رو با هم مقایسه کنید و بفرمایید شما کدوم رو برای خرید پیشنهاد می فرمایید؟
  Lowe Alpine Airzone Trek Plus 55-65
  Lowe Alpine Manaslu 55-65
  Deuter Aircontact 55 + 10
  یک دنیا ممنون

  1. درود بر شما
   سه کوله پشتی که اشاره کردید در رده های کوهپیمایی و کوهنوردی و برنامه های بیشتر از ۱٫۵ روز کاربری دارند. ساده ترینشون کوله پشتی Lowe Alpine Airzone Trek هست که فضاسازی محدودتری داره و قابلیت فنی محدودی نسبت به دو نوع دیگه اما برای برنامه های غیر فنی و پیمایشهای طولانی (مثل جنگل نوردی) بسیار مناسبه. نوع Lowe Alpine Manaslu فنی تر از کوله Airzone Trek و برای کوهنوردی سنگین و گذر از معابر چالشی بسیار مناسبه. کوله پشتی Deuter Aircontact 55 + 10 یک کوله پشتی همه کاره است و از کوهپیمایی تا کوهنوردی سنگین رو میتونین باهاش با اطمینان استفاده کنین. مزیت بسیار خوبی که این کوله نسبت به Lowe Alpine داره: فضا سازی بسیار بهتر و حجم بار بسیار بیشتر این نوع کوله پشتی هست ضمن اینکه برای برنامه های فنی قابلیت اتصال تمام ابزار فنی (طناب ، کلنگ ، کلاه و…) به راحتی داراست. از نظر من گزینه منطقی Deuter است. پیروز باشید

 48. سلام
  وقت بخیر
  من میخوام کوله دیوتر زنانه بخرم، میخام بتونم ۴ فصل استفاده کنم برای کوهپیمایی در حد توچال و دماوند و همینطور طبیعت گردی های حداکثر ۱-۲ روزه
  در ضمن نمایندگیش و ادرسش رو هم لطفا معرفی کنید.
  اصلا میشه یک کوله برای همه این شرایط داشت؟ با توجه به قیمت بالای کوله ها یا نه؟

  ممنون از راهنمایی همیشگیتون

  1. درود بر شما
   کوله پشتی که مناسب چهار فصل باشه و برای تمام فعالیتها مناسب باشه خب طبیعتا کمی انتخابش مشکل است. مثلا حجم کوله پشتی برای برنامه های یک روزه تابستانی بسیار متفاوت از کوله پشتی ۲ روزه زمستانیست. اما اگر قصد هزینه کردن زیادی نداشته باشیدقطعا یک کوله پشتی دو روزه رو میتونین تهیه بفرمائید و برای برنامه های یک روزه هم استفاده کنید (گرچه قالب کوله پشتی شاید در این حالت چندان مطلوب نباشه) کوله پشتی مناسب فعالیت شما Deuter – Aircontact 40 + 10 SL
   است به عقیده من. موفق باشید

   1. با سلام و تشکر
    خب اگر پیشنهادتون استفاده از ۱ کوله مجزا برای تابستان باشه
    Lowealpine STRIKE 24 را برای کوهپیمایی یک روزه تابستان و Deuter – Aircontact 40 + 10 SL برای برنامه دو روزه در سایر فصول تایید میکنید؟
    در ضمن میشه نمایندگی این برندها رو هم معرفی کنید؟

    ممنون

    1. درود بر شما
     کوله پشتی Lowe Alpine STRIKE 24 گزینه بسیار خوبی برای برنامه های یک روزه تابستانیست و کوله پشتی Deuter – Aircontact 40 + 10 SL برای پیمایش دو روزه مناسب است. البته اگر قامت بلندی داشته باشین مدل ۱۰+۵۰ SL هم قابل تهیه است و کاربری بیشتری حتی برای برنامه های بیشتر از ۲ روز هم دارد. نمایندگی پخش این دو برند در تهران بسیارند اما میتونم این شرکتها رو معرفی کنم خدمتتون:
     فروشگاه قله قاف : تهران خیابان ولیعصر (عج) بالاتر از میدان منیریه تقاطع خیابان امام خمینی (ره) پلاک ١٠٣٠ طبقه اول
     فروشگاه دوبی سل : تهران-خیابان انقلاب-خیابان استاد نجات الهی (ویلا) پلاک ۳۷
     موفق باشید

 49. سلام
  آقای خضرایی خدا خیرت بده.
  نظرتون راجع به کوله سالیوا مدل کامینو چیه؟ (Salewa-cammino)
  آیا دویتر بهتره؟
  سالیوا ظاهرا یه نمایندگی داره تو ایران. تو منطقه شهرک غرب. بنده میخام از اونجا تهیه کنم.

  1. درود بر شما
   کلا برند Salewa در مقوله نساجی و پارچه ، بسیار قابل اعتماد هست. پوشاک این برند جزو بهترینهای دنیا هستند و قطعا کوله پشتی این برند هم کیفیت دوخت فوق العاده خوبی داره. اما چون تخصص شرکت Deuter طراحی و ساخت کوله پشتی و کیف هست ، یکسری نکات فنی رو رعایت میکنه که خیلی از برندهای خوب هم به عقیده من شاید از قلم بندازن. به عقیده من خرید کوله پشتی Deuter منطقی تره. تندرست باشید

 50. سلام و عرض ادب
  ضمن تشکر از از زحمات شما، می خواستم از شما بپرسم به نظر شما بین دو کوله Lowe Alpine Manaslu 55-65 و Deuter Aircontact pro 50 + 15 کدام یکی کوله بهتر و مناسبتریه؟
  طرفداران دیوتر بیشتر روی نحوه زین بندی، اسفنج های با دانسیته بالا و… تکیه دارن که منتقدینش می گن باعث وزن بالا و تعریق بیشتر در کمرو پشت میشه و طرفداران لوآلپاین بیشتر روی طراحی مدرن، وزن سبک و… تکیه دارن که منتقدینش میگن پارچه ضعیفتری به کار برده و زین بندی اون در طولانی مدت ممکنه خسته کننده باشه.
  به نظر شما واقعاً کدام یکی کوله بهتریه؟ اولویت من برای کوله دو روزه و بالاتر بیش از هر چیزی راحتیه اون و در واقع تقسیم بار بهتره.

  1. درود بر شما
   در خصوص مقایسه تخصصی این دو برند در زمینه کوله پشتی باید بگم بزرگترین مزیت Lowe Alpine کاهش وزن قابل توجه اونه به طوری که نسبت که کوله پشتی معادل خودش در برند Deuter دقیقا ۷۵۰ گرم سبکتره. یک موردی که بسیار Lowe Alpine مانور میده روش ، گیره های فیکس باتوم در حالت باز هست (TIP GRIPPERS) گرچه برای برداشتن سریع باتوم از پشت کوله گزینه خوبیست اما برای جا دادن اون باید حتما نفر کمکی باشه. به عقیده من اگر کسی پیمایش سبکبار و کم بار رو انجام میده و حساب ۱۰۰ گرم وزن رو محاسبه میکنه ، قطعا Lowe ALpine گزینه بهتریه. اما اگر شخصی فضاسازی و کاربرد چند منظوره یک کوله پشتی براش مهمتر باشه ، قطعا Deuter وضعیت بسیار بهتری داره. موردی که منتقدین Deuter راجع به سیستم تهویه این کوله پشتی بیان میکنن رو باید بگم متاسفانه دلیل قانع کننده ای نیست و سیستم گردش هوا در کوله پشتی های Deuter خصوصا سری Aircontact Pro بسیار بهتر و دقیقتر هست. تندرست باشید

 51. سلام
  وقت به خیر جناب خضرایی

  بین کوله‌های Lowe alpaine cholaste 35 و duter futura pro 36 کدوم رو توصیه می‌کنید؟ (هدف هم برنامه یک روزه یا نهایتا دو روزه هست)

  در حال حاضر قیمت هر دو تقریبن یکسان هست و تفاوت جزئی دارن و تصمیم‌گیری رو سخت کرده

  1. درود بر شما
   اختلاف دو مدل کوله پشتی بسیار جزئی هست ولی به عقیده من کوله پشتی Deuter به خاطر فضا سازی بهتر انتخاب مناسبتریست. در کل کوله پشتی های Lowe Alpine سبکتر اما کوله پشتی های Deuter جادارتر و مقاوم تر هستند. برقرار باشید

 52. ممنون می‌شم نظرتون رو راجع به کوله اونیسه کاپرا ٣۴ (موجود در سایت قله قاف) در مقایسه با دیوتر فیوچرا و لوه آلپاین کلاتسه بفرمایید. با توجه به قیمت حدود ۴٠ درصد ارزان‌تر

  1. درود بر شما
   کوله پشتی انیسه کاپرا ۳۴ کیفیت و قالب بسیار خوبی داره و شخصا نمونه هایی ازین برند رو تست کردم و خیلی خوب بود. فضای سازی بسیار خوب و فرم کوله پشتی روی بدن بسیار حس مثبتی رو به ورزشکار میده. گرچه برندهای معروفی مثل Millet یا Deuter قطعا از تکنولوژی های جدیدتر و بهتری در زمینه پارچه ، دوخت ، نوع سگگ و زیبپها و همینطور تنوع بیشتری در زمینه شاسی کوله پشتی دارند و در کل حرفه ای ترند. اما از نظر اقتصادی و رقابت با دیگر برندهای داخلی و چینی به عقیده من انیسه بسیار بسیار بهتر است. تندرست باشید

   1. عرض سلام و تبریک سال نو
    جناب خضرایی میخواستم بدونم نظرتون درمورد کوله پشتی های کچوا (quechua) چیه؟
    بین دو مدل forclaz 30L Air و forclaz 40 L نمیدونم کدوم مدل رو انتخاب کنم!!

    1. درود بر شما
     کوله پشتی های برند Quechua کیفیت خوبی دارند و مدلهایی که شما نام بردید در رده سبک و یک روزه هستند. نوع Forclaz 30L Air سیستم تهویه بهتری در قسمت پشت کوله پشتی داره و نوع Forclaz 40L حجم بیشتری. بنظر من برای برنامه های سبک کوله پشتی های خوبی هستند و کیفیت دوخت خوبی هم دارند. موفق باشید

 53. با سلام و درود بر شما جناب آقای خضرایی
  میخواستم بدونم درسته که کوله کوهنوردی با برند thule جزو بهترین کوله های کوهنوردی هستن؟
  و اینکه نظر شما در مورد کوله پشتی مردانه ۵۰ لیتری Versant توله مورد تائید هستش ؟ (کلا یه پکیج برای کوهنوردی میخواستم)
  و اینکه ایا اگر من از کوله با حجم ۵۰ لیتر برای کوهنوردی های ۱ روزه استفاده کنم با توجه به اینکه نصف کوله خالی باشه اشکالی نداره؟
  پیشاپیش ممنونم از تمام زحمات شما

  1. درود بر شما
   اینکه بگیم برند Thule جزو بهترین کوله پشتی های جهان هست بنظرم کمی اغراق آمیزه!
   اما به نسبت کوله پشتی خوبی هست و از نظر من کوله پشتی ۵۰ لیتری برای برنامه یک روزه چندان مناسب نیست. با توجه به اینکه وزن کوله پشتی در حالت خالی حدود ۲ کیلوگرم هست و وقتی نیمه پر کوله پشتی رو ببندین بالانس مناسبی روی شانه و پشت شما نخواهد داشت. اما اگر میخواید هزینه کمتری بکنین ایرادی نداره. موفق باشید

 54. با سلام و درود بر شما جناب آقای خضرایی
  ضمن تشکر از پاسخ قبلی شما
  بین کوله های ۱۰+Deuter Aircontact 55 و THULE Versant 50l m fjord شما کدام رو توصیه مکنید؟

  1. درود
   با قاطعیت میشه گفت ۱۰+Deuter Aircontact 55 گزینه بسیار بهتریست. علتش هم فضاسازی بسیار حساب شده این کوله پشتی و قابلیتهای فنی به مراتب بهتر از Thule است. موفق باشید

 55. سلام جناب خضرایی. کوله ۴۰ لیتری ایرانی فور یو دارم که موقع استفاده بند شانه چپ از شانه ام می افتد و باید لزوما بند سینه را ببندم که فیکس بشود. بنظرتون دلیلش چی میتونه باشه ؟ برای کوله جهت صعودهای یک روزه کدوم مدل رو پیشنهاد می کنید که اصولی طراحی شده باشه ؟ act trail , guide …ترجیحا اقتصادی تر

  1. درود بر شما
   قطعا ایراد کوله پشتی شما مربوط به ریگلاژ نبودن بندهای بارکش قسمت شانه و یا چیدمان نا صحیح وسایل در کوله پشتی هست. بالانس کوله پشتی فوق العاده مهمه. از مدلهای برند Deuter نمیشه با این اوضاع ارز گفت اقتصادی!چون به شدت گرون شدن و تمام مدلهای Act Trail/Guide/Futura با اختلاف بسیار زیادی نسبت به تولیدات چینی و داخلی گرانتر هستند. اما خصوصیتهای فنی خاص خودشون رو دارند که بستگی به نوع فعالیت روزانه شما داره (فنی/طبیعت گردی/ فصل خاص) تندرست باشید

 56. درود و سپاس بسیار
  لطفا با توجه به آنچه که در بازار می توان یافت یک مدل بیس لایر تابستانه (بولیز و شلوار)- یک مدل لایه آخر سبک و کم حجم که ضد باران شدید و ضد باد و تنفس پذیر برای بالاتنه و شلوار – یک مدل جوراب تابستانه – یک مدل کفش حد میانه بین دوام و راحتی تابستانه به بنده معرفی بفرمایید . ضمنا بنده قد ۱۷۵ دارم و اندامی نسبتا لاغر
  سوال دوم اینکه زیر شلوار بیس لایر می بایست شورت پوشید اگر بله یک مدل معرفی بفرمایید.
  سپاسگزارم.

  1. درود برشما
   برای پوشاک کوهنوردی تنوع بسیاری هست دوست عزیز و بستگی به بودجه شما داره. مثلا لباس بیس از برندی مانند Millet با قیمتی معادل ۱ میلیون تومان! قطعا انتخاب منطقی ای نیست اما از برندهای داخلی و چینی میتونین گزینه هایی داشته باشین. برای پوشاک به نظرم برند کچوا کیفیت و قیمت بسیار خوبی داره و از برندهای ایرانی گایا مطمئن است. برای پاییز و زمستان پوشیدن لباس بیس + پلار + گورتکس و در شرایط سردتر کت پر الزامیست. شورت ورزشی و تخصصی میتونین از برند Bodydry انتخاب بفرمایید که از نظر تهویه و راحتی فوق العاده است. پیروز باشید

 57. سلام
  جناب خضرایی میخواستم در مورد کوله مناسب برای برنامه های hitch hike و جنگل پیمایی راهنماییم کنید.
  قبلا بیشتر برنامه های کوتاه مدت میرفتم که یک کوله ۳۰ لیتری برای اون برنامه ها استفاده میکردم.
  من قدم ۱۷۸ و وزنم هم ۷۰ هست.
  بودجه هم حدود یک میلیون تومان هست.
  و در آخر هم ممنون از سایت خوبتون که واقعا مرجع خوبی است.

  1. درود بر شما
   اول از همه باید بفرمایین کوله پشتی برای برنامه های چند روزه و چند لیتری میخواین باشه. برندهای خوب مثل Lowe Alpine با حجم متوسط قابل هستند با بودجه ای که شما دارین. از برندهای ایرانی اونیسه و گایا هم میتونین انتخاب کنین ولی به شخصه کارهای Deuter رو متفاوت میبینم که متاسفانه قیمت بسیار بالایی پیدا کردند. برقرار باشید

 58. درود
  وقت بخیر
  جناب خضرایی شما از بین کوله های Gaya sanal 50+10 و pekynew dragon 70 و کوله های Rock Pro و یا کوله سالوک۶۷+۷ که ایرانی هست کدوم را توصیه میکنید؟و یا کوله بهتری که نظر شخصی خودتون باشه؟
  با توجه به این که کوله های دیوتر واقعا در وضع موجود اقتصادی نیستن.!
  ممنون از وقتی که میگذارید.

  1. درود بر شما
   از برندهای مورد نظر شما بنظرم GAYA و PEKNEW بهتره. البته تفاوت خیلی فاحشی این کوله پشتی ها ندارن با هم اما بهتره قبل از خرید کوله رو امتحان کنین رو شانه هاتون که از قالب و فرمش احساس رضایت داشته باشید. گرچه ۱۰۰% استاندارد نیستند اما تا حدود زیادی قابل قبولند. اگر در حجم ۵۰ لیتر کوله پشتی براتون قابل قبوله میتونم کوله پشتی اونیسه مدل کاپرا ۵۰ رو بهتون پیشنهاد بدم چون به نسبت کارهای دیگه خیلی استایل بهتری داره و البته کیفیت ساخت قابل رقابت با تولیدات خارجی. موفق باشید

 59. با سلام.برای برنامه ۳ روزه با بودجه ۱ میلیون تومان،چه برندی رو پیشنهاد میکنید؟
  به نظر شما بین قایا و aione کدوم یکی رو انتخاب کنم؟

  1. درود بر شما
   اگر منظورتون کوله پشتی برند قایا و آی وان هست که باید بگم تفاوت خیلی زیادی باهم ندارن این دو برند. بهتره قبل از خرید کوله پشتی رو روی شانه امتحان کنید و اگر قالبش مناسب بود خرید کنین. برای فعالیت ۳ روزه میتونین Gaya Guide 45 یا Gaya sanal v رو انتخاب کنید.موفق باشید

 60. درود بر شما جناب خضرایی … روزتون بخیر … لطفا در صورتی که امکانش هست بنده رو در خرید کوله پشتی راهنمایی بفرمایید … از بین سه برند زیر به نظر جنابعالی کدوم یک مناسب تر هستند :
  ۱- BALTORO 65 – MEN’S
  https://www.gregorypacks.com/packs-bags/backpacking-packs/baltoro-65-916BAL65.html?dwvar_916BAL65_color=Onyx%20Black&cgidmaster=baltoro
  ۲- AIRCONTACT 65 + 10
  https://www.deuter.com/DE/de/trekkingrucksaecke/aircontact-65plus10-3320519-blau.html
  ۳- ATMOS™ AG 65
  https://www.osprey.com/ca/en/product/atmos-ag-65-ATMOS65S18_684.html

  با سپاس فراوان

  1. درود بر شما
   سه برندی که مد نظرتون هست جزو بهترینهای دنیا هستند اما اگر اولویت شما برای انتخاب کوله پشتی راحتی – سبکی و کیفیت هست که شماره یک Osprey شماره دو Gregory و نهایتا Deuter خواهد بود. اما اگر اولویت شما فضاسازی – کاربری و استقامت کوله پشتی باشه دقیقا وضعیت برعکس میشه و رتبه اول به Deuter میرسه. مسئله مهمتر قالب کوله پشتی هست که روی شانه و کمر شما باید خوب باشه. حتما سعی کنید اول پرو کنید. برقرار باشید

 61. سلام وقت خوش ! من یک چادر ۲٫۵ کیلویی دارم که در کوهنوردیهای شبانه روزی حمل اون مشکل من است ! خواهشمند است راهنمایی فرمایید کجای کوله محل حمل چادر است که کمترین آسیب به ستون فقرات وارد می کند ؟ دوستار شما . برامکی

  1. درود بر شما
   اگر طول چادر کم هست، میتونین در قسمت زیرین کوله پشتی با بند بارکش فیکسش کنین. در غیر اینصورت باید بار کوله رو در سمت چپ متمرکز کنین و چادر رو به صورت عمودی در جیب بغل سمت راست فیکس کنین.اگر کوله پشتی منظم و مرتب چیده شده باشه، کوله پشتی روی زمین قائم می ایسته و قطعا توی برنامه برای شما مشکل ساز نمیشه در غیر این صورت به سمتی متمایل میشه. به یاد داشته باشین که بالانس کوله پشتی مهمتر از وزن اونه.شاد باشید

 62. سلام
  وقت بخیر
  ممنون از وقتی که میزارید خیلی استفاده بردیم
  میخاستم مشورت بگیرم .من برای بک پکینگ میخام ۱ کوله بخرم ، منتها میخام اقتصادی خرید کنم ، منتها میخام اصولی علمی و تکنیکی و ارگونومی هم تو طراحی کوله حساب شده باشه تو رنج ۴۰ لیتر برام کافیه. شما پیشنهادتون چیه؟ ترجیحا ضداب هم باشه
  چون مدت زیادی رو دوشمه هستش کیفیت و تقسیم وزن و علم ارگونومی برام تاثیر گذاره.ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. درود بر شما
   برای بکپکینگ با کوله ۴۰ لیتری و اقتصادی میتونم از تولیدات داخلی صخره مدل لوتسه یا ماکالو رو پیشنهاد بدم و از تولیدات چینی برند AI ONE کوله پشتی های به نسبت خوبی داره اما توجه داشته باشید که به نسبت کارهای اروپایی، راحتی و قالب بدون ایرادی نخواهند داشت. موفق باشید

 63. ممنونم اقای خضرایی
  آقا این کوله پشتی های صخره لوتسه و ماکالو از نظر علم ارگونومی و تقسیم بار علمی و فنی هستن؟ استاندارهای علمی برای کمتر خسته شدن و فیزیک بدن رو دارن؟ تفاوت کوله برند چینی ai one به نسبت صخره محسوسه که بخایم بیشتر هزینه کنیم؟ ارزنده هستش؟ ارزش داره پول بیشتری بابت مابتفاوتش بدیم؟

  ممنونم

  1. درود بر شما
   کوله پشتی های ماکالو و لوتسه و صخره تقریبا توی یک کلاس متریال هستند و قالبشون اندکی متفاوت هست. بهترین کار پرو کردن کوله پشتی و تست اون هست قبل از خرید. موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *