ادورنه پاسابان، نخستین زن باشگاه ۸۰۰۰ متری ها

ادورنه پاسابان، نخستین زن باشگاه ۸۰۰۰ متری ها

 

      
ادورنه پاسابان کوهنورد زن اسپانیایی (اهل باسک) موفق شد، در هوایی مناسب قله اصلی شیشاپانگما را در سال ۲۰۱۰ فتح نماید، تا نامش به عنوان بیست و دومین فاتح ۱۴ قله ۸۰۰۰ متری و دومین زن فاتح این قله ها به ثبت رسد.
سپس نقدهای او به صعود خانم اوه-ایون سان موجب بررسی ها بیشتر گردید و در نهایت اواخر سال ۲۰۱۰ با انتقادهای سایت اکس وب و فدراسیون کوهنوردی کره این عنوان از خانم اوه بازپس گرفته شد تا ادورنه نخستین بانوی فاتح ۱۴ قله ۸۰۰۰ متری و بیست و یکمین انسانی باشد که به باشگاه ۸۰۰۰ متری ها دست میابد.
در ساعت ۱۱٫۳۰ دقیقه روز ۱۷ می ادورنه به همراه Asier Izaguirre, Alex Txicon, Nacho Orviz و شرپاهایشان موفق به این امر شدند. شیشاپانگما با ارتفاع ۸۰۴۷ متر سیزدهمین کوه هشت هزار متری دنیا به شمار می آید و این پنجمین تلاش کوهنورد ۳۷ ساله اسپانیایی به شمار می آمد و او در تلاشهای قبلی خود توفیقی جز صعود به قله فرعی شیشاپانگما بدست نیاورده بود.
در این صعود علاوه بر تیم کوهنوردان باسک، کوهنوردانی از ایتالیا و ژاپن نیز حضور داشتند که کوهنوردان ژاپنی با کمک کپسول اکسیژن مصنوعی موفق به صعود شدند.
اما ادورنه پاسابان کوه نورد زن اسپانیایی در ۱ آگوست ۱۹۷۳ در شهر تولوسا واقع در ایالت باسک متولد شد. وی در مدت زمان کوتاهی از شروع صعودهایش به ۸۰۰۰ متریها توانست قلل اورست، کی ۲، لوتسه، ماکالو، چوآیو، نانگاپاربات، گاشربروم یک و دو را فتح نماید. پاسابان با صعود موفق به کی ۲ در سال ۲۰۰۴ عنوان تنها زن فاتح این کوه را کسب کرد. وی پس از صعود به قله نانگاپاربات در سال ۲۰۰۵ به مدت یک سال از کوهستان دور ماند و بدین شکل راه برای کوه نورد زن اطریشی گرلین کالتن برونر جهت قرار گیری در صدر زنان فاتح هشت هزار متری محیا شد تا با صعود کانچن چونگا به نهمین ۸۰۰۰ متری خود دست یابد. ضمن آنکه کوه نورد زن ایتالیایی نویس مروی با صعود به دائولاگیری و کی دو در سال ۲۰۰۶ در کنار پاسابان قرار گرفت. اما ادورنه پاسابان قصد داشت با تلاشی مضاعف عقب ماندگی خود را جبران نموده و با کمک دیگر کوه نورد اهل باسک یعنی خوآنیتو اورازابال به عنوان نخستین زن فاتح ۱۴ قله هشت هزار متری نام خود را ثبت نماید. آنها قصد داشتند تا در نخستین گام به آناپورنا رفته سپس در تابستان به برودپیک صعود نمایند اما پاسابان در تلاش خود برای صعود به آناپورنا ناکام ماند تا این کوه در بهار ۲۰۱۰ توسط او و تیمش به عنوان سیزدهمین ۸۰۰۰ متری ادورنه فتح گردد.
        
 ادورنه پاسابان بر فراز قله K2
پاسابان پیشتر در تلاش برای فتح کی۲ نیز به همراه اورازابال به این کوه سترگ رفته بود، که البته حاصل کار علاوه بر صعود قله قطع دو انگشت سرمازده پای وی بود. پاسابان پس از فتح نانگاپاربات و شکست در صعود به شیشاپانگما به مدت یکسال از هیمالیا دور بود.
صعودهای موفق  ادورنه پاسابان به ۱۴ قله ۸۰۰۰ متری:
۱٫       ۲۰۱۰- شیشاپانگما
۲٫       ۲۰۱۰-آناپورنا
۳٫       ۲۰۰۹- کانچن چونگا
۴٫       ۲۰۰۸- ماناسلو
۵٫       ۲۰۰۸- دائولاگیری
۶٫       ۲۰۰۷- برودپیک
۷٫       ۲۰۰۵- نانگاپاربات
۸٫       ۲۰۰۴- کی۲
۹٫       ۲۰۰۳- گاشربروم یک
۱۰٫   ۲۰۰۳- گاشربروم دو
۱۱٫   ۲۰۰۳- لوتسه
۱۲٫   ۲۰۰۲- چوآیو
۱۳٫   ۲۰۰۲- ماکالو
۱۴٫   ۲۰۰۱- اورست
بدین شکل نام ادورنه پاسابان به عنوان نخستین بانوی فاتح ۱۴ قله ۸۰۰۰ متری در حالی به ثبت رسید که پیش از او خانم اوه-ایون سان از کره موفق به اتمام این قلل شده بود، اما این عنوان از زن کره ای بازپس گرفته شده و به ادورنه داده شد. تا بدین شکل جدال برای عنوان نخستین بانوی فاتح ۱۴ قله ۸۰۰۰ متری به پایان برسد.
 ادورنه پاسابان و گرلین کالتن برونر نزدیکی قله برودپیک (۸۰۴۷ متر) سال ۲۰۰۷
صعود به ماناسلو
 صعود قله ماکالو
از : محمد مهدی طاهری 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *