انتخاب کیسه خواب کوهنوردی

اگر در یک سفر طبیعت‌گردی یا صعود چند روزه داشته باشید، ناگزیر به اقامت شبانه در هوای باز باشید، حتی در صورتی که چادر هم داشته باشید، باز هم هیچ وسیله‌ای غیر از یک کیسه‌خواب نمی‌تواند آسایش لازم را برای شما فراهم کند.

خواب یکی از ضروریات انسان مخصوصا برای تجدید قوا می باشد . بنابراین کیسه خواب راحت، نرم و گرم از اهمیت بالایی برخوردار است .کیسه خوابها به دو نوع پر و الیاف تقسیم بندی می شوند . کیسه خوابهای پر که حاوی پر قو هستند از قدیم بسیار مورد توجه بوده اند . تنها نقیصه کیسه خواب پر اینست که اگر خیس شود خشک شدن آن به زمان زیادی نیاز دارد و خیس شدن در زمستان نیز برابر با یخ زدگی و یا مرگ است !

برای رفع این نقیصه الیاف جدیدی به شکل لوله های تو خالی ساخته شده و در ساخت کیسه خوابهای جدید و حرفه ای از آنها استفاده می شود .این الیاف با وجود سبکی از حجم بالایی برخوردارند که بسته بندی در کوله را کمی مشکل می سازد . البته این نقیصه نیز در الیاف جدید به نام ترمو لایت برطرف شده است .

 کیسه خواب پر یا کیسه خواب الیاف؟

 • آیا می‌خواهید در باران شدید در طبیعت بخوابید؟
 • آیا هوای مقصد سفر شما گرم و مرطوب است؟ سرد و مرطوب؟ و یا گرم و خشک؟ یا بسیار سرد است؟
 • آیا کیسه خواب را خودتان حمل می کنید؟
 • آیا وقت رسیدگی و مراقبت از کیسه‌خواب خودتان را دارید؟

این سوالات، مهمترین سوالاتی‌ست که شما باید قبل از تصمیم به خرید یک کیسه خواب و انتخاب بین ۲ گزینه “کیسه خواب پر” و “کیسه خواب الیاف”، از خود بپرسید؟در ادامه معایب و مزایای کیسه خواب‌های پر و الیاف را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد. شما با توجه به پاسخی که به سوالات بالا می‌دهید، می‌توانید تصمیم خود را در ارتباط با خرید کیسه خواب بگیرید.

کیسه خواب پر

کیسه خواب الیاف

مزایا

 • گرمای بی‌نظیر به نسبت وزن
 • قابلیت تراکم پذیری(فشردگی) بیشتر
 • قابلیت حمل راحت‌تر
 • عمر طولانی‌تر
 • گرم کردن سریع

معایب:

 • نیاز به مراقبت بیشتر
 • جذب رطوبت
 • نیاز به زمان طولانی برای خشک شدن
مزایا

 • حفظ ۷۰درصد قابلیت عایق بودن، هنگام خیس شدن
 • نیاز به مراقبت کمتر
 • جذب سخت‌تر رطوبت
 • نیاز به زمان کوتاه برای خشک شدن

معایب:

 • سنگین‌تر از کیسه‌خواب پر
 • سخت‌تر بودن حمل کیسه خواب
 • طول عمر کوتاه‌تر
 • نیاز به زمان طولانی‌تر برای گرم کردن
اگر دنبال بهترین عایق هستید که با وزن کم و اندازه کوچک، ترکیب شده باشه کیسه خواب پر، بهترین گزینه برای شماست.مزیت دیگه اینه که می‌تونید تقریبا مطمئن باشید که هیچ رطوبتی به شما نمی‌رسه هنگام خواب! چون تمام رطوبت رو پر جذب می‌کنه! اگر چه این نکته اصلی‌ترین عیب کیسه خواب پر هم به شمار میره؛ چون اولا با جذب رطوبت، پرها گلوله می‌شوند و به هم می‌چسبند، در نتیجه قدرت عایق بی‌نظیرشون رو از دست می‌دند. دوما اگر کیسه خواب خیس بشه، زمان زیادی طول می‌کشه تا خشک بشه.البته این جذب رطوبت به رطوبت خارجی و سفرهای زمستانی محدود نمیشه! بلکه حتی رطوبت بدن هم روی کیسه خواب پر تاثیر می‌گذاره و ممکن است کیفیت آن را بکاهد.این نوع کیسه خواب برای مصارف و سفرها زیر ایده‌آل است:

 • کوه‌نوردی
 • پیاده‌روی و گردش در مناطقی با رطوبت نرمال یا کم
 • سفرهای با دوچرخه

کیسه خواب‌های پر از کیسه خواب‌های الیاف گرانتر بوده و نگهداری از اونها به مراتب سخت‌تر است.

کیسه خواب‌های الیاف، به سختی رطوبت رو جذب می‌کنند و سریعتر از کیسه خواب پر خشک می‌شوند.همچنین در صورت خیس شدن، بیشتر قدرت عایق بودن خود رو حفظ می‌کنند و گلوله نمی‌شوند.این نوع کیسه خواب برای مصارف و سفرهای زیر ایده‌آل است:

 • مقاصدی با رطوبت بالا.
 • مقاصدی که دمای خیلی پایینی ندارند.
 • اگر از کیسه خواب بسیار زیاد استفاده می‌کنید که باعص میشه مجبور باشید اغلب اونها رو بشویید(مثلا برای کودکان)
 • اگر کیسه خواب‌تون رو خودتون حمل نمی‌کنید. در نتیجه وزن کیسه خواب براتون مهم نیست.
 • اگر یک کیسه‌خواب می‌خواهید برای استفاده در همه نوع سفر
 • سفرهای تابستانی.

کیسه خواب‌های الیاف ارزانتر از کیسه خواب‌های پر بوده و نگهداری از اونها ساده‌تر است.

تذکر: به تازگی الیاف مصنوعی تولید شده است، که هم ویژگی سبکی و حفظ گرما “پر” را دارد، هم قابل استفاده در مکان های مرطوب و بسیار سرد است. این کیسه خواب ها گران بوده و البته برای نقاط بسیار سرد همچون ارتفاعات ۸۰۰۰ متری هیمالیا و قطب جنوب و شمال به کار میرود.

 راهنمای خرید و نگهداری کیسه خواب

دمای کیسه خواب؟

زمانی که میخواهید کیسه خواب انتخاب کنید با توجه به شرایط  و نوع فعالیتی که در نظر دارید انجام دهید. مثلا شب مانی در جنگل است، یا کویر، در برف و سرما ، به هر حال احساس سرما و یا گرما برای بدن ما مطلوب نیست و توان جسمی ما را کاهش می دهد.

برای یکسان سازی اعداد اعلام شده برای کیسه خوابها توسط کمپانی ها در سال ۲۰۰۴ استاندار اروپایی آزمایش توان گرمایی کیسه خوابها ایجاد شد، استاندارد اروپایی En13537.
اگرچه شرایط آزمایشگاهی این آزمون نمی تواند عین شرایط واقعی را ایجاد کند اما این استاندار شرایط یکسانی را برای همه آزمایشگاهها تعیین کرد و روشهای مختلف آزمایشگاهها را به شکلی واحد در آورد. البته راحتی کیسه خواب علاوه بر آن چیزی که برای کیسه خواب اعلام می شود به بسیاری از عوامل دیگر در زمان استفاده نیز مربوط می شود.
مفهوم اعداد مختلف اعلام شده برای یک کیسه خواب:

راهنمای خرید و نگهداری کیسه خواب

Maximum Comfort temperature: حداکثر دمایی که یک مرد عادی بدون اینکه بشدت عرق کند در کیسه خواب می تواند بخوابد و در این حالت باید زیپ کیسه خواب کاملا باز باشد، دستها بیرون کیسه خواب باشد و کلاه کیسه خواب نیز باز باشد.

Comfort temperature: دمایی که در آن یک زن عادی درون کیسه خواب تمامی شب را با آرامش بخوابد.

Lowest Comfort temperature: کمترین دمایی که یک مرد عادی در شب به مدت هشت ساعت درون کیسه خواب بخوابد بدون اینکه از خواب بیدار شود.

Extreme temperature: کمترین دمایی که کیسه خواب می تواند از یک زن عادی در مقابل از دست دادن دمای عمومی بدن محافظت کند. این حالت اجازه شش ساعت خواب غیر راحت را بدون اینکه دمای داخلی بدن تا مرحله خطرناک پایین بیاید به فرد میدهد.

 شرکت های تولید کننده بر اساس بازه دمایی کیسه خواب ها را بفروش میرسانند.راهنمای خرید و نگهداری کیسه خواب و اجزا کیسه خواب

چطور از کیسه خواب به درستی استفاده کنیم؟

این نکات رو به خاطر داشته باشید تا بتوانید به بهترین شکل از کیسه خواب‌تون استفاده کنید و از خوابیدن در اون لذت ببرید.
“کیسه خواب” گرما تولید نمی‌کنه! بلکه فقط گرما رو حفظ می‌کنه. پس:

 1. به اندازه کافی بخورید: بدن شما  برای کوه‌نوردی، پیاده روی، دوچرخه سواری و… به میزان بالایی انرژی نیاز دارد. اگر شما سوخت کافی به بدن‌تان نرسانید، بدن شما قادر به تولید گرمای کافی نخواهد بود.
 2. به اندازه کافی بنوشید: مطمئن شوید که به اندازه کافی مایعات  در طول روز می‌نوشید.  یک بدن dehydrate شده(بی‌آب شده) نمی‌تونه گرما تولید کنه. قبل از اینکه به داخل کیسه خواب برید، با یک لیوان چای یا شکلات داغ، درجه حرارت بدن‌تون رو بالا ببرید.
 3. از خوردن الکل خودداری کنید:  در هوای سرد از خورد الکل اجتناب کنید! الکل ممکنه موجب بشه که شما احساس کنید گرم‌تر شده‌اید، اما الکل خیلی زود دمای بدن شما رو پایین می‌آورد.
 4. لباس‌هایتان را خشک نگه دارید:  لباس‌ها به اندازه کیسه خواب،  به ویژه کیسه خواب پر،  هنگام خیس شدن میزان عایق بودن‌شون  رو از دست می‌دهند. هرگز با لباس‌های مرطوب(حتی اگر این رطوبت در اثر عرق کردن بدن‌تان باشد)  وارد کیسه خواب نشوید. اگر لباس‌های اضافه‌تان را در یک کیسه “ضد آب” نگه‌داری کنید، می‌توانید مطمئن باشید که لباس‌هایتان خشک باقی خواهند ماند.
با یک کیسه خواب خوب و انتخاب درست کیسه خواب، شما فقط نیمی از راه را رفته‌اید.داشتن خوابی راحت مستلزم رعایت نکات دیگر و داشتن لوازم دیگری نیز هست:

 1. زیر انداز: یک زیرانداز خوب اگر به اندازه کیسه خواب مهم نباشد، اهمیت آن پایین‌تر از کیسه خواب نیز نیست. انتقال گرما از زمین سرد بیشتر از هوای سرد صورت میگیرد، پس خوابیدن روی زمین بدون زیرانداز دمای بدن شما رو کاهش می‌دهد. و این نکته به کیفیت کیسه خواب شما ربطی ندارد. پس همیشه حتی وقتی در چادر هستید از زیرانداز استفاده کنید.
  اگر زیرانداز مناسب و عایق ندارید٬ با استفاده از پانچو یا بارانی در زیر زیرانداز٬ قابلیت عایق رو بهبود ببخشید.
 2.  چادر یا کیسه بیواک!: بادی با سرعت ۲۵ کیلومتر/ساعت در دمای ۵+ درجه سانتیگراد در شما احساسی شبیه به دمای صفر درجه ایجاد خواهد کرد. بنابراین چادر خودتان را در محلی برپا کنید که کمتر در معرض باد باشد یا از کیسه های بیواک ( Sleeping Bag Cover) استفاده کنید.
 3. لباس زیر مناسب: گرمای کیسه خواب را با پوشیدن لباس زیر و جوراب گرم  بالا ببرید. پوشش خشک در پاها میزان عایق را بالا می‌برد.
 4. کلاه: وقتی در کیسه خواب می‌ خوابید، سر تنها قسمتی‌ست که از کیسه خواب بیرون می‌ماند. اگر سر شما سرد باشد، تمام حرارت بدن شما به سرعت از دست خواهد رفت. پوشاندن سر یکی از مهمترین اقدامات برای عایق کردن بدن است. بنابراین قبل از خواب مطمئن شوید که سر خود را به شکل مناسبی پوشانده‌اید.

راهنمای خرید و نگهداری کیسه خواب و اجزا کیسه خواب

 انتخاب برند

یک کوهنورد حداقل به ۲ تا کیسه خواب نیاز دارد. یکی برای فصل گرم که اصطلاحا ۳ فصل گفته میشود و عموما برای تابستان و اوایل پاییز مناسب است و دارای حجم، وزن و قیمت کمتری است و دومین کیسه خواب  برای اواخر پاییز تا اواسط بهار که هم گرم تر ، سنگین تر و البته گران تر است که انتخاب آن حساستر بود.

کیسه خواب های سه فصل: انتخاب شما در این قسمت بسیار زیاد است، به چند نکته توجه کنید: وزن، حجم، قیمت (پر یا الیاف)

ولی برای اینکه زیاد دردسر نداشته باشید.

الیاف: کیسه خواب گایا (قایا=Gaya) با مدلهای ۲۰۰ و ۳۰۰ با کیفیت خوب و ایرانی است و برای طبیعت گردی و کوهنوردی در ۳ فصل عالی است. مارک های چینی و گرانی چون ماموت، کمپ(اصل)، فرینو، دویتر نیز وجود دارد ولی آنقدرها  فرق ندارد، البته افراد قد بلند و یا سنگین وزن باید دنبال کیسه خواب مناسب اندازه خود بگردید. (کیسه خواب آمریکای اصلا توصیه نمی شود، چون بسیار پرحجم و سنگین است)

پر: بسیار سبکتر و کم حجمتر و البته گران هستند و برای کوهنوردان و طبیعت گردانی که سفر ۲ روزه زیاد میروند، مناسب است.

کیسه خواب های زمستانه و هیمالیانوردی: کیسه های زمستانه رابطه مستقیمی با جان و زندگی شما دارند، بسیار با دقت و وسواس این نوع کیسه خواب ها را انتخاب کند. پس به سراغ مدلهای چینی یا تقلبی و حتی ایرانی نروید.

به ترتیب شرکت معتبر ماموت  Mammut (پیشنهاد ویژه), رب Rab , ، میلت Millet , فرینو Ferrino ، نورث فیس North Face, دویتر(دیوتر)  Deuter و … به با جدیدترین تکنولوژی ها اقدام به تولید کیسه خواب های مناسب برا صعودهای زمستانه و هیمالیانوردی با مراجعه به وب سایت این شرکت ها مدل مورد نظر و مناسب برای برنامه خود را انتخاب کند، از آنجایی که تمام شرکتهای ذکر شده به صورت حرفه ای این تولیدات را انجام میدهند. شما با خیال راحت دست به خرید خود بزنید.

مراقبت و نگهداری کیسه خواب:

خرید کیسه خواب یک سرمایه گذاری جدی است و با مقداری توجه و مراقبت میتوان برای سالها آن را حفظ کرد. همیشه توصیه های تولید کننده را به کار ببندید. کارخانه ای که آن را تولید کرده است، مسلما” بهتر میداند که چگونه باید از آن مراقبت کرد. با توجه به مطالب تولید کنندگان، چند روش برای دوام بیشتر کیسه خواب آورده میشود.

نگهداری : همیشه کیسه خواب را در حالت آزاد نگهداری کنید. کیسه خواب را فقط برای مدت زمان کوتاه مثل طول اجرای برنامه به صورت فشرده نگهداری کنید.

محافظت از کثیف شدن : با استفاده از یک آستری درونی مجزا، از چرک شدن کیسه خواب بر اثر تماس چربی بدن خودداری کنید.

نظافت :

نقاط کثیف شده را با شستشوی موضعی توسط مواد تمیز کننده ای که تولید کننده توصیه کرده است، تمییز کنید. هر چند وقتی هم باید کیسه خواب را بشویید. هیچگاه از خشک شویی بری تمییز کردن آن استفاده نکنید. کیسه خواب را با استفاده از پودری نه چندان قوی درون یک ماشین لباس شویی بزرگ با سرعت چرخش کم بشویید. چند بار زمان آبکشی را تجدید کنید تا مطمئن شوید که کلیه مواد شستشو از کیسه خواب بیرون رفته است. برای خشک کردن، آن را در معرض حرارت متوسط یک دستگاه خشک کن قرار دهید .هرچند وقت آن را از دستگاه بیرون آورید و با کوبیدن روی نقاط گلوله شده، پرهای آن را پخش کرده و یا با قرار دادن یک توپ تنیس در آن (در یک ربع آخر خشک شدن) باعث پخش شدن پرهای آن بشوید. پس از پایان کاربا فشردن و لمس کردن لایه درونی آن مطمئن شوید که کاملا” خشک شده باشد. شستن و خشک کردن یک کیسه خواب چند ساعت طول میکشد. مغازه هایی هم هستند که کار تعمیرات و سرویس وسایل کوهنوردی و از جمله شستن کیسه خواب را انجام میدهند.

کیسه خوابهای مستطیلی : این کیسه خوابها فضای کافی برای حرکت کردن و چرخیدن دارند. به عبارت دیگر برای کسانی که هنگام خواب عادت به حرکت و چرخش دارند، انتخاب بسیار مناسبی هستند. با این وجود به دلیل داشتن فضای بیشتر، وزن آنها از نوع مومیایی بیشتر بوده و اتلاف حرارت نیز بالاتر خواهد بود و در موارد مشابه از نظر عایق بندی، قیمت بیشتری دارد.طراحی مستطیلی شکل این نوع کیسه خوابها امکان استفاده از آن را در اتومبیل نیز به شما میدهد. به علاوه اگر قصد چادر زدن درکنار اتومبیل دارید بهتر است از کیسه خوابهای مستطیلی استفاده کنید.

نوع خاصی از کیسه خوابهای مستطیلی با عنوان (Adam & Eve) ترکیبی از دو کیسه خواب مستطیلی شکل است که با یک زیپ به هم متصل میشود. این کیسه خواب برای افراد خانواده و کسانی که قصد کمپینگ ماشینی را دارند،انتخاب مناسبی خواهد بود. این نوع کیسه خوابها برای جمع شدن در کوله پشتی و حمل و نقل آسان اصلا مناسب نیستند اما در عوض از نظر عایقبندی، لایه های متعددی در قسمت های بالا و پایین دارند و هنگام استفاده مجزا نیز قابلیت های متفاوتی ارایه می دهند.

Tapered: این نوع کیسه خواب در قسمت شانه عریضتر و در قسمت پا باریک است بنابراین فضای زیادی برای مانور و حرکت در آن وجود ندارد اما در عوض گرمتر از کیسه های مستطیلی هستند.

کیسه خواب2

کیسه خوابهای مومیایی : این کیسه خوابها مانند اشکال مستطیلی، زیاد حجیم نیستند و وزن آنها در حالتهای دمایی مشابه در حدود ۱ تا ۲ درصد کمتر از وزن کیسه خوابهای مستطیلی است. کیسه خوابهای مومیایی به راحتی قابل جمع شدن و جابه جایی هستند و از این نظر برای کوهنوردان  گزینه مناسبی به شمار می آیند؛ چرا که هنگام حمل و نقل بار در کوله پشتی، حتی یک گرم بار اضافی هم مهم است! علاوه بر کوچک و قابل حمل بودن، این کیسه خوابها عایق بسیار خوبی در برابر سرما هستند. به دلیل فضای اضافی و مرده کمتر در این نوع و نیز عایق بندی مناسب، اتلاف حرارت کمتر است و مزیت مهم دیگر آن، وجود پوششی از کلاه برای سر و گردن است که هنگام سرد شدن هوا از اتلاف حرارت بدن از سر (به عنوان مهمترین منبع حرارت بدن) جلوگیری می کند.

کیسه خواب

انواع عایق بندی : دو نمونه اصلی از عایق بندی های موجود عبارتند از:

عایق بندی با الیاف مصنوعی (بشر ساخت) و عایق بندی با پر که ترجیحاً از پرهای غاز است. هر کدام از آنها مزایای خاص خود را دارند و گاهی اوقات ترکیبی از این دو عایق بندی، امکانات بهتری به وجود می آورد.

پر : اغلب کیسه خوابهای مرغوب و گران قیمت از عایق بندی طبیعی با پرهای غاز یا قو ساخته می شوند. پرهای مذکور که از لایه های زیرین بدن غاز یا قو گرفته می شوند، بهترین عایق طبیعی هستند که تاکنون شناخته شده است! راز گرمای پرهای غاز در حجم هوای محبوس شده مابین آنهاست. در یک وزن مشخص از پرها، هرچه این حجم بیشتر باشد، میزان عایق بودن و تولید گرما نیز بیشتر خواهد بود. این شاخص (حجم هوای محبوس شده در واحد وزن یا یک اونس) با یک عدد مشخص می شود که هر قدر بزرگتر باشد، نشان دهنده مرغوبیت بالاتر عایق پر خواهد بود. در اغلب کیسه خواب های گران و با کیفیت، عدد مذکور در حدود ۶۰۰ و بالاتر است. پر، علاوه بر گرمایی که ایجاد میکند بسیار سبک بوده و به خوبی فشرده و جمع می شود. در نتیجه کیسه خواب های پر که خیلی حجیم و گرم هستند به راحتی در فضایی بسیار کوچک فشرده شده و قابل حمل میشوند.

مدت زمان خشک شدن این کیسه خوابها در محیط بیابان زیاد است بنابراین استفاده از آن در محیط های مرطوب یک اشکال عمده این نوع کیسه خواب است. در کیسه خواب پر، ساختار انتخاب شده را طوری برگزینید که پرهای داخل آن به اطراف جابه جا شده و لذا از تشکیل فضاهای سرد جلوگیری شود.

مواد مصنوعی : اغلب عایق های مصنوعی از الیافی بلند با مغزی توخالی تشکیل شده اند که می تواند هوا را در این فضاهای خالی محبوس کرده و عایق بندی مناسبی به وجود آورند. الیاف توخالی، سبک بوده و فضای زیادی برای محبوس کردن هوا دارند که قابلیت عایق بندی آنها را بهتر می کند. در کیسه خوابهایی با الیاف مصنوعی بهتر است مورد انتخاب شده از لایه های عایق متعدد ساخته شده باشد که روی هم قرار گرفتن این لایه ها از حرکت و جابه جایی هوا بین دو لایه جلوگیری کرده و مانع از تشکیل نقاط سرد میشود.

مواد مصنوعی معمولا سنگین تر و حجیم تر از پر هستند و به خوبی پر، قابلیت فشردگی و جمع شدن را ندارند. البته این به آن معنی نیست که کیسه خواب های با عایق مصنوعی برای حمل در کوله پشتی و کمپینگ کوهستانی مناسب نیستند.

الیاف مصنوعی برخلاف پر، در محیط های مرطوب خواص خود را حفظ کرده و قابل استفاده خواهند بود. الیاف مصنوعی زود خیس نمی شوند و برعکس رطوبت بسیار کمی به خود جذب کرده و به سرعت خشک می شوند (یعنی با کوچکترین تابش نور خورشید و حرارت، رطوبت جذب شده را به محیط باز می گردانند خشک می شوند.)

 از لحاظ قیمت، کیسه خواب های با عایق مصنوعی از کیسه خواب های پر ارزان تر هستند.

اندازه و وزن : اگر حجم و وزن کیسه خواب برای سفر ما مهم باشد، می توان گفت که کیسه خواب های مومیایی بهترین نوع انتخاب هستند. مهم است که بدانیم چگونه و چه زمانی از کیسه خواب استفاده می کنیم. هنگام انتخاب کیسه خواب همواره وزن آن را در نظر بگیرید تا بهترین مورد را از نظر حمل و نقل انتخاب کنید. شاید بعضی اوقات بهترین پاسخ خرید دو کیسه خواب باشد؛ یکی از نوع حامپکت مخصوص کوهنوردان و علاقه مندان به حمل کوله پشتی و دیگری مدل مستطیلی شکل و حجیم که برای استراحت در کمپ های بزرگ مناسب است.

عامل مهم دیگر در انتخاب کیسه خواب طول آن است. به طور کلی کیسه خواب ها از نظر طولی به دو دسته معمولی و بلند تقسیم می شوند. اگر قد شما کمتر از ۱۸۰ سانتی متر باشد، کیسه خواب های معمولی مناسب تر خواهند بود ولی اگر قدتان بیش از ۱۸۰ سانتی متر است، برای آسودگی بیشتر بهتر است از کیسه خواب های بلند استفاده کنید.

رویه (سطح خارجی کیسه خواب) : بسته به نوع استفاده، رویه کیسه خواب شما باید از مواد اولیه مناسب انتخاب شود. اگر محیط سنگلاخ و ناهموار است، کیسه خواب های با رویه برزنتی و مقاوم انتخابی در خور خواهد بود. از سوی دیگر وزن زیاد آنها و مشکل جمع شدن، دردسرهایی را به دنبال دارد. کیسه خواب های با رویه پارچه های نایلونی مقاوم یا الیاف مصنوعی دیگر، نه تنها دوام و مقاومت بسیار خوبی دارند بلکه به راحتی جمع شده و قابل حمل خواهند بود.

 اگر محیط انتخابی شما مرطوب است بهتر از رویه های ضدآب استفاده کنید. امروزه مواد اولیه ضدآب و پیشرفته ای توسط کمپانی های معتبر چون Dupont به بازار عرضه شده که در رویه کیسه خواب ها امکان پذیر نیست و در هر صورت در مکان های مرطوب استفاده از یک سرپناه و چادر مناسب ضروری به نظر می رسد.

حد تحمل حرارتی (Temprature Rating) : این عامل معیار مهمی در سنجش و مقایسه کیسه خواب ها به شمار می رود. کیسه خواب های مختلف با اندازه، شکل و وزن های متعدد هر کدام دارای یک حد تحمل حرارتی مشخصی هستند. این موضوع به چه معناست؟ آیا اصلاً این حد حرارتی، تعریف خاصی دارد و همیشه یکسان خواهد بود؟ این مشخصه حداقل دمایی است که یک فرد عادی آن را به راحتی در کیسه خواب تحمل کند. اغلب تولیدکنندگان کیسه خواب همین تعریف را در مشخص کردن استانداردهای دمایی برای محصولات خود به کار می گیرند. از طرفی طبیعت مزاجی افراد با هم متفاوت است و نمی توان با قطعیت گفت که کدام حد تحمل حرارتی برای یک فرد عادی مناسب است. به ندرت می توان دو نفر را پیدا کرد که در داخل یک اتاق احساس کاملاً یکسانی در مورد درجه حرارت داشته باشند. هنگام انتخاب کیسه خواب یادتان باشد که با کدام حد تحمل حرارتی راحت تر هستید. بهتر است همیشه قبل از رفتن به بیابان حداقل دما را در سردترین شرایط آب و هوایی پیش بینی کرده و با توجه به طبیعت گرمایی خود، مورد مناسبی برگزینید.

زنان غالبا در مقابل سرما مقاومت کمتری نسبت به مردان دارند بنابراین بهتر است کیسه خواب هایی با عایق حرارتی بیشتر انتخاب کنند. اگر شرایط کمپینگ گرم تر از حد تحمل حرارتی کیسه خواب باشد می توانید با استفاده از زیپ های دوکاره که در اکثر کیسه خواب ها وجود دارد، هوای داخل کیسه را تهویه کرده و حرارت داخلی را کمتر کنید. اما آیا انتخاب یک کیسه خواب خیلی گرم (با حد تحمل حرارتی بالا نسبت به محیط) امکان پذیر است؟ چنین انتخابی ممکن است فعالیت های طبیعت گردی شما را مختل کند، چرا که در اغلب اوقات مجبور خواهید شد که از کیسه خواب خارج شوید و هنگامی که سردتان شد به درون آن بخزید. در نتیجه این کار، بدنتان مرتب عرق کرده و یا یخ می زند. حد حرارتی کیسه خوابی که من در سه فصل اول سال استفاده می کنم حدود ۹- درجه سانتی گراد دارد. در مواقعی که شدت سرما زیاد است بهترین انتخاب خرید دو کیسه خواب جداگانه خواهد بود. یکی کیسه خواب حجیم و سنگینی که مخصوص سردترین ساعات کمپینگ در زمستان باشد و دیگری کیسه خوابی مخصوص سه فصل سال!

امروزه عایق بندی و طراحی های جدیدی در انواع مختلف از کیسه خواب ها به کار رفته که حد تحمل حرارتی آنها را به کمتر از ۴۰- درجه سانتی گراد رسانده است.

 نکاتی که بهتر است بدانید :

– اگر قرار باشد روی زمین بخوابید حرارت بدن شما در مدت کوتاهی از کیسه خواب خارج شده و جذب زمین می شود. بنابراین بهتر است از تشک های بادی مناسب یا زیرانداز های ضدآب با عایق حرارتی کافی استفاده کنید تا از هدر رفتن گرمای داخل کیسه خواب جلوگیری شود.

– آیا بدن شما به اندازه کافی پوشیده و لباس های شما بدون درز است؟ اکثر تولیدکنندگان کیسه خواب های مومیایی مبنای حرارتی تولیدات خود را زمانی ارزیابی می کنند که زیپ های تعبیه شده کاملا بسته باشد. متأسفانه بعضی از خریداران این موضوع را رعایت نمی کنند و به دلیل احساس ناراحتی هنگام کشیده شدن زیپ ها و پوشش سر، ترجیح می دهند که قسمتی از زیپ کیسه خواب خود را در قسمت های بالایی باز بگذارند. در نتیجه در هوای سرد، بیشتر حرارت بدن خود را از ناحیه سر و بالاتنه از دست می دهند.در این گونه موارد بهتر است برای جبران حرارت از دست رفته به دنبال یک کیسه خواب حجیم تر و گرم تر بوده و یا از کلاه پشمی مناسبی برای گرم نگه داشتن سر استفاده کنید.

– پوشیدن لباس های زیر و رو در داخل کیسه خواب و تعویض آنها در تغییر حد تحمل حرارتی کیسه خواب بسیار موثر خواهد بود. پوششی از لباس های زیر گرم و جوراب های مناسب می تواند تحمل حرارتی کیسه خوابتان را تا ۱۵ درجه بیشتر کند.

– استراحت داخل یک چادر حرارت بیشتری را در مقایسه با فضای آزاد ایجاد خواهد کرد. حرارتی که از بدن شما و از طریق کیسه خواب خارج می شود کم کم فضای کوچک داخل چادر را گرم تر می کند و هر قدر این فضا کوچک تر باشد اتلاف حرارتی نیز کمتر بوده و کمتر احساس سرما خواهید کرد در حالی که در چادرهای بزرگتر حرارت تولید شده در داخل چادر زودتر هدر می رود.

 گردآوری: مازیار نیک بخش | سایت کوهنوردان زرتشتی ایران

منبع: دویتر  Deuter،http://forum.saramad.ir ترجمه: دالاهو نیوز ویکی کوه

89 Comments

 1. با سلام ومجدد خدمت جناب خضرایی
  به نظر شما بهترین کیسه خواب از لحاظ رنج دمایی برای تابستان دماوند و علم کوه چیه ؟
  کیسه خواب میلت مدل بیس کمپ نظرم رو جلب کرده ، میخواستم نظر شما رو در مورد بهترین کیسه خوابی که میتونم برای تابستان دماوند و علم کوه انتخاب کنم بدون محدودیت قیمت بدونم ؟ اینم بگم که من یه سرماییم
  با تشکر

  1. درود بر شما
   کیسه خواب تابستانه باید سبک و مناسب برای شرایط صعود در برنامه های شما باشه. از نظر من کیسه خواب Millet Base Camp بسیار خوب و با کیفیت اما کمی نسبت به رقیب خودش Deuter گرونه. کیسه خواب Millet برای برنامه های بهاره و پاییزه هم قابل استفاده است چون این مدل عایق حرارتی نسبتا بالایی داره. اما پیشنهاد من برای برنامه های تابستانی Deuter – Exosphere -4° برای شما که میفرمایید کمی سرمایی هستید مناسبه. قیمت این کیسه خواب ۴۵۰ تومان و بسیار مناسب است.موفق باشید.

 2. با تشکر
  از لحاظ دمایی این مدلی که شما فرمودید با بیس کمپ تقریبا در یک رنج هستند اما در میلت از پر استفاده شده و در مدل دیوتر از مواد سنتتیک ، واما در عوض میلت سبکتره ، من فکر میکنم مدلی رو که شما فرمودید به نسبت قیمت ارزش خرید بالاتری داره اما من میخوام ملاحظه قیمت رو لحاظ نکنیم به نظر شما بهترین مارک کیسه خواب که میشه در ایران پیدا کرد چیه ؟ کیسه خواب ضد آب در ایران پیدا میشه ؟اگر ممکنه بهترین مدل زیر انداز با توجه به فعالیتی که ذکر کردم رو نیز بفرمایید؟

  1. خدمت شما عرض کنم کیسه خواب تابستانه بنظرم من سنتتیک بگیرین بهتره چون شما نیاز به عایق زیاد ندارین و مشکلات نگهداری کیسه خوابهای پر رو هم که کاملا میدونید. هر دو شرکت Millet و Deuter در ایران سبد کالاییشون تقریبا کامله و به عقیده من قابل اعتماد هستند. شرکت Millet کمی لوکس تر مراحل دوخت پوشاک و تجهیزات کمپینگ رو انجام میده و صد البته پول برند رو هم از مشتری به طور کامل میگیره.دلیل اینکه قیمت محصولات Millet اغلب بیشتر از محصولات شرکتهای هم رده است یکیش ارزش برند است.اگر قیمت برای شما مهم نیست در خرید کیسه خواب Millet تردید نکنید چون کیفیت دوخت بسیار خوب و جنس پر فوق العاده است. عموما در کیسه خواب از روکش ضد آب استفاده میکنند اما مقاومتشون در حد خوابیدن زیر باران بدون استفاده از چادر نیست! این قضیه در خصوص کیسه خوابهای پر بسیار مهمه چون اگر مقدار کمی رطوبت به پر کیسه خواب نفوذ کنه خدای نکرده شب سختی در انتظار شما خواهد بود.لذا چندان به ضد آب بودن کیسه خواب اکتفا نفرمایید. زیر انداز بسیار در راندمان حفظ دما در محیط چادر و خصوصا کیسه خواب تاثیر داره. استفاده از زیر انداز فوم یا بادی بهترین گزینه برای عایق سازیست. برندهای خوب این کالاها در بازار ایران Kovea – Therm-a-Rest – Sea To Summit هستند.موفق باشید.

 3. با تشکر
  این همه سوال بنده رو به حساب علاقه ام بدونید قصد بی ادبی ندارم
  در بین کیسه خواب های شرکت میلت به نظر شما بیس کمپ برای من بهترین گزینه است یا شما پیشنهاد دیگه ای دارید ؟

  1. خواهش میکنم قربان
   از نظر من کیسه خواب تابستانه خیلی خوب و مناسب از برند مورد نظر شما : Millet Baikal 1500 است. گزینه بعدی Deuter – Exosphere -4° هم بسیار گزینه خوبیه. موفق باشید.

 4. ممنونم
  من هم از بایکال با توجه به توضیحات خوب شما خوشم اومده ، اما دو تا سوال برام پیش اومده
  اول اینکه چرا مدل long رو در سایت میلت فقط داره وخبری از مدل متوسط نیست ؟ یعنی متوسطش تولید نمیشه ؟
  دوم اینکه چرا برای این کیسه خواب ، میلت محدوده دمایی مشخص نکرده ؟

  1. درود بر شما
   دوست گرامی کیسه خوابهای میلت بسیار تنوع سایز دارند. ممکنه در بازار مدل Long بیشتر باشه اما مدل Reg به معنی سایز نرمال هم موجوده. گرچه تایپهای مختلفی مثل D یا G برای عرض کیسه خواب و طرف زیب ( راست دست و چپ دست) نیز قابل خریده ، اما بعید میدونم در ایران اینهمه تنوع سایز و فرم موجود باشه. در مورد سوال دوم شما هر شرکتی یک جدول مشخص برای دمای کیسه خواب ارائه میده. اغلب شرکتهای شبیه هم مشخصات رو ارائه میکنن. در کیسه خواب Millet دقیقا به این شکل است : Comfort temperature/Limit temperature/Extrem temperature. باید این موارد روی کیسه خواب مشخص شده باشد.برقرار باشید.

 5. سلام
  میخواستم اگه امکانش هست زیر انداز های sea to summit رو از لحاظ کیفیت و کارایی با برند expert مقایسه کنید
  با تشکر

  1. درود بر شما
   زیر انداز های Sea to summit جزو لوکس ترین زیر اندازهای بازار است. ضمن اینکه کیفیت ساخت بسیار بالایی داره از پوشش اصلی ترموپلاستیک پلی یورتان استفاده شده. به خاطر بادی بودن این زیر انداز و فرم کپسولی که طراحی شده ، علاوه بر راحتی بسیار زیاد ، یک عایق حرارتی فوق العاده قوی برای کمپیک است. متاسفانه از برند Expert اطلاعاتی پیدا نکردم اما از لحاظ کارایی ، زیر اندازهای چادر و انفرادی به ترتیب اشکال ذیل اولویت دارند: ۱:بادی ، ۲:پلی اتیلن توپی یا مشبک ، ۳:فوم. پیروز باشید.

 6. با عرض پوزش منظورم exped بود از یه چیز این برند خوشم اومد که نمیدونم در sea to summit وجود داره یا نه ، دربرند exped علاوه بر هوا بسته به نوع زیر انداز از پر ویا الیاف مصنوعی نیز استفاده شده است
  نظر شما چیه ؟
  با تشکر

  1. درود
   من محصولات Exped رو دیدم و کیفیت و قابلیتهای بسیار خوبی دارند.اما مشکلی که این برند نسبت به Sea to summit داره اینه که وزن و حجمش بیشتره و مقاومت روکش اون بسیار کمتر از Sea to summit است. شما میتونین اغلب تولیدات Sea to summit رو بدون استفاده از زیر انداز دوم استفاده کنید اما در برند Exped این امکان وجود نداره. اما از طرف دیگه زیر اندازهای Exped DownMat از عایق قوی تری استفاده شده و برای استفاده در چادر فوق العاده اند. برقرار باشید.

 7. با تشکر
  در زیرانداز های sea to summit فقط از هوا استفاده میشه یا مدل هایی هم موجوده که از پر استفاده شده باشه ؟

  1. من متاسفانه در تولیدات شرکت Sea to summit مدلی ندیدم که از تلفیق پر و کپسول هوا استفاده شده باشه دوست عزیز.

 8. سلام.
  نظر شما رو درباره DEUTER Regular +2 exospher می خواستم بدونم.
  با توجه به دماهای نسبتاً بالای اون، به درد کوهنوردی می خوره یا خیر؟
  تو علم کوه، دماوند و… تو چه فصل هایی میشه از اون استفاده کرد؟
  ممنون

  1. درود بر شما
   کیسه خواب Deuter – Exosphere +2° REG انحصارا برای برنامه های تابستانه قابل استفاده است و اگر قصد خرید چنین کیسه خوابی برای صعود تابستانه دماوند و علم کوه دارید ، توصیه میکنم مدل قوی تر این برند رو تهیه بفرمایید. Deuter – Exosphere -4° REG از نظر من مناسبتر است برای کمپ تا ۴۰۰۰ متر. مدل ۲+ برای کمپ تا ۳۰۰۰ متر و کوههای سبکتر و کم بارش تر مناسب است. موفق باشید.

 9. سلام.
  – اول اینکه نظرتون رو درباره کیسه خواب های شرکت سالوک و گایا می خواستنم بدونم. به نظر شما در مجموع هر کدومشون نمره قبولی می گیرن و ارزش خرید دارن؟
  – دوم اینکه روی کیسه خوابی نوشته شده:
  extreme -15/ limit -5/ comfort 0
  این کیسه تا چه دمایی وناسب هست؟ آیا به درد دو فصل مناطقی مثل دماوند می خوره؟
  – سوم اینکه آیا به کیسه خواب های چینی موجود در بازار می شود اعتماد کرد؟
  ممنون از لطفتون

  1. درود بر شما
   کیسه خوابهای شرکت گایا از نظر من بهترین نوع ایرانی هستند و نسبت به بقیه سازندگان داخلی کیفیت بهتری دارند.کیسه خواب با محدوده دمایی که فرمودین به معنی دمای راحت تا صفر درجه ، دمای تحمل -۵ و دمای زنده ماندن تا -۱۵ است. این کیسه خواب فقط مناسب فصل تابستان دماوند است. به هیچ وجه به کیسه خوابهای چینی اعتماد نکنین مگر اینکه ضمانتنامه کتبی از فروشنده اون کالا بگیرید. شاد باشید.

 10. با سلام مجدد
  نظر شما در مورد کیسه خواب های rab و ماموت چیه ؟
  در ایران میشه ازشون پیدا کرد ؟

  1. درود بر شما
   کیسه خواب برند Rab رو شخصا ندیدم اما از برند Mammut مدلهایی در بازار ایران وجود داره. هر دو برند از تکنولوژی بسیار خوبی استفاده میکنند و کاملا قابل رقابت با برندهای مطرح سازنده کیسه خواب هستند. در خصوص خرید کیسه خواب Mammut دقت کنید چون طرح این برند هم در کشور زیاد وارد شده. موفق باشید.

 11. سلام.
  من کیسه خواب گایا ۳۰۰ رو چند روز پیش در یک برنامه کوهنوردی امتحان کردم.
  دمای کامفورت این کیسه خواب منفی ۱ هست و دمای هوای منطقه ۲-۳ درجه بود. من هم گرمایی هستم و معمولاً آخر از همه احساس سرما می کنم.
  متاسفانه با وجود پوشیدن کاپشن و شلوار موقع خواب، بازهم تا صبح لرزیدم.
  به دوستان پیشنهاد می کنم به هیچ وجه سمت کیسه خواب های ایرانی نرن، یکم بیشتر هزینه کنید و یک کیسه خواب خارجی از برندهای معتبر مثل دیوتر، میلت، کمپ و… تهیه کنین چون خواب راحت تو برنامه های چند روزه بینهایت ارزش داره.

  1. درود بر شما
   دوست عزیز کیسه خوابهای شرکت گایا بسیار با کیفیت هستند. گرچه تکنولوژی مدرن شرکتهایی همچون Deuter یا Millet رو نداره اما در رده متوسط بسیار قابل اطمینانه. شخصا چون از این برند کیسه خواب دارم ، اعداد نشاندهنده درجه کامفورت کاملا صحیح و بدون اغراق است. برای افزایش راندمان یک کیسه خواب نکات ذیل رو مد نظر داشته باشید. اول اینکه حتما در سطحی صاف کمپ بزنید و از زیرانداز مرغوب با عایق بالا استفاده کنید.دوم : به هیچ وجه با لباس خیس داخل کیسه خواب نشوید. سوم : همیشه کلاهی از جنس پلار بپوشید. چهارم : در چادر بخوابید. در هر صورت یک کیسه خواب مثل یک کفش همیشه مناسب تمام برنامه ها نیست و شما حداقل به دو کیسه خواب برای فصول مختلف نیاز دارید. توصیه من به شما برای کیسه خواب الیاف و سبک با هزینه معقول کیسه خوابهای ۲۰۰ یا ۳۰۰ گایاست اما برای خرید کیسه خواب گرم و از جنس پر ، توصیه میکنم برند خارجی تهیه کنید. موفق باشید.

 12. سلام جناب خضرایی
  آیا Deuter Neosphere -10 برای برنامه های چند روزه زمستانی البرز با چادر دو پوش و زیرانداز بادی قابل اعتماد هست؟ در سایت دیوتر این محصول سه فصله و EXOSPHERE -8 چهار فصل!
  و اینکه میلت در این رنج قیمت محصول قابل اعتمادی داره؟

  1. درود بر شما
   برای برنامه های چند روزه زمستانی در ارتفاع بالا دوست عزیز قطعا نیاز به کیسه خواب پر دارید که مدلهای Deuter Neosphere -10 یا ترجیحا مدل ۱۵- مناسب است. مدل Exosphere -8 برای پیمایش کوتاه ، بیس کمپ در ارتفاع زیر ۴۰۰۰ متر و ترجیحا در جانپناه مناسب است. استفاده از این نوع کیسه خواب برای کمپ آزاد در شرایط زمستانی ممکنه باعث عدم آسایش و افت انرژی بشه دوست گرامی. برای برنامه های زمستانی البرز (مخصوصا چند روزه) حتما کیسه خواب پر بخرید و در مورد کیسه خواب Millet هم باید بگم کیسه خوابهای پر این شرکت فوق العاده لوکس و راحت اما بسیار گران هستند.شاد باشید

   1. درود و سپاس
    Deuter Neosphere -10 از نظر مشخصات همتراز Millet 7 Summits است اما میلت تقریبا با قیمت دو برابر فروخته می شود. خب با توجه به اینکه لوکس بودن برایم مهم نیست و صرفا دنبال کارایی هستم دویتر را ترجیح می دهم مگر اینکه به همان اندازه اختلاف قیمت کارایی هم اختلاف داشته باشد.
    به نظر حضرتعالی به لحاظ کارایی بین مدلهای کمپ مدل ARCTIC PLUS -20 و میلت ASTRO EXPED -16 و دویتر ASTRO EXPED -16 کدام قابل اعتمادتر است. از لحاظ قیمت تقریبا هم رنج هستند اما مشخصات دمایی کمپ به طرز قابل توجهی بالا تر است.

    1. درود بر شما
     از بین این سه کیسه خواب خب قطعا Millet World Roof -16 با تراکم پر ۱۰۰۰ گرم از بقیه بهتره اما قیمت فوق العاده بالایی هم داره.در عوض Deuter Astro-16 با تراکم پر ۹۰۰گرم کیفیتی بسیار خوب ، قیمت مناسبی داره و بنظر من خریدش خیلی منطقی تره. کیسه خواب Camp Arctic Plus -20 به خاطر سنگینی حدود یک کیلو گرم! نسبت به دو برند دیگه و تراکم پر کمتر (۸۵۰ گرم) از نظر من خریدش اصلا منطقی نیست. برقرار باشید

 13. با سلام مجدد
  هنگام بررسی کیسه خواب بیس کمپ میلت در یکی از فروشگاه ها ناگهان متوجه کیسه خواب های برند سی تو سامیت شدم که واقعا کیفیت بالای این برند منو تحت تاثیر خودش قرار داد علی رقم قیمت بسیار بالای این برند میخوام برای تابستان دماوند یه کیسه خواب از این برند تهیه کنم که از این بین سری latitude
  که جایگزین سری travrse شده نظر منو جلب کرده نکته جالب این سری سراسری بودن زیپ کیسه خوابه که باعث میشه در دما های بالاتر هم کیسه خواب قابل استفاده باشه و خیلی همه کاره بشه
  نظر جنابعالی در مورد lt1 برای تابستان دما و علم چیه ؟
  با تشکر

  1. درود بر شما
   برند Sea to Summit یک شرکت استرالیایی و جزو بهترینهای دنیاست. در بازار ایالات متحده فروش بسیار خوبی داره و تازگی محصولات این شرکت خصوصا زیر اندازهای کوهنوردی و طبیعت گردی اون وارد بازار ایران شده. در تولیدات این شرکت آخرین فناوری نانو و الیاف به کار برده میشه و صد البته باعث افزایش راندمان و قیمت بالای اون میشه. در خصوص کیسه خواب Latitude LT1 باید بگم جزو کیسه خوابهای سه فصل طبقه بندی میشه. استفاده از پر اردک با درجه تراکم ۷۵۰ گرم ، طراحی مستطیلی باکسهای کیسه خواب ، استفاده از تکنولوژی دو بعدی NanoShell برای حبس بیشترین حجم هوا و کاهش اتلاف گرما ، آستر با تکنولوژی نانو که ضمن داشتن وزن بسیار پایین از نفوذ رطوبت به پر داخل کیسه خواب جلوگیری میکنه ، وزن کیسه خواب با بسته بندی ۸۸۰ گرم ، سیستم تمام زیپ برای سهولت ورود و خروج و استفاده در شرایط دمایی بالا ، طیف حرارتی (۲۱-/۴-/۲) و داشتن پاکت اضطراری داخل کیسه خواب. در کل یک کیسه خواب بسیار لوکس و با کیفیت است که برای بیس کمپ دماوند و علم کوه کاملا جوابگوست.اما به خاطر داشتن تکنولوژی نانو و پر که در اون بکار رفته ، باید بسیار در نگهداریش کوشا باشید. موفق باشید

 14. سلام و عرض ادب
  یک کیسه خواب مناسب برای زمستان دماوند باید چه محدوده دمایی داشته باشه؟
  اگر ممکنه چند کیسه خواب مناسب از برندهای مختلف که تو بازار بشه پیدا کرد بهم معرفی کنید (کمپ، دیوتر، میلت و هر برند دیگه ای که خوب و با کیفیت هست)
  ممنون از لطفتون

  1. درود بر شما
   کیسه خواب مناسب برای زمستان دماوند از برند Deuter این مدلها مناسبند: Neosphere -10/Neosphere -15. از برند Millet مدل ۷ Summit مدل خوبیه و کیسه خواب Sea to Summit TS 2 برای شرایط دماوند کافیست.شاد باشید

 15. سلام و درود
  من برای مسافرت با دوچرخه میخوام یه کیسه خواب خوب بخرم. پیشنهاد شما چیه؟؟ سفر یک ساله شاید بیشتر. ممنون میشم راهنمایی کنید. با تشکر

  1. درود
   شما قطعا باید برای چنین مسافرت طولانی کیسه خواب پر تهیه کنین که وزن و حجم کمی داشته باشه. اما باید به این مسئله دقت کنین که کیسه خواب ضد آب نیست! لذا شما نیاز به چادر یا پناهگاه هم دارید. بستگی به مسیر پیمایش شما از لحاظ گرمسیری و سردسیری نوع کیسه خواب متفاوته اما حدود قیمتی بین ۱ میلیون تا ۱٫۵ میلیون برای یک کیسه خواب بسیار خوب مثل برند Deuter باید هزینه کنین. موفق باشید

 16. سلام من جهت شبمانی در برنامه های جنگل و کویر و کوه توی ۳ فصل اول سال یه کیسه خواب غیر پر می خواستم که حجم خیلی زیادی رو نگیره البته.قیمت تا ۳۰۰ خوبه.یکم گرمایی هستم.آیا مدلهای گایا رو پیشنهاد می کنین؟چون نمی خوام عرق کنم در برنامه ها مدل ۲۰۰ یا ۳۰۰ یا ۴۰۰ کدوم برام مناسبتره؟ممنون.

  1. منظورم اینه اگه انتخاب گایا برام مناسبه تو مدلهای گایا،مدل گایا ۲۰۰ یا گایا ۳۰۰ یا گایا ۴۰۰ با توجه به توضیحاتم،کدوم برام بهتره؟ممنون

   1. درود بر شما
    با هزینه ای که شما میخواین برای کیسه خواب صرف کنین ، کیسه خوابهای الیاف گایا بهترین گزینه هستند. مدل ۳۰۰ برای فعالیت شما مناسبتره و وزن مناسبی هم داره.موفق باشید

    1. ممنون بابت وقتی که گذاشتین.سوال دیگری که واقعا براش جوابی ندارم اینه
     بنده کوه پیمایی و جنگل پیمایی در ۴ فصل رو دارم
     دنبال کفشی هستم که برخورد به سنگها رو تحمل کنه در عین حال تو مسیر برفی تو ارتفاع زیر ۵۰۰۰ بشه باهاش کوهنوردی کرد قیمت مهم نیست ۴ مدل به نظرم اومده
     Kinesis Tech GTX
     R-EVOLUTION PLUS GTX
     Lasportiva KARAKORUM EVO GTX
     Lasportiva KARAKORUM TREK
     فکر کنم مورد اول پیدا نشه تو ایران.شما به ترتیب کدوم ها رو پیشنهاد می کنین؟می خوام اگه یکی پیدا نشد برم سراغ مورد بعدی.و آیا مورد دیگری هست که پیشنهاد کنید؟کرامپون هم برام مهمه بشه نصب کرد.دو مورد آخر فرقشون چیه؟ببخشید

     1. Lasportiva TRANGO CUBE GTX
      Lasportiva TRANGO TREK
      این دو مدل هم بی زحمت میون ۴ مدل قبلی بزارین و به ترتیب مناسب بودن برام بهم پیشنهاد بدین.ناجور موندم چه کنم

 17. با سلام مجدد
  جناب خضرایی میخوام اگه ممکنه کیسه خواب latitude 1 از برند سی تو سامیت و Neutrino Endurance 400 از برند rab رو با اون دید قوی که دارید مقایسه بفرمایید چون از لحاظ دما مثل هم هستند اما در جزییات با هم تفاوت دارتد به نظر شما بنده از این دو مدل کدام رو انتخاب کنم ؟

  1. درود بر شما
   هر دو برند Rab و Sea To Summit کیفیت ساخت بسیار بالایی دارند و میشه گفت کیسه خوابهایی که اشاره کردید جزو بهترینها در کلاس خودشون هستند. اما اگر جز به جز بخوام وارد مشخصات فنیشون بشم از نظر گرمایی کیسه خواب Rab Neutrino Endurance 400 کمی گرمتر است. از لحاظ وزنی با ۱۰ گرم اختلاف تقریبا برابرند. تراکم پر Rab کمی بیشتر و در عوض مواد مصنوعی Sea To Summit بیشتر است. برخی تکنیکهای جالبی نیز شرکت Rab در این کیسه خواب استفاده کرده مثل قابلیت محافظ زیپ برای گیر نکردن آستر کیسه خواب و باز و بست شدن بسیار راحت آن ، گوشه دار کردن انتهای کیسه خواب برای قرار گیری راحتتر کف پا. در کل کیسه خواب Rab به صرفه تر بنظر میرسه گرچه از کیفیت ساخت تولیدات Sea To Summit نباید چشم پوشی کرد. در خصوص تفاوت پر اردک و غاز باید خدمتتون عرض کنم پر اردک سبکتر و به واسطه ساقه ظریفتری که دارد ، قابلیت متراکم شدن بیشتر و نتیجه عایق قوی تر است. پر غاز ضخیمتر اما به خاطر ساقه درشتر قابلیت تراکم کمتری دارد ضمن اینکه وزن خالص پر اردک کمتر از پر غاز است و در عوض قیمت پر غاز ارزانتر و در پوشاک و تجهیزات اقتصادی پر مصرفتر است. تندرست باشید

 18. با تشکر از شما
  دو مورد ابهام برام پیش اومده اول اینکه شما اشاره کردید که rab به صرفه تره اما در سایت های خارج که نگاه میکنم این مدل برند rab از سی تو سامیت گرانتره آیا در ایران این طور نیست ؟
  مورد بعدی اینه که اگر پر اردک حرفه ای تره چرا هر دو برند در کیسه خواب های اکسپدیشن از پر غاز استفاده میکنند؟

  1. درود بر شما
   قضیه قیمت تجهیزات کوهنوردی در کشورمون متاسفانه تابع هیچ ضوابط خاصی نیست! مثلا کوله پشتی برند Gregory که جدیدا وارد بازار شده ، با قیمتی نزدیک به دو برابر قیمت جهانی در کشور به فروش میرسد در صورتیکه مثلا کفشهای برند Lowa قیمتی پایینتر از نرخ جهانی دارند! مورد بعد اینکه ممکنه یک برند قیمت بیشتری داشته باشه اما امکاناتش نسبت به برند دیگه همخونی نداشته باشه و این در دنیای تجارت طبیعیه. در خصوص پر غاز و اردک ، شما فرمودین مقایسه کنم که خدمتتون عرض کردم ، اما اینکه چرا از پر غاز در کیسه خواب بیشتر استفاده میکنند احتمالا بر میگرده به ساختار نوع پر و مقاومت بیشتری که داره.چون کیسه خواب مرتبا باید پیچیده بشه و این فشار باعث شکسته شدن تدریجی اجزا پر خواهد شد. اما از نظر گرمایی قطعا پر اردک گرمتر ، سبکتر و عایق بهتریست.نمونش رو میتونین در بهترین کت های پر جهان مثل برند Millet مساهده کنید. پیروز باشید

 19. جناب خضرایی من کیسه خواب اکسپدیشن رو عرض کردم که نه عامه کیسه خواب ها
  و ابهامی که داشتم این نکته بود چون این کیسه خواب ها باید بهترین بازده دمایی رو داشته باشند به اصطلاح خودشون warm-to-weight ratio بسیار بالایی رو داشته باشند حالا با توجه به اینکه پر اردک قطعا بازده گرمایی بیشتری داره سوال من این بود که چرا در کیسه خواب های هیمالیا نوردی این دو برند از پر غاز استفاده شده است ؟

  1. ببینید دوست گرامی برای کیسه خواب Expeditions قطعا ورزشکار در فضای باز از کیسه خواب استفاده نمیکنه! و در چادر ارتفاع اینکارو انجام میده (یک عایق لایه اول قوی وجود داره). عرض کردم خدمتتون قطعا علت استفاده از پر غاز به خاطر جنس پر و مقاومتش باید باشه وگرنه اگر پر غاز گرمتر بود قطعا در کت های پر سنگین هم استفاده میشد. این قضیه رو هم در نظر بگیرید که کوهنورد بیشترین اتلاف گرما رو از طریق پوشاک میتونه داشته باشه ، چون کاملا در معرض باد و بوران قرار میگیره. ضمنا این مورد رو هم در نظر بگیرید که جدیدا ترکیب دو نوع پر + الیاف جدیدی مثل Primaloft رو هم شرکتها بسیار استفاده میکنند برای کاهش جذب رطوبت پوشاک پر که در برنامه های سنگین دردسر برای ورزشکار ایجاد نشه.

 20. با سلام و درود. جناب خضرایی ایا کیسه خواب خارجی در بازار ایران هست که وزن پر ان حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ گرم باشد اما وزن کل کیسه خواب زیر ۷۰۰ گرم باشد؟
  من فقط تونستم گایا comfort lite 350 رو پیدا کنم. به نظر شما نقاط ضعف این کیسه خواب چیست؟سپاااس

  1. درود بر شما
   حقیقتش من کمی تعجب میکنم از مشخصات فنی که شرکت گایا راجع به این مدل کیسه خواب منتشر کرده! با این حجم پر و وزن کلی ۷۵۰ گرم ، کمی قضیه الیاف و مهندسی نساجی زیر سوال میره! بهترین کیسه خوابهای دنیا مثل برندهای Deuter/ Millet چنین تناسب تراکم پر و وزن کل ندارند. احتمالا تراکم پر کمتری این کیسه خواب باید داشته باشه ، ضمن اینکه از پر غاز در این کیسه خواب استفاده شده و اینکه کیفیت پر هم بسیار مهمه. در کل کیفیت کیسه خوابهای گایا نسبت به مارکهای ناشناخته و خصوصا چینی به مراتب بهتر است اما در مقایسه با برندهای بسیار مطرح دنیا ، متاسفانه اختلاف تکنولوژیکی زیادی دارد. پیروز باشید

 21. سلام
  ممنون از مطلب خوب و توضیحات عالی شما در پاسخ به سوالات
  چند سوال درباره کیسه خواب داشتم
  ۱.اگر برای فعالیتی غیر از کوهنوردی، مثلا طبیعت گردی از کیسه خواب بخواهیم استفاده کنیم، دمای کامفورت مناسب چقدر باید باشد؟
  ۲.اگر دمای محیط در شب بین بطور متوسط حدود ۱۰ درجه باشد،دمای کامفورت مناسب چقدر است؟
  ۳.بطور کلی برای خرید کیسه خواب باید ابتدا به دمای کامفورت توجه کنیم؟
  ۴.در شرایط فوق، خرید کیسه خواب پر را پیشنهاد میکنید یا الیاف؟
  ۵.در مورد قد کیسه خواب هم سوالی دارم: حتما باید قد کیسه خواب مناسب قد مصرف کننده باشد؟ مثلا با قد ۱۶۵ در کیسه خواب ۲۱۵ مشکلی ایجاد میشود؟!
  ۶.ممنون میشوم تعدادی از مشکلات نگهداری کیسه خواب پر را بفرمایید.
  با تشکر فراوان

  1. درود بر شما
   ممنون از محبتتون
   کیسه خواب مناسب برای طبیعت گردی عموماً دمای کامفورت بالاتر از صفر درجه است،نتیجتا استفاده از کیسه خواب پر لزومی ندارد. اگر دمای مینیمم حدود ۱۰ درجه بالای صفر باشد،بهتر است دمای کامفورت بین ۲ تا ۴ درجه بالای صفر باشد. مهمترین معیار سنجش کیسه خواب، دمای کامفورت یا درجه راحتی و آسایش است. کیسه خوابهای الیاف جدید، بسیار مدرن،کم حجم و سبک ساخته میشوند و برای کمپینگ کاملا مناسب هستند. اندازه کیسه خواب بهتر است بر اساس قد فرد انتخاب شود. کیسه خواب بیش از حد بلند باعث تحمیل شدن بار اضافه به ورزشکار میگردد، مگر اینکه کوهنورد یا طبیعت گرد در شرایطی برای جا دادن برخی وسایل نیاز به کیسه خواب بزرگتر داشته باشد.کیسه خوابهای جدید لایه های قابل ارتجاعی دارند که برای فرمهای مختلف خواب مناسب هستند، پس نیازی به کیسه خواب بزرگ برای افراد میان قد نیست.از مهمترین مشکلات کیسه خواب های پر میشه گفت : نفوذ پذیری بالای رطوبت، خشک شدن زمانبر، رشد وتکثیر قارچ و باکتری، نیاز به باز کردن و آویزان کردن مداوم، احتمال شکستن ساقه پر و آسیب دیدن بافت اصلی در اثر فشار،مقاومت کششی و پیچشی محدودتر از الیاف،عمر مفید نسبتا پایین، قیمت بالا، ریسک بالا برای شستشو و برخی موارد دیگر. موفق باشید.

 22. با عرض سلام خدمت شما
  میخواستم بدونم از کیسه خواب گایا۳۰۰ تو چادر کله گاوی تابستان میشه دماوند رفت.
  با سپاس

  1. درود بر شما
   در شرایط آب و هوایی خوب میتونین با این تجهیزات کمپ بزنید دوست عزیز. موفق باشید

 23. سلام
  نمیدونم کیسه خواب گایا بخرم برای علم کوه و دماوند تو تابستان ونهایتا پاییز یا کیسه خواب deuter
  و چه نوعی از هر کدوم و البته می خوام کم هزینه کنم
  میشه لطف کنید و راهنمایی کنید از کدوم و چه مدلیش باید بخرم.؟
  moosavi.mohamadreza@gmail.com

  1. درود بر شما
   بستگی به بودجه شما داره دوست عزیز.اگر میخواین کیسه خواب سبکتر ، راحتتر و کم حجم تر باشه خب قطعا Deuter باید بگیرین. اگر محدودیت پرداخت دارید ، کیسه خوابهای گایا برای اینگونه برنامه ها کاملا مناسب هستند.قضیه استفاده از کیسه خواب برای تابستان و پاییز کاملا متفاوته. اگر کیسه خواب تابستانی بخواهید که از انواع الیاف گایا مثل مدل ۳۰۰ کاملا جوابگوست اما اگر کیسه خواب پاییزه بخواهید ترجیحا از انواع پر باید استفاده کنید که خب قیمتهای بسیار بالاتری هم دارن مثل مدل ۹۰۰٫ در مورد Deuter هم این قضیه صدق میکنه.انواع الیاف مناسب فصول گرم و انواع پر برای فصول سرد سال ساخته شده اند. مدل تابستانی مثل Deuter Exosphere +2 و برای برنامه های پاییزه مدل Deuter Astro 550 مناسب هستند.شاد باشید

   1. واقعا ممنون که اینقدر سریع جواب دادید
    باتوجه به توضیحاتتون
    من نمیتونم هم پاییز و هم تتبستون از یک کیسه خواب برای دماوند و علم کوه استفاده کنم و (البته هزینه برام مهمه و البته برام این هم مهمتره که یک کیسه خوابی بخرم که حداقل چندین سال برام کار کنه و جنس خوبی هم باشه و ایده آل من هم دماوند و علم کوه هست یعنی چون می خوام تو تابستون برم و اوایل پاییز بدام مهم بود یک بار هزینه کنم و جنس خوبی برای حداقل ۷ سال داشته باشم)با این توضیحات که عرض کردم شما کدوم رو پیشنهاد میدید? بین اینها exosphere +2,exosphere -4 وگایا و اینکه پر یا الیاف(هرچند فکر می کنم الیاف نگهداریش راحتتره برای من)؟

    1. از نظر من کیسه خواب Exosphere -4 گزینه مناسبیه براتون مخصوصا اینکه نگهداری بسیار راحتتری داره نسبت به پر و همینطور کیفیت دوخت بسیار بالایی داره. شاد باشید

   2. سلام
    ممنون از راهنماییتون
    کیسه خواب گایا آیا برای ۷ سال تو تابستان دماوند خواب راحت میده؟
    کیسه خواب گایا ۳۰۰ بجز تابستان دماوند تو پاییز و زمستون وبهار ارتفاعات کم مثل توچال و کوهای شمال
    جواب میده؟
    ممنون که دارید کمکم میکنید تا یک کیسه خوب بخرم

 24. با سلام .
  لطف میکنید در مورد کیسه خواب دیوتر neosphare-10 و کیسه خواب میلت alppin expert که قیمتی شبیه هم دارند توضیح بفرمایید . ممنون . و اینکه برا زمستانه دماوند صد در قابل اعتماد هستند ؟! یا نه ؟! کدومش بهتره ؟! و
  یه سوال کلی ! ارزون ترین کیسه خوابی که تو بازار ایران برا زمستانه دماوند میشه خریداری کرد چه مدلی و چه قیمتی هست ؟
  ممنون آقای خضرایی

  1. درود بر شما
   کیسه خواب Deuter Neosphere -10 و Millet Alppin Expert مشخصات بسیار بسیار نزدیکی دارند به هم از لحاظ فنی ، درجه حفظ گرما و وزن. اما چون این مدل کیسه خواب Millet کمی قدیمی تر از نوع Deuter هست و قطعا بیشتر در انبار مونده ، توصیه میکنم Deuter بگیرید. ارزانترین کیسه خواب که برای دماوند جواب بده و قیمت مناسبی داشته باشه Gaya 1100 است که قیمت جدیدش رو ندارم متاسفانه ولی قطعا زیر یک میلیون باید باشه.موفق باشید

 25. سلام
  در صورت کمبود بودجه، به نظرتون برای قلل داخلی بخصوص قلل رشته کوه دنا، دماوند، علم کوه و… و با توجه به استفاده در چادر و استفاده از زیرانداز، گایا ۳۰۰ برای چند فصل مناسب هست؟ دو یا سه فصل؟
  ممنون از پاسخ های دقیقتون

  1. درود
   کیسه خواب گایا ۳۰۰ فقط برای استفاده دو فصل و کمپ تا ارتفاع نهایتا ۴۰۰۰ متر توصیه میکنم دوست عزیز.اما از نظر کیفیت دوخت کاملا قابل رقابت با انواع چینی است.شاد باشید

 26. سلام
  ۱- یعنی گایا ۳۰۰ حتی برای استفاده تابستانه در چادر تو ارتفاع بالاتر از ۴۰۰۰ به نظرتون اصلاً مناسب نیست و تو این ارتفاع فقط بدرد پناهگاه یا جان پناه میخوره. درسته؟
  ۲- با توجه به اینکه Deuter Exosphere -4 الیاف و Deuter Astro Pro 400 پر، بازده گرمایی یکسانی دارن: ۲، ۴-، ۲۰- برای هر دو. و سایت دیوتر هر دو رو سه فصل میدونه. و اینکه از نظر وزنی Astro Pro 400 فقط ۳۸۰ گرم سبک تر هست، به نظرتون برای هزینه کمتر و راحتی نگهداری بیشتر کیسه های الیاف (و شرایط استفاده مثل سؤال قبل: برای استفاده سه فصل قلل مختلف داخلی دماوند، قلل دنا، سبلان، علم کوه و …) میتونم سراغ Exosphere -4 برم و برای کیسه پر هزینه نکنم؟ (اندازه کیف حملشون هم ۱۸ در ۴۳ برای Exosphere -4 به ۱۵ در ۳۶ برای Astro Pro 400 هست)
  باز هم بسیار ممنون.

  1. سلام
   ببینین گایا ۳۰۰ بهتره تا ارتفاع زیر ۴۰۰۰ استفاده بشه اما اگر شرایط آب و هوایی مناسب باشه و کوهنورد ذاتا سرمایی نباشه + یک چادر خوب و زیر انداز عایق به راحتی میتونه تو ارتفاع ۴۵۰۰ یا بیشتر هم بخوابه اما احتیاط شرطه که ترجیحا زیر ۴۰۰۰ استفاده کرد. در مورد کیسه خوابهای Deuter باید بگم سری Astro جدیدتر و سبکتر طراحی شدن و بنظر من بهتر از سری Exosphere هست. گرچه نگهداری کیسه خواب الیاف بسیار راحتتر از نوع پر هست اما حفظ گرما و عایق پر قطعا بهتره و حجم و وزن کمتری داره.شاد باشید

 27. سلام
  ۱- با توجه به قیمت نزدیک به هم و بازده دمایی تقریباً یکسان. بین کیسه خواب های الیاف دیوتر Exosphere -4° و میلت MILLET BAIKAL 1500 کدوم رو پیشنهاد میدید؟ اگه لطف کنید توضیحات کاملی بدید ممنون میشم.
  ۲- BIVY BAG میلت چیه؟ و اگه درست متوجه شده باشم و یه پوشش خارجی برای کیسه خواب باشه، الف- آیا با توجه به قیمت بالاش که تقریباً حدود صد هزار تومان ارزونتر از BAIKAL 1500 هست آیا خریدش در کنار اون به صرفه ست؟ ب- و آیا با کیسه خواب های بقیه برند ها مثلاً همین مدل دیوتر Exosphere -4° سازگار هست؟
  خیلی ممنون

  1. درود بر شما
   کیسه خواب Deuter Exosphere -4° و MILLET BAIKAL 1500 از نظر خصوصیت گرمایی بسیار نزدیک بهم هستند اما یکسری تفاوتهای جزئی دارند. کیسه خواب Deuter خاصیت ارتجاعی بیشتری داره و خوابیدن توش دلچسبتره (میشه راحت پهلو به پهلو شد)از نظر وزنی هم ۲۰۰ گرم سبکتر از Millet است اما یک مزیت خوب که Millet داره حجم بسته بندی اونه که کم حجمتر طراحی شده.به نظر من Deuter خریدش منطقی تره. در مورد BIVY BAG باید خدمتتون عرض کنم نوعی کیسه خواب اضطراری است که در شرایط بیواک (کمپ زدن سریع در ارتفاع ، جوری که فرصت نصب چادر و دیگر تجهیزات کمپینگ نیست) کاربرد داره. خصوصیت عایق خوبی داره اما به گرمای کیسه خواب نیست.وزن بسیار پایینی داره (حدود نیم کیلوگرم) اما هیچوقت جای کیسه خواب استاندارد رو نمیتونه بگیره.در واقع چیزی شبیه پانچو است که در شرایط خاص و غافلگیر کننده به کار میاد.پیروز باشید

 28. سلام
  ابتدا از توضیحات بسیار خوبتان تشکر میکنم
  قبلا هم پاسخ چند سوال مرا داده‌اید
  که بسیار راهگشا بود
  مجددا میخواستم بپرسم که
  ۱.اگر فردی بطور معمول هنگام خواب، بدلیل خستگی دچار تعریق میشود
  و این تعریق بحدی هست که رطوبت به رختخواب فرد هم میرسد
  آیا استفاده از کیسه خواب پر برای این فرد صحیح است یا خیر؟
  ۲.و اینکه برای یک طبیعت گردی با دمای مینیمم بین صفر تا ۵ درجه، آیا کیسه خواب گایا ۲۰۰ یا ۳۰۰ برای این فرد کفایت میکند؟ (با فرض اینکه مجبور باشد در همین دما بخوابد).
  ۳. آیا کیفیت کیسه خوابهای سری astro دیوتر نسبت به مدلهای گایا آنقدر برتر هست که توجیه کننده تفاوت قیمت قابل توجه آنها باشد؟ همچنین در مورد سایر کیسه خوابهای مطرح و معروف که قیمتهای قابل توجهی دارند.
  ۴. در پایان لطفا برای یک طبیعت گردی با دمای مینیمم صفر تا ۵، از انواع کیسه خوابهای پر و الیاف یکی دو مورد را معرفی بفرمایید (برای قد حدود ۱۷۰- قیمت مهم نیست).
  از راهنماییتان بسیار ممنونم.

  1. درود بر شما و ممنون از محبتتون
   در جواب سوال اولتان باید عرض کنم فردی که تعریق شبانه زیادی دارد باید حتما لباس بیس خوبی پوشیده باشد تا سطح بدن ورزشکار خشک بماند. در خصوص کیسه خواب متاسفانه هیچ مدلی سیستم تهویه ندارد.در واقع کیسه خوابها، محبوس کننده گرمای بدن هستند منتها با استفاده از الیاف مصنوعی یا طبیعی. اگر دمای محل کمپ چندان سرد نباشد ، میتوان از کیسه خوابهای الیاف استفاده کرد.برای خیس نشدن کیسه خواب به خاطر تعریق شبانه ، شما باید زیپ کیسه خواب را کامل نبندید تا جریان نسبی هوا برقرار شود.در جواب سوال دوم : کیسه خواب گایا مدل ۲۰۰ و ۳۰۰ برای کمپینگ دو فصل مناسب است اما برای دمای زیر صفر توصیه نمیکنم.سوال سوم شما راجع به تفاوت قیمت بالای برند Deuter نسبت به گایا است که باید بگویم از نظر من ارزش پرداخت را دارد مخصوصا برای کسی که به صورت حرفه ای طبیعتگردی میکند(کیفیت ساخت بهتر و وزن و حجم کمتر)در جواب سوال آخرتان: برای یک طبیعتگرد خانم با توضیحاتی که فرمودید ، بنظر من کیسه خواب Deuter Exosphere -8 گزینه بسیار مناسبی برای برنامه های چهار فصل شماست. مدل پیشنهادی بعدی : Deuter Orbit -5 هست که جدیدتر اما کمی عایق ضعیفتری دارد و برای برنامه های سه فصل مناسب تر است.از انواع کیسه خواب پر سبک میتوانم مدلهای Deuter Astro 550 یا ۶۰۰ را به شما پیشنهاد بدهم. در خصوص دمای کامفورت توضیحی که میتوانم بدهم این است که در این دما یک خانم با قد و وزن متعادل بدون احساس سرما میتواند خواب خوبی را داشته باشد. جمع بندی نهایی : اگر حجم و وزن کیسه خواب برای شما خیلی مهم است ، حتما کیسه خواب پر تهیه بفرمائید. اگر نگران جذب رطوبت کیسه خواب و خشک شدن آن هستید ، کیسه خواب الیاف تهیه بفرمائید.پیروز باشید

 29. در ادامه سوال فوق
  موردی را فراموش کردم بپرسم
  وقتی روی کیسه خواب مینویسند
  دمای کامفورت منفی ۱
  یعنی واقعا میتوان در کیسه خواب مذکور در دمای منفی یک درجه براحتی خوابید و بیدار نشد؟
  متشکرم

 30. با سلام
  ببخشید ممکنه یه کیسه خواب مناسب برای کویر پیشنهاد بدین؟
  و اینکه کیفیت محصولات ماموت قابل قبول هست یا نه؟

  1. درود بر شما
   کیسه خواب مناسب کویر میتونین از انواع الیاف مصنوعی تهیه بفرمایید که عایق متعادلی دارند. برند ماموت در صورتیکه کالا اصل باشه کیفیت بسیار بالایی داره و قابل اعتماد است

 31. سلام و درود بر شما
  لطفا نظرتون رو در مورد کیسه خواب های صخره مدل دنا بفرمایید،مقایسه ای هم بین این کیسه خواب ها با کیسه های قایا داشته باشید؟
  سوال دوم اینکه برای سفرهای پاییزه به مناطق کویری و مرکزی ایران مثل طبس کرمان اصفهان یزد و سفرهای بهاره در دشت های مرتفع و ارتفاعات شمال کشور چه مدل کیسه خوابی پیشنهاد می کنید؟(قیمت هرچه پایینتر بهتر)
  و سوال آخر اینکه برای دمای محیطی تقریبا -۲ تا ۴ درجه دمای مناسب کامفورت کیسه خواب چند درجه باید باشه؟
  سپاس از شما

  1. درود بر شما
   کیسه خواب صخره جدیدا وارد بازار شده و با توجه به کیفیت ساختی که داره میتونی رقیب بسیار جدی برای تولیدات گایا باشه. کارهایی که فعلا توی بازار هست بیشتر مناسب فصل بهار و تابستان است و به گستردگی گایا نیست اما از نظر قیمتی به نسبت کارهای سبک گایا میشه گفت عالیه. برای سفر به مناطق کویری به شرط اینکه دمای مینیمم به صفر نرسه میتونین از کیسه خواب صخره استفاده کنین که قیمت بسیار مناسبی داره. برای دمای محیطی با مینیمم ۲- باید کیسه خواب با کامفورت ۰ تا ۲- داشته باشید که از تولیدات ایرانی میشه به Gaya 350 Down که پر سبک هست اشاره کرد و از برند PEKYNEW HAWK 400 گزینه نسبتا مناسبیست. گرچه تولیداتی با الیاف مصنوعی هم در بازار هستند که عایق فوق العاده ای دارند مانند برند Husky اما کلا کارهای اروپایی گران هستند. موفق باشید

 32. جناب خضرایی باسلام
  کیسه خواب قایا ۲۰۰ با دنا ۳۰۰ (دارای محدوده دمایی خیلی نزدیکی هستند-قایا ۲۰۰ در هرسه مورد۱درجه گرمتراست)وزن قایا ۲۰۰ -هزارگرم ودنا۱۳۵۰گرم است ۳۵درصدسنگینتراست .لطفا ایندورامقایسه فرمایید”۱- کیفیت پارچه رویه کدام بهتراست؟۲-الیاف کدام کیفی تراست؟۳-آستر۴-کیفیت دوخت ۵-توزیغ الیاف کدام یکنواخت تراست؟۶- تقویت نقاط آسیب پذیرازلحاظ گرمایی و سایش ۷-نکات فنی مهمی که شما می دانید
  باتشکربسیار

  1. درود بر شما
   کیسه خواب جدید دنا ۳۰۰ کیفیت دوخت – پارچه و قالب بسیار خوبی داره اما وزن اون کمی بیشتر از حالت متعارف هست. اگر برای شما کیفیت ساخت کیسه خواب مهمتر از وزن و حجم اونه بنظرم دنا ۳۰۰ رو بگیرین چون قالب جدیدتر و بهتری داره اما در عوض قایا سبکتر و کم حجم تر دوخته شده و فضای کمتری اشغال میکنه. سلولهای دنا بیشتر از قایا هست که طبیعتا دوام و فرم کیسه خواب رو بیشتر میکنه اما وزن رو به خاطر دوخت بیشتر بالا میبره. جنس رویه دنا هم ضخیمتر و مقاومتر بنظر میرسه که در اثر سایش کمتر آسیب میبینه. در نهایت تصمیم گیرنده شما هستید. تندرست باشید

  1. درود بر شما
   هر دو کیفیت ساخت خوبی دارن اما صخره قالب جدیدتری داره و بنظرم بهتره

 33. سلام جناب خضرایی
  ضمن عرض خسته نباشید و تشکر از پاسخهای مفید و کاربردی شما،
  ممنون میشوم در مورد کیسه‌ خوابهای pajak که در حال حاضر سه مدل زیر از آنها در ایران موجود است نظر خود را بفرمایید:
  ۱. Core 550
  ۲٫ Prime arctic
  ۳٫ Rafical 16H
  در مقایسه با کیسه‌خوابهای دیوتر، کیفیت برند پاژاک را چطور ارزیابی میکنید؟
  با تشکر

  1. درود بر شما
   برند Pajak یک برند لهستانی تازه تاسیس هست که کیفیت قابل قبولی داره به نسبت برندهای چینی و متفرقه. اما انتظار تکنولوژی و ظرافت Deuter یا Millet رو نباید ازش داشت. مدل Core 550 از نوع پاییزه و زمستانی سبک هست با درجه کامفورت ۳- و مدل Prime arctic با درجه کافورت ۱۳- مناسب صعودهای زمستانه ایران است. مدل Rafical 16H با درجه کامفورت ۳۱- تنها مناسب هیمالیانوردی خواهد بود. تندرست باشید

 34. با عرض سلام
  جناب خضرایی یک سوال درباره کیسه خواب پر دارم:
  آیا “مه” کارایی کیسه خواب پر را کاهش میدهد؟
  آیا کیسه خواب پر برای کمپینگ طبیعت گردی در مناطق شمالی ایران مناسب است (بخاطر رطوبت و مه منطقه).
  با تشکر فراوان

  1. درود بر شما
   بستگی به روکش کیسه خواب داره که چقدر نفوذ ناپذیر باشه. اگر رویه اون سوراخ شده باشه یا خوب دوخته نشده باشه، به راحتی رطوبت به پرها میرسه و علاوه بر خیس شدن باعث رشد قارچ و باکتری و خرابی الیاف پر میشه. جدیدا کیسه خوابهایی ساخته میشن که رویه ضد آب دارن و مقاومت اونها به نفوذ رطوبت بسیار بالاست. اما مدلهای معمولی چنین ویزگی ندارن و در برای رطوبت بسیار آسیب پذیر هستند. موفق باشید

 35. با سلام.وقتتون بخیر.جناب خضرایی می خواستم لطف کنید بفرمایید، کیسه خواب قایا واسه دماوند در فصل تابستون گزینه مناسبیه؟

  1. درود بر شما
   بله کیسه خواب قایا برای بیس کمپ دماوند میتونه مناسب باشه در شرایطی که در چادر استاندارد یا پناهگاه حضور داشته باشید. شاد باشید

 36. با سلام و احترام و تشکر از پاسخگوییتون.لطف میکنید بفرمایید برای صعود تابستانه دماوند به نظر شما کیسه خواب قایا ۳۰۰ بهتره یا صخره ۳۰۰؟چون توی سایتای مختلف نوشته صخره واسه طبیعت گردی مناسبه نه کوهنوردی!!!

  1. درود
   کیسه خواب صخره بهتر هست و قالب جدیدتری داره گرچه گایا هم عایق مشابهی داره. برای کمپ زدن در شرایط بالای صفر درجه هر دو کیسه خواب مناسب هستند اما در شرایط زیر صفر قطعا جوابگو نخواهند بود و برای این مسئله تاکید شده برای طبیعت گردی چون برخی دوستان ممکنه اشتباها در زمستان دچار مشکل حاد شن

 37. با عرض سلام
  جناب خضرایی
  ممنون میشوم نظرتان را درباره کیسه خوابهای پر برند snow hawk (سری k2) بفرمایید.
  با توجه به وزن کم و قیمت مناسب، آیا از کیفیت قابل قبولی برای طبیعت گردی برخوردارند؟
  برای کوهنوردی میتوان به بازه دمایی که روی محصول درج شده اعتماد نمود؟
  با تشکر از پاسخگویی شما

  1. درود بر شما
   کیسه خواب Snow Hawk K2 ازنوع پر چینی با کیفیت قابل قبول هست که به نسبت کارهای چینی متفرقه بسیار بهتر و به نسبت کارهای اروپایی ضعیفتر هست. نمیشه گفت ۱۰۰% عایق این کیسه خواب طبق ارقام مندرج هست اما تا حدود زیادی قابل اطمینان است. کمی سنگینتر از کیسه خوابهای روز هست و به خاطر دوخت ظریفی که داره نیاز به مراقبت زیادی داره. در کل با توجه به شرایط بازار میتونه انتخاب خوبی باشه. پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *