پوشاک کوهنوردی ( انتخاب نوع لباس )

 

 

Over 1

     یکی از مباحث مهم در تجهیزات کوهنوردی «پوشاک» است؛ که شاید یکی از نقاط ضعف ما در کوهنوردی باشد (که اکثراً بدون توجه به آن، دلیل را در جای دیگری جست و جو می‏کنیم). لباس از طریق ایجاد یک لایه عایق در مجاورت پوست، به انسان کمک می‏کند تا احساس راحتی نماید. البته «راحتی» در کوهنوردی اصطلاحی نسبی است. در کوهنوردی مسئله اساسی در رابطه با «راحتی»، خشک نگه داشتن خود، و در صورت خیس شدن، گرم نگهداشتن و خشک کردن سریع بدن است. دشمنان این راحتی یعنی باران، باد، سرما و گرما، همواره علیه این لایه محافظتی فعالیت می‏کنند. رطوبت طولانی مدت بدن (حتی در هوای معتدل) می‏تواند باعث افت و اختلال در حرارت مرکزی بدن شود. همچنین کوتاهی از حفاظت بدن در مقابل باد نیز می‏تواند باعث افت حرارت بدن شود. لباس‏های شما باید قادر به حفظ گرمای بدن در مقابل سرما باشند؛ در موارد زیادی افراد بدشانس با لباسهای غیراستاندارد دچار سرمازدگی شده‏اند که این بیماری خطرناک، باعث بسیاری از مرگ و میرها در کوهستان است. بعلاوه در برابر گرمای بیش از حد روزهای گرم نیز که باعث تعرق زیاد، خیس شدن لباس‏ها و تخلیه آب بدن می‏شود، قابلیت تهویه، تنفسی بودن و محافظت از اشعه خورشید، از خصوصیات مهم پوشاک کوهنوردی هستند. بنابراین لباس کوهنوردی خدمتی بالاتر از «راحتی» انجام می‏دهد، چراکه در طبیعت «ایمنی» مسئله بسیار مهمی است. شما باید با دقت لباسهای خود را انتخاب کنید، تا بتوانند در مقابل سرما، گرما، رطوبت و… محافظ و نجات بخش شما باشند.

پوشاک کوهنورد به علت سرعت در تغییر شرایط جوی یا شرایط بدنی، باید قابلیت سرعت عمل و انعطاف پذیری لازم را داشته باشد. البته منظور از انعطاف، تغییر پذیری با شرایط کوهنورد است، نه نرمی و لطافت پوشش! همچنین به علت تغییرات در شرایط فیزیکی، نمی‏توان از لباس‏های تک‏لایه ضخیم استفاده کرد، چراکه برای مثال در ابتدای حرکت، بدن سرد است، ولی پس از ۱۵ دقیقه، میزان سوخت و ساز بدن به شدت بالا می‏رود و کوهنورد نیاز به کم کردن پوشاک در حین حرکت دارد. اما اگر شما یک لایه ضخیم به تن کرده باشید، نمی‏توانید در آن تغییراتی ایجاد کنید. پس یکی از نکات مهم در پوشاک کوهنوردی لایه لایه بودن یا پوشش چند لایه است. این گونه پوشش به شما امکان می‏دهد که به هر میزان توانایی تغییر در پوشاک خود را داشته باشید.

اما سیستم لایه‏ای چیست؟ این پوشش‏های چند لایه چگونه باید باشد؟ و جنس آنها چگونه انتخاب شود؟!

با استفاده از پوشیدن لایه‏ای لباس می‏توانید تأثیر و قابلیت آن را بالا ببرید. این سیستم، با بالا و پائین رفتن حرارت بدن و شرایط جوی کوهستان سازگار است. هدف سیستم لایه‏ای این است که با حداقل وزن و حجم لباس، حرارت بدن را در تمام مدت در سطح مطلوبی حفظ کند. برای نیل به این منظور اغلب باید تنظیماتی انجام داد. اکثر کوهنوردان با تجربه، در بیشتر فعالیتهای کوهنوردی خود از سیستمی که از چند لباس مختلف با کیفیت خوب تشکیل شده است، استفاده می‏کنند و ترکیبهای مختلفی از این سیستم را در شرایط مختلف و بر حسب نیازهای شخصی به کار می‏گیرند. ممکن است لایه اساسی تغییر کند، وسایل عایق کم یا بیشتری استفاده شوند، چیزهای جدیدی مثل لباسهای لایه رویی بوجود بیایند و خریداری شوند، اما اساس و هسته سیستم لایه ای با گذشت زمان و به بازار آمدن لباس‏های با تکنولوژی پیشرفته کماکان به همان شکل باقی مانده است.

پایه سیستم لایه‏ای جهت ورزش‏های درون طبیعت عموماً متکی بر سه نوع لایه است: لایه اول، برای خشک و تمیز نگاه داشتن بدن در طول فعالیت؛ لایه دوم، برای حفظ گرما و تامین دمای مناسب بدن در طول فعالیت یا به هنگام استراحت در کمپ یا توقفها؛ لایه سوم و بیرونی، جهت محافظت از باد، باران و برف

*توجه: در برخی از سیستم‏ها تعداد این لایه‏ها به ۴ لایه افزایش یافته، که تفاوت آن در تفکیک لایه میانی یا حرارتی به دو لایه مجزای ضد باد و گرمایشی است، که قابلیت انعطاف پذیری بیشتری را بالاخص در فصول سرد سال ایجاد می‏کند.

• لایه اول:

این پوشاک شامل پیراهن، شلوار، دستکش، کلاه و حتی جوراب می‏شود. پوشاک این گروه در تماس مستقیم با بدن و پوست بوده و وظیفه انتقال رطوبت ناشی از تعرق از پوست به بیرون لباس (یا لایه های بعدی) را بر عهده دارند، تا بدن تا جای ممکن خشک بماند. در مدلهای فنی و گران قیمت‏تر، خاصیت ضد باکتری و ضد میکروبی نیز به این لباسهای اضافه شده تا از بروز بیماری، به خصوص بیماری‏های پوستی جلوگیری کند، چراکه ممکن است در یک برنامه صعود به ارتفاعات، امکان استحمام برای کوهنورد در مدت طولانی فراهم نگردد. از نکات اصلی پوشاک این لایه، جذب بودن یا همان استرچ بودن آنهاست. ضروری است همه پوشاک این لایه، از کلاه تا دستکش، مانند لباس غواصی جذب بدن شما باشد، تا به شما آزادی عمل و راحتی در کار را بدهد. همچنین در تماس نزدیک‏تر با سطح پوست رطوبت بدن را سریع‏تر گرفته و آن را خشک نگه دارد. اگر دقت کرده باشید اکثر لباسهای لایه اول کوهنوردی به رنگ مشکی یا رنگی تیره است. دلیل آن این است که هر چه رنگ لباس تیره تر باشد  خاصیت محافظت از اشعه ماورای بنفش یعنی همان SPF لباس بیشتر می شود و بدن شما بیشتر محافظت خواهد شد. اگرچه معمولا روی این لایه ما از لایه های دوم ویا سوم نیز استفاده می‏کنیم، اما بسیار پیش می آید که در یک برنامه زمستانی به دلیل تابش مستقیم آفتاب روی سطوح پر برف و درخشان، حتی با اندکی فعالیت، روز گرم و پر حرارتی را تجربه می‏کنیم و تنها چیزی که بر تن داریم لایه‏ اول است؛ در این حالت از آسمان توسط خورشید و از زمین توسط انعکاس اشعه برفها در معرض آسیبهای شدید اشعه ماورای بنفش هستیم به خصوص که در ارتفاعات شدت این اشعه نیز به خاطر غلظت کم هوا بیشتر است و اینجاست که رنگ مشکی و خاصیت ضد اشعه بودن لباس ارزش خود را به خوبی نشان می دهد.

پیراهن و شلوار لایه اول، در دو مدل زمستانی و تابستانی تولید می‏شوند. در نوع تابستانی که فوق العاده سبک است خاصیت گرمایی در نظر گرفته نشده، بلکه تبادل هوا بیرون و داخل لباس لحاظ شده تا بدن خنک مانده و در یک فعالیت گرم تابستانی کوهنورد دچار گرمازدگی نشود. پیراهن و شلوار لایه اول زمستانی که غالباً سنگین‏تر هستند، از نوع پشم مصنوعی بوده که بدن را در حین فعالیت گرم نگه می‏دارند و تا حدودی نیز در مقابل نفوذ باد مقاوم هستند. معمولا کارخانه‏های تولید کننده، نوع تابستانی یا زمستانی آن را در توضیحات مشخص می‏کنند. ممکن است بتوانید لایه اول تابستانی را در برنامه یکی دو روزه تا ارتفاع ۴۰۰۰ متری فراموش کنید، اما ضروری است حداقل از دستکش و پیراهن لایه اول را در برنامه زمستانی استفاده کنید، زیرا معمولا بیشترین آسیب در زمستان از این دو ناحیه است.

• لایه میانی:

این پوشاک را بر روی پوشاک لایه اول می‏پوشند و هدف آن گرم نگه داشتن بدن است؛ از این رو به آن لایه گرمایی (insulation) نیز می‏گویند. لایه میانی ممکن است یک یا چند لباس از جنس پشم مصنوعی یا پوشاکی از جنس الیاف مصنوعی و یا پر باشد. پوشاک گرمایی از جنس پشم مصنوعی برای گرم نگه داشتن بدن حین فعالیت  در یک روز بسیار سرد یا یک فعالیت بسیار سبک است . به این معنا که گرم نگه داشتن بدن شما منوط به انجام فعالیت است آنگاه این لباس گرما را کمتر از دست داده و شما احساس تعادل می کنید اما اگر برای دقایقی متوقف شوید رفته رفته احساس سرما به شما باز می گردد. از این رو به این پوشاک لایه فعال یا Active layer می‏گویند، یعنی پوشاک در زمان فعالیت. از پوشاک جنس الیاف یا پر، جهت حفظ دما و گرم نگه داشتن بدن در زمانی که فعالیتی ندارید استفاده می‏شود، مثل توقف‏های طولانی‏تر داخل چادر و استراحتگاه. در واقع عمدتاً هرجا پوشاک به عنوان لایه میانی یا layer Middle دسته بندی شد، منظور همان Active Layer است و هرجا پوشاک به عنوان Insulation بیان شد، منظور پوشاک پر یا الیاف است. پس این نکته را در نظر داشته باشید اگر چند دست هم پوشاک میانی پشم مصنوعی بپوشید و در یک شب زمستان داخل چادر بروید پس از مدتی حتما با احساس سرمای زیاد مجبور به تحرک می شوید تا خود را گرم کنید. اگر قصد شب مانی در یک برنامه زمستانی را دارید کلید استراحت راحت در چادر به لحاظ پوشاک، استفاده از کت پر و جوراب پر است. به خصوص هنگام خواب بهترین پوش کفش دوپوش نیز راحتی و گرمای یک جفت جوراب پر را به شما نمی دهد.

• لایه بیرونی:

این لایه آخرین لباسی است که می‏پوشیم و در معرض فضای آزاد قرار می‏گیرد. بنابراین این پوشاک می‏بایست علاوه بر ضدباد  وضدآب بودن، بتواند رطوبت یا همان بخار آبی که از لایه اول به میانی و سپس به آن رسیده را نیز به بیرون انتقال دهد تا چرخه خشک ماندن بدن با چرخه خشک ماندن لباسها کامل شود. به عمل انتقال بخار آب از لباس به بیرون اصطلاحاً «تنفس» می‏گویند. گتر، شلوار و کاپشن این لایه از پوشاک واجب برنامه‏های زمستانی، حتی یک روزه است. شلوار و کاپشن این لایه در انواع یک‏لایه، دولایه و سه‏لایه تولید می شود که بسته به نوع برنامه و سایر پوشاک لایه اول و دوم انتخاب می‏شود. لایه بیرونی خود با دو دسته‏بندی جداگانه معرفی میشود: یکی لایه نرم (Soft shell) و یکی لایه سخت (Hard shell). لایه نرم، پوشاکی از جنس پشم مصنوعی اما بسیار مقاوم در برابر باد و رطوبت است و در مقابل لایه سخت پوشاکی از جنس نوعی پلاستیک است، که به پارچه چسبانده یا اصطلاحاٌ لمینیت شده، که قابلیت تنفس بالایی دارد و صددرصد ضدباد و آب است. لایه نرم خاصیت گرمایی بالایی دارد و می‏تواند کار لایه میانی را هم انجام دهد، یعنی می‏توانید لایه میانی را حذف کنید و با دولایه، یعنی لایه اول و بر روی آن لایه نرم بیرونی، یک برنامه در هوای سرد انجام دهید و از سبکی، گرمی و تنفس بالای پوشاک خود لذت ببرید. اما این پوشاک ضد آب و باد نیست بلکه صرفاً در برابر باد و آب مقاوم است، یعنی اینکه به راحتی خیس نمی‏شود و آب جذب نمی‏کند و درصد بالایی از نفوذ باد نیز جلوگیری می‏کند، پس فقط برای هوایی بدون بارندگی یا بارش خفیف مناسب هستند . لکن برای شرایط بسیار سخت به لحاظ بارندگی یا فعالیت طولانی در بارش مناسب نیست.

 

 

فعالیتهای نصف روزه در تابستان

برای یک فعالیت نیمروزی در فصل تابستان ما یک سیستم دولایه را پیشنهاد می کنیم؛ تا زمانی که هوا گرم است و خیلی از شهر و امکانات شهری دور نشده‏اید، نیازی به حمل لباس‏های بسیار گرم نیست. اما توجه داشته باشید که امکان وزش باد یا حتی بادهای شدید در روزهای گرم تابستان هم وجود دارد. بنابراین استفاده از یک بلوز آستین بلند از جنس پشم یا الیاف  مصنوعی به عنوان لایه اول به همراه یک بادگیر سبک و کم حجم، کافی و مناسب است.

 

 

 

image001
فعالیتهای یک یا چند روزه در تابستان (باحمل کوله‏پشتی)

ممکن است شرایط آب و هوا شما را یک فعالیت یک یا چند روزه در کوهستان و طبیعت، با پیشامدهای غیرقابل پیش‏بینی و متغیر از قبیل باد، طوفان، رعد و برق و کاهش دما در ارتفاع غافلگیر کند. بدون تجهیزات کافی مواجهه با چنین شرایطی نه تنها ناخوشایند است، بلکه خطرناک هم هست. بنابراین بهتر است قدری محتاط تر عمل کنیم و برای هر شرایطی آماده باشیم. پیشنهاد ما استفاده از یک سیستم سه لایه است: لایه اول همانند فعالیت نیمروزی می‏تواند یک بلوز آستین بلند یقه زیپ دار از پشم مرینوس یا الیاف مصنوعی باشد بعلاوه یک لایه میانی نسبتاً گرم با وزن مناسب که با یک بالاپوش سبک ضد باد و آب کامل می‏شود. برای اطمینان بهتر است یک کلاه گرم هم همراه داشته باشید

 

 

 

image002

فعالیتهای زمستانی

برای هوای سردتر و فعالیتهای که با رطوبت بیشتری سرو کار داریم مثل یخ نوردی یا اسکی یا کوهنوردی حرفه‏ای، یک سیستم چهار لایه بهترین عملکرد را دارد و به شما این امکان را می دهد تا هنگام فعالیت زیاد در روز خنک و هنگام توقف در هوای سرد گرم بمانید. لایه ها را می توان متناسب با شرایط کم یا زیاد کرد. یک لایه اول از الیاف مصنوعی یا پشم مرینوس به علاوه یک لایه میانی با وزن کم یا متوسط از پشم ، البته در سیستم چهار لایه لازم نیست تا لایه میانی به گرمی سیستم سه لایه باشد چراکه شما از یک لایه جداگانه برای عایق گرمائی استفاده می کنید. اندازه لایه عایق گرمائی باید به گونه‏ای باشد که بتوان آن را روی لایه‏های زیرین پوشید، که معمولاً از جنس پر یا الیاف مصنوعی است. گرچه الیاف مصنوعی سنگین تر و حجیم تر هستند ولی در فعالیتهای که امکان خیس شدن وجود داشته باشد تحمل وزن و حجم الیاف مصنوعی منطقی تر به نظر می رسد چراکه پر در حالت خیس هیچ کاربردی نخواهد داشت. لایه آخر یک لایه سخت است که با انتخاب جنس‏های گورتکس یا مشابه آن شما را در برابر عوامل خارجی محافظت می‏کند.

 

 

image003

 

 

 

 

انتخاب جنس لباس

لباس‏های مناسب فعالیت‏های هوای آزاد از الیاف مختلفی ساخته می شوند که هر کدام آﻧﻬا دارای مزایا و اشکالات خاص خود هستند. بطور کلی الیاف گوناگونی با توجه خصوصیات، مزایا و معایب، در ساخت لباسهای مختلف و سایر تجهیزات کوهنوردی استفاده می‏شوند.

الیـاف طبیـعی :

در گذشته تنها پوشاک موجود کوهنوردی، لباس‏های با الیاف طبیعی بودند. پنبه، پشم و پر از مهمترین این الیاف هستند. هر چند این الیاف خوب کار می کنند، اما اغلب مستعد جذب آب به خود هستند که در بسیاری از موارد یک امتیاز منفی است.

 •  پنبه:پنبه یا کتان در صورت خشک بودن مناسب و راحت است، اما در صورت خیس شدن خاصیت عایق بودن خود را از دست می‏دهد و معمولاً برای خشک شدن به زمانی طولانی احتیاج دارد. به دلیل این خواص، اتکا به لباس کتان یا پنبه‏ای برای گرم شدن یا گرم ماندن کار خطرناکی است. در بسیاری از تراژدی های سرمازدگی، کتان نقش اصلی را بازی می‏کند. اما، در هوای گرم لباس پنبه‏ای عامل تهویه و خنک شدن خوبی است و می‏تواند محافظ خوبی در مقابل خورشید باشد. در روزهای گرم پیراهن خیس به تن کنید تا بخار آب آن باعث خنکی شما بشود.
 • پشم:نسبت به پنبه رطوبت کمتری به خود جذب می‏کند و آب کمتری در خود نگه می‏دارد، بنابراین برای خشک شدن هم به زمان کمتری احتیاج دارد. زمانی که  پشم خیس می‏شود، الیاف آن مانند پنبه به هم نمی‏چسبند و از این رو کماکان مقداری هوای مرده بین الیاف آن باقی می‏ماند و هم چنان می‏تواند لایه عایق مناسبی باشد. این خاصیت عدم چسبندگی الیاف پشم در هنگام خیس شدن باعث می‏شود تا ماده اولیه خوبی برای جوراب باشد. اشکال اساسی پشم در وزن سنگین و حجم آن است. لباس‏های پشمی به شیوه‏های مختلفی تولید می شوند. هر چه مرحله تولید آن کوتاه‏تر باشد (یعنی به پشم خام نزدیکتر باشد) عایق بهتری در مقابل آب خواهد بود. پشم باعث تحریک خارش می‏شود، اما بعضی از انواع آن (مثل مرینوس) در تماس با پوست خیلی نرم و راحت هستند. همچنین پشم قابلیت جذب رطوبت بیشتری نسبت به الیاف مصنوعی دارد. بعلاوه الیاف پشم در تماس با حرارت مانند الیاف مصنوعی ذوب نمی‏شوند و لباس پشمی در تماس با سطوح لغزنده مثل برف، اصطکاک بیشتری تولید می‏کند که نکته مثبتی در هنگام ترمز کردن بر روی سطوح شیبدار است.
 • پر:پر غاز با کیفیت، گرمترین ماده عایق و گرمایی با وزن کم است. این ماده همچنین قابلیت فشرده شدن زیادی دارد و هر چقدر هم که کوچک و فشرده شود، بعد از بازکردن، خیلی سریع هوا را دربین خود ذخیره می‏کند و از این‏رو بسیار گرم است. این خواص باعث محبوبیت پر برای تولید کت و انواع کیسه خواب شده است. پر خوب گران است، ولی دوام بیشتری نسبت به بسیاری مواد عایق دیگر دارد. متأسفانه پر به محض اینکه خیس شود، همه خواص خود را از دست می دهد و خشک کردن آن در شرایط رطوبتی تقریباً غیرممکن است.  پر را باید از رطوبت و نم حفظ کرد.

الیاف مصنوعی :

امروزه الیاف مصنوعی به صورت گسترده‏ای جایگزین الیاف طبیعی در لباس‏های کوهنوردی شده‏اند. خیلی از این الیاف ها دارای خاصیت هیدروفوبیک (hydrophobic) (یعنی تمایل به جذب آب کمتر) هستند. لباس‏های ساخته شده از الیاف مصنوعی هم مقداری رطوبت به خود جذب می کنند، اما این رطوبت بین رشته‏ها و الیاف‏ها جای می‏گیرد، نه درون آﻧﻬا! وقتی این گونه لباس‏ها خیس شوند، می توان آﻧﻬا را چلاند، بقیه آب خیلی سریع تبخیر خواهد شد.

  • پولیستر و پولی پروپیلن:

این الیاف در جذب عرق بدن به شکل فتیله‏ای عمل می‏کند و چون آب را به خود جذب نمی‏کنند، برای لایه مجاور پوست مناسب‏اند. لباس‏های زیر از جنس پولی پروپیلن خوب عمل می‏کنند ولی تا حدی خارش‏آور هستند و پس از گذشت مدتی از پوشیده شدن آﻧﻬا، بوی نامطبوعی ایجاد می‏کنند. از این‏رو پولیستر تا حد زیادی جایگزین لباس‏های زیر از جنس پولی پروپیلن شده است. الیاف پولیستر در تماس با پوست، هم احساس نرمی ایجاد می‏کنند و هم بوی نامطبوع کمتری تولید می‏کنند. بعلاوه زمانی پولیستر و پولی پروپیلن که در مجاورت پوست استفاده می شوند، می توانند به عنوان عایق خوب هم عمل کنند. لباس زیرهای بلندی با وزن بیشتر در این مورد وجود دارند. همچنین ژاکت و شلوارهایی از الیاف بافته شده به شکل لباس های کلفت و یا لباسهای گشاد و راحت پولیستر وجود دارند. این لباس ها هر چند سبک هستند ولی مقاومت آﻧﻬا در مقابل باد کم است و بعضی از آﻧﻬا هم حجیم هستند.

  • نایلون:این الیاف مصنوعی در اشکال زیادی تولید می‏شود و از این‏رو به عنوان یک الیاف چند منظوره در دنیا مطرح است. در فعالیت‏های کوهنوردی و فضای آزاد، الیاف نایلونی عمدتاً در لباس‏های لایه بیرونی استفاده می شوند. انواع مختلف نایلون دارای خصوصیات متفاوتی هستند؛ بعضی از آﻧﻬا در مقابل باد خوب مقاوم هستند، بعضی دیگر  لیز و نرم هستند. اما همه آﻧﻬا به داشتن قدرت و دوام معروف هستند. یک نقص در رابطه با نایلون اینست که (اگر خوب عمل نیاورده شده باشد) آب را به خود جذب می‏کنند و خشک‏شدن آﻧﻬا هم به آهستگی صورت می‏گیرد. زمانی که دو یا چند الیاف با هم مخلوط میشوند، خواص ﻧﻬایی الیاف ترکیب شده، مابین خواص الیافی که به عنوان مواد اولیه مصرف شده اند، قرار دارد.
  • الیاف ضد آب:

کاپشن شلوارهای ضدآب معمولاً از جنس نایلون و یا مواد ترکیبی نایلونی هستند. البته نایلون به تنهایی ضد آب نیست، از این رو لباس‏های ضدآب این گروه خاصیت واترپروفی خود را از سایر الیاف و یا دیگر شیوه‏های تولید و عمل آوردن الیاف مصنوعی بدست می آورند.

  • الیاف ضد آب– غیرتنفسی:

آسان‏ترین روش این است که لباس‏ها را با یک لایه پولی اورتین بپوشانند. این یک لایه غیرتنفسی سبک و نسبتاً ارزان است ولی در مقابل سایندگی و کپک‏زدگی چندان مقاوم نیست. هر چند چنین لایه‏ای مانع نفوذ و ورود باران از خارج می‏شود، اما در مقابل سد راه عرق و بخار متصاعد از بدن هم هست. اگر در حال فعالیت سخت باشید، بدن عرق و بخار تولید می‏کند که باعث خیس شدن لایه عایق می شود. چنانچه لیوان چای گرم در ظرف یک بار مصرف داشته داشته باشیم و روی ان یک درپوش پلاستیکی بگذاریم، بخار چای باعث تعرق درپوش از درون می‏شود. بدن شما به نوعی مانند چای گرم است. اگر عرق بدن راهی برای خروج از لایه رویی نداشته باشد، شما خیس خواهید شد.

  • الیاف ضدآب- تنفسی:

این الیاف جهت کاهش مشکل حبس شدن رطوبت در بیرون و داخل طراحی شده است. در هر سانتی‏متر این لایه نایلونی میلیاردها سوراخ ریز تعبیه شده است. مولکول‏های بخار آب حاصل از تعرق بسیار کوچکتر از خود آب هستند و از این سوراخ‏ها به بیرون رانده می‏شوند. حفره‏های روی این لایه برای عبور آب به شکل بخار به اندازه کافی بزرگ هستند، ولی جهت ردشدن آب به شکل مایع و یا باران بسیار کوچک هستند. بنابراین لایه ذکر شده در عین حال که ضدآب باقی می‏ماند، تنفس هم می‏کند. بدون هیچ تعجبی، لایه‏هایی این چنینی بسیار گرانتر از لایه‏های پوششی معمولی هستند. مانند بسیاری از تجهیزات کوهنوردی، لایه‏های پوششی ضدآب- تنفسی هم در مارک‏های مختلف تولید و عرضه می شوند. از این رو در اغلب موارد باید با فروشنده جهت کسب اطلاعات مشورت کرد.

  • الیاف چسباندنی ضدآب- تنفسی ممبرانی:

این ممبران‏ها که معروفترین آﻧﻬا گورتکس است، مانند لایه پوششی ضدآب- تنفسی سوراخ‏های میکروسکوپی ریزی در سطح لباس هستند. ممبران ها براساس همان تئوری که در مورد لایه پوششی ضدآب- تنفسی بیان شد عمل می کنند. اما در اینجا این لایه پوششی به صورت جداگانه بر روی نایلون تولید می‏شود. لباس‏هایی که با استفاده از لایه‏های این چنینی درست می‏شوند، از لباس‏های دارای لایه پوششی ضدآب-تنفسی گران‏تر هستند. اگر در نگهداری آﻧﻬا دقت شود، هر دو نوع این لباس‏ها می‏توانند مدت زیادی دوام بیاورند. هر چند الیاف ضدآب- تنفسی، تکامل یافته‏تر از لایه‏های قدیمی نایلون هستند، اما چیز کامل و ایده آلی نیستند. اگر فعالیت زیاد و سختی داشته باشید، بدن شما عرق زیادی تولید میکند و لایه خارجی لباس از درون خیس می شود. از انجا که بخار عرق تبدیل به مایع شده است، بنابراین مواجه با همان مسئله قدیمی خواهید بود. رفع آب در سطح خارجی هم می‏تواند تولید مشکل کند. اگر آب باران آنقدر نباشد که آب روی لباس حرکت کند و به پائین بلغزد، بنابراین سطحی خارجی لباس را می پوشاند و سوراخ ها را کیپ می کند و به مقدار زیادی جلوی تنفس کردن لباس را می گیرد. اغلب لباس‏های ضد آب- تنفسی در قسمت ضدآب خود خوب عمل می کنند، اما طرح های مختلف آﻧﻬا بر روی تهویه آنان تأثیر می گذارد. این مسئله می تواند در رابطه با تکنیک ساختمان آﻧﻬا و چیزهایی مثل زیپ ها، زیربغل‏ها و شکل ان در قسمت بالاتنه باشد. قدرت تنفسی اضافه معمولاً با بالارفتن قیمت هم همراه است.

 

• انواع لباس کوهنوردی:

در هوای سرد ، لباس‏های زیادی مورد احتیاج است. لباس‏های نیم تنه بالایی عموماً شامل زیرپوش‏های بلند، پیراهن‏های پشمی یا الیاف مصنوعی، جلیقه از جنس پولار، کت پر و یا لباس‏های انباشته شده از الیاف مصنوعی است؛ برای نیم تنه پائینی می‏توانید از زیرشلوار گرم بلند یا شلوار پشمی، الیاف ترکیبی، استرچ، نایلون بافته شده یا پولار استفاده کرد. در شرایط آب و هوایی سرد می توان از لباسهای عایق و گرمایی سرتاسری (مثل لباس های اسکی) استفاده کرد.

  • زیرپیراهن و عرق گیر

حفاظت در مقابل سرما را می‏توان از زیرپوش بلند در لایه مجاور پوست شروع کرد. الیاف «فتیله‏ای»  پولی پروپیلن و پولیستر در این رابطه بسیار محبوب هستند. بعضی از کوهنوردان هم پشم را ترجیح می‏دهند. این لباس‏ها باید به اندازه کافی بلند باشند تا بتوان آﻧﻬا را درون شلوار زد و یا روی شلوار انداخت. فاصله بین شلوار و لباس‏های لایه بالایی باعث فرار گرمای با ارزش بدن می‏شود. لباس زیر و عرق گیرهای یقه‏دار هر چند وزن بیشتری را تحمیل می‏کنند ولی باعث گرمای بیشتری می‏شوند. زیرپوش‏های  بلند تیره در زیر نور آفتاب حرارت زیادی به خود می‏گیرند و سریعتر خشک می‏شوند. لباس‏های با رنگ روشن برای روزهای گرم مناسب هستند و بلندی آﻧﻬا باعث حفظ پوست بدن از آفتاب و یا حشرات می شود.

 

 

image004

 

 

پیراهن کوهنوردی

پیراهن کوهنوردی باید راحت و بلند باشد، مانع حرکت آزادانه دستها و عضلات بدن نگردد و تنفس براحتی انجام شود. در کوهستان از پیراهن با یقه سفت و زبر استفاده نکنید؛ در تابستان از پیراهن ترکیب نخ و الیاف و در زمستان از نوع کرکی، پشمی یا الیاف استفاده نمائید. پیراهن کوهنوردی معمولاً دارای جیبهای بیشتری است و هرگز آستین کوتاه نمی‏باشد، چراکه پیراهن آستین بلند در کوهستان، بخصوص در معابر سنگی از آسیب و خراشیدگی دست و بازو جلوگیری کرده و پوست بدن را محافظت می‏نماید. در زمستان می‏توان از بلوز یقه اسکی استفاده نمود، که نوع پشمی آن مطلوبتر است و علاوه بر نگهداشتن حرارت در بدن عایق سرما بوده و بدن بخوبی تنفس می‏نماید.

 

 

image005

 

عرق گیرهای نخی و لباس‏های جین خود را در خانه بگذارید و در کوهستان‏های سرد از آنها استفاده نکنید.

کت گرم کوهنوردی

کت گرم کوهنوردی از تجهیزات ضروری برای کوهنوردی است، معمولاً دارای کلاهیست که تمام سر و گردن را می‏پوشاند، البته نوع بدون کلاه ان هم موجود می‏باشد. معمولاً از جنس‏های الیاف پولیستر، پرقو یا پولار دوخته می‏شود، نوع پر آن در بازار گران قیمت تر می باشد و بدن کوهنوردان را به خوبی گرم نگاه می دارد. سعی کنید در موقع انتخاب کمی گشادتر از کت معمولی باشد، تا بتوانید آن را روی همه لباسها بپوشید.

 

 

image006

 

 

بادگیر

اندازه بادگیر باید به حدی باشد که بتوان سایر لایه ها را هم در زیر آن به تن داشت، بدون اینکه حالت فشردگی پیش بیاید و یا مانع حرکات و انعطاف بدن شود. بادگیر باید دارای کلاه با یک نقاب، و در قسمت گردن دارای ریسمان‏های کشیدنی برای کوچکتر کردن قسمت صورت باشد، تا باران صورت و گردن را خیس کند. کلاه بادگیر باید آنقدر بزرگ باشد که بتوان یک کلاه ایمنی در زیر آن بر سر گذاشت، ولی در عین حال بزرگی ان باعث محدود شدن دید (مخصوصاً در جوانب) نشود. دارای قابلیت بازشدن و تنظیم کردن در قسمت جلو، کمر، زیربغل، جوانب و سرآستین ها باشد تا بتوان تهویه در لباس بوجود آورد و یا انرا محکم بست. دندانه های زیپ ها بزرگ و مقاوم باشند و روی زیپ دارای زبانه باشد تا انرا از خیس شدن حفظ کند ولی اجازه تهویه لباس را بدهد. بعضی از زیپ ها از جنس ضدآب هستند. درزها و دوخت های ان خوب ضدآب و عایق و محکم باشند.دسترسی به داخل جیب ها با دستکش و در حالیکه کوله را به پشت دارید، آسان باشد. جیب ها باید دارای درپوش مناسب برای محافظت از باران باشند. قد ان به اندازه کافی بلند باشد و تا زیر قسمت کمر شلوار را بپوشاند و در این قسمت دارای یک بند کشیدنی باشد تا قسمت پایین تنه را کیپ کند. آستین ها قسمت مچ را کاملاً بپوشانند. چسبانک، قزن قفلی و گیره های مخصوصی قسمت مچ را کاملاً کیپ نگه دارند.

 کاپشن بارانی

بارانی‏ در مدل‏های مختلفی تولید می‏شود. نوع استاندارد آن دارای زیپی کامل در جلو است که تهویه آن آسان‏تر است. بسیاری از کوهنوردان که خواستار وزن و حجم کمتر و مقاومت بیشتر در مقابل باد هستند، انوراک (ژاکت های بدون زیپ سراسری جلو) را ترجیح میدهند. هر نوع بارانی که تصمیم گرفتید بخرید، قابلیت تنفسی بودن الیاف آن را بررسی کنید.

گرم کن زیرشلواری

گرمکن و زیر شلورای باید گرم و نرم انتخاب شود و عضلات بدن براحتی در آن حرکت و تنفس نمایند. در ارتفاعات بالا بهتر است زیرشلواری نرم پشمی اختیار نمود. در کوهنوردی بلندمدت در ارتفاعات برای حفظ و گرم ماندن عضلات پا، استفاده از گرمکن اجتناب ناپذیر است.

 

 

image007

 

شلوار کوهنوردی

یکی دیگر از وسایل لازم در کوهنوردی شلوار مخصوص کوه است، که البته کمتر به آن توجه می شود. بارها شنیده‏ایم که می‏گویند شلوار کوهنوردی با شلوار معمولی فرق ندارد، اما باید گفت ممکن است این نقل قول صرفاً در راهپیمائی‏های ساده صادق باشد، ولی تجربه ثابت کرده است که وجود شلوار کوهنوردی در مسیرهای سنگی و فنی کوهستان اجتناب ناپذیر است. یکی از خصوصیات این شلوار این است که قسمت شکم و تهیگاه و کلیه های کوهنورد را جمع و جور نگه می‏دارد و با بستن بند پائین شلوار اجازه فعالیت بیشتری به عضلات پا داده می شود. و پاچه آن مانند شلوارهای شهری دست و پاگیر نبوده و به سنگ و کلوخ کوهستان گیر نمی‏کند و در ﻧﻬایت بدن براحتی در آن تنفس می‏کند.

 

image008

شلوار گرم کوهنوردی

از نوع الیاف پولیستر، پلار و پرقو دوخته می‏شود که بسیار گرم و راحت است، موارد استفاده آن در ارتفاعات بالا و مناطق سردسیر و برنامه‏های زمستانی است و از هر طرف دارای زیپ است تا پوشیدن آن براحتی انجام شود. جنس پارچه آﻧﻬا باید از الیاف بهم فشرده درست شده باشد، تا در مقابل باد و سائیدگی مقاوم باشند، پشم و ترکیب پشم و مواد‏مصنوعی در این زمینه خوب عمل می کند. شلوارهای پولار هر چند وزن کمتری دارند ولی در مقابل سائیدگی و باد مقاوم نیستند. سعی کنید شلوارهایی انتخاب کنید که در قسمت نشیمنگاه و زانوها دارای لایه‏های اضافی باشد و دارای زیپ‏هایی باشد تا حتی زمانی که کرامپون یا اسکی به پادارید بتوانید آﻧﻬا رابه تن کنید.

شلوار بارانی

این لباس‏ها باید دارای زیپ سراسری باشند تا در حالی که کرامپون، کفش یا اسکی به پا دارید، بتوانید آﻧﻬا را ازتن در بیاورید و یا به تن کنید. از انجایی که شلوارهای بارانی در مقایسه با کاپشن بارانی کمتر پوشیده می شوند (چرا که بیشتر مواقع گترها کافی هستند) و این شلوارها در عبور از مناطق دارای درختچه و گیاه و یا سْرخوردن روی برف از بین می روند، بنابراین خرید شلوار بارانی از جنس غیرقابل تنفسی باعث صرفه جویی در پول شما می شود. بعضی از کوهنوردان (مخصوصاً در هوای سرد) از شلوارهای ضد آب – تنفسی دارای بندهای روی شانه به عنوان قسمت پائینی لایه بیرونی استفاده می کنند. بعضی از این شلوارها دارای لایه عایق گرمایی هستند که مناسب استفاده در برنامه های خیلی سرد است. این شلوارها به طور قابل ملاحظه‏ای گرمتر از شلوار بارانی هستند، چرا که قسمت بیشتری از بالاتنه را می‏پوشاند و از ورود برف در قسمت کمر جلوگیری می‏کند.

شلوارک

بعضی از کوهنوردان شلوارک‏های کوتاه تا زانو و بالای گتر را ترجیح می‏دهند تا هم راحتی عمل داشته باشند و هم تهویه صورت بگیرد و از خیس شدن پاچه‏های شلوار بر اثر درگیری با برف و آب جلوگیری کنند.

کلاه

 

 

 

Hat 1

 

 

 

 

 

HAT 2

 

 

 

  • یک ضرب المثل قدیمی می‏گوید: “اگر پاهایتان سرد است، یک کلاه به سرخود بگذارید.”  بدون کلاه، سرانسان مانند یک رادیاتور عمل می‏کند که نصف گرمای بدن از آن خارج می‏شود. زمانی که بدن سرد می شود، سیستم داخلی بدن انتقال خون به دستها و پاها را کاهش می‏دهد و آن را برای گرم نگهداشتن نقاط حساس و مهم (از جمله سر) حفظ می‏کند. زمانی که کلاه بر سر خود می‏گذارید، این اثر بر عکس می شود. کوهنوردان معمولاً چند نوع کلاه مختلف با خود دارند. همراه داشتن چند کلاه باعث می‏شود که بتوان سریع خود را با تغییرات حرارت تطبیق داد. جهت جلوگیری از بدشانسی و برده شدن کلاه توسط باد به قعر دره‏ها سعی کنید که  آن را با ریسمانی به لباس خود گره بزنید و یا بدوزید. کلاه‏های عایق و گرم معمولاً از جنس پشم، پولی پروپیلن و یا پولار هستند. کلاه‏های توفان که تمام گردن و سر را می‏پوشانند، دارای کارکردهای چند جانبه هستند و می‏توان در سرمای زیاد آﻧﻬا را به شکل کامل استفاده کرد و زمانی که هوا گرم‏تر میشود با تاکردن و بالا زدن ان، تهویه بهتری برای قسمت یقه و گردن ایجاد کرد. سعی کنید که دو کلاه با خودتان داشته باشید. یک کلاه اضافی مانند یک زیرپوش اضافی، حرارت بیشتری تولید می‏کند و وزن آن هم زیاد نیست. جنس بعضی از کلاه‏های ضدباران از پارچه ضد آب- تنفسی است که باعث تهویه بیشتر می‏شود. کلاه‏های آفتاب‏گیر مدور با لبه‏های عریض باعث ایجاد سایه روی گردن و گوش‏ها می‏شوند و بین صعودکنندگان محبوبیت زیادی دارند. یک کلاه نقاب‏دار دارای بند هم می‏تواند برای این منظور به کار رود که نقاب آن باعث ایجاد سایه روی چشم‏ها می شود و شیشه‏های عینک را از برف و باران محافظت می کند. بنابراین استفاده از کلاه در کوهنوردی چه در تابستان و چه در زمستان لازم است.
  • دستکش

 

Gloves

 

 

شاید انگشتان سخت‏ترین قسمت بدن برای گرم‏کردن باشند، چرا که در شرایط سخت و سرد، خون آﻧﻬا به قسمت‏های دیگر بدن ارسال می‏شود. متأسفانه این تغییر مسیر جریان خون باعث اختلال در کارهایی که انجام آﻧﻬا از طریق انگشتان صورت می‏گیرند مثل کشیدن زیپ یا گره زدن می‏شود که به نوبه خود می‏تواند باعث کندی حرکت گروه در هنگامی که احتیاج به سرعت بیشتر برای پیداکردن پناهگاه دارند، بشود. برای پیداکردن دستکش یا دستکش دوانگشتی مناسب برای خود باید تجربه بدست آورد و بهترین آﻧﻬا را انتخاب کرد. برای تصمیم گرفتن در این مورد باید توافقی از ضریب‏های گرمایی و خوش‏دستی دستکش را به حساب آورد. بطور کلی حجیم بودن دستکش به معنی گرم بودن آن و کاهش خوش‏دستی است. هرچقدر صعود فنی‏تر می شود، مسئله سازگاری این دو ضریب هم برجسته می شود. سیستم پوشیدن لایه ای را در مورد دستکش هم می توان بکار برد. اولین لایه می‏تواند یک دستکش پنج انگشتی باشد و برای لایه اضافی از یک دستکش دو انگشتی استفاده کرد. دستکش‏های دو انگشتی گرم‏تر از دستکش‏های معمولی هستند، چرا که انگشتان در آﻧﻬا کنار هم قرار می‏گیرند و یکدیگر را گرم می‏کنند. دستکش هم مانند لباس‏های گرمایی، باید از الیافی ساخته شده باشد که در صورت خیس شدن، خاصیت گرمایی خود را حفظ کنند. دستکش‏های مناسب معمولاً از جنس الیاف مصنوعی، پشم+الیاف مصنوعی و یا پشم هستند. روکش دستکش‏های شما باید انقدر بلند باشد که بتواند ١٠ تا ١۵ سانتی‏متر از آستین بادگیر و یا کاپشن شما را بپوشاند و برای بسته‏شدن به دوردست دارای بندهای چسبی باشد. به دستکش یا روکش دستکش خود ریسمان ایمنی بدوزید و آن را به لباس خود وصل کنید. با این کار هنگام صعود از صخره‏ها و یا زمانی که باید دستکش های خود را در بیاورید، ترسی از پائین افتادن آﻧﻬا نخواهید داشت. در مدتی که در کمپ هستید، استفاده از دستکش‏های استرچ و یا دستکش‏هایی که در قسمت نوک انگشتان سوراخ هستند، کارکردن دستها آسان‏تر می‏کنند و احتیاج به درآوردن کامل آﻧﻬا در حین کار نیست. توجه داشته باشید که اکثر الیاف مصنوعی بر اثر حرارت دیدن ذوب میشوند. زمانی که در هوای سرد سنگنوردی می کنید و تمایل به پوشاندن سرانگشتان خود ندارید و می خواهید که انگشتان شما سنگ‏ها را لمس کنند، یک دستکش بدون نوک انگشتان می تواند مناسب کار شما باشد. بعضی از کوهنوردان هم چند جفت دستکش استرچ با خود دارند و هر زمان که دستکش آﻧﻬا خیس شد با جفتی دیگر عوض میکنند. از دستکشهای چرمی در هنگام کارکردن با طناب مثل فرود یا حمایت کردن استفاده می‏شود. با این دستکش‏ها می‏توان طناب را بهتر چسبید و در صورت ترمزکردن با طناب به هنگام سقوط، باعث داغ شدن طناب و سوختن آن نمی‏شوند. در صورت خیس شدن قابلیت گرمایی ندارند و خشک شدن آﻧﻬا هم به آهستگی صورت می‏گیرد.

جوراب

 

 

 

 

Socks

 

 

 

 

 

جوراب باعث بوجود آمدن یک لایه در زیر پا می‏شود و پا را گرم می‏کند و از اصطکاک بین پا و کفش جلوگیری می‏کند. جورابهای نخی به سرعت خیس و از آب اشباع می‏شوند و به پا می‏چسبند و پوست پا را نازک می‏کنند و باعث بروز تاول می‏شوند. اگر کفش‏هایتان قابلیت تنفس کردن و بیرون دادن بخار و عرق پا را ندارند، تا زمانی که کفش‏ها را در نیاورده باشید، عرق پا در کفش‏ها جمع می‏شود. جورابهای از جنس الیاف مصنوعی (مثل پولیستر، نایلون و آکریل) سریع‏تر از جورابهای پشمی خشک می‏شوند. خیلی از کوهنوردان دو جفت جوراب روی هم می‏پوشند. جوراب مجاور پا یک جوراب نازک نخی است که عرق را از پا دور می‏کند و به نوعی در جریان کار خشک باقی می ماند. جوراب دوم کلفت و ضخیم‏تر انتخاب می‏شود تا بتواند رطوبت عرق پا را از جوراب دیگر جذب کند و تشکیل لایه ای در زیر پا بدهد. بعضی هم یک جفت جوراب نیمه کلفت یا کاملاً کلفت از جنس پشم یا مواد مصنوعی را ترجیح می‏دهند. البته استثناهای زیادی وجود دارد. یک سنگ نورد دوست دارد که کفش‏ها با انعطاف کامل به پای او چسبیده باشند. از این رو اصلاً جوراب به پا نمی‏کند و شاید یک جوراب نازک به پا کند. یک کوهنورد در روزهای گرم ممکن است فقط یک جفت جوراب به پا کند، در صورتی که یک کوهنورد دیگر شاید در زمستان، سه جفت جوراب در یک کفش کاملاً بزرگ به پا کند. هر شیوه‏ای که به کار می‏گیرید، سعی کنید طوری جوراب بپوشید که بتوانید پاهای خود را در کفش تکان بدهید. اگر جوراب اضافی باعث محدودیت گردش خون شود، گرمای اضافی تولید نمی‏کند. قبل از اینکه جوراب خود را به پاکنید، نقاطی که در انجا خطر تاول زدگی وجود دارد، مثل پشت پاها، را با چسب زخم بپوشانید. این کار بخصوص هنگامی که کفش نو خریده‏اید و هنوز جا باز نکرده و همچنین در آغاز فعالیتهای کوهنوردی که پاهای شما هنوز قوی نشده‏اند، بسیار مؤثر است. حنا گرفتن نیز باعث کلفت شدن پوست پا می‏شود و از نظر بهداشتی و مقاومت پا در برابر سرما زدگی خوب و موثر است. جورابهای ضدآب- تنفسی گورتکس در شرایط خیس می‏توانند خیلی راحت باشند. اگر این جورابها را روی یک جوراب معمولی بپوشید، جورابها گورتکس مانند کفش‏های با لایه گورتکس عمل می کنند، با این تفاوت که ساق آﻧﻬا بلندتر و نرم‏تر خواهد بود.

گتر

 

 

 

 

 

 

Gaiter

 

 

 

 

 

در طول فعالیتهای روزانه آب برف، شن و ماسه می‏تواند از بالای کفش وارد آن شوند. گتر می‏تواند حدفاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش ندهد. کوهنوردان در زمستان و تابستان گتر را همراه خود دارند چرا که باران، شبنم گل و برف در تمام طول سال باعث خیس شدن شلوار جوراب و کفش می‏شوند. پاهای نمناک، انگشتان سرد، شلوار پاره یا حتی یک سوراخ کوچک در شلوار شما می‏تواند فاجعه به بار آورد. برای اجتناب از سرمازدگی پاها، انتخاب درست گتر اهمیت بسزایی دارد. متداولترین کاربرد گتر جلوگیری از خیس شدن پاها و کفش‏ها است. گتر باید مانع ورود آب و برف آبکی به درون کفش شود. در واقع گتر باید خشکی پا در طول برنامه صعود را تضمین کند. گتر باید گرم هم باشد. پاهای سرد لذت صعود را از بین می‏برد و در موارد بیشماری منجر به سرمازدگی می‏شود. گتر باید ضدآب هم باشد. یک پای خشک از یک پای خیس گرمتر است. لایه اضافی گتر به نگهداری گرمای بدن کمک می‏کند و خطر سرد شدن پاها را تا حد زیادی کاهش می‏دهد. اگر پاها خیس شوند، خون از حد معمول سردتر خواهد شد و انگشتان را گرم نمی‏کند. همچنین گتر باید لباسها را از فرسایش محافظت کند. تجارب بسیاری داریم که سخمه کرامپون به یک شلوار کوه خوب گیر کرده و آن را پاره کرده است. گتری که محکم و خوب ساخته شده باشد مقاوم است و پاره نمی‏شود و اگر پاره شود، بهای یک گتر بسیار کمتر از شلوار کوه یا یک روکش کفش است. از طرفی تقریباً در هر صعود خراشی روی کفش ایجاد می‏شود که وجود گتر مانع از این پیشامد می‏شود. در واقع ارزش گتر به اندازه کاهش قیمت کفش به علت خراشیدگی از رویه یک جفت کفش است. گتر باید کاملاً به رویه کفش بچسبد و روی ان محکم شود و گشاد نباشد تا برف بین رویه کفش و گتر جمع نشود. در این صورت خطر گیر کردن سخمه کرامپون به گتر نیز کاهش می‏یابد. کار گذاشتن کشباف در دور تا دور انتهای گتر که دور کفش قرار میگیرد نیز این خطر را کم می‏کند. افرادی که درشت قامت هستند باید گترها را وارسی کنند که به اندازه کافی بلند باشند. اگر از گتر زیپ دار استفاده می‏کنید، زیپ آن باید از جنس پلاستیکی باشد، زیپهای فلزی در دماهای پایین یخ می‏زنند.

چـند نکتـه بسیار مـهم:

 • توجه داشته باشید که هیچ لباسی به تنهایی مناسب همه کوهنوردان و یا همه شرایط نیست. یک نفر ممکن است سیستم لباسی را انتخاب کند که با سیستم لباس کوهنورد دیگری که وضعیت جسمانی یا سوخت و ساز دیگری دارد، فرق داشته باشد. به همین ترتیب یک کوهنورد همیشه در همه فعالیتهای درون طبیعت از یک سیستم لباس استفاده نمی‏کند. او ممکن است با توجه به فصل و نوع صعود، لباس‏های مختلفی بپوشد. نیازهای شخصی بسیار مهم‏اند. بهترین روش انتخاب لباس برای برنامه‏ها این است که با امتحان، تجربه بدست آورد. اگر در کوهنوردی تازه کار هستید، بهتر است بیشتر از آن چیزی که سیستم لایه ها احتیاج دارند، لباس بردارید تا خودتان را گرم و خشک نگه دارید. فقط زمانی یک لباس را از فهرست وسایل کوله پشتی خود حذف کنید که اطمینان داشته باشید هر شرایطی پیش بیاید، بدون آن لباس هم می توانید زنده بمانید. سعی کنید وزن لباس‏های خود را پائین بیاورید ولی نه به بهای به خطر افتادن سلامتی و ایمنی‏تان. قبل از اینکه روانه برنامه شوید، گزارش وضع هوا را مطالعه کنید و برآورد نمایید با چه شرایط جوی مواجه خواهید شد و سپس بر مبنای آن بار خود را ببندید.
 • هنگام خرید لباس حتماً در مورد آن از فروشنده سؤال کنید و برچسب‏ها و نوشته‏های همراه آن را حتماً بخوانید. کارکرد لباس را حتماً برآورد کنید، مثلاً آیا این لباس در هنگام خیس شدن هم مؤثر خواهد بود؟ به علاوه مسئله قیمت، دوام، استفاده چند منظوره از آن و قابل اعتماد بودن لباس را هم در نظر داشته باشید.
 • لباسهای کوهنوردی اکثراٌ از الیاف مصنوعی و قابل اشتعال تهیه شده‏اند، بنابراین قرار دادن آنها نزدیک شعله آتش، برای خشک کردن، بسیار خطرناک است. این لباسها در تماس با اشیاع داغ نیز آسیب پذیر هستند.
 • عرق، گل و هر گونه کثیفی، الیاف را آلوده و در نتیجه سوراخ‏های تنفسی را مسدود می‏کنند و باعث پائین آمدن قدرت تنفسی لباس می‏شود. بعضی شوینده‏ها و پاک کننده‏ها نیز باعث از بین رفتن لایه‏های لباس می‏شوند؛ پس در رابطه با چگونگی تمیز نگه داشتن لباستان، حتماٌ از فروشنده سوال کنید.
 • گرچه لباس‏های تنفسی باید همیشه تمیز باشند، تا بیشترین کارایی و بیشترین طول عمر را داشته باشند، ولی شستن آن‏ها پس از هر بار استفاده هم نمی‏تواند ایده خوبی باشد، چون حرکت دورانی ماشین لباسشوئی باعث از بین رفتن یا جدا شدن لایه ضد‏آب رویی لباس می‏شود.
 • هرگز لباسهای کوهنوردی خود را اتو نکنید و با آب داغ و مواد شوینده نشوئید. برای شستشو می‏توانید از آب ولرم و شوینده‏های ملایم استفاده نمایید؛ برای خشک کردن، آنها را در سایه قرار دهید تا به آرامی خشک شوند و از پهن کردن آنها در مقابل آفتاب بپرهیزد.
 • در برنامه زمستانی لباسهای خیس خود را ابتدا در چادر آویزان کنید و موقع خواب به داخل کیسه خواب ببرید، تا برای فردا صبح خشک و قابل استفاده باشند. به جورابها و خشک کردن آنها اهمیت دهید و اگر احساس می‏کنید ممکن است تا فردا صبح داخل کیسه خواب نیز خشک نشوند، آنها را موقع خواب زیر پیراهن خود و روی شکمتان بگذارید تا خشک شوند. برف روی لباسهای بیرونی و گترهای خود را قبل از آمدن داخل چادر ابتدا با برس یا فرچه کوچکی که همراه خود می‏برید، پاک کنید تا کل وسایل چادر را خیس نکند و خود لباسها نیز سریع تر خشک شوند.
 • از آنجا لباسهای کوهنوردی از تنفس بالایی برخوردارند، بدن شما هنگام فعالیت کمتر خیس شده و تعرق بدنتان را کمتر متوجه می‏شوید. لذا چنانچه بیش از حد نیاز لباس به تن داشته باشید، با تعرق شدید در حال از دست دادن آب با ارزش از بدن هستید، بدون آنکه شاید احساس کنید. از طرفی پس از توقف برای استراحت چنانچه لباس ضد بادی به تن ندارید، اولین کار پوشیدن آن است، تا باد به بدن مرطوب شما نخورده و سرما شما را فرا نگیرد. چراکه بدن شما برای گرم کردن مجدد و جبران آن باید کالری‏های با ارزشی که برای صعود پس انداز کرده‏اید را مصرف کند. بنابراین کم کردن و اضافه کردن به موقع لباس‏ها در حین صعود یکی از مهارتهای کوهنوردی است، که علی‏رغم بی‏میلی و بی‏حوصلگی در هنگام صعود، باید با تمرین به این کار عادت کنید.
 • تمام گونه های لباس های تنفسی بسیار حساس و ظریف هستند. معمولا کوهنوردان با تجربه از لباسهای ضد باد ارزان‏تر استفاده می‏کنند و لباس تنفسی خود را برای مواقع ضروری نگه می‏دارند ولی آن را همیشه روی کوله می‏گذارند تا در دسترس باشد.
 • اگر پیراهن لایه اول یا میانی انتخاب کرده‏اید که دارای کلاه است، اما این کلاه لباس را گرانتر کرده به نظر من ارزشش را دارد که این هزینه را بپردازید و در برنامه همواره کلاهی برای استفاده سریع در دسترس داشته باشید.

 

منبع : ویکی کوه

[quote]پست پوشاک کوهنوردی ۲ را مطالعه نمایید[/quote]

234 Comments

 1. مطالب خیلی خوب هستن فقط اگر امکان دانلود مطالب فراهم باشه خیلی بهتر خواهند شد، من هر کاری کردم نتونستم مطالب رو دانلود کنم، اگر این امکان فراهم هستش لطفا راهنمایی کنید
  با سپاس

  1. درود بر شما دوست عزیز

   امکان دانلود مطالب در حال حاضر امکان پذیر نیست مگر اینکه شما مطالب رو با ذکر نام ویکی کوه کپی کنید و داخل یک فایل ورد ذخیره نمایید.

   امیدواریم در اینده نزدیک این امکان رو فراهم کنیم
   با سپاس از شما

 2. راجب شلوار کوهنوردی نوشتید بایستی کلیه و… بخوبی جمع و جور نگه دارد؟

  برای انتخاب شلوار که کاملا کلیه ها و… در بر بگیرد سوالی پیش میاد چون موقع نشستن به شکم فشار وارد میکند.
  اما انتخاب شلواری با یک سایز بزرگتر هنگام پوشیدن آزادتر است و برای حل مسیله گشادی کمر با کمبرند سفت میشود. و عضلات شکم راحتر است.

  توصیه شما چیست؟انواع مختلفی شلوار کوه وجود دارد، استرچ، شلوار معمولی که پاچه آزادتری دارند و جنس های ضد آب و ضد باد …. مثل تصویر دوم شلوار که قرار دادید؟

  1. درود بر شما دوست عزیز
   مطلبی که خدمتتون ارائه شده ، بصورت کلی گفته شده و نویسنده وارد جزئیات فنی این مبحث نگشته است. باید عرض کنم شلوارهای کوهنوردی انواع مختلف دارند که به ترتیب : استرچ الیاف طبیعی (بیس) ،استرچ الیاف مصنوعی ، استرچ پلار ، استرچ گورتکس ، الیاف ساده ، الیاف کشی ، الیاف آستر دار ،کتانی پاچه کوتاه و بلند ، گورتکس آستر دار و شلوار پر با درجات مختلف. اخیرا برای کوهنوردی عمومی از شلوارهای الیاف کشی که قدرت تحرک بیشتری به کوهنورد میدهد میتوان استفاده کرد. در زمستان از شلوار الیاف آستر دار که ضمن انعطاف پذیری خوب ، عایق خوبی برای پیمایش در سرما نیز هست. مزیت بزرگ شلوارهای کشی راحتی فوق العاده ورزشکار خصوصا در ناحیه کمر است و خستگی پیمایش را به شکل چشمگیری کاهش میدهد. شلوارهای ضد آب بسیار ممتاز با لایه گورتکس که قابلیت تنفس هم داشته باشند بسیار گرانقیمت و آسیب پذیر هستند. شلوارهای پر برای کمپ های زمستانی و پیمایشهای بسیار سنگین زمستانی کاربرد دارد. موفق باشید

 3. سلام و عرض ادب جناب خضرایی عزیز.
  می خواستم نظر شما رو درباره کاپشن شلوارهای گورتکس شرکت سالوک بدونم.
  فکر می کنید برای کوهنوردی سه فصل مناسب باشن؟

  1. درود و وقت شما بخیر
   دوست عزیز تولیدات پوشاک کوهنوردی داخلی گرچه بسیار با کیفیت تر از کشور برادر چین است!اما در خصوص بعضی تکنولوژیها نسبت به شرکتهای اروپایی عقبتر هستند. شما نسبت به پولی که بابت کاپشن و شلوار کوهنوردی ایرانی میدین قطعا بهترین استفاده رو میتونین بکنین اما اگر بخواهید خیلی دقیق بشین در خصوص یک محصول داخلی ، نسبت به تفاوت قیمت بسیار فاحشی که با نوع اروپایی داره بنظرم منطقی نیست. شما با پوشاک Gore Tex سالوک نه تنها در سه فصل بلکه در زمستان هم میتونین کوهنوردی بفرمایید.منتها انتظار گرما و قابلیت تنفس از کاپشن این شرکت نداشته باشید.در خصوص ضد آب و ضد باد بودن این محصولات کاملا مطمئن و با خیال راحت خرید کنید. موفق باشید.

   1. سلام دوباره و عرض احترام جناب خضرایی
    راستش تنفس برای من مهم تره، چون بیشتر می خوام تو تابستون و بهار استفاده کنم. برای کاپشن میشه چاره ای کرد و مثلاً درش آورد، اما نمی خوام مدام پاهام خیس عرق باشن.
    از این جهت به نظر شما برای فصول گرم قابل استفاده هستند یا خیر؟

    1. درود بر شما
     شلوارهای طرح Gore Tex داخلی و خارجی به خاطر اینکه از پارچه اورجینال و بسیار گرانقیمت Gore Tex استفاده نمیکنن ترفندهایی مثل زیپهای اضافه روی قسمت ساق یا ران شلوار تعبیه میکنن که وقتی شخص احساس گرما میکنه میتونه با باز کردن اونا کمی از اون وضعیت خارج شه و دقیقا در چنین شرایطی تفاوت یک پوشاک بسیار مدرن و اصل و البته گرانقیمت با یک پوشاک معمولی اما خوش قیمت مشخص میشه. در شلوارهای Gore Tex اصلی که قیمتی بالای ۶۰۰ هزار تومان دارند شما بدون احساس تعرق در قسمت پا و سنگینی حرکت میتونین با آرامش بیشتری فعالیت داشته باشید. توصیه من اینه که اگر تصمیم به تهیه پوشاک اقتصادی دارین برای فصول گرم سال از شلوارهای خنک کتان یا الیاف سبک و برای زمستان از شلوار آستر دار پلار استفاده کنین. برقرار باشید.

     1. سلام دوباره جناب خضرایی.
      راستش آخر هفته می خوام برم خرید لباس کوه، اما تصمیم گیری یکم سخت شده.
      هزینه لباس های اوریجینال خیلی سنگینه، در نتیجه به چینی یا ایرانی فکر می کنم.
      شما بین برندهای ایرانی مثل سالوک و چینی های موجود تو بازار کدوم رو پیشنهاد می کنید؟
      فقط توضیح بدم که کاپشن شلوارهای سالوک به گفته تولید کننده گورتکس و تک لایه هستند.
      اما تقریباً با همون هزینه میشه یک کاپشن آرکتریکس، کلمبیا، نورس فیس و… دو لایه که قابلیت جدا شدن لایه های گورتکس و پلار رو هم داره+ یک شلوار کوهنوردی گورتکس یا پارچه کش از همون برندها خرید (البته همگی ساخت کشور دوست و همسایه چین! اما کیفیت در نگاه اول قابل قبول).
      چون تجربه خیلی کمی در زمینه خرید این جور اجناس دارم گیج شدم.
      ممنون میشم راهنمایی کنید

     2. درود دوباره
      دوست عزیز از نظر من خرید پوشاک ایرانی به مراتب بهتر و مطمئن تر از پوشاک چینی است. متاسفانه ۹۰% پوشاک برند The North Face در ایران تقلبی هستند و در حد یک بادگیر معمولی قابلیت دارند نه بیشتر. بهتره بجای هزینه خرید چنین پوشاکی از مارکهای سالوک ، گایا و دیگر شرکتهای ایرانی خرید کنید. البته جنس چینی خوب هم توی بازار پیدا میشه اما از لحاظ تکنولوژی تفاوت چندانی با تولیدات داخلی نداره. اگر قصد خرید پوشاک چینی دارید و از طراحی پوشاک ایرانی راضی نیستید این برند چینی رو بهتون توصیه میکنم: CARAVA. تندرست باشید.

 4. سلام جناب خضرایی، وقت بخیر.
  راستش می خوام کاپشن و شلوار گورتکس بخرم. تو جستجوهایی که انجام دادم با برند ایرانی سالوک آشنا شدم که قیمت مناسبی داره. برند گایا هم مد نظر دارم.
  محصولات گایا در اکثر فروشگاه ها موجود هستش و میشه از نزدیک دید (ضمناً همنوردهای زیادی تجربه استفاده از اون رو دارن) و میشه راجع بهش اظهار نظر کرد. اما متاسفانه هرچی تو منیریه دنبال محصولات سالوک گشتم موجود نبود. از همنوردها هم کسی تجربه استفاده از اون رو نداره. گویا فقط فروش اینترتی داره.
  می خواستم بدونم شما کاپشن شلوارهای این شرکت رو از نزدیک دیدید؟ احیاناً تجربه ای از استفاده اون دارید؟
  مجموعاً به نظر شما محصول قابل اتکایی هست یا نه؟
  ممنون از لطفتون

  1. درود بر شما
   کاپشن و شلوار Gore Tex بخاطر تکنولوژی بسیار ظریف و گرانی که در اون بکار رفته طبیعتا در تولیدات داخلی تنها با اسم مستعار Gore Tex بفروش میرسه و مهمترین قابلیت اون که تنفس است رو متاسفانه در هیچ کدام از تولیدات داخلی نمیتونین ببینین. گرچه شرکتهای معروفی مثل گایا و سالوک تولیدات بسیار با کیفیتی دارند و پوشاک رده Gore Tex کاملا ضد آب و ضد باد هستند اما مقوله تنفس در تولیدات داخلی وجود نداره. از لحاظ کیفیت دوخت به مراتب بهتر از تولیدات چینی هستند اما اگر بخواین تفاوت تکنولوژی واقعی رو تجربه کنین ، در کشورمون پوشاک اصل Millet رو میتونین خریداری کنین که طبیعا چندین برابر کالای ایرانی قیمت داره. متاسفانه اطلاعی از فروشگاه غیر اینترنتی سالوک ندارم اما در خیابان ولیعصر احتمالا بتونین کالاهای این شرکت رو ببینید. من از نزدیک تولیدات این شرکت رو ندیدم متاسفانه اما به ادعای تولید کننده مشخصات بالایی دارند کلیه محصولاتشون. از نظر من با قیمت بسیار خوبی که داره قابل اعتماد هستند مخصوصا در رقابت با برندهای تقلبی چینی.موفق باشید.

 5. درود بر شما عزیزان
  نویسنده عزیز خداقوت. جناب خضرایی تشکر از اینکه با حوصله پاسخ سوالات عزیزان را میدهید. بنده سوالات مشترکی داشتم در زمینه شلوار که توسط عزیزان مطرح و پاسخ داده شده بود. بسیار سپاسگذارم
  برفراز و استوار باشید

 6. با سلام.
  ایا شلوار windstopper مارک جک ولفسکین با لایه داخلی نازک پلار ، برای زمستانی قله توچال کافیه؟ در این صورت باید شلوار گرتکس هم تهیه کنم؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

  1. درود بر شما
   شلوار ضد باد jack wolfskin اگر به درستی درز بنده شده باشه و کیفیت پارچه مرغوبی داشته باشه ، بله برای صعود زمستانی کافیه.اما اگر شلوار Gore Tex اورجینال هم بتونین تهیه کنین که نسبت به پلار وضعیت بهتری داره و عرق نخواهید کرد. موفق باشید

   1. با تشکر از پاسخ سوال.
    بنده یک شلوار پلار معمولی دارم.به نظر شما یک شلوار گرتکس ایرانی مثل سالوک تهیه کنم یا شلوار windstopper مارک جک ولفسکین؟
    برنامه زمستانی ام صرفا صعود قله توچال می باشد.
    با تشکر

    1. شلوار پلار ایرانی به مراتب با کیفیت تر از هم رده چینی خوش است مگر اینکه برند اورجینال باشه. توصیه میکم کالای ایرانی رو خریداری کنین چون مطمئنتره.

 7. من یه شلوار ماموت لایه دوم که داخلش پلاره خریدم یه کم گشاده و کاملا جذب نیست آیا برای سعود زمستانی قله توچال و تابستانی سبلان و دماوند مناسبه ؟
  آیا این شلوار باید جذب باشه و تا مچ پا باشه یا کمی آزاد و بلندتر از مچ پا که با کش دمپا جمع بشه ؟

  1. درود بر شما
   شلوار با آستر پلار انحصارا برای پیمایشهای زمستانه قابل استفاده است و در تابستان بجز در هنگام کمپینک و استراحت کاربردی نداره. اگر اندازه شلوار بزرگتر از سایز پا و کمرتون باشه ، شاید احساس راحتی کنین اما در شرایط پر تحرک ممکنه درزهای شلوار باز شه! و برای شما مشکل ایجاد کنه.شلوار کوهنوردی اگر تهویه خیلی خوبی داشته باشه میتونه به صورت استرچ و کاملا چسبان هم پوشیده بشه. اما عموما برای حبس هوای گرم در سطح پوست ، شلوارهای زمستانی کمی گشادتر و آزادتر از انواع تابستانی هستند. شلوارهای زمستانی در قسمت مچ اکثرا به صورت کشی یا بندکشی شده است. علتش هم اینه که هم از نفوذ باد و سرما از پایین جلوگیری میکنه و همینطور در برفکوبی سنگین ، احتمال نفوذ برف و یخ رو به شلوار کاهش میده.موفق باشید

  1. درود بر شما
   پوشاک برند LENZ اگر از نوع اصلی باشه بسیار قابل اطمینانه اما اگر طرح این برند باشه قضیه فرق میکنه. لباس بیس به خاطر تماس مستقیم با پوست فوق العاده باید مرغوب باشه چون ممکنه الیاف مصنوعی باعث ایجاد آلرژی بکنند. موفق باشید

   1. با تشکر و درود فراوان میخواستم بپرسم در مورد سایز لباس بیس باید کاملاً چسبان و جذب بدن باشه یا اگر ذره‌ای (بخصوص در قسمت آستینها) آزاد باشه بلااشکال هست؟

    1. درود بر شما
     لباس بیس عموما به صورت چسبان دوخته میشه که این وضعیت در بعضی فعالیتها بسیار حیاتیست. مثلا برای سنگنوردی باید حتما لباس به صورت جذب باشه (حتی آستین) چون در مانورهای سخت ممکنه لبه آستین به ابزار گیر کنه و دردسر بشه. در وضعیت نرمال میتونین لباستون رو از نوع آزادتر انتخاب کنین اما ترجیحا قسمت بدنی باید چسبیده باشه چون تهویه بدن صحیحتر انجام میشه و اگر قسمتی آزاد قرار بگیره تهویه به درستی صورت نمیگیره و باعث اتلاف انرژی و تا حدودی کاهش راندمان میشه. شاد باشید

 8. با سلام و تشکر از شما جهت پاسخ صبورانه به سوالات .
  قصد دارم پوشاک بیس و پلار تهیه کنم و چند مدل در بازار دیدم که اگر امکان داره نظر خود را بفرمایید.
  ۱- پیراهن بیس مارک لافوما ( تولید شده در ترکیه )
  ۲- پاور استرج و میکرو فیلیس ( گایا)
  ۳- کاپشن پلار گایا
  ۴- کاپشن پلار زاگرس
  برنامه ام در حد یک روزه توچال و نهایتا ۴۰۰۰ متریه.
  برای انتخاب بیس و پلار از مدلهای بالا راهنمایی بفرمایید.
  سوال دیگر اینکه برای برنامه ام استفاده از شلوار پلار و شلوار گورتکس کافیه یا حتما باید از شلوار بیس هم استفاده کنم؟ یکی از دوستان نظرشون این بود که به جای شلوار پلار از شلوار بیس یا شلوار میکرو پلار به همراه شلوار گورتکس میشه استفاده کرد.
  در مورد خرید عینک در مورد مارک و مدل , نیاز به راهنمای داشتم.
  با تشکر از لطف شما.

  1. درود بر شما
   پیراهن Base برند Lafuma بسیار مناسب و قابل اطمینان است ، خصوصا اینکه قابلیت آنتی باکتریال هم داره. در خصوص پوشاک گایا باید بگم تمام تولیدات این شرکت از بهترین مواد اولیه هستند و شما بدون تردید میتونین خرید کنین. از نظر من کاپشن پلار گایا اندکی مرغوبتر از زاگرس است. مقوله پوشاک زمستانی کوهنوردی کمی پیچیده است و هر فرد بر اساس میزان تعرق و سرمایی یا گرمایی بودنش متفاوته. اصولا لباس Base برای تمام برنامه ها عمومیت داره.داشتن پوشاک پلار و Gore Tex هم برای حفظ گرمای بدن و محافظت از باد و بارندگی لازمه. در این بین به نسبت سختی برنامه ، توانایی کوهنورد ، وضعیت جوی و موارد دیگه شما باید پوشاک مناسب به همراه داشته باشید. اگر شما بودجه بالایی رو برای شلوار و کاپشن Gore Terx اورجینال کنار بذارین میتونین بدون نیاز به تعویض چند لباس ، صعود سبکتر و راحتتری داشته باشید. مشکل پوشاک Gore Tex بازار که اغلب غیر اصلی هستند اینه که قابلیت تنفس ندارند. شما وقتی شلوار ضخیم از جنس Gore Tex یا پلار یا میکرو پلار بپوشین و در قسمتی از برنامه شدت فعالیت بالا بره و عرق کنید قطعا راندمان شما کاهش پیدا میکنه واسه همین من شخصا شلوار ضخیم رو تنها در کمپ استفاده میکنم نه هنگام صعود. چون تعویض شلوار توی برف واقعا مشکله…در مورد عینک کوهنوردی برند Julbo یک مارک شناخته شده و بسیار بسیار قابل اطمینان است. مدلهای متنوعی داره که میتونین از بینشون انتخاب کنید. موفق باشید

   1. با سلام و تشکر از پاسخ سوال.
    بنده هقته گذشته کاپشن شلوار گورتکس سالوک را تهیه کردم و شلوار پلار
    north face دارم که قوی نیست.و قصد دارم بیس لافوما را تهیه کنم . ضمنا صعود زمستانی ام فقط توچال است و محدودیت هزینه هم دارم.لازم به ذکر است در سالیان گذشته از همین شلوار پلار به همراه شلوار بادگیر تک پوش از سنگ سیاه به بعد استفاده میکردم که در هوای خیلی سرد , ازار دهنده بود.
    به نظر شما از بین گزینه های زیر , کدام را جهت زمستانی توچال تایید می فرمایید:
    ۱- شلوار بیس لافوما به همراه شلوار گورتکس سالوک از ابتدای برنامه
    ۲- شلوار پلار به همراه شلوار گورتکس ( در صورت نیاز )
    ۳- شلوار windstopper با لایه داخلی پلار نازک از ابتدای برنامه
    ضمنا عینک Julbo مدل تنسینک با لنز اسپکترون ۴ مدنظرمه که قیمتش مناسبه .
    نظر شما چیست؟ ایا این عینک برای صورتهای لاعر یا متوسط مناسبه و کدام رنگ لنز
    مناسب می باشد؟
    با تشکر از راهنمایی شما.

    1. درود مجدد
     از نظر من بستگی به شرایط جوی داره اما گزینه ۱ و ۳ منطقی تر هستند.اگر هوا خیلی خوب باشه حتی میتونین در طول برنامه از شلوار Windstopper بدون آستر پلار هم استفاده کنید.مهم اینه که اول احساس سرما نکنین و دوم عرق نکنید چون اگر قسمت داخلی شلوار مرطوب بشه اتلاف حرارت بیشتر خواهد شد. در مورد عینک Julbo Tensing Spectron 4 میتونم بگم کیفیت خیلی خوبی داره.بسیار سبک و تهویه برای کاهش بخار روی شیشه و استاندارد UV400 رو داره. رنگ عدسی این عینک تا جایی که من متوجه شدم در رنگهای دودی و قهوه ای موجود است که مزیت عدسی دودی کمترین تغییر رنگ اجسام و مزیت عدسی کرم یا قهوه ای ایجاد خستگی کمتر است. در کل چون بالاترین استانداردهای اپتیک رو این شرکت داراست ، شما با اطمینان کامل میتونین از این برند خرید کنید. از نظر فرم باید حتما روی چشمتون تست کنید و ببینید راحت هستید یا خیر. اما نکته بسیار مهم اینه که شیشه این عینک حتما پوشش کاملی رو در روبرو و اطراف ایجاد کنه و شکافی در میدان دید شما باز نمونه.برقرار باشید

   2. با سلام و تشکراز راهنمایی شما.
    کاپشن پلار گایا دو مدل موجوده که جنسشون یکیه ولی یکی کلاه داره و دیگری بدون کلته با یقه بلند.
    کدام مدل را تهیه کنم؟
    با سپاس فراوان

    1. درود بر شما
     کاپشن پلار کلاه دار و بی کلاه خریدش کاملا سلیقه ایه دوست عزیز. بعضی افراد دوست دارند از کلاه پشمی ، طوفان ، نقابدار و … به طور جداگانه استفاده کنند. در کل چون یک کوهنورد برای برنامه زمستانی حتما نیاز به کلاه داره،نتیجتا داشتن یک کاپشن کلاه دار میتونه خیلی براش راحتتر باشه. موفق باشید

 9. با سلام.
  اگر امکان داره در مورد خرید دستکش بیس ( مارک و مدل ) راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر.

  1. درود بر شما
   دستکش Base انواع مختلف داره که بهترین برندهای موجود در ایران میتونم این مدل و مارکها رو پیشنهاد بدم :
   Black Diamond – MIDWEIGHT FLEECE GLOVES
   BlackDiamond HeavyWeight
   Millet CELL TOUCH GLOVE
   تفاوت این نوع دستکشها با نمونه های داخلی یا متفرقه کیفیت دوخت بسیار بالا ، درزبندی دقیق ، عایق سازی دستکش و موارد دیگه است.تندرست باشید

 10. باسلام و سپاس از پاسخ به سوالات .
  بنده بیس لافوما به همراه گورتکس سالوک را تهیه نموده ام.
  برای لایه میانی جهت بلبوز , کاپشن پلار تهیه کنم یا پاوراسترج یا میکرو پلار و جهت لایه میانی شلوار از شلوار پاور استرج استفاده کنم یا شلوار میکرو پلار ؟
  لازم به ذکر است ازابتدای برنامه شلوار بیس و شلوار گورتکس را میپوشم و برای هوای سرد و برفی قصد دارم پوشاک اضافی در کوله داشته باشم.
  ممنون میشم راهتمایی بفرمایید.
  با تشکر

  1. درود بر شما
   برای لایه میانی بالا تنه بهتره کاپشن پلار تهیه کنین چون ضخامتش بیشتره و عایق حرارتی بهتری است. برای شلوار هم نوع پاور استرچ بهتره چون انعطاف پذیری بیشتری داره و قدرت مانورتون کاهش پیدا نمیکنه. موفق باشید

 11. با سلام و روز بخیر
  قصد خرید کاپشن پر دارم
  خواستم بدونم بین مدل neeko و گایا که از نظر قیمتی نزدیک هستند کدام یک مناسب تر است؟
  برای بنده کارایی مهم است.
  و سوال دیگه اینکه اجناس استوک اورجینال آیا قابل اطمینان هستند؟
  با تشکر

  1. درود بر شما
   پوشاک هر دو برند گایا و Neeko جزو بهترینهای ایران هستد و پیشرفت چشمگیری هم داشتند در ضمینه تولید و ارتقا کیفیت. اما از نظر من کاپشن پر گایا کمی بهتر و قوی تر است. اجناس استوک اورجینال به خاطر اینکه منبع مشخصی ندارند متاسفانه و شرایط نگهداری و شست شو البسه قطعا استاندارد نبوده ، توصیه میکنم امثال پوشاک حساسی مثل پر رو لااقل استوک نگیرین. اما پوشاک پلار یا بادگیرهای شمعی چون حساسیت بافت خیلی مطرح نیست براشون،میتونین چنین کاری بکنین. موفق باشید

   1. درود جناب خضرایی
    ممنون از پاسخ دقیقتون
    یه راهنمایی دیگه میخواستم در مورد خرید کاپشن پر سبک و با کیفیت از مدل های ارزان قیمت (زیر ۵۰۰ هزار تومان اما شرکتی) … چه برندی مناسب هست؟
    مجدد ممنونم از توجهتون

    1. درود بر شما
     ممنون از محبتتون
     از کاپشن پر سبک مدلهای مختلفی در بازار موجود است منتها از مارکهای ایرانی میتونم نیکو رو بهتون پیشنهاد بدم که به مراتب از تولیدات کپی شده با مارک The North Face بهتر و گرمتر است. اگر از برند گایا هم بتونین پیدا کنین قطعا عالیه.اما شخصا کاپشن پر سبک ازین شرکت ندیدم ، اما پر سنگین گایا وجود داره.شاد باشید

 12. با سلام.
  برای کاپشن پلار بین گایا و نیکو کدام ارجحیت دارد( از لحاظ وزن و گرما) در ضمن هر دو دارای یک قیمت می باشد.
  با تشکر

  1. درود بر شما
   دوست گرامی از لحاظ گرما تفاوت محسوسی کاپشنهای پلار گایا و نیکو ندارند اما کیفیت دوخت گایا از نظر من بهتره. از لحاظ وزنی متاسفانه اطلاع دقیقی ندارم. موفق باشید

 13. با سلام و تشکر از پاسخ سوالات.
  یکی از دوستان پیشنهاد استفاده از کاپشن پر سبک به همراه میکروپلار به عنوان لایه دوم داده.
  ایا برای بنده که صعود زمستانی ام , قله توچاله گزینه مناسبی است یا از کاپشن پلار به عنوان لایه دوم و میانی استفاده نمایم؟
  با تشکراز راهنمایی شما.

  1. درود بر شما
   قطعا پوشیدن کاپشن پر سبک به همراه میکرو پلار شرایط گرمتری رو برای شما فراهم میکنه اما دقت داشته باشید که اگر در برنامه ای هوا متغیر باشه ،شما باید دو کاپشن رو تعویض کنید و این ممکنه باعث اتلاف وقت و در صورت داشتن کوله حمله ، جاگیر باشه. اما از نظر عایق سازی قطعا از پلار تک پوش بهتره. موفق باشید

 14. با سلام و تشکر از بابت اینهمه وقتی که برای مخاطبین میذارین . ستودنی ست .
  ۱- جناب خضرایی برا صعود زمستانه دماوند دستکش پر قایا بهتره یا آذر جوان( دستکشهای برند قیمت بالایی دارن و امکان خریدش نیست!! ) ؟ و اینکه قایا دو نوع سبک و سنگین داره … آیا نوع سبکش ۱۳۵ تومن ! برا دماوند جواب میده ؟ چون نوع سنگینش موجود نیست !!
  ۲- دستکش دو انگشتی پلار دارم آپا مهر ! میخواستم ببینم میشه به عنوان بیس از زیر این دستکش استفاده کرد ؟ برا گرمای بیشتر چه پیشنهادی دارین برا دستکش بیس ؟
  ۳- برا زمستانه دماوند از کاپشن پر سبک میشه استفاده کرد ؟ یا حتما باید سنگشن باشه ؟
  ۴- و اینکه لباس بیس پولیستر که حالت چسبندگی هم داره! میشه حذفش کرد و نپوشید ! من احساس میکنم باعث گرفتگی ماهیچه هام میشه ! نمیدونم شاید عادت ندارم !
  ببخشید! سوال زیاد از کمی تجربه ست …. ممنون از وقتی که میذارید …

  1. درود بر شما و ممنون از محبتتون
   دستکش پر گایا از نظر من بهتره و کیفیت ساخت مناسبتری هم داره. گرچه تفاوت خیلی محسوس نیست. دستکش پر سبک در شرایط آب و هوایی زمستانی اما خوب (بدون برف و کولاک) قابل اطمینان است اما نوع سنگین برای هر شرایطی پاسخگوست. متاسفانه تولیدکنندگان داخلی مشکلات عدیده ای مانند واردات پر از خارج و پارچه و مواد اولیه دارند که خب باعث میشه تولیدات یک شرکت ماهها به تعویق بیفته. نتیجتا کوهنورد بلاتکلیف و مشکل تهیه تجهیزات رو خواهد داشت. در دستکش بیس عموما از پایه پلار و یا الیاف سبک استفاده میشه تا کار کردن با انگشتان راحتتر باشه. اما اگر هوا خیلی سرد باشه میشه از دستکشهای ضخیمتر با عایق بیشتر استفاده کرد اما خب حس لامسه قطعا کاهش پیدا میکنه. برای گرم شدن دستکش بیس اول از همه دست باید خیس نباشه و ثانیا برای گرمای بیشتر پوشیدن دو لایه دستکش گرمای بیشتری رو حفظ میکنه. اصولا دستکشهای دو انگشتی گرمای بیشتری رو حفظ میکنند تا مدلهای پنچ انگشتی اما مشکل اصلی قدرت مانور کمتر انگشتان است. برای زمستان دماوند حتما باید کاپشن پر سنگین داشته باشید. لباس بیس اگر از جنس مرغوب دوخته شده باشه در حالتی که به بدن چسبیده باعث اتلاف انرژی نمیشه ضمن اینکه رطوبت اضافه بدن رو سریعتر دفع میکنه. استاندارد لباس بیس به صورت استرچ و چسبان است. تندرست و شاداب باشید

   1. سلام چطور میتونیم یه کلاه گرم زمستونی کوهنوردی که صورت، پیشونی، گردن رو بپوشانه.

    1. درود بر شما
     کلاه زمستانی کوهنوردی انواع مختلف دارند که بعضیها از نوع کلاه طوفان هستد که تمام قسمتهای سر و گردن و بیشتر صورت را پوشش میدهند. راحتترین کار استفاده از دستمال سر و گردن زمستانی و حالت دادن اون به شکل دلخواه است.

 15. سلام و ممنونم از حوصله شما در پاسخگویی به سوالات
  اخیرا برای تهیه کاپشن گورتکس رفته بودم و به برندی به نام آپامهر برخورد کردم
  آیا شما با این برند آشنا هستید؟ از نظر تنفس کارایی دارد؟
  نظرتون راجع به کاپشن گورتکس la sportiva چیست؟
  متاسفانه نمیدانم از چه برندی تهیه کنم

  1. درود بر شما
   کاپشن Gore Tex به خاطر پوشش گرانقیمت و بسیار ظریفی که داره عموما در پوشاک برند استفاده میشه چون قیمت تمام شده کالا بسیار بالاست. پوشاک داخلی از نوع Gore Tex بیشتر خاصیت ضد آب و ضد باد دارند تا تنفس پذیری. بهترین و مطمئنترین اونها که در کشور موجود است Millet و Salamon هستند که فوق العاده کیفیت بالا و تنفس پذیری کاملی دارند. در خصوص پوشاک La Sportiva باید بگم در صورتیکه اصلی باشد قطعا قابل اطمینان است و توصیه میکنم اینجور پوشاک بسیار ظریف و مدرن رو حتما از نمایندگی تهیه بفرمائید.پیروز باشید

 16. با سلام.
  برای تابستانی دماوند ایا پیراهن و شلوار بیس (استرج) کاربرد داره؟
  نظر شما راجع به بالاپوش جهت تابستانی دماوند در هنگام صعود چیست؟
  با تشکر.

  1. برای لایه اول , بلوز میکرو فیلیس گایا بهتره یا استرج و برای لایه دوم , بلوز میکرو پلار نیکو بهتره یا کاپشن پلار سبک ؟
   با تشکر.

   1. اگر در هوای سرد کوهنوردی میکنید یا کمپ میزنید ، پوشاک میکرو بهتر از استرچ ساده و بدون آستر است. اما اگر هوا چندان سرد نیست ، نیازی به پوشاک میکرو ندارید. کاپشن پلار خصوصیت حفظ گرما و ضد باد داره و اگر ضخامت اون کم باشه (مثل میکرو پلار) خب قطعا کاربرد اون کم میشه. از نظر من کاپشن پلار نرمال کاربردی تر است

  2. درود بر شما
   پیراهن و شلوار بیس (Base) به عنوان پوشش اولیه در هر فصل و هر برنامه ای کاربرد داره و نسبت به پیراهن وشلوار معمولی بسیار بهتر است.برای پوشاک لایه دوم و سوم از نظر من بعد از پوشاک بیس ، کاپشن پلار و Gore Tex با کیفیت کاملا برای صعود تابستانی دماوند جوابگوست. شاد باشید

 17. با سلام و تشکر بابت پاسخ گویی به مخاطبان
  بلوز شلوار بیس سه مدل تو سایتها پیدا کردم که با بودجه بنده قابل خرید هست
  ۱- یکی بلوز شلوار بیس آندرآرمور با قیمت فقط ۱۱۰ تومن ! که فروشنده ادعا میکنه کاملا اوریجیناله و چینی نیست و مخصوص فصول سرده… در ضمن شناسنامه و درصد الیاف به کار رفته ش هم معلوم نیست … از کامنتهای این فروشگاه خوندم …
  ۲- یکی دیگه بود از برند لافوما (ترکیه ) با نود خورده ای درصد الیاف پلی آمید ! نه پلی استر .. به قیمت ۱۴۰ هزار تومن …..اونم میگفت برا زمستانه ست
  ۳- یه مورد هم نورث فیس بود ۱۲۵ هزار که فرمودن کار چینی هست ولی کاملا با کیفیت و نود وخرده ای درصد هم از الیاف پلی استر بود و اونم برا زمستان ….
  به خاطر اصل بودن خواستم آندر آرمور بگیرم ولی قیمت پایین محصول و نبود شناسنامه محصول منو به شک انداخت
  اصلا خرید همچین مارکهایی برا بیس لایر ارزش داره !! ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنین که کدومشو در نهایت بخرم …. بازم به خاطر لطفی که در حق ما میکنید بی نهایت ممنونم ازتون

  1. درود بر شما
   مقوله پوشاک کوهنوردی در کشور عزیزمون بسیار پیچیده و دشوار است. با قاطعیت میتونم بگم ۹۰% کارهایی که شما ملاحظه میکنین با برند The North Face/ Millet/Salewa به صورت فیک و تقلبی هستند. تجار عزیز با مراجعه به کشور دوست و عزیزمان چین! سفارش انواع اقسام کالاها با درجات کیفی متفاوت رو میدن. تنها راه خرید از فروشگاههای معتبر و تطبیق مدل بلوز در سایت رسمی اون برند است. بعضا دیدم دوستانی بلوز بیس خریدن ولی توی برنامه ایجاد حساسیت پوستی داده و دردسر شده براشون. بسیار باید دقت کنید و وقت بگذارید. اون چیزی که فروشنده به شما پیشنهاد میده الزاما بهترین نیست ، بلکه پر سودترین کالا برای خودشون است. برای همین خواهش میکنم مخصوصا برای تجهیزات کوهنوردی دقت کنید و در خصوص پوشاک اگر معادل ایرانی داشته باشه بنظر من خیلی بهتره. تندرست باشید

 18. با سلام.
  برای لایه دوم میشه از کاپشن پرسبک استفاده کرد؟بیس و کاپشن گورتکس ایرانی مارک سالوک دارم و صعودم زمستانی توچال است.
  با تشکر از راهنمایی شما.

  1. درود بر شما
   برای لایه دوم بهتره از کاپشن پلار استفاده بکنین چون جذب و دفع رطوبت بهتری داره. اما اگر سرما زیاد باشه ، میشه از کت پر سبک هم استفاده کرد اما مشکل تعریق پیش خواهد اومد و زیاد توصیه نمیکنم.موفق باشید

 19. سلام جناب خضرائی خسته نباشید بنده در امنگاه راهداری یا کمپ ماشین آلات راهداری در جاده اسالم به خلخالم جائی که در زمستان خیلی طوفان و بوران است از طرفی سرمای شدیدی توام با باد شدید است میخوام یه کاپشن برام معرفی کنید بسیارمقاوم تا راحت باشم و بتونم در موقعی که به شهرمرجعت کنم اوجاهم بپوشم قیمتش مهم نیست بادوام و محکم باشه بتونم چند سالی بپوشم و دعاتون کنم چون بنده ریه ام شیمیایی با کمی سرما نفس کشیدن برام خیلی سخته ممنون میشم از راهنمای شما ضمنا اگه میشه آدرس خرید هم برام بنویسید

  1. درود بر شما
   بهترین کاپشن برای شما بنظرم کاپشن پر مارک گایا هست که بسیار گرمتر از کاپشنهای دیگه و مطمئنتره. فقط تنها مشکلش اینه که نباید سوراخ بشه و برای شستشو هم باید دقت زیادی بکنین. موفق باشید

  1. درود بر شما
   این کاپشن از نوع پر نیمه سنگین با پوشش ۷۰% اردک هست که محدوده دمایی ۵- تا ۱۰- رو جوابگوست. بنظر من برای استفاده در بیس کمپ مناسبه و اگر مشخصاتی که سازنده ارائه کرده با خود کالا یکی باشه ، قابل قبوله. شاد باشید

 20. ظاهرا این کاپشن بصورت ۱۰۰ درصد از پر نیست.
  قسمت جلو و پشت از پر هست ولی آستینها و زیربغل و سرشانه از الیاف هست.
  بنظرتون با قیمت ۲۵۰تومن بخرمش یا گزینه های بهتری هست؟

  1. از نظر من با قیمت ۲۵۰ هزار تومان مناسبه و ارزشش رو داره چون کاپشن پر نیمه سنگین حداقل از ۵۰۰ هزار تومان شروع میشه قیمتش. اگر فروشنده معتبری داره میتونین با اطمینان بخرید

 21. با سلام.
  به نظر شما برای زمستانی توچال از بین شلوار گورتکس ایرانی ( مارک گایا یا سالوک) و شلوار وینداستاپر تک لایه یا دولایه ( با لایه میکرو پلار) کدام را پیشنهاد می فرمایید؟
  با توجه به اینکه شلوارگورتکس ایرانی قابلیت تنفس نداره , ایا بهتر نیست شلوار وینداستاپر تهیه کنم؟ایا در زیر شلوار وینداستاپر نیاز به بیس دارد یا خیر؟
  با تشکر از لطف شما.

  1. درود بر شما
   برای شلوار کوهنوردی اول از همه شما باید یک شلوار بیس بسیار خوب با قدرت جذب بالا بپوشید. بعد از اون دو گزینه دارید ۱ : خرید یک شلوار Gore Tex درجه یک با قابلیت تنفس بسیار بالا که خب طبیعتا خیلی گرانقیمت هستند و نگهداری از اون بسیار دردسر ساز است. ۲ : استفاده از شلوار ایرانی Gore Tex با آستر یا بدون آستر پلار. نکته مهم اینجاست! اگر شدت فعالیت شما بالا باشه و سرمای شدیدی در محیط حاکم نباشه باعث تعرق و خیس شدن داخل شلوار شما خواهد شد و طبیعتا افت انرژی و کاهش راندمان به وجود میاد. اگر شرایط کاملا زمستانی باشه شلوار بادگیر با آستر پلار بسیار موثر خواهد بود. در واقع شرایط آب و هوایی شما رو مجبور به تعویض لایه دوم میکنه مگر اینکه از برندهای خیلی لوکس استفاده بفرمائید. پیروز باشید

 22. با سلام . قصد تهیه عینک طوفان دارم که نیاز به راهنمایی شما دارم.ایا عینک طوفان مانند عینک معمولی دارای لنز با مشخصه اسپکترون ۳ و ۴ و کملون می باشد ؟
  بین مارک جولبو و عینک اسکی با مارک uvex کدام را پیشنهاد می فرمایید ؟
  بین رنگ لنزهای موجود در بازار (زرد و خاکستری و … ) کدام رنگ لنز را انتخاب کنم ؟
  با تشکر .

  1. درود بر شما
   لنزهای عینکهای طوفان مانند عینکهای کلاسیک کوهنوردی دارای ورژن لنز متفاوت هستند و تا حدودی از لحاظ رفلکس و مشخصات فنی با هم برابرند. منتها تفاوت اصلی در فرم عدسی ، چند لایه بودن و قابلیت پوششی بسیار بالای اونهاست. از بین برندهای معروف عینک طوفان ، Julbo مشخصات فنی بهتری داره و عینکهای طوفان این شرکت پیشرفته تر هستند. از نظر رنگ لنز باید بگم طیف زرد و نارنجی بهترین هستند به خاطر ایجاد خستگی کمتر در چشم ، اما رنگهای دیگر هم استاندارهای لازم رو دارند. علت اصلی متنوع بودن رنگ لنزهای عینکهای دودی کوهنوردی و اسکی ، تغییر رنگ اجسام است.برخی کمترین تغییر رنگ را دوست دارند ،بعضیها زیاد به این مسئله اهمیت نمیدهند.شاد باشید

 23. سلام، ۲سال است کوه نوردی را شروع کرده ام، بعداز ۲ سال متوجه شده تجهیزاتم بی کیفیت است، قصد خرید تجهیزات جدید با کیفیت و حرفه ای (سبک)را دارم به لطف خدا قیمت هم برایم مهم نیست، برنامه های صعود زمستانی یک روزه به قله های تهران درهفته و تابستانی دو روزه به قله های دماوند،سبلان،اعلم کوه و…در ماه را دارم. خواهشمند است تجهیزات مورد نیاز با برند مطمئن را جز به جز برایم معرفی کنید. با تشکر

  1. درود بر شما
   خدمتتون باید عرض کنم که تجهیزات مدرن کوهنوردی لیست بسیار بلند بالایی داره که ممکنه از قلم بیفته اما تا جایی که بتونم برندهای معروف و موجود در بازار ایران رو بهتون معرفی میکنم
   کفش : La Sportiva/Scarpa/Lowa
   کوله پشتی : Deuter/Millet
   پوشاک : Millet
   تجهیزات فنی : Petzl/Black Diamond
   موفق باشید

 24. آقای خضرایی سلام
  باتشکر از لطف شما که با حوصله راهنمایی می فرمایید. خواهشمند است اعلام فرمایید شلوار گرتکس وی،یو،آیودی تولید کشور آلمان که در منیره بفروش می رسد دارای قابلیت تنفس و برند قابل اعتمادی است؟

  1. درود بر شما
   دوست عزیز لطف کنید تایپ انگلیسی کالا رو بنویسید تا بتونم نظر خودم رو بگم

 25. آقای خضرایی سلام
  باتشکر از لطف شما که با حوصله راهنمایی می فرمایید. خواهشمند است اعلام فرمایید شلوار گرتکس VAUDE تولید کشور آلمان که در منیریه بفروش می رسد دارای قابلیت تنفس و برند قابل اعتمادی است؟

  1. درود بر شما
   خدمت شما دوست عزیز با قاطعیت باید بگم شرکت VAUDE شلوار با تکنولوژی Gore Tex تولید نمیکند و کالای فوق تقلبیست! آسترهای مورد استفاده این شرکت از نوع Sympatex هستند که مشابه Gore Tex عمل میکنند اما این شرکت قراردادی با Gore Tex ندارد. برقرار باشید

 26. سلام جناب آقای خضرایی با تشکر از راهنمایی شما خواهشمند است اعلام فرمایید لباس کرتکس تولید شرکت ماموت کشور سویس قابلیت تنفس دارد و برند قابل اعتمادی است؟

  1. درود بر شما
   خدمتتون عرض کنم کاپشنهای Gore Tex شرکت Mammut در دو نوع تک لایه و سه لایه تولید می شوند و از روی کد کالا به راحتی میتوان اصالت جنس را کنترل کرد. قیمت کاپشن Gore Tex تک لایه این برند حدود ۳۵۰ یورو است. از لحاظ کیفیت ساخت و قابلیت تنفس تمامی استانداردها را دارد و در سطح بهترین برندهای جهان تولید میکند. فقط دقت بفرمائید که کالا اصل باشد. موفق باشید

 27. جناب آقای خضرایی
  سلام ، با عرض پوزش که بیشتر سئوال می کنم، پس از مشاوره کلی با جنابعالی برای تهیه کفش مناسب، اسکارپا ربل لایت مردانه ( rebellitegtx)را انتخاب کردم وقصد خرید آن را دارم لطفاً راهنمایی فرمایید آیا با خیال راحت می توانم برنامه های صعود زمستانی یک روزه به قله های تهران و تابستانی دو روزه به قله های دماوند،سبلان،اعلم کوه و… را داشته باشم. با تشکر

 28. با سلام، قصد تهیه شلوار و کاپشن گرتکس تبریز را دارم لطفاً راهنماییم کنید در خصوص قابلیت های آن( ضد آب، باد، امکان تنفس و…) اطلاعات دقیقی ندارم باتشکر

  1. درود بر شما
   شلوار و کاپشنهای دوخت تبریز کیفیت ساخت بسیار بالایی دارند اما در خصوص کاربریشون باید خدمتتون عرض کنم روی مقوله ضد آب و ضد باد میتونین روشون حساب کنید اما در خصوص قابلیت تنفس خیر. چون پوشاک Gore Tex اصلی از پارچه های بسیار گرانقیمتی استفاده میشوند که در تولیدات داخلی توجیه اقتصادی ندارد. اما بقیه شاخصهای کیفیت را تولیدات تبریز دارا است. شاد باشید

 29. با سلام. درمورد نگهداری کاپشن پر سبک سوال داشتم که امیوارم راهنمایی بفرمایید.
  جمع کردن کاپشن پر در کیسه حملان مانند جمع کردن کیسه خواب پر میباشد که به صورت. نامنظم صورت میگیردیامیتوان ابتدا کاپشن پر را به صورت منظم لوله کرده و سپس درکیسه مخصوص حمل لن قرار داد.
  باتشکر

  1. درود بر شما
   کاپشن پر نسبت به حجم و وزن پر و همچنین نوع پر (اردک یا غاز) قابلیت فشرده سازی محدودی داره. تمام پوشاک پر رو میشه تا حدودی جمع و فشرده کرد ، اما نباید فشار به اندازه ای باشه که اولا ساقه های پر آسیب ببینند و پرها خرد شوند دوما کپسول بندی داخلی پوشاک پر به خاطر فشار از فرم خودش خارج شود. دقت داشته باشید ، هرچه پوشاک پر در شرایط آزادتر ، کم رطوبت و دور از نور خورشید نگهداری شوند ، عمر بیشتری خواهند کرد. فشرده سازی این نوع پوشاک در مدت زمان طولانی ، باعث کاهش عمر و قابلیت آنها میشود. پیروز باشید

   1. با سلام و تشکراز پاسخ سوال.کاپشن پر سبک را درزمانی که استفاده نمیکنم در حالت ازاد و درکمد لباس و بدور از نور خورشید نگهداری مینمایم ولی در زمان اجرای برنامه به علت کاهش حجم کوله پشتی , کاپشن رادر کیسه حمل ان قرار میدهم .
    لطفا در مورد نحوه قرارگیری کت پر درکیسه حمل راهنمایی بفرمایید . ایا مانند کیسه خواب پر عمل نمایم یا ابتدا کاپشن پر را لوله نموده و سپس درکیسه حمل قراردهم تا باعث خرابی پر نگردد؟
    با تشکر از راهنمایی و لطف شما.

    1. درود
     برای نگهداری کت پر مثل کیسه خواب پر میتونین عمل کنین ، با این تفاوت که به خاطر داشتن آستین و کلاه و… با احتیاط و فشار کمتری کار فشرده سازی رو انجام بدید.بهتره لوله کنین و داخل کیسه حمل قرار بدین. موفق باشید

 30. با سلام و تشکر، قبلاً تعدادی جوراب حوله ای نخی و شلوار کتان برای کوه نوردی تهیه کرده ام با توجه به اینکه الان نگاهم به موضوع بصورت حرفه ای است خواهشمند است راهنمایی فرمایید درچه شرایطی استفاده از آنها برایم مناسب است یا اصلاً مناسب نیست؟

  1. درود بر شما
   شلوار کتان برای تمامی فصول مناسب است و اگر آستر داشته باشد برای صعودهای زمستانی نیر کاربرد خواهد داشت. جوراب کوهنوردی طیف وسیعی از انواع نخی ، پشمی ، نیمه صنعتی و… دارد. بهترین جوراب برای سه فصل نوع نخی یا همون حوله ای است که به خاطر تحرک پا و ایجاد گرما ، جذب عرق و گرما را به خوبی انجام دهد. انوع جوراب زمستانی هم در بازار موجود است که الیاف مخصوص جذب رطوبت و حفظ گرما را دارند.

 31. سلام، کاپشن راک پاور میلت – Millet ROC POWER JKT در بدن بهتر است بصورت چسبان باشد یا آزاد ؟

  1. درود بر شما
   اگر این بلوز پلار را به عنوان لایه اول بخواهید استفاده کنید ، بهتره کاملا چسبان باشد. اگر زیر این بلوز از لباس Base و استرچ استفاده میکنید ، بهتر است کمی آزاد باشد.در کل بلوز فنی و عایق بسیار خوبی برای حفظ گرمای بدن است.موفق باشید

 32. سلام، با تشکر از جنابعالی که با حوصله مشاوره تخصصی می دهید. بنده یک عدد شلوار گرتکس گراند میکس از تولیدات میلت به قیمت ۱۴۵۱۵۰۰۰ریال در منیره شناسای کرده ام و قسط خرید دارم لطفاً راهنمایی فرمایید:۱- شلوار مذکور از تولیدات روز میلت است۲- با آن میتوان به راحتی صعود های زمستانی را انجام داد۳- از زیپ های آن چگونه استفاده می شود.

  1. درود بر شما
   لطف کنید دوست عزیز مدل دقیق شلوار رو به صورت لاتین بنویسید تا بنده بتونم راهنماییتون کنم.ممنون

  1. درود
   شلوار Millet Grand Mixte Pant از تولیدات قدیمی این شرکت است و متاسفانه در لیست فروش جدید شرکت Millet نیست. مدل جایگزین این شلوار TRILOGY GTX PRO PANT است که کمی بهینه سازی شده. سیستم زیپ این نوع شلوارها از نوع دنده ریز زیپ کیپ ضد آب در قسمت جیب و زیپ دنده درشت سراسری در قسمت پهلو است که برای باز و بست کردن شلوار بسیار استفاده را راحت میکند. در قسمت پاچه شلوار از پارچه ضد خراش Cordura استفاده شده که در اثر اصطکاک پاره نشود. پوشش سه لایه این شلوارها با آسترGore-Tex® Pro یکی از مقاومترین شلوارهای زمستانی در نفوذ آب است. در کل چون تکنولوژی هر دو نوع شلوار تقریبا یکسان هستند و قیمت نوع جدید در بازار جهانی حدود ۱٫۸ میلیون قیمت دارد ، بنظر من با قیمتی که شما پرداخت میکنید ، ارزش خرید دارد. موفق باشید

 33. سلام، جناب آقای خضرایی باتشکر از حوصله شماوبا عرض پوزش از زحمت بیشتر ما ، قصد خرید لباس بیس لایرزمستانی(شلوار و بلوز) و کاپشن گرتکس از برند millet و عینک از برندjulbo را دارم وانتظارم دارم:
  ۱- لباس بیس لایر تولید روز بوده و ضمن داشتن خاصیت تنفسی بالا قابلیت حفظ دمای بدن را در حد بالا داشته باشد.
  ۲- کاپشن گرتکس نیزتولید روز بوده وقابلیت تنفسی و ضد باد و آب در حد بالا باشد.
  ۳- عینک نیز تولید روز بوده و قابلیت استفاده در طوفان، برف و آفتاب را داشته باشد و از هرگونه اشعه و… جلو گیری کند(سلامتی چشم را در هر شرایطی برای حفظ کند).
  لطفاً با توجه به انتظارات ذکر شده نوع لباس بیس لایر، کاپشن گرتکس و عینگ را برایم معرفی کنید.

  1. درود بر شما
   مواردی که مورد نظر شماست رو به تفکیک خدمتتون معرفی میکنم:
   ۱ : لباس بیس Millet C WOOL BLEND 200 ZIP LS (تلفیقی از پلی استر و پشم)
   ۲ : کاپشن Millet TRILOGY GTX PRO JKT (پوشش Gore Tex سه لایه و ترکیبات پلی آمید)
   ۳ : عینک طوفان Julbo Aerospace و عینک کوهنوردی Julbo Trek Cameleon
   موفق باشید

 34. با سلام خدمت استاد خضرایی.
  در مورد دستکش پر سوال داشتم که امیدوارم راهنمایی بفرمایید. در بازار دو نوع دستکش پر سبک و سنگین تولید شرکتهای گایا و آذر جوان تبریز وجود دارد.
  برای دمای حداکثر تا ۱۷- درجه , دستکش پر سبک جوابگو می باشد یا حتما از دستکش پر سنگین باید استفاده نمود؟ لازم به ذکر است در زیر دستگش پر از دستکش پلار استرج یا دستکش پلار نازک استفاده خواهم کرد.
  کیفیت دستکش گایا بهتر است یا اذر جوان؟
  با تشکر از راهنمایی و لطف شما.
  ضمنا پیشاپیش اغاز سال نو را به شما تبریک عرض می نمایم.

  1. درود بر شما و سال نو مبارک
   دستکش پر سنگین خب طبیعتا گرمای بیشتری را حفظ میکند و عایق قوی تریست. از نظر من پوشیدن دستکش دولایه پلار، پر خیلی بهتر است.ضمن اینکه در شرایط سخت زمستانی، برای استفاده موثر از انگشتان،داشتن یک دستکش لایه اول بسیار کمک خواهد کرد. از لحاظ کیفیت ساخت، برند گایا کمی بهتر از آذرجوان است،گرچه تولیدات شرکت آذرجوان هم کیفیت بسیار خوبی دارند.شاد باشید.

 35. سلام. با ١۵٠٠٠٠٠ تومن چه پوشاکی بخرم؟ منظورم گرتکس، پلار، و لایه اول زمستانی و یا کاپشن پر جنس اصلی هست؟ چه برند و مدلی پیشنهاد میدین. ممنون

  1. درود بر شما
   با هزینه ۱۵۰۰۰۰۰ تومان شما میتونین یک کاپشن گورتکس + پلار تهیه بفرمائید.
   از برندهای Millet/Salewa برخی مدلها در بازار موجود است که البته باید کمی جستجو کنید.موفق باشید

 36. سلام
  من ده روز پیش یک کفش Scarpa kinesis tech gtx و یک جفت باتوم komperdell highlander cork خریدم.
  الان نیاز به “گتر” + “شلوار” + “عینک” + “کاپشن بادگیر” دارم. با توجه به اینکه بابت دو خرید فوق ، جیبم خالی شده و نمیتونم واسه این چهار قلم زیاد هزینه کنم ؛ به نظر شما ارزون ترین و در عین حال مناسب ترین مدل برای چهار مورد فوق چیه ؟
  صعود های من این شکلیه ؛
  – شش ماه اول سال ::: صعود های سه روزه
  – شش ماه دوم سال ::: نهایتا صعود های یک روزه در حد توچال
  اگه بشه هر چهار تا رو با ۵۰۰ تومن جمع کرد ، خیلی خوب میشه.

  1. درود بر شما
   ضمن تبریک بابت خرید هوشمندانه شما ، باید خدمتتون عرض کنم با مبلغ ۵۰۰ هزار تومان متاسفانه نمیشه تمام وسایلی که فرمودید رو تهیه کنین اما این موارد رو بهتون پیشنهاد میدم با قیمت مناسبتر. گتر دومان ، کاپشن بادگیر گایا ، شلوار گایا ، عینک Julbo. در خصوص پوشاک ، قیمت مناسبتر هم میتونین تهیه کنید اما عینک کوهنوردی متاسفانه چون تکنولوژی خاص خودش رو داره ، حتما باید از برند معتبر تهیه بفرمائید. موفق باشید

 37. با عرض سلام خدمت جناب خضرایی عزیز
  بنده به تازگی با این وبسایت آشنا شده ام.
  راهنمایی ها و سعه ی صدر جنابعالی در پاسخ به عزیزان برای بنده حیرت انگیز است.از شما متشکرم.
  بزرگوار سوالی داشتم
  برخی از فروشگاه ها کوله های کپی مارک دیوتر یا لوا آلپاین رو با قیمت ۱۶۰-۱۸۵ هزار تومان به فروش می رسانند.

  آیا این کوله ها مناسب فعایت های داخلی برای سه فصل و همینطور تابستان دماوند می باشند؟و می بایست چند لیتر گنجایش داشته باشند؟
  همچنین در صورتی که بخواهیم به منظور سفری به دور آناپورنا ۱۸ روز این کوله ها رو حمل کنیم آیا منطقیست که این اختلاف ۵۰۰-۶۰۰ هزارتومن رو در نظر نگیریم و کوله تقلبی بگیریم یا به سراغ مارک های اصلی Deuter و Millet برویم که بین ۵۵۰-۸۰۰ هزار تومان قیمت دارند؟

  از راهنمایی های شما سپاسگزارم.

  1. درود بر شما
   نظر شخصی من اینه که هر کالایی که تهیه میفرمائید ، سعی کنید اصلش باشه. به عقیده من خرید یک کالای ایرانی معتبر مثل گایا یا چلنجر ، به مراتب از خرید یک کالای خارجی غیر اصلی مطمئنتره. طراحی و ظاهر یک کالا رو میشه به راحتی کپی کرد اما تکنولوژی قابل کپی کردن نیست. برای صعود به دماوند ، نسبت به میزان شبمانی و توقف شما ، حجم کوله متفاوت است اما عموما یک کوله پشتی ۵۵ لیتری جوابگوست. برای برنامه های سنگین ۱۸ روزه شما قطعا نیاز به کوله پشتی بالا ۶۰ لیتر دارید و در این حجم کوله پشتی ، تفاوت بین کالای اصلی و غیر اصلی کاملا محسوس خواهد بود. شما با کوله پشتی اصلی Deuter دیرتر خسته میشین ، کمتر عرق میکنین و دوام کوله پشتی بسیار بیشتر خواهد بود. از نظر من کوله پشتی های Deuter فضاسازی بهتری دارن و جادارتر هستند اما مزیت برند Millet کیفیت ساخت بسیار بالاست. به هر حال هر برندی یکسری محاسن و معایب رو داره و هیچ کالایی مطلقا خوب نیست. شاد باشید

 38. با سپاس از زحماتی که در ترجمه مقالات و راهنمایی کوهنوردان می کشید.خواهشمند است در مورد پوشاک کوهنوردی ارزان قیمت (تولید داخل و مخصوصا چینی) راهنمایی بفرمایید.
  مثل شلوار سه فصل بلوز،بیس لایر،پلار،پیراهن
  سپاس مجدد

  1. درود بر شما
   سپاس از محبتتون. در خصوص پوشاک ارزان قیمت باید خدمتتون عرض کنم که تولیدات چینی قطعا از لحاظ قیمت ارزانترین هستند به خاطر اینکه هزینه تولید در کشور چین بسیار پایین است. البته قطعا اطلاع دارید که درجه بندی کیفی دارند و همه جور کالایی رو این کشور تولید میکنند. در رقابت با این تولیدات ، شرکتهای داخلی هم بیکار ننشستند و با تمام موانع تولید و مواد اولیه و دستگاهها ، به صورت محدود وارد رقابت با وارادات بسیار گسترده چینی شده اند. از نظر من تولیدات داخلی گرچه کمی گرانتر هستند اما ارزش خرید بیشتری دارند. مثلا پوشاک گایا از بهترین شرکتهای تولید پوشاک کوهنوردی است که تولیداتش به مراتب بهتر از تولیدات چین است. در کل اگر قصد خرید پوشاک ارزان قیمت دارید توصیه میکنم از فروشگاههای معتبر و نمایندگی یک برند تهیه بفرمائید که تا حدودی از بابت جنس مطمئن باشید. پیروز باشید

 39. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب خضرایی عزیز
  استاد در سه مورد احتیاج به راهنمایی های جنابعالی داشتم.
  در مورد خرید کفش از برند اسکارپا ۳ مدل
  Scarpa Kinesis Tech GTX
  Scarpa KINESIS GTX
  Scarpa R-Evolution pro GTX
  جنابعالی کدامیک را به عنوان یک کفش ۳ فصل و همینطور ۳ یا ۴ صعود زمستانه سبک در کوههای اطراف تهران پیشنهاد میکنید و همینطور سفری در طول دوهفته به بیس کمپ یا دور آناپورنا. لازم به ذکر است که بنده کمی مشکل زانو نیز دارم. در راهنماییتان این مورد را نیز لحاظ بفرمایید که بهترین مورد با توجه به شرایط بنده کدام بوده. در صورتی که مدل و یا برند دیگری مد نظرتان است بفرمایید

  عینک بوله و سبه
  Bolle Ecrins11670
  Bolle Aravis11659
  Bolle Ouray11615
  Ice 8000 Cbice 80005
  Cbice8002
  Expedition Cbexpe4
  دلیل انتخاب برند Bolle و CB فروش فوق العاده فروشگاه قله قاف می باشد
  و باتوم
  Highlander Cork Antishock Komperdell
  Ridge Hiker Compact Komperdell
  Leki Haute Route
  در صورتیکه پیشنهاد دیگری مدنظر شما هست راهنمایی بفرمایید.
  ببخشید طولانی شد
  از محبت و بزرگواری شما سپاسگزارم.

  1. درود بر شما دوست عزیز
   کفشهای Scarpa که شما نام بردید همگی در رده نیمه سنگین و مناسب سه فصل هستند (البته با ارفاق میتوان برای برنامه زمستانی سبک هم استفاده کرد ، گرچه برای برف و یخ طراحی نشده اند) از نظر راحتی در پیمایش ، کفش Kinesis Tech وضعیت بهتری دارد و از نظر قابلیتهای فنی ، R-Evolution Pro بهتر است. برای استفاده در شرایط سرد و درگیری با یخ و برف توصیه میکنم از نمونه های چرمی و قوی تر استفاده بفرمائید. گرچه متاسفانه نمونه های چرمی وارد کشور نمیشوند. اگر بخواهم مدل قوی تری را به شما معرفی کنم La Sportiva Karakorum Trek و La Sportiva Karakorum Evo هستند. در خصوص عینک کوهنوردی مهمترین فاکتور ، پوشش کامل چشم و استاندارد UV400 است که اغلب عینکهای خوب بازار این مشخصه را دارند. از نظر من برند برای عینک مهم است اما برندهایی که فروشگاه قله قاف نماینده است و توزیع میکند اغلب استانداردهای لازم را دارند گرچه برند اول عینک کوهنوردی Julbo است. در مورد باتوم کوهنوردی ، هر دو برند Kamperdell و Leki از شناخته شده ترینهای این نوع تجهیزات هستند و کیفیت بسیار بالایی دارند. در کل به غیر از کفشهایی که اشاره کردید بقیه اقلام از نظر من برای کاربری شما قابل تایید و خریداریست. برقرار باشید

   1. درود برشما
    از راهنمایی های شما متشکرم جناب خضرایی
    نظر شما در مورد کفش Scarpa Sl m3 چگونه است ؟
    برای سه فصل مناسب می باشد؟ (برای فعالیت های سبک در زمستان به چه صورت می باشد؟)

    1. درود بر شما
     کفش Scarpa SL M3 از سری نیمه سنگین و قدیمی شرکت Scarpa است که از سال ۲۰۱۳ دیگر تولید نمیشود. برای استفاده سه فصل و برنامه سبک زمستانی مناسب است اما به دلیل اینکه کفش تولید سالهای پیش است ، توصیه به خرید چنین کفشی نمیکنم.موفق باشید

     1. بسیار عالی. سپاسگزارم.
      ممنون بابت صبر و حوصله و همچنین راهنمایی های جامع و ارزنده تون جناب خضرایی

 40. درود دوباره بر شما
  جناب خضرایی بنده روز گذشته برای خرید کفش با توجه به مدلهای انتخابی خود و راهنمایی های جنابعالی به قروشگاه مراجعه نمودم.
  کفش های KINESIS GTXو KINESIS tech GTX با وجود راحتی و نرمی نسبتا مناسب به منظور پیمایش های طولانی به دلیل وزن بالای آن از گزینه های بنده حذف گردیدند.
  کفش Rebel lite نیز به دلیل خشکی زیاد و قسمت پنجه اش که کمی آزاردهنده بود جالب نبوده و حذف گردید.
  قالب کفش R-Evolution pro Gtx نیز با هر شماره ای که امتحان کردم با پای بنده سازگار نبود.
  ( البته اینها صرفا تجارب شخصی بنده بود و قطعا برای افراد متفاوت اند)
  فروشنده در نهایت کفش Zodiac Tech Gtx رو پیشنهاد کردند.
  با توجه به کلاس این کفش که در رده بک پکینگ رده بندی شده بود وزن بسیار پایینی داشت (۶۲۰ گرم)همینطور طراحی خاص کفش در نوک پنجه ها که با تمام مدلهای که بنده تست نموده و با هریک حداقل ۲۰ دقیقه حرکت نمودم تفاوت داشت و همینطور چسبندگی و راحتی بالای کفش ها که مشابه سایر مدلها نبود.
  بنده برای خرید نهایی طی هفته آتی لازم دانستم صرف نظر از تجارب خود، مجددا مزاحم جنابعالی شده و نظرتان را در مورد مزایا و معایب این مدل در شرایط مختلف بدانم تا تصمیم نهایی برای خرید را اتخاذ نمایم.

  مجددا از راهنمایی های پر مهر شما سپاسگزارم.

  1. درود بر شما دوست عزیز
   ضمن تمجید از دقت نظر شما بابت خرید کفش کوهنوردی باید خدمتتون عرض کنم کفش Scarpa Zodiac Tech Gtx از سری کفشهای ممتاز و بسیار جدید شرکت Scarpa است. ساختار این کفش مناسب پیمایشهای فنی و کوتاه است و مناسب کوله کشی و برنامه های چند روزه نیست. علت سبکی این کفش اینه که از لایه آنتی شوک سبکتر و خفیفتری در قسمت کف کفش استفاده شده. راحتی این کفش به واسطه سبک بودن و همچنین استفاده از تکنولوژی Active Fit/Autofit Colar و موارد بسیاری که باعث راحتی فوق العاده پا در حین راه رفتن میشه واقعا کم نظیره اما باز هم تاکید میکنم این کفش یک کفش پیمایشی یا Backpacking نیست. از لحاظ ضد آب بودن یا استفاده در شرایط برف و یخ به واسطه استفاده از زیره Vibram با چسبندگی بسیار بالا و همینطور شکاف نصب کرامپون در پاشنه (نوع نیمه اتوماتیک) و همینطور آستر Gore Tex وضعیت بسیار ایده آلی رو برای تمامی فصول به ارمغان میاره و خصوصا گذر از معابر سنگی و فنی با این کفش بسیار لذت بخش و راحته.شاد باشید

   1. درود بر شما
    تحلیل بسیار جامع و کاملی بود جناب خضرایی
    باز هم از محبت و بزرگواری شما سپاسگزارم
    برفراز و تندرست باشید.

 41. سلام آقای خضرایی عزیز
  هفته پیش از منیریه یه پلار میلت و یه دست لباس بیس به اسم اصل خریدم. مدل پلار GREAT ALPS JKT به قیمت ۴۵۵ تومن. ولی ساخت تونس هست. فروشنده میگفت ساخت فرانسه توی بازار نیست و اصلی که میگن همینا هستند. میخواسم ببینم راست گفته یا کلاه سرم رفته؟

  1. درود بر شما
   تشخیص اصل بودن یا غیر اصل بودن پوشاک کمی مشکل است قربان. اینکه روی لیبل پلار درج شده ساخته تونس ، این کاملا طبیعیه و میتونه اصل باشه به خاطر اینکه شرکت بزرگ Millet در کشورهای اروپایی ، آفریقایی و آسیایی کارخانه داره و دقیقا با استانداردهای شرکت تولید میکنند. نمونه دیگه برند Deuter است که اکثر کارهاش در کشورهای دیگه تولید میشه.از نظر من اگر از فروشگاه معتبری خرید کردید ، احتمال غیر اصل بودن کالا پایینه. موفق باشید

 42. ممنون جناب خضرایی. والا از مغازه زاگرس رنج آقای اختر زند خریداری کردم و فاکتور هم برام صادر کرد. بهرصورت ممنون و سپاسگزار

 43. سلام اقای خضرایی
  برای صعود به قله توچال و دماوند در مرداد ماه می خواستم راهنمایی بفرمایید چه نوع پوشاکی و از چه مارکی تهیه کنم در ضمن لباس بیس مارک لنز را دارم و می خوام مقرون به صرفه باشد.
  با تشکر

  1. درود بر شما
   پوشاک مناسب صعود دماوند و توچال ، برای فصل تابستان ، پوشاک پلار و گورتکس هست که میتونین از مارک ایرانی با کیفیت گایا خریداری کنید.برای صعودهای زمستانی ، علاوه بر دو نوع قبلی ، کت پر هم باید داشته باشید. اگر قصد خرید پوشاک خارجی و فوق مدرن رو دارید (مقرون به صرفه نیست اما فوق العاده راحت هستند) از برندهای Millet/Rab/Camp میتونین تهیه بفرمائید. موفق باشید

 44. سلام اقای خضرایی
  لطفا چند مدل گورتکس با کیفیت معرفی بفرمایید نظرتون درباره محصولات Husky و ژاکت ferrino مدل Kunene چیه؟

  1. درود بر شما
   پوشاک Gore Tex به خاطر تکنولوژی بسیار ظریف و گرانقیمتی که داره ، اغلب توسط شرکتهای بسیار معتبر تولید پوشاک استفاده میشه. بهترین تولید کنندگان این نوع پوشاک شرکتهایی مثل The North Face و Millet هستند که خیلی کم در بازار ایران پوشاکشون توزیع میشه. برندهای Ferrino و Husky هم تولیدات بسیار خوبی دارند اما به نسبت برندهایی که عرض کردم ، تولیداتشون معمولی تر است. شاد باشید

 45. ممنون از توضیحتون ولی می خواستم بدونم بین گورتکس گایا و ferrino مدل Kunene کدوم رو انتخاب کنم؟

  1. تفاوت کاپشن گایا و Ferrino Kunene در وزن بسیار کمتر Ferrino است وگرنه هیچ کدوم از آستر Gore Tex استفاده نمیکنن. در واقع این دو کاپشن خاصیت ضد آب و ضد باد خوبی دارند تا خاصیت تنفس پذیری. برقرار باشید

 46. با سلام خدمت استاد خضرایی.
  به نظر شما برای صعود یکروزه دماوند در تابستان نیاز به استفاده از شلوار بیس در زیر شلوار ترکینگ می باشد؟ بهترین ترکیب شلوار صعود تابستانه دماوند چیست؟
  لازم به ذکر است در ۲۶مرداد , یک روزه دماوند را صعود کردم و صرفا از شلوار ترکینگ استفاده کردم.در زمان استراحت کوتاه در ابشار یخی و با توجه به باد کم و دمای یک یا دودرجه بالای صفر , عضلات رانم کمی دچار گرفتی گردید و در زیر قله باکمی مشکل مواجه شدم)
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. درود بر شما دوست عزیز
   شلوار مناسب برای صعودهای تابستانی یک لایه ترکینگ کافیست مگر اینکه توقف زیادی داشته باشید و بخواهید از اتلاف انرژی جلوگیری کنین. اصولا عایق خوب سر ، دست و بالاتنه جوابگوست و به خاطر سخت بودن تعویض شلوار ، خیلی به ندرت در برنامه های تابستانی شلوار بیس + ترکینگ میپوشن و منطقی نیست. اگر احساس میکنین ممکنه سرما اذیتتون کنه یا کلا سرمایی هستین باید حتما از شلوار بیس بسیار مرغوب با قدرت جذب و دفع بالا+ یک شلوار ترکینگ سبک یا ترجیحا با آستر Gore Tex استفاده کنین که مشکل تهویه و عرق کردن نداشته باشید. موفق باشید

 47. با سلام خدمت جناب خضرایی
  استاد دو سوال از خدمتتان داشتم
  بنده برای خرید کوله پشتی به دلیل کیفیت مناسب Millet را انتخاب نموده ام.
  توصیه جنابعالی از میان این ۴ مدل کدامیک میباشد (با توجه به اینکه میزان قیمت همگی بین ۶۵۰-۷۵۰ هزار تومان میباشد).

  Millet PROLIGHTER 38+10
  Millet TORONG 42 MBS
  Millet UBIC 40 LD
  Millet PEUTEREY INTEGRALE 45+10
  و سوال دوم بنده هم…. در مورد ۱۰ +۴۵ Deuter Aircontact که بسایر بازخوردهای خوبی را بین کوهنوردان داشته است… بین این مدل و مدلهای میلت نیز کدامیک از راحتی بیشتری برخورداند؟ توصیه شما چیست ؟

  بنده ابتدا قصد خرید PROLIGHTER را به دلیل طراحی خاص آن و نیز نوع صعودهایم که سبک و سریع میباشد داشتم .
  اما همانطور که از نظر کارشناسی و تخصصی شما در انتخاب کفش Scarpa Zodiac Tech بهره های فروانی بردم منطقی تر دانستم قبل از هر خریدی از نظر و راهنمایی ها شما آگاه شوم تا بر آن اساس تصمیم گیری نمایم.

  از بزرگواری و محبت همیشگی شما سپاسگزارم

  1. درود بر شما
   کوله پشتی هایی که اشاره کردید دوست عزیز همگی قابلیتهای چند گانه دارند ، گرچه برخی تخصصی تر هستند.کوله Millet PROLIGHTER 38+10 برای سنگنوردی و صعودهای فنی بسیار کاربرد دارد. کوله Millet TORONG 42 MBS برای کوهنوردی سرعتی و پیمایشی مناسب است. کوله Millet UBIC 40 LD برای کوهپیمایی و کوهنوردی غیر فنی ساخته شده و کوله Millet PEUTEREY INTEGRALE 45+10 برای صعودهای آلپی و اسکی مناسب است. در مقایسه با کوله ۱۰ +۴۵ Deuter Aircontact باید بگم Deuter فضاسازی بسیار بهتری دارد اما وزن خالص کوله پشتی در تولیدات Millet کمتر است. اگر سبک بار برنامه تشریف میبرید برند Millet مناسب شماست. اگر فضا و جای بار بیشتر اولویت دارد ، Deuter قطعا بهتر است. تندرست باشید

 48. سلام جناب آقای خضرایی قصد خرید دستمال سر اورجینال روز را دارم لطفاً راهنماییم کنید با تشکر

  1. درود بر شما
   دستمال سر اورجینال بسیاری در بازار وجود داره که در دو نوع تابستانی و زمستانی هستند. برندهای Buff/HAD/Wind Xtreme/Lowe Alpine و دیگر برندهای مختلف به راحتی قابل تهیه هستند. پیروز باشید

 49. سلام جناب آقای خضرایی با تشکر از راهنمایی فنی شما سئوالی داشتم در خصوص پوشش لایه های مختلف لباس زمستانی لطفاً راهنمایی کنید: (( بنده لباس بیس لایرMillet C WOOL BLEND 200 ZIP LS وکاپشن پلارMillet – Roc Power و کاپشن گرتکسMillet TRILOGY GTX PRO JKT را تهیه کرده ام آیا نیاز به کت پر هم دارم یا این سه لایه در برنامه های زمستانی یک روزه جوابگو هست؟ با تشکر

  1. درود بر شما
   برای صعودهای یک روزه زمستانی ، داشتن چنین پوشاک درجه یکی که شما تهیه کردید دوست عزیز کاملا جوابگوست و هیچ نگرانی برای حس سرما نداشته باشید. کت پر برای صعودهای سنگین و مخصوصا کمپ شبانه در زمستان بسیار کاربرد داره و بجز برنامه های سنگین زمستانی (دماوند و علم کوه و …) استفاده چندانی در زمان پیمایش نداره. گرچه بهتره که برای تکمیل پوشاک زمستانی یک کت پر هم تهیه بفرمائید چون در سرماهای سخت زمستانی ( حتی در برنامه یک روزه) میتونه مفید باشه و برای برنامه های دو روزه و بیشتر بسیار لازمه. شاد باشید

 50. جناب آقای خضرایی
  با سلام با توجه به پیشنهاد شما در خصوص خرید کاپشن Millet TRILOGY GTX PRO JKT با توجه به اینکه مدل یاد شده دارای سه نوع متفاوت در بازار می باشد خواهشمند است بهترین نوع از این سه مدل را جهت خرید معرفی نمایید:
  ۱٫ TRILOGY CORE GTX PRO JKT
  http://www.millet-mountain.com/trilogy-core-gtx-pro-jkt-mountaineering-men-s-jacket-red.html
  ۲٫ TRILOGY V ICON GTX PRO JKT
  http://www.millet-mountain.com/trilogy-v-icon-gtx-pro-jkt-mens-blue-mountaineering-jacket.html
  ۳٫ TRILOGY V ICON DUAL GTX PRO JKT
  http://www.millet-mountain.com/trilogy-v-icon-dual-gtx-pro-jkt-mountaineering-men-s-jacket-red.html

  1. درود بر شما
   کاپشنهایی که نام بردید قربان جزو بهترینهای بازار هستند و تفاوتهای اندکی با هم دارند از نظر لایه بندی ،تهویه و کاربری.از نظر من به این ترتیب قرار میگیرند:
   ۱ : TRILOGY V ICON DUAL GTX PRO JKT
   ۲ : TRILOGY CORE GTX PRO JKT
   ۳ : TRILOGY V ICON GTX PRO JKT
   پیروز باشید

 51. سلام و وقت بخیر.
  قبل از هر چیز به خاطر اطلاعاتی که بی منت در اختیار کوهنوردان قرار میدید خیلی خیلی از شما ممنونم.
  می خواستم بدونم شما کدوم یکی از دستکش های زیر رو برای برنامه های سنگین زمستانی پیشنهاد می کنید؟
  RAB ENDURANCE DOWN MITT
  BLACK DIAMOND MERCURY MITT
  سپاس

  1. درود بر شما و ممنون از محبتتون
   هر دو دستکشی که نام بردید برای صعودهای زمستانه سنگین کاملا جوابگو هستند ولی از نظر تکنیکی و قابلیت میتونم بگم RAB ENDURANCE DOWN MITT دستکش گرمتر و راحتتری است اما BLACK DIAMOND MERCURY MITT دستکش خوش دست تر و کار کردن با آن راحتتر است. موفق باشید

 52. سلام جناب خضرایی عزیز- سوالی داشتم خدمتتان- برای صعود تابستانه قله دنا حتما باید لباس گورتکس داست یا لباس ضد باد با لباس بیس کفایت میکند؟ با سپاس از اینکه وقت می گذارید

  1. درود بر شما
   برای صعود به قله دنا ترجیحا بهتره کاپشن گورتکس داشته باشید چون در شرایطی امکان بارش رگبارهای تابستانی هست و کاپشنهای ضد باد قابلیت دفع آب خوبی ندارند. لباس بیس فقط در شرایط باد نرمال و هوای خوب قابل استفاده است. در صورتیکه در سرعت باد بالای ۳۰ کیلومتر بر ساعت یا در حین بارش باران فقط لباس بیس به تن داشته باشید ، قطعا دچار افت دمای بدن و کاهش انرژی و در ادامه مشکلات حادتر خواهید شد. پایدار باشید

 53. سلام
  وقتتون بخیر
  من برای سفر به کنادا میخواستم یک کاپشن بخرم
  لطفا یک برند و مدل خوب بم معرفی کنید
  و اگر مرکز خریدی هم میشناسید بگید خیلی ممنون میشم
  تهران یا اصفهان

  1. درود بر شما
   جسارتا کاپشنی که قصد خرید دارین برای کوهنوردی میخواین باشه یا خیر؟ اگر برای کوهنوردی میخواین استفاده کنین از کت پر برندهای Rab/ Millet میتونین جنس بسیار با کیفیتی خریداری کنید. موفق باشید

 54. با سلام خدمت استاد خضرایی.
  برای زمستان توچال ایا شلوار وینداستاپر دارای لایه پلار کفایت میکند یا شلوار بیس به همراه شلوار گرتکس سبک را پیشنهاد میفرمایید؟
  سال گذشته از شلوار بیس به همراه شلوار گرتکس سبک استفاده نمودم ولی احساس میکنم شلوار بیس مانع حرکت ازادانه پاها در موقع حرکت میشود.
  با تشکر از راهنمایی شما.

  1. درود بر شما
   کلا پوشیدن شلوار در لایه های مختلف باعث کاهش قابلیت حرکت میشه دوست گرامی. بهترین وضعیت برای شما اینه که از یک شلوار زمستانی آستر دار پلار یا میکرو پلار استفاده بفرمایید و در صورت بارندگی یک شلوار گورتکس روی اون در شرایط خاص بپوشین. اینکه بخواین یک شلوار بیس+ پلار+گورتکس بپوشین خیلی عایق بهتریه و علمی تره اما در شرایطی ممکنه باعث افت تهویه و خیس شدن شلوار بشه (مگر استفاده از پوشاک گورتکس اورجینال)پیروز باشید

   1. با سلام و تشکر از پاسخ سوال.
    منظور شما از شلوار زمستانی استر دار همان شلوار وینداستاپربا لایه داخلی پلار می باشد یا خیر؟
    در صورت استفاده از شلوار زمستانی نیاز به بیس می باشد یا خیر؟
    ممنون از راهنمایی شما

    1. درود
     شلوار آستر دار دقیقا همون نوع windstopper است که بهتره به همراه شلوار Base پوشیده بشه. منتها مشکلی که لایه بندی متعدد برای شلوار ایجاد میکنه اینه که قدرت و میزان تحرک کوهنورد رو تا حدودی میگیره. در برنامه های سبک بهتره از یک لایه آستر دار استفاده کرد اما برای برنامه های سنگین و خصوصا شب مانی زمستانی ، حتما لایه بندی شلوار رعایت بشه برای کاهش اتلاف انرژی. برقرار باشید

     1. با سلام و تشکر از پاسخ سوالات.
      برای خرید شلوار وینداستاپر چند مارک مختلف از قبیل هایلیون و سالامون و چند مدل دیگر را در منیریه دیدم که همه دارای استر میکروپلار و تولید چین بودند.
      مدل هایلیون دارای پارچه ضخیمترنسبت به بقیه بود ولی در موقع پرو شلوارمشخص بود که در موقع گام برداری احتمال ایجاد مشکل از لحاظ راحتی پا در موقع حرکت ایجاد خواهد کرد ولی مدل سالامون دارای پارچه کمی نازک تر ولی راحتر بود. ممنون میشم در مورد انتخاب شلوار ویند استاپر راهنمایی بفرمایید که در موقع انتخاب چه فاکتورهایی باید مد نظر قرار گیرد.
      با تشکر از لطف شما .

     2. درود بر شما
      شلوار کوهنوردی زمستانی ضد باد باید دوخت بسیار خوب و محکمی داشته باشه و در قسمت نشیمنگاه و زانو و پاچه ترجیحا لایه ضخیمتری رو داشته باشه. آستر شلوار باید کاملا فیکس به بارچه خارجی متصل شده باشه و جوری نباشه که هنگام پوشیدن انگشتان پا داخل درزها گیر کنند. از نظر برند شناسی قطعا پوشاک Salomon کیفیت به مراتب بالاتری نسبت به دیگر برندهای متفرقه دارد. به هر حال شما میتونین بهای تکنولوژی بسیار بالا رو پرداخت کنین و در عوض شلواری سبکتر و راحتتر داشته باشید. تندرست باشید

 55. با سلام و عرض ارادت خدمت اقای خضرایی میشه راهنمایی نمایید :
  من کوه نوردی های یک روزه به شیر پلا و توچال و ایستگاه ۵ و نهایتا قله دارم میخواهم کاپشن بخرم لطفا راهنمایی نمایید در این فصل باید چه کاپشنی بخرم که هم مرغوب و هم گرم باشد سپاس

  1. درود بر شما
   پوشاک مناسب فصل برای بالاتنه از کاپشن پلار+ کاپشن گورتکس استفاده بفرمایید. برای عایق بهتر میتونین یک کت پر سبک هم تهیه بفرمایید برای گرمایش بیشتر اما در شرایط آب و هوایی خوب لباس بیس و کاپشن پلار و گورتکس جوابگو هستند. در مورد شلوار بهتره از شلوار زمستانی آستر دار با آستر پلار یا میکروپلار استفاده بفرمایید و در صورت وجود بارندگی یک شلوار گورتکس اضافی به همراه داشته باشید که در صورت نیاز روی اون بپوشین. پیروز باشید

 56. عذز میخوام در مورد شلوار مناسب این کوهنوردی نیز راهنمایی نمایید مجددا سپاسگزارم

 57. سلام جناب خضرایی
  لطف میفرمایید مارک یا برندی که مناسب کاپشن و شلوار مورد نظرتان هست را معرفی نمایید و در صورت امکان محل خرید آنرا ذکرنمایید تا بطور مطمین خرید کنم
  لازم به ذکر است شما در مورد کاپشن (کاپشن پلار+ کاپشن گورتکس) و در مورد شلوار(آستر دار با آستر پلار یا میکروپلار ) را توصیه نمودید . بسیار سپاس از وقتی که میگذارید

  1. درود بر شما
   پوشاک کوهنوردی از برند خوب رو میشه Millet/Salomon/Salewa/Camp/Rab و دیگر مارکها نام برد که از فروشگاههایی مثل قله قاف – دو بی سل – شیرپلا و غیره که نماینده توزیع و پخش هستند میتوانید تهیه کنید. موفق باشید

 58. درود جناب خضرایی
  در مورد عینک بوران مناسب صعود زمستانی چه مدل و برندی رو مناسب میدونید؟ ممنون میشم در این زمینه توضیحاتی بفرمایید.

  1. درود بر شما
   اگر منظورتون از عینک بوران ، عینک طوفان هست که باید بگم مثل عینکهای کلاسیک کوهنوردی ، برند Julbo بهترین گزینه است. طیف بسیار گسترده ای از انواع عینکهای طوفان رو داره که خصوصیت رنگ عدسی ، قابلیت فوتوکرومیک ، پوشش ضد بخار ، شاخص آنتی رفلکس و پلورایز هست که قیمت کالا رو تغییر میده. به عقیده من برای عینک طوفان حتما باید عینک رو به چشم زد و از نظر بینایی و قالب صورت اون رو چک کرد. من میتونم مدلهای زیادی رو به شما معرفی کنم از این برند اما به عقیده من با تست کردن اون بهتر میتونین انتخاب کنین چون بازتاب رنگ یک عدسی کاملا سلیقه ای و ممکنه پسند هرکسی نباشه. پیروز باشید

   1. ممنون از راهنمایی تون
    میشه چند مدل رو که از هرجهت کارایی داره برای تست کردن معرفی کنید. سپاس

    1. درود بر شما
     از برند Julbo مدلهای Bivouak/Trek/Explorer فرمهای بسیار خوبی برای کوهنوردی دارند. اما حتما باید تست کنین روی صورتتون. موفق باشید

 59. درود
  یک دستکش پر/الیاف گرم می خوام که در شرایط نامساعد زمستانی ارتفاعات ایران بشه روش حساب کرد وکاملاً قابل اعتماد باشه. (البته اگر بشه در برون مرزی و ۷۰۰۰ هم از اون استفاده کرد عالی میشه اما قیمت هم برام مهمه)
  بعد از تحقیق به چند مدل زیر رسیدم که در بازار ایران هم پیدا میشن، اما نمی تونم انتخاب کنم. از شما خواهش می کنم که بین اونها یک مقایسه انجام بدید و بفرمایید به ترتیب کدوم رو پیشنهاد می فرمایید:
  Black Diamond Mercury
  Millet EXTREM GTX
  RAB ENDURANCE DOWN
  Black Diamond ABSOLUTE
  Camp HOTMIT’N 2087
  یک دنیا ممنون از لطفتون

  1. درود بر شما
   تمام دستکشهایی که نام بردید قربان برای صعودهای زمستانی داخل کشور کاملا جوابگو هستند اما اگر دستکشی برای صعود ۷۰۰۰ بخواهید داشته باشید خب طبیعتا باید هزینه زیادی هم بکنید. گزینه اول این نمونه دستکشها رو باید Black Diamond ABSOLUTE دونست با عایق برودتی بسیار بالا و تحمل دمای ۴۰- رو داره. دستکشهای دیگه این درجه تحمل رو ندارن ولی گزینه های بعدی Camp HOTMIT’N 2087 و RAB ENDURANCE DOWN هستند که البته دستکش Rab قابلیت فنی کمتری داره. مدلهای الیاف گرچه برای صعودهای داخلی میتونن جوابگو باشند اما برای صعودهای بلند قابل استفاده نیستند. تندرست باشید

   1. ممنون از محبتتون
    نظرتون درباره دستکش پر سنگین گایا چیه؟
    به جز دستکش Black Diamond ABSOLUTE که با بقیه مدلها متفاوت و البته گرونتره، آیا گایا با بقیه مدلها قابل رقابت هست یا خیر؟
    می خواستم شما یک اولویت بندی خرید بین مدلهای زیر بفرمایید
    دستکش پر سنگین گایا
    Black Diamond Mercury
    Millet EXTREM GTX
    RAB ENDURANCE DOWN
    Camp HOTMIT’N 2087
    سپاسگزارم

    1. درود بر شما
     دستکش پر سنگین گایا برای برنامه های سنگین زمستانی کاملا جوابگوست اما از نظر حجم و وزن نسبت به برندهای خارجی وضعیت ضعیفتری دارد.
     رده بنده از نظر من :
     ۱ : Black Diamond ABSOLUTE
     ۲ : RAB ENDURANCE DOWN
     ۳ : Camp HOTMIT’N 2087
     ۴ : Gaya
     ۵ : Millet EXTREM GTX
     ۶ : Black Diamond Mercury

 60. با سلام خدمت استاد خضرایی.
  در مورد خرید دستکش و عینک طوفان و باتوم سوالاتی داشتم که امیدوارم راهنمایی بفرمایید.
  ۱- دستکش پر سبک گایا تا چه دمایی کاربرد داره و دستکش پر گایا کیفیت بهتری داره یا دستکش پر تولید شرکت اذرجوان ؟
  ۲- عینک طوفان جولبو با لنز اسپکترون ۳ به رنگ زرد یا نارنجی تا چه ارتفاع و شرایطی قابل استفاده است؟
  ۳- نظر شما در رابطه با باتوم لسپورتیوا مدل nepal lite trk چیست ؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر.

  1. درود بر شما
   دستکش پر سبک گایا برای صعودهای داخلی جوابگوست و تفاوت آنچنانی دو برند گایا و آذر جوان ندارن و به نسبت تولیدات خارجی. کیفیت و قیمت بسیار مناسبی دارند. در مورد عینک طوفان باید عرض کنم تمامی مدلهای برند Julbo قابل اطمینان هستند و لنز Spectron3 میتونه گزینه بسیار خوب و اقتصادی باشه حتی برای دماوند.رنگ نارنجی و قهوه ای به خاطر ایجاد خستگی کمتر در نور شدید و رفلکس برف ، به عقیده من بهتره اما در کل رنگ شیشه سلیقه ای است و همشون استاندارد لازم رو دارن.باتوم La Sportiva Nepal Lite TRK هم از نوع باتومهای کلاسیک با بدنه آلومینیم و به صورت تلسکوپی است که کیفیت ساخت بسیار خوبی داره و کاملا قابل اطمینانه. شاد باشید

 61. سلام جناب خضرایی
  خیلی ممنون بابت توضیحات خوبتون
  یکی دوستان کاپشن گورتکس برند Impavido رو پیشنهاد دادند
  http://www.sevenmount.ir/image_user/image_large/00.jpg
  و دوست دیگری کاپشن گورتکس دو پوش Neeko رو پیشنهاد دادند
  به نظر شما کدوم بهتره؟ مخصوصا از لحاظ کیفیت

  1. درود بر شما
   به نظر من کاپشن Neeko کمی مطمئن تر از برند Impavido است گرچه تفاوت ساختاری محسوسی نسبت به هم ندارند و هیچ کدام از آستر اورجینال Gore Tex استفاده نمیکنند!
   در واقع این کاپشنها قابل ضد باد و ضد آب نسبتا خوبی دارند که با توجه به لایه داخلی پلار ، عایق و گرمای خوبی رو میتونن داشته باشند. پیروز باشید

   1. خیلی هم ممنون
    البته من یه تستی کردم با لیوان اب جوش، هم neeko و هم impavido بخار آب رو عبور میداند
    و اما در مورد کاپشن پر رنج زیر ۴۰۰ چی پیشنهاد میدین؟ (
    به نظرتون برند کچوا این مدل چطوره کیفیتش؟
    https://koohmarket.com/product/500
    ایا مدل بهتری مد نظرتون هست؟

    1. خواهش میکنم
     تست شما تا حدودی میتونه شرایط تنفس پذیری یک کاپشن رو نشون بده اما دقیق نیست ، چون بخار لیوان آب داغ تراکم بیشتری داره و خروجی اون قطعا بیشتر از رطوبت بدن هست. در مورد کاپشن پر میتونم بگم همین برندی که نام بردید Quechua مدل Forclaz 700 جزو بهترین گزینه ها برای خرید با قیمت مناسب است.

    1. این کاپشن پر به نظرم کیفیت آنچنانی نباید داشته و اگر اشتباه نکنم وزن زیادی هم داره

 62. سلام
  منون از راهنماییهای خوبتون
  از نظر شما ژاکت pro alpine Brennan 2 برای لایه میانی مناسبه؟

 63. إستاد ارجمند جناب آقاى خضرایی
  سلام، کفش کوه نورى سنگین CHARMOZOD ازبرند SCARPA را انتخاب کرده ام آیا با آن کفش میشه قله هاى برون مرزى آرارات، گازبک والبروس را دربرنامه تابستانى صعود کرد در غیر اینصورت پیشنهادتان چه مدلى است؟

  1. درود بر شما
   متاسفانه خیر قربان!
   مطمئنترین کفش برای صعودهای برون مرزی میتونه کفشهای دوپوش باشه مثل Scarpa Phantom 6000 یا La Sportiva G2 SM این کفشها مطمئنترین هستند و تا ارتفاع ۶۵۰۰ متر به راحتی جوابگو هستند. برقرار باشید

 64. جناب خضرایی درود بر شما
  با توجه به اینکه پوشاک میلت مورد تایید شما می باشد
  لطفا در خصوص بیس لیرهای زیر از نظر کاربرد در ارتفاع و شرایط دمایی مختلف، کیفیت، دوام، راحتی، تنفسی بودن و خشک شدن سریع و اینکه چه فیتی داشته باشن راهنمایی بفرمایید
  ۱- C WOOL BLEND ۱۵۰
  ۲- C 150 plus zip LS
  ۳- C200 MAX LS
  ۴- CARLINE PLUS LS
  ازاینکه دانش و تجربتون را در اختیار علاقه مندان به کوهنوردی قرار میدین بینهایت سپاسگزارم.

  1. درود بر شما
   اول اینکه لباس بیس برای اینکه تهویه و عایق خوبی داشته باشه برای تمام بالا تنه ، باید کمی فیت باشه(به راحتی بتونین دستها رو بالا و پایین کنین جوری که نوار شکمی پیراهن بالا کشیده نشه). از مدلهایی که اشاره کردین تقریبا اکثرشون مناسب چهار فصل سال هستند. در خصوص کیفیت که هیچ شبهه ای وجود نداره قطعا با کیفیت دوخت فوق العاده این برند و راحتی اون معطوف به پوشیدن این لباسها در شرایط دمایی مناسب هست. مدل C200 MAX LS خصوصیت زمستانی داره و مناسب فصول گرم نیست اما بقیه مدلها برای تمام فصول قابل استفاده هستند. قضیه تنفس در این نوع لباسها به خاطر داشتن منافذ ریزی که دارند کاملا رعایت شده و خشک شدن تمامی مدلها در شرایط نرمال (عدم تعرق شدید یا خیس شدن به واسطه بارش) به راحتی صورت میگیره. برقرار باشید

 65. جناب خضرایی ، بسیار سپاس از راهنمایی شما ، الان متوجه شدم که چه فیتی باید داشته باشه چون بعضی از فروشنده ها بر این نظر هستند که باید کاملا جذب باشه تا عملکرد درستی داشته باشه ولی آنچه که از فرمایشات شما دستگیرم شد باید نیمه جذب باشه تو تصاویری که خود میلت در وبسایتش منتشر کرده به نظر میرسه این مسئله رعایت شده.

 66. درود بر بکتاش گرامی
  من کوهنوردی را دوست دارم و سطح غیر حرفه ای اگر فرصتی باشد لذت می برم اما امروز سوالم چیز دیگری است اگر امکان داشت راهنمایی بفرمایید.
  من بزودی به تورنتو سفر می کنم و در آنجا بدلیل سرمای ۴۰- می گویند باید از لباس های کوهنوردی در زمستان استفاده کنیم .لطفا راهنمایی فرمایید برای گذر زمستان و زندگی شهر این لوازم از چه مدل و از کجا می شود تهیه کرد با هزینه مناسب.
  ۱- کاپشن
  ۲- شلوار
  ۳- کفش
  ۴-لباس لایه اول
  ۵- دستکش
  ۶- جوراب
  ۷-کلاه معمولی و شرایط توفان

  سپاس گزارم

  1. درود بر شما
   برای خرید تجهیزات مخصوص زمستان سرد کانادا بنظرم از برند Columbia تهیه بفرمایید که البته با این نرخ ارز قطعا مجموعه کاملی از این برند رو در ایران نخواهید یافت اما نمایندگی رسمی در شهر دوبی دارد و بهتره از اونجا تهیه بفرمایید. دقت کنین برای سرمای سخت الزاما تجهیزات گرم کوهنوردی نباید خرید بلکه تجهیزات شهری فوق العاده گرم هم قابل تهیه است. تندرست باشید

  1. خواهش میکنم
   ممکنه بعضی کارهای این برند رو بتونین با جستجوی فراوان پیدا کنین در بازار اما کار معادل و با کیفیت این نوع پوشاک رو میشه گفت در کشور پیدا نمیکنین متاسفانه

 67. درود و سپاس بسیار از دانشی که بی چشم داشت به ما می دهید.
  ۱- یک مدل بیس لیر تابستانه آنتی باکتری ( بلیز و شلوار ) – یک مدل لایه آخر سبک ،کم حجم ولی ضد باد و باران شدید و تنفس پذیر – یک مدل جوراب – یک مدل کفش هم راحت هم بادوام تابستانه معرفی بفرمایید که البته در شرایط امروز بازار در داخل کشور قابل تهیه باشد ترجیحا نام فروشگاه را هم بفرمایید.
  ۲- زیر شلوار بیس لیر آیا باید شرت پوشید اگر بله یک مدل معرفی بفرمایید.
  بنده قدم ۱۷۵ و اندام تقریبا لاغری دارم.
  سپاسگزارم

  1. سپاس از محبت شما
   در خصوص پوشاک توضیح دادم خدمتتون اما جوراب مناسب کوهنوردی از برند Mond انتخاب بفرمایید. کفش خوب و راحت کوهنوردی هم از برند Scarpa میتونین خرید کنین. برای خرید تجهیزات کوهنوردی فروشگاههای بسیاری در منطقه منیریه تهران هستند ، مثل فروشگاه شیرپلا – قله قاف و…
   پیروز باشید

 68. سلام بر جناب خضرایی
  توی این اشفته بازار پوشاک که پیدا کردن جنس برند خیلی سخته و تقلب هم توش زیاده (به عنوان مثال برای کاپشن، بازار پر شده از The North Face که متاسفانه جنس ۱۰۰% فیک رو دارن به قیمت اصل به مردم میفروشن) من کاپشن گورتکس برند crivit رو البته اونم با مشکلات زیاد پیدا کردم. میخوام نظر شما رو دربارش بدونم. ممنون

  1. درود بر شما
   فرمایش شما کاملا صحیحه در آشفته بازار ما تمام محصولات The North Face فیک هستند و اگر شما کاپشن با آستر Gore Tex واقعی بخواهید توی ایران بخرین قطعا چیزی حدود ۲ میلیون تومان باید هزینه کنین. برند Crivit اصلش آلمانی هست و کیفیت بالایی داره اما نمیدونم چه مدلی رو شما پیدا کردین و با چه قیمتی. اگر اصل باشه و با قیمت منطقی ارزش خرید داره بنظرم

 69. با سلام خدمت شما استاد گرامی
  من برند کاپشن دوپوش کچوا می خواستم بخرم نظر شما چی هستش ؟ الان تو این بازار چه برندی میشه خرید که خوب باشه ؟
  ممنون

  1. درود بر شما
   کاپشنهای کچوا کیفیت بسیار خوبی دارند و نسبت به پولی که میدین بسیار قابل اطمینانند. برند بسیار خوب اگر بخواین بگیرین باید از برند salewa یا Millet انتخاب کنین که بسیار سخت گیر میان و قیمت بسیار بالایی هم دارند. موفق باشید

 70. سلام آقا بکتاش یه سوال داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید من کاپشن پرسنگین اورجینال تا چه قیمتی باید هزینه کنم ؟و اگر امکان داره چند مورد از برندهای خوب معرفی کنید .ترجیحا بین قیمت یک میلیون ودویست تا یک میلیون و پانصد باشه اگربا این قیمت نمیشه تهیه کرد تا دو میلیون هم میتونم هزینه کمک

  1. درود بر شما
   برای خرید کاپشن پر سنگین با این بودجه بنظرم فقط میتوینن سراغ گایا برید و کاپشن پر این مارک رو بگیرین. از برند Rab هم میتونین تهیه کنین اگر! با قیمت زیر ۲ میلیون فروشنده با انصاف بفروشن بهتون.موفق باشید

 71. ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم اصولا کاپشن های پر از لایه بیرونی ظریفی تهیه میشن ؟یا من اشتباه میکنم ؟اگر همینطوره آیا کاپشن های پر که در اونها از لایه بیرونی مقاوم (در برابر خراشیدگی یا برخوردبا شیئ تیز)وجود داشته باشه معرفی کنید ممنون میشم فقط بفرمایید کاراییشون (از لحاظ حفظ دما و تنفس )نسبت به کاپشن هایی با لایه بیرونی ظریف وجود داره ، کمتره یا فرقی نمیکنه ؟ تشکر و انشالله که همیشه سلامت باشید

  1. کاپشنهای پر عموما رویه قوی ای ندارن و بعضی مدلها روکش ضد آب نازکی رو اضافه میکنن به کاپشن و خب چون پوشاک پر باید سبک باشه طبیعتا مقاوت فیزیکی بالایی نداره. هیچ پوشاک پری مقاوت در برابر خراشیدگی و اجسام تیز نداره و فقط میتونه خصوصیت ضد آب داشته باشه. از نظر تنفس باید بگم تقریبا هیچ پوشاک پری نمیتونه تنفس داشته باشه به خاطر اینکه الیاف پر باید هوای گرم رو در داخل خودش حبس کنه و زمانی که بخواد بخار بدن رو دفع کنه یا خود پر رطوبت میگیره و خراب میشه و یا قابلیت عایقش رو از دست میده.بی نهایت نگهداری و شستشوی سختی داره اینجور پوشاک و طبیعتا بابت گرم شدن بدن باید بهای سنگینی رو پرداخت کنین و از همه مهمتر نگهداری بسیار دقیق و وسواس گونه ای هم لازم دارند. شاد باشید

 72. آقا بکتاش من توی این هفته برای تهیه کاپشن اقدام خواهم کرد اگر زحمتی نیست پیشنهادی جهت بهتر نگهداری از این کاپشن ها و اگر روش شستشوی این کاپشنها که چگونه انجام میشه آیا خودم میتونم اینکار رو بکنم یا خیر ؟ممنون شاید سوال خیلی از کوهنوردان باشه ممنون اگر توضیحی بفرمایید

  1. درود بر شما
   اول اینکه برای نگهداری کاپشن پر باید حتما در چوب لباسی مناسب آویزان و کاور زده شود. برای شستشو تنها با دست و همراه با آب ولرم و صابون شسته شود. مطلقا چنگ زده نشود،برس کشیده نشود. خیلی نرم و لطیف آبکشی و سپس در سطحی صاف و توری مانند پهن شود. با گیره لباس هم آویزان نکنید چون به خاطر جذب آب زیاد پر، کاپشن سنگین میشود و پرها در قسمتی گلوله خواهند شد. سعی کنید کمتر کاپشن آفتاب بخورد و هر چند ساعت یکبار آنرا پشت و رو کنید. بعد از اینکه مطمئن شدید کاملا خشک شده و رطوبتی در کاپشن نیست آنرا آویزان کنید.

 73. با سلام خدمت آقا بکتاش عزیز من با اجازتون عینک julboمدلexplorerبالنزcameleonخریداری کردم سوال داشتم لطفا طریقه نگهداری از لنز این عینک رو امکان داره بفرمایید وآیااگر لنز از داخل کثیف بشه میتونم با دستمال مخصوص تمیز کنم به خاصیت ضد بخار بودنش آسیب نمیزنه اگر خیرجهت رفع کثیفی و چرب شدن لنز از داخل بعلت برخورد موژه راهنمایی بفرمایید ممنون

  1. درود بر شما
   بهترین کار شستشوی عینک با آب ولرم و صابون هست (بدون استفاده از برس یا مسواک) و بلافاصله با دستمال نرم خشک کنید. شیشه عینک رو از برخورد به اشیاع تیز دور نگهدارید و در هنگام حمل حتما در جلد بذارید.روکش ضد بخار با شوینده های بسیار قوی میتونه پاک شه ولی بیشترین چیزی که ویژگی لنزهای Cameleon رو کاهش میده سایش و خراش شیشه است. روی این موضوع دقت کنین. شاد باشید

 74. سلام آقای بکتاش خضرایی تشکر از صبوری شما و پاسخ های مناسب و فنی که میدهید انشاالله همیشه سالم و تندرست باشید
  ممنون میشوم در مورد تهیه لباس های مناسب راهنماییم کنید بنده چون در جنوب کشور زندگی میکنم با هوای گرم بیشتر سازگارترم تا هوای سرد و چون تازه کار هستم هنوز صعودهای سرد و زمستانی را انجام ندادم فقط بخاطر سرما چون آدم سرمایی هستم و خیلی مایلم صعودهای سرد و زمستانی داشته باشم لطفا نوع و جنس و مدل لباسها چهار لایه برایم معرفی کنید تا تهیه کنم برایم کیفیت و سبکی ارجعیت دارد در مورد سایز لباس ها هم توضیح دهید که چطوری باشند راحتتر هستند ممنون از راهنمایی های شما بزرگواران

  1. درود بر شما
   در مورد پوشاک کوهنوردی باید خدمتتون عرض کنم در برنامه های زمستانی شما نیاز به یک لباس لایه اول (بیس) دارید که از برندهای داخلی یا چینی میتونین تهیه کنین و از برندهای مطرح پوشاک هم مثل Salewa با قیمتی بسیار گرانتر و البته با تکنولوژی بسیار به روزتر میتونین خریداری کنید. لایه دوم پوشاک پلار هست و لایه سوم پوشاک گورتکس و لایه چهارم پوشاک پر. در خصوص پوشاک پلار از تولیدات داخلی و چینی میتونین با قیمت مناسبی خرید کنین اما در مورد لایه سوم که نیاز به تکنولوژی خاصی داره از برندهای مطرح باید تهیه کنین (اگر به تنفس پذیری و راحتی پوشاک اهمیت میدید) که البته با نرخ ارز فعلی قیمتی نجومی دارند. در مورد پوشاک پر اگر سبکی و راحتی کار براتون مهم باشه باید مجددا به سراغ برندهای معروف برید و اگر تنها گرمای کاپشن پر براتون مهمه میتونین از برند گایا که تولید داخل هست خرید کنید. موفق باشید

 75. جناب خضرایی

  با عرض سلام و تشکر بابت پاسخ به سوالات،

  ۱. آیا پلار عایق گرما و ضد باد است؟ و اینکه برای استراحت و کمپینگ (در ۳ فصل) مناسب است؟ چون شنیده‌ام بدلیل تنفس بالا پس از مدتی بی‌تحرکی، بدن آرام آرام احساس سرما میکند.

  ۲. اخیرا کاپشن گورتکس گایا خریداری کرده‌ام که با توجه به فرمایشات شما به این نتیجه رسیدم که پولم را دور ریخته‌ام چون این کاپشن تنفس ندارد! البته من تست تنفسی که با گذاشتن لیوان آب جوش زیر پارچه و قراردادن آن در زیر شیشه انجام میشود را انجام دادم. از سمت داخل بخار رد میشد و شیشه خیس میشد اما از سمت خارجی پارچه چنین اتفاقی نیفتاد. اگرچه با وجود این آزمایش، حس عدم تنفس در هنگام پوشیدن کاپشن را داشتم!! اگر اینها گورتکس نیستند پس چه جنسی دارند؟!

  ۳. لطفا بفرمایید کاربرد این لباس دقیقا در چه مواردی و چه فصولی میتواند باشد (بجز استفاده بعنوان لایه سوم در زمستان)؟ چون باز هم شنیده‌ام که بهترین عملکرد گورتکس در هوای سرد همراه با وزش باد مشخص میشود.

  ۴. ممنون میشوم اگر اطلاعاتی درباره نحوه حمل و نقل گورتکس در کوله (اگر فشرده شود اشکالی ندارد؟)، نگهداری در منزل و شستشوی آن دارید بفرمایید .

  بازهم از وقتی که میگذارید تشکر مینمایم.

  1. درود بر شما
   پوشاک پلار خاصیت عایق و ضد باد نسبی دارن یعنی چی؟ یعنی اینکه به نسبت لباس بیس عایق قوی تری هست اما به نسبت پوشاک گورتکس و پر عایق ضعیفتری. کاملا برای کمپینگ سه فصل مناسبه اما در برودت شدید و بارندگی قدرت عایق بالایی نداره. تمام کاپشنهای گورتکس ایرانی و چینی با لیبل مشهور Gore Tex بیشتر برای بازاریابی چنین ادعایی میکنن و مطلقا خاصیت تنفسی ندارن. با این نرخ ارز پوشاک گورتکس اورجینال زیر ۲ میلیون تومان امکان نداره اصل باشه به خاطر اینکه آستر فوق العاده گران قیمتی هست. تست بخار آب و کتری و… به هیچ وجه تست استانداردی نیست. بدن انسان نه مانند لیوان آب داغ میشه و نه بخار میکنه!! شدت تعرق بدن با بخار آب کتری و لیوان آب قابل مقایسه نیست. برای همین هست که شما در فعالیت شدید و تحرک بالا ،کاملا داخل کاپشن گورتکستون خیس میشه. تنها مزیت کاپشنهای به اصطلاح گورتکس بازار توانایی دفع باد و باران هست که تا حدود بسیار زیادی این قابلیت رو دارند اما دور تنفس رو باید خط بکشین. برای خرید یک کاپشن گورتکس اصل میتونین از سایتهای فروش برندهایی مثل Salewa یا Millet قیمت دلاریش رو ببینین و به نرخ کشور عزیزمون ضرب کنید. کاپشنهای گورتکس موجود در بازار ایران بیشتر ضد باد و ضد آب هستند و میتونن برای ۴ فصل کاربری داشته باشن. چون الیاف اونها چندان پیچیده نیست، میتونین راحت فشردشون کنین البته به شرطی که در داخل آستر کاپشن از چسب نواری درزگیر دوخت استفاده نشده باشه. در مورد شستشو بهتره با دست در دمای ۳۰ درجه شسته بشن اما پوشاک گورتکس اورجینال فقط طبق دستور عمل سازنده باید باهاش رفتار بشه

 76. منظورم این است که اگر گورتکس گایا یک گورتکس واقعی نیست خوب یک بادگیر ضد آب مُشتی هم میتواند همان کار را انجام دهد! در حالیکه حجم کمتری هم دارد؟

  آیا گورتکس گایا عایق گرما هم هست یا صرفا ضد باد و ضد آب است؟ ضد آب بودن در چه حد از بارش میتواند دوام بیاورد؟

  متشکرم

  1. گورتکس گایا از یک بادگیر مشتی بسیار سنگین و دست و پا گیرتر اما به نسبت اون عایق بسیار بهتری در برابر باد و باران است. گورتکس عایق گرما هم هست و به نسبت نوع زیپ،تعداد زیپ، نوع و میزان دوخت میتونه در برابر باران دوام بیاره

 77. در مورد سوال اولم باید یک نکته را اصلاح کنم:
  بخار آب از کاپشن گرتکس گایا رد شد اما طبق آنچه انتظار میرفت آب روی پارچه باقی ماند.

  1. این تست بخار آب یک تست کاملا اشتباه هست و یکجور کلک از جانب الیاف شناسان. الیاف این نوع پوشاک به مجرد قرار گرفتن در برابر حرارت ۱۰۰ درجه آب جوش روزنه هاشون موقتا منبسط و باز میشن و بخار آب عبور میکنه. در صورتیکه در محدوده دمای ۳۷ درجه بدن مطلقا چنین قابلیتی رو نداره. این بنظرم یک کلک زشت از طرف تولید کننده یا وارد کننده یک برند هست که متاسفانه قابل پیگیری هم نیست…
   شاد و تندرست باشید

 78. سلام آقا بکتاش ببخشید چادر کوهنوردی چهار فصل برای زمستانه کوه های ایران معرفی کنید اگر از چند برند مختلف معرفی کنید به ترتیب الویت جنس و تحمل سرمای بیشتر ممنون میشم

  1. درود بر شما
   چادرهای ۴ فصل و مناسب کوههای ایران رو میتونیم از برندهای معروف اروپایی با قیمتهای بالای ۴ میلیون تومان یا چادرهای متوسط با قیمت زیر ۲ میلیون چینی انتخاب کنید. البته چادر اروپایی طبیعتا بسیار مقاومت بهتری داره مثل برند Huskey یا The North Face که به سختی در بازار میتونین پیدا کنین. مطمئنترین چادر برای زمستان The North Face هست و البته با قیمتی هنگفت. پیروز باشید

 79. ممنون از راهنماییتون نظرتون راجع به چادرهای فرینو چیست ؟
  طبق فرموده شما ازچادرهای the north faceضعیفتره
  اگر امکان داره از برندی که گفتید مدلی رو بفرمایید که امکان وجودش در فروشگاههای میدان منیریه هست که من اون رو خریداری کنم ممنون
  تشکر از شما

  1. چادرهای فرینو هم خیلی خوبن ولی North Face اورجینال چیز دیگریست. مدل VE25 بسیار جدید و خوب هست اما بعید میدونم در بازار ایران بتونین این چادر رو پیدا کنین. موفق باشید

 80. آقا بکتاش این مدل رو سرچ کردم عالیه حتی موجود هم هست ولی من دنبال چادر دونفره هستم مثل اینکه این چادر سه نفره هست
  آیا دونفره هم داره این مدل ؟
  اگر نه مدل دونفره به خوبیه همین اگر زحمتی نیست معرفی کنید ممنون از شما

 81. ممنون از راهنماییتون
  اگر اسم مدل رو بگید ممنون میشم اگر تونستم تهیه کنم که خیلی عالی میشه و گر نه
  از مدل هایی که توی ایران موجوده چند مدل معرفی کنید به ترتیب اولویت تا یکیشونو تهیه کنم فقط دونفره و دوپوش زمستانی برای کوههای ایران مدنظر هست
  ببخشید مزاحمتون میشم راهنماییهاتون بکر و کاربردیه برام واقعا هر پیشنهادی که دادید تو انجامش ضرر نکردم باز هم ممنون ازتون

  1. درود بر شما
   از چادرهای برند The North Face ممکنه بتونین مدل VE25 رو پیدا کنین در بازار. از برند Husky مدل Flame 2 کاملا مناسب ارتفاع و برنامه های زمستانیست و همینطور Falcon 2 برای ۴ فصل کاربرد داره. برند با کیفیت Kovea مدل Alpine X2 هم گزینه خوبیه. این چادرها نهایت کیفیت ساخت و دوام رو دارن اما اگر هزینه کمی بخواین بکنین ارجاعتون میدم به برند Peyknew چینی که بسیار پرفروش هست اما خب کیفیت ساخت لازم رو نداره. موفق باشید

 82. ممنون امیدوارم بتونم the north faceرو پیدا بکنم
  و از شما بسیار ممنون و سپاسگزارم
  سلامت و پیروز باشید

 83. با سلام خدمت شما.
  آیا بلوز پلار کچوا هم اصل و تقلبی داره ؟ چون قیمت های فروشگاه های مختلف خیلی تفاوت دارن.

  1. درود بر شما
   بله متاسفانه برند خوب و تازه واردی مثل کچوا هم وارد جرگه متقلبین شده و این برند هم فیک و اصل داره و بسیار سخت هست تشخیص طرح و اصل اون

 84. سلام
  جناب خضرایی گرامی چادر برند Kovea مدل Alpine 3 Cubic به نظرتون برای برنامه زمستانه به دماوند مناسب هست؟
  ممنون

  1. درود بر شما
   چادر Kovea Alpine 3 Cubic در واقع یک چادر کوهنوردی ۳ فصل است اما اگر شرایط آب و هوایی متعادل باشه میشه ازون برای برنامه زمستانه هم استفاده کرد. ظرفیت تحمل باد متوسطی داره و خصوصیت ضد آب اون هم در حد نرمال هست اما در شرایط بارندگی شدید و وزش باد اصلا مناسب نیست. پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *