«اورست» بیشتر در چه زمانی صعود می‌شود ؟!

با شروع ماه«آوریل»، بسیاری از تیم‌ها برنامه خود به سمت بیس‌کمپ «اورست» را شروع کردند...مکانی که تا حدود دو ماه خانه هزاران نفر(کوه نوردان، شرپاها،باربران،کارکنان بیس کمپ و...) خواهد بود!

در این میان؛ سئوالی که هر ساله برای تیم‌ها به وجود می‌آید این است: "چه زمانی به  «اورست» صعود کنیم؟!" ... در واقع به هیچ وجه نمی‌توان زمان مشخصی را برای تیمی عنوان کرد ... زیرا طبیعتاً به عوامل بسیاری چون آب و هوا، هم‌هوایی مناسب، تدارکات، مهارت‌های کوه‌نوردی و ... بستگی دارد!

در آنالیزی که «الن آرنت» با استفاده از داده‌های «بانک اطلاعاتی هیمالیا» از سال ١۹۵٣ تا سال ٢٠١٧ انجام داده است، توزیع دقیقِ روزهای صعود موفقیت آمیز را می توان دید. (در عکس می‌توان مشاهده نمود).

در توضیحات «الن» آمده است:
 «بانک اطلاعاتی هیمالیا» محل ذخیره اطلاعات دقیق است اما گردآوری اطلاعاتِ آن، زمان‌بر است ... من زمان زیادی برای مطالعه و جدا کردن اطلاعاتی چون فصل و روز صعود کوه‌نوردان، از دو جبهه شمالی و جنوبی به «اورست» تخصیص دادم و آن چه به دست آمد بی‌نظیر بود! ... با نتیجه‌گیری از اطلاعات به دست آمده، می‌توان دریافت که حدود ٩۵ درصد از صعودها در فصل بهار بوده، پس بیشترین آمار صعود را به خود اختصاص داده است ... این در حالی است که در مورد تابستان و زمستان، آماری حدودِ ١ درصد را برای صعودهای انجام شده، می‌توان ملاحظه کرد!

بیشترین آمار صعودهای موفق مربوط به هفته سوم ماه «می» است که در مورد هر دو جبهه شمال و جنوبی، صدق می کند ... در جزئیات بیشتر؛ روز ٢١ ماه «می» بیشترین صعود از سمت «تبت» (یال شمال) صورت گرفته است و  روز ١٩ ماه «می» بیشترین آمار صعود از سمت «نپال» است.

نکته ای که همواره باید در ذهن داشت این است که؛ با پایان ماه «می»، فصل بهار در «اورستِ» سمت «نپال» به پایان می‌رسد ...  چرا که موسم بارش‌های فصلی و حرکتِ بیشترِ "آبشار یخی خومبو" شروع می‌شود! ... اما این  در مورد سمت «تبت» صدق نمی‌کند و به راحتی تا اواسط ماه  «ژوئن» (موسم بارندگی) می‌توان به صعود خود ادامه داد.

صعود تابستانی «اورست» به دلایل بارش برف بسیار و در ارتفاعات پایینی به صورت بارش شدید باران‌های موسمی، توصیه نمی‌شود...هرچند که «رینهولد مسنر» در سال ١٩٨٠ در تابستان صعود خود را انجام داد.

-منبع: «فوراسپورت»
-ترجمه وتنظیم: تحریریه«کوه‌نوشت»
-برای بازنشر لطفا ذکر منبع نمائید.