به زودی: دسترسی رایگان به بانک اطلاعاتی کوه های هیمالیا

وقتی صحبت از صعود قلل بلند نپال و تبت به میان می آید، بانک اطلاعاتی کوه های هیمالیا منبعی مطمئن در رابطه با همه داده هایی  است که 50 سال گذشته در این زمینه جمع آوری شده است. این داده ها توسط خانم الیزابت هاولی با دقت فراوان در خلال 5 دهه اخیر ثبت شده است و به زودی همه این اطلاعات به صورت آنلاین از طریق وب سایت این مرکز به طور رایگان در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

وب سایت بانک اطلاعاتی کوه های هیمالیا ( The Himalayan Database) اخیرا در خبری این طور اعلام کرد که:

" نسخه دوم بانک اطلاعات کوه های هیمالیا از اوایل نوامبر 2017  پس از آن که نسخه بهار 2017 آن به روز شد جهت دانلود رایگان عموم در وب سایت این مرکز قرار خواهد گرفت. کسانی که نسخه فعلی این بانک اطلاعاتی را دارند لازم است نسخه جدید را دانلود و به روز رسانی نمایند تا برای آپدیت های آینده و تغییرات احتمالی دسترسی داشته باشند. "

این بانک داده ها همه اکسپدیشن های کوه های هیمالیا از سال 1905 تا 2003 را در بر می گیرد که شامل بیش از 340 مورد از کوه های مختلف در منطقه نپال و در امتداد مرز  تبت می باشد. این بانک اطلاعاتی قابلیت جستجو بر اساس نام قله، فرد صعود کننده، اکسپدیشن مربوطه، ملیت، فصل صعود، شمار تلفات و علل آن و موارد دیگر را داراست.

اطلاعات به روز شده مربوط به سال های 2004 تا 2016 نیز از طریق وب سایت این بانک اسلاعاتی در دسترس است و اطلاعات سال 2017 نیز دیرتر اضافه می گردد.  مجموع این اطلاعات جامع ترین داده های اکسپدیشن های کوه نوردی است که تاکنون تهیه گردیده است.

خانم هاولی که این داده ها را چندین دهه به صورت شخصی جمع آوری کرده چند سال پیش بازنشسته شده است. بخش اعظم این کار توسط این کوهنورد آلمانی و روزنامه نگاری به نام بیلی بیرلینگ و چند نفر دیگر انجام شده که به جمع آوری و دسته بندی این اطلاعات پرداخته اند.

حال این اطلاعات جامع و مرجع در اختیار عموم قرار می گرد تا بتوانند به راحتی داده های مورد نظر خود را جستجو کنند. مطمئنا برای هر کسی که خبر های مربوط به دنیای کوه نوردی را پوشش می دهد این بانک اطلاعاتی منبعی جامع و مفید برای رجوع کردن است. بدون شک برای  دوستداران کوه و کوهنوردی نیز مطالعه این بانک اطلاعاتی خالی از لطف نخواهد بود.

به زودی می توانید از طریق وب سایت himalayandatabase.com  به این اطلاعات دسترسی داشته باشید.