مربیان کم‎سواد یا بی‎سواد؟!

 

در یکی از دوره‎های  مربی‎گری درجه 3 غارنوردی  اخیر که در سالن پلور برگزار شد، مدرس دوره از کارآموزان می‎خواهد  مسیری را به صورت سرطناب صعود و در انتهای دیواره کارگاه غارنوردی دایر کنند. از آنجایی که این دوره یک دوره غارنوردی بود؛ فلذا پیش بینی برای صعود سرطناب نشده بود، تمام افراد تنها طناب استاتیک همراه داشتند و طناب دینامیک جزء تجهیزات اعلام شده نبود!

موضوع (فقدان طناب دینامیک و ممنوعیت صعود سرطناب با طناب استاتیک) به مربی دوره اعلام می‎شود که: ما مجاز به صعود سرطناب با طناب استاتیک نیستیم و اینکار می‎تواند حادثه ساز باشد که متاسفانه تذکر  با تمسخر مربی محترم مواجه می‎شود!!

نفرات شرکت کننده در دوره هر کدام یکی دو کوئیک صعود می‎کنند؛ حمایت هم با گره حمایت بوده که با طناب خیلی خشک استاتیک  به سختی انجام می‎شد.

کار آموز مربوطه با پرس و جویی که می‎کند متوجه می‎شود  این کار در دوره مربی‎گری غار آقایان نیز انجام شده و جزو آیتم‎های اجباری هم بوده است.

حال سوال اینجاست؛ آیا اصولا صعود سرطناب با طناب استاتیک مجاز است؟ (شرایط استثنایی مانند مرگ و زندگی اینجا مطرح نیست صحبت از یک دوره با پیش بینی  تجهیزات مورد نیاز و یا برنامه پیمایش  یک غار با پیش بینی لوازم مورد نیاز است)

در صفحه 322 از کتاب تکنیک‎های غارنوردی آلپی نوشته "برنارد تورت" و "جورج مارباش" آمده است:

اقدامات ایمنی

طناب

همانند سنگ‎نوردی بر روی سطح و به دلایل مشابه، صعود زیرزمین هم نیاز به طناب دینامیک دارد. زیرا باید در نهایت ایمنی ضربه سقوط نفر صعود کننده اول را جذب کند. از آنجایی که نفر سرطناب از آخرین نقطه تکیه گاه دور می‎گردد (که در سنگنوردی میانی گفته می‎شود) خطر همیشه حاضر فاکتور سقوط 1 یا سقوط بیشتر در زمانی که تکیه دوم را نصب می‎کند هم وجود دارد. اگر غارنورد، بدون توجه بیشتر از دو برابر طول میانی اول صعود کند ممکن است به کف غار پرت شود. توجه داشته باشید که سقوط قبل از انداختن اولین میانی کاملا قدغن است چون اینجا ابتدای هر صعود محسوب می‎شود!

...."ما تنها می‎توانیم از طناب دینامیک دوبل یا تک استفاده کنیم."

همینطوردر  مجله سنگ‎نوردی راک اند آیس  (سنگ و یخ) نیز آمده است:

Even a two-foot fall on a static rope can break carabiners and churn your insides into pudding. The danger of mixing up a static and dynamic rope is so great that rope makers all color their static ropes with one solid color, and give dynamic ropes multi-colored, patterned sheaths. Beware. Gear Guy has spoken!

"حتی یک متر سقوط بر روی طناب استاتیک می تواند کارابین‎ها را بشکند و کله پایتان کند. خطر آن قدر بالاست که برای جلوگیری از اشتباه گرفتن دو طناب با هم، تمام سازندگان طناب، طناب‎های استاتیک را تک رنگ و به طناب های دینامیک طرح‎های چند رنگ می دهند."

اما در خصوص این موضوع سوالات زیرا از متولیان امر مطرح است؟

1-چگونه است که امروزه حتی توصیه می‎کنند در صعود و بعد از استقرار در کارگاه  که کمترین فرض پاندول را می‎توان متصور بود  از انواع تسمه به علت استاتیک بودن آنها ترجیحا استفاده نشود و سازندگان مطرح  ابزارهای کوه‎نوردی، رو به تولید خود حمایت‎های دینامیک آورده‎اند تا آسیب را به حداقل برسانند اما مربی غار می‎گوید برای صعود سرطناب از طناب استاتیک استفاده کنید؟!!

2- تذکر شاگردی حتی به غلط با تمسخر مربی مواجه می شود؟ مربیانی که ظاهرا خود را عالِم دهر می‎دانند. بدنیست برخی مربیان احترام به شاگردها و شخصیت افراد را هم بیاموزند.

3-آیا این دست  مربیان بازآموزی می گذرانند؟ (که مربی ذیربط ظاهرا از این قاعده کلا مستثنا است) و اگر بله آیا مطالب جدید و به روز، به آنان آموزش داده می شود؟!

در خاتمه: یکی از وظایف مهم کارگروه‎های فدراسیون کوه‎نوردی  و صعودهای ورزشی به روز آوری اطلاعات و دانش فنی رشته‎های مرتبط با کوه‎نوردی  است. فلذا فلسفه وجودی باز آموزی‎ها همین امر است که آیا مربی هنوز توانایی آموزش دارد؟ همینطور آخرین اطلاعات و دانش روز را به مربیان منتقل تا آنها نیز به کار آموزان خود انتقال دهند.

وقتی نمره قبولی در آزمون تئوری حداقل 12 باشد و نمره عملی 14 همین می‎شود که ما مربیان پر زور اما کم سواد تحویل جامعه کوه‎نوردی بدهیم و پایان نامه‎های تکراری و کپی زدن های پی در پی از روی دست هم موجب می‎شود جای تحقیق و نو آوری و ترجمه مقالات خالی باشد و مربیان دانسته‎ها را ارث به ارث و سینه به سینه به همان شکل به دیگری انتقال دهند.به واقع همین می‎شود که یک مربی با ده سال قبل خود تفاوتی از نظر دانش فنی نداشته باشد.

بدیهی است چنانچه اساتید فن مطالبی در رد این مدعا (عدم استفاده از طناب استاتیک در صعود سرطناب) داشته باشند کوه‎نامه از نظرات ایشان استقبال می‎کند.

پ.ن: نام مربی دوره و کارآموز مربوطه  نزد کوه‎نامه محفوظ است و در صورت درخواست متولیان امر در اختیار ایشان قرار داده می‎شود.

  تصویر از: "کرمان شهر آنلاین" و تزیینی است