کارگروه مسابقات و لیگ هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان تهران در هر سال به منظور انتخاب تیم استان تهران جهت اعزام به مسابقات کشوری اقدام به برگزاری مسابقات صعودهای ورزشی می‌نماید. این مسابقات همواره با حضور بسیاری از ورزشکاران استان تهران برگزار گردیده است. در چندین سال گذشته ورزشکاران استان‌های دیگر به منظور استفاده از امکانات موجود در استان تهران به این استان تغییر مکان داده و با شرکت در رقابت‌های استانی، در برخی موارد، مقام‌های برتر این رقابت‌ها را از آن خود نموده‌اند. این امر سبب گردیده است تا ورزشکاران استان تهران از حضور در رقابت‌های کشوری بازمانده و یا مجبور به حضور در رقابت‌های کشوری از طریق هیئت‌های استان‌های دیگر شوند.

موضوع فوق، هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان تهران را بر آن داشت تا اقدام به تعیین ضوابطی جهت حضور در رقابت‌های استان تهران نماید. لذا از سال ۱۳۹۵ تنها افرادی می‌توانند در رقابت‌های استانی (استان تهران) از قبیل مسابقات قهرمانی استان تهران، انتخابی مسابقات کشوری، انتخابی جام فجر و هر رقابت استانی دیگر شرکت نمایند که دارای شرایط و ضوابط زیر باشند:

الف) داشتن سکونت در استان تهران در سال جاری (با ارائه اجاره‌نامه و یا سند مالکیت به نام شخص و یا والدین)

مورد مذکور در بند (الف) تنها شرط لازم (و نه کافی) جهت حضور در رقابت‌های استان تهران می‌باشد، به بیان دیگر، افرادی مجوز حضور در رقابت‌های استان تهران را دارند که علاوه بر دارا بودن شرط بند (الف) یکی از شروط زیر را نیز داشته باشند.

ب) متولد استان تهران

ج) داشتن اقامت بیش از ۱ سال در استان تهران

افرادی که به استان تهران مهاجرت می‌نمایند، می‌بایست مسئول کارگروه مسابقات و لیگ هیات استان تهران را از این اقدام مطلع ساخته و پس از گذشت مدت ۱ سال از زمان اطلاع‌رسانی (و در صورت داشتن ضوابط این بخشنامه) و با ارائه نامه‌ای از هیئت استان محل سکونت قبل خود مبنی بر توقف فعالیت ورزشی در استان قبلی و درخواست ادامه فعالیت از استان تهران، قادر خواهند بود تا در مسابقات استان تهران شرکت نمایند.

د) ارائه گواهی اشتغال به تحصیل در استان تهران

افرادی که در استان تهران مشغول به تحصیل می‌باشند با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل و تا پایان دوران تحصیل و با ارائه نامه‌ای از هیئت استان محل سکونت قبل خود مبنی بر توقف فعالیت ورزشی در استان قبلی و درخواست ادامه فعالیت از استان تهران، می‌توانند در رقابت‌های استان تهران شرکت نمایند.

هـ) ارائه گواهی خدمت وظیفه عمومی

افرادی که در استان تهران مشغول به خدمت می‌باشند با ارائه گواهی اشتغال به خدمت و تا پایان دوران خدمت و با ارائه نامه‌ای از هیئت استان محل سکونت قبل خود مبنی بر توقف فعالیت ورزشی در استان قبلی و درخواست ادامه فعالیت از استان تهران، می‌توانند در رقابت‌های استان تهران شرکت نمایند.

لازم به ذکر است کارگروه مسابقات و لیگ هیئت استان تهران تنها برای افراد حاضر در مسابقات که در سنوات گذشته از ورزشکاران دیگر استان‌ها بوده و قبلاً از استان‌های دیگر به مسابقات اعزام می‌شده‌اند اقدام به دریافت مدارک مورد نیاز جهت اثبات ضوابط حضور در مسابقات می‌کند و برای افرادی که از قبل در این استان فعالیت می‌کرده‌اند نیازی به استعلام نمی‌باشد. همچنین در صورتی که اثبات گردد مدارکی خلاف واقع جهت حضور ورزشکاران در مسابقات استان تهران ارائه گردیده است، فرد خاطی به کمیته انضباطی معرفی می‌گردد.

همچنین ضوابط ارائه شده در این بخشنامه تنها برای رده‌های سنی و جنسیتی اعمال می‌شود که تعداد شرکت‌کنندگان حاضر در رقابت‌های انتخابی بیشتر از تعداد سهمیه اعلام شده توسط فدراسیون جهت حضور در مسابقات کشوری باشد. لذا در مواردی که تعداد افراد حاضر در مسابقه از تعداد سهمیه اعلام شده کمتر است کارگروه مسابقات و لیگ می‌تواند سهمیه خود را با ورزشکاران سایر استان‌ها تکمیل نماید.

علاوه بر آن در صورتی که افراد انتخابی توسط کارگروه مسابقات و لیگ جهت حضور در رقابت‌های کشوری (اعضای تیم)، اقدام به شرکت از استان دیگری نمایند، در ارتباط با امکان حضور آن‌ها در مسابقات استانی سال آتی توسط کارگروه مسابقات و لیگ هیئت استان تهران تصمیم‌گیری خواهد شد.

در پایان لازم به ذکر است، افرادی که ضوابط حضور در مسابقات استان تهران را ندارند، در صورت هماهنگی با مسئول کارگروه مسابقات و لیگ استان تهران و دریافت تاییدیه، می‌توانند در مسابقه شرکت کنند، اما تحت هیچ عنوان در رده‌بندی رسمی هیئت نام ایشان منتشر نخواهد شد.