جان الیسون، سنگنورد، مربی و بنیانگذار سازمان خیریه "سنگنوردان علیه سرطان - CAC" روز 27 دسامبر ( 6 دی) در گذشت. 

اواخر سال 2011 پژشکان تشخیص داده بودند که جان الیسون به سرطانی کشنده مبتلا شده است؛ اما جان الیسون از پای ننشست. ژانویه 2013 او با همکای چند تن از سنگنوردان و مربیان سنگنوردی انگلیس سازمان خیریه " سنگنوردان علیه سرطان CAC" را بنیان گذاشت و با فروش کلاه، ژاکت و تی شرت های معروف و منقش به آرم CAC توانست هزاران دلار اعانه جمع آوری کند و آنرا به سازمانهای معتبر تحقیقاتی سرطان در  چندین کشور جهان و در قاره های مختلف اعطا نماید. بعلاوه، او در مناسبت های مختلف با سخنرانی های جذاب، پرشور و مهیج خود توانست در خصوص سلامت، بیماری و مرگ آگاهی بخشی پر ثمری انجام دهد و توجه بسیاری از مردم را به موضوع سرطان جلب کند.

او عضو افتخاری  فدراسیون بین المللی صعودهای ورزشی IFSC بود. UIAA و IFSC همواره مشوق و مبلغ فعالیت ها و تلاش های خستگی ناپذیر او بودند.

جان الیسون نمادی از فداکاری، عزم و اراده بود. او می گفت: 

"زنجیره ی محکم جامعه ی سنگنوردی کلید توانایی ما برای کمک های مالی است. در هر گوشه ی جهان با شوق و اشتیاق سنگنوردانی را می بینیم که با غرور و افتخار تی شرت های CAC را می پوشند و به ما در مبارزه علیه سرطان کمک می کنند" .

الیسون در مجمع عمومی سالیانه ی "فدراسیون بین المللی صعودهای ورزشی - IFSC "، که اول ماه مارس 2014 در پاریس تشکیل شد، به عضویت افتخاری این فدراسیون در آمد. او در این مجمع گفت که سنگنوردان جاذبه زمین، آنتروپی و سرطان را به چالش کشیده اند  :

"همانطور که همه می دانیم سنگنوردی ، حتی در رقابتی ترین سطح خود ، یکی از معدود ورزش هایی است که  در آن قهرمانان جهان از یکدیگر حمایت و به یکدیگر کمک می کنند ....در سنگنوردی ، همه می دانیم که ما قانون جاذبه نیوتون را به چالش کشیده ایم . و حالا در اینجا ، در پاریس ، من دریافته ام که ما قانون آنتروپی را هم به چالش کشیده ایم . قانونی که بر اساس آن در یک سیستم بسته ، هر چیزی رو به اضمحلال است ....از زمانی که چیزی خلق می شود ، در معرض تباهی ، انهدام و مرگ قرار دارد . این واقعیت جهان فانی ما است و البته زیبایی خودش را هم دارد .

در پاریس اما ، با دیدن سنگنوردان ، مربیان و همه ی آنهایی که باما در ارتباط هستند دریافتم که در این قانون یک استثنا وجود دارد : چیزی طبیعی که متولد می شود ، رشد می کند ، کمال می یابد و پایان نمی پذیرد ! و آن ، روح انسانی است . در 13 ماه گذشته انجمن سنگنوردان علیه سرطان این موضوع را ثابت کرده است.

جامعه ی سنگنوردی این را ثابت کرده است ؛ یک بار دیگر ثابت کرده است که ما بیش از یک اصل علمی ساده هستیم . ما چیزی بیش از مجموع اجزای خود هستیم."

بیواک و کوه نامه همواره اخبار مروط به جان الیسون و CAC را منتشر می کردند. یادش به خیر، روحش شاد.

همراه با قهرمانان سنگنوردی هنگام گرفتن جایزه پرستیژی آرکو راک

thebmc

koohnameh