Scarpa 2016

 

کلکسیون جدید شرکت بزرگ اسکارپا برای سال ۲۰۱۶ با مجموعه کاملی از کفشهای متنوع از بهار سال آینده وارد بازار جهانی میشود. این محصولات در رده های : راهپیمایی و دوی کوهستان – طبیعت گردی – کوهپیمایی – کوهنوردی سبک و سنگین – سنگنوردی – کوهنوردی فنی و کوهنوردی صعودهای بلند طبقه بندی میشوند. در این مقاله سعی میکنم به صورت خلاصه راجع به مشخصات فنی و تکنولوژی جدید این کفشها اشاره کنم.

 

Phantom 8000-2

Scarpa Phantom 8000 V2016

 

سری کفشهای Scarpa Phantom از مجموعه کفشهای صعودهای بلند شرکت اسکارپا میباشد. این کفشها طی سالیان متمادی دچار تغییرات اصلاحی بسیار گردیده. از جمله این تغییرات استفاده از تکنولوژی های فوق العاده جدید است که شرکت Scarpa برای اولین بار در صنعت تولید کفشهای کوهنوردی ارائه میدهد. نسخه ۲۰۱۶ این محصولات با نظارت مستقیم یکی از نوابغ کوهنوردی جهان (Ueli Steck) ملقب به ماشین سوییسی انجام شده. بطوریکه از نظر بسیاری از کارشناسان این کفشها عملکرد فوق العاده ای درصعودهای زمستانی خواهند داشت. در این کفشها از تکنولوژی Multilayered کفشهای سنگین زمستانی استفاده گردیده که در ایران به دوپوش و سه پوش معروف هستند. از تکنولوژیهای جدید استفاده شده در سری Phantom میتوان : زیپ جدید ضد آب و فوق العاده مقاوم Flexseal که بجای زیپ Tizip بکار برده شده که مقاومت بسیاری بالایی در نفوذ برف و یخ دارد.استفاده از لایه آلومینیم بازتاب دهنده برای عدم نفوذ سرما از زیر کفش و الیاف نارگیل برای جذب رطوبت و بوی نامطبوع داخل کفش به همراه فیبر کربن برای سبک سازی کفی کفش که باعث راحتی فوق العاده ورزشکار در پیمایشهای طولانی و سنگین میگردد. استفاده از لایه های جذب فشار اتیلنی EVA.تلفیق لایه عایق و قابل تنفس Primaloft و فیلم آلومینیم در لایه داخلی. پوشش سه لایه گتر ساخته شده از تکنولوژیهای الیاف : Schoeller – Cordura – Kevlar که نهایت ایمنی و راحتی را برای کوهنورد فراهم می آورد.

مدل Phantom 8000 یک کفش تمام عیار برای هیمالیانوردی و با وزن باورنکردنی ۱۳۱۰ گرم در یک لنگه کفش ، سبکترین کفش هیمالیانوردی در کلاس خود در جهان است.

 

Phantom 8000-1

زیره جدید استفاده شده در این مدل : Vibram Zero Gravity Lite

 

 

Phantom6000-1

Scarpa Phantom 6000 V2016

مدل Phantom 6000 از لحاظ تکنولوژی و فناوری بکار برده شده بسیار شبیه برادر بزرگتر خود یعنی Phantom 8000 است با این تفاوت که از گتر کوتاهتر ، عایق نازکتر و سبکتر استفاده شده. از این کفش میتوان تا ارتفاع بالای ۶۰۰۰ متر ، کاملا ایمن و دلپذیر استفاده کرد. وجود سه بخش جداگانه برای این کفش با وزن فوق العاده پایین ۹۹۵ گرم در یک لنگه کفش حکایت از تکنولوژی ناب Scarpa دارد.

 

 

2015-Scarpa-Phantom-preview-6000-sole

زیره جدید استفاده شده در این مدل : Vibram Zero Gravity

 

Phantom 6000-2

پوشش سه لایه گتر کفش Scarpa Phantom 6000

 

Phantom 6000-3

لایه بندی کفش Phantom6000

 

 

 

 

 

PHANTOM-TECH_low-605x650

Scarpa Phantom Tech

آخرین عضو خانواده Phantom با نام Phantom Tech که بجای مدلهای قبلی Phantom Ultra و Phantom Guide عرضه میشود. این کفش با وزن ۸۱۵ گرم در یک لنگه ، سبکترین کفش دولایه (دوپوش) در جهان است. سبک ، راحت ، ایمن و با آخرین تکنولوژی روز صنعت کفش برای پیمایش یخچال ها ، دیواره های یخی و صعودهای زیر ۶۰۰۰ متر فوق العاده است. از لحاظ بافت ، بجز لایه سوم دو برادر بزرگتر خود در بقیه فناوری بکار رفته یکسان است.

 

Phantom-tech 2

زیره جدید استفاده شده در این مدل :  Vibram Zero Gravity Active Impact

 

Scarpa-Phantom-Tech_04

سیستم بند کشی Quick lacing برای فیکس کردن انتخابی چند نقطه ای

 

 

 

 

Mont

Scarpa Mont Blanc Pro GTX Women’s 

 

کفش Mont Blanc GTX یک کفش تک لایه کاملا شناخته شده برای کوهنوردان فنی است. نسخه جدید این کفش که از سال گذشته میلادی با عنوان Mont Blanc Pro GTX با اصلاحاتی وارد بازار شد ، برای سال جدید تایپ زنانه این کفش با رنگ و استایلی متمایز وارد بازار خواهد شد. از مشخصات ویژه این کفش سنگین زمستانی : قابلیت نصب کرامپون اتوماتیک ، رویه ۳ میلیمتری چرم ، سیستم گتر دو لایه ، استفاده از زبانه سبک و ضد آب پلی یورتان ، نوار لاستیکی تقویت شده ، لایه Gore_Tex، زیره Vibram Total Traction .وزن کفش در یک لنگه سایز ۳۸ : ۷۸۰ گرم و مشخصات ممتاز دیگر نام برد.

 

 

 

Zanskar

 

Scarpa Zanskar GTX

کفش Zanskar GTX جزو کفشهای جدید میان رده  نیمه سنگین و سبک است. ضمن سبک بودن و داشتن وزنی معادل ۷۰۸ گرم در یک لنگه کفش ، دارای خصوصیات بسیار خوبیست بطوریکه برای کوهنوردی سه فصل کاملا مناسب بوده و با پوشش Gore_Tex و درزبندیهای خیلی خوب برای پیمایش در هوای بارانی و معابر خیس کاملا مناسب است. به لطف داشتن زیره Vibrom Biometric و ضربه گیر ضخیم لایه میانی ، این کفش برای کوهنوردی با کوله پشتی سنگین و پیمایشهای طولانی نیز مناسب است.

 

 

R-Evolution GTX WM

Scarpa R-Evolution GTX Women’s

 

کفش R-Evolution GTX Women’s از رده کفشهای کوهپیمایی نیمه سنگین و سه فصل است. نسخه جدید این کفش با رنگ بندی جدید و طراحی مخصوص بانوان وارد بازار خواهد شد. مشخصات بارز این کفش : وزن بسیار پایین ۵۰۴ گرم در یک لنگه کفش ، لایه Gore_Tex – زیره Vibram – لایه میانی ضربه گیر – و رویه جیر میتوان نام برد.

 

 

 

36878

Scarpa Zodiak

کفش zodiak از رده کفشهای کوهپیمایی سبک می باشد. در مدل ۲۰۱۶ این کفش در دو فرم ساق کوتاه و ساق بلند تولید میگردد. از مشخصات این کفش میتوان : زیره Vibram جدید و رویه جیر ، سیستم ضربه گیر پاشه و پنجه ، لایه Gore_Tex و لایه جذب رطوبت Cocona نام برد.

 

 

Accent

Scarpa Tech Ascent GTX

کفش Tech Ascent GTX یک کفش جدید در سری کفشهای کوهپیمائی و تکنیکی با کاربری گوناگون است. تکنولوژی بسیاری در این کفش بکار برده شده از جمله : لایه Gore-Tex ، لایه های ضربه گیر در پاشنه و پنجه ، لایه جذب فشار با چگالی متغیر برای کوهپیمایی سرعتی ، زبانه انعطاف پذیر با آستر ضد آب ، زیره Vibram Vertical Approach ، لایه داخلی C-Flex با قابلیت تنفس ، سیستم فیکس مچ با قابلیت انعطاف محدود برای سنگنوردی در طبیعت. وزن این کفش در یک لنگه : ۵۴۰ گرم میباشد.

 

 

Drago

Scarpa Drago

کفش ممتاز سنگنوردی از شرکت Scarpa با نام Drago که با طراحی سنگنورد برجسته جهان :

(Heinz Mariacher) برای سال ۲۰۱۶ معرفی شده است. در این کفش از غلاف جدید و یکپارچه ای استفاده شده که نهایت ثبات و کمترین تغییر فرم را در طول زمان خواهد داشت. همچنین باعث افزایش حس لامسه در انگشتان پا و میزان چسبندگی بسیار بیشتر نسبت به کفشهای هم رده خود داشته باشد. استفاده از یک بند از جنس Microfiber که به صورت نواری برای باز و بست کفش استفاده میشود ، ضمن اینکه باعث اتصال کامل رویه کفش به پا می شود ضریب اصطکاک زیره کفش را نیز بهبود می بخشد. این کفش مناسب سنگنوردانیست که بیشترین استفاده را از پاهای خود دارند و ایده ال برای Bouldering ، Sport Climbing در پر شیب ترین دیواره هاست.

 

Drago 2

Scarpa Drago

از تکنولوژی های استفاده شده در این کفش میتوان : قالب یک تکه برای حذف فضای اضافی در داخل و بیشترین تماس با سنگ در خارج کفش. زیره Vibram XS Grip 2 ، نوار تقویت شده دور کفش و زیر کفش با مقاومت بیشتر برای درگیری در قوس پا ، ضربه گیر مخصوص پاشنه برای کاهش تنش در این منطقه نام برد.

 

Zen

Scarpa Zen

کفش Scarpa Zen جزو بهترین کفشهای راهپیمایی و کوهپیمایی سبک در جهان است. این کفش طی چند سال اخیر تولید دچار تغییرات و بهینه سازی بسیار گشته. در نسخه ۲۰۱۶ با زیره تقویت شده Vibram Spyder چسبندگی بهتری نسبت به مدلهای قدیمی خود پیدا کرده. لایه ضربه گیر با چگالی متفاوت اتیلنی بسیار قوی EVA که نهایت راحتی را در پیمایشهای طولانی روزانه فراهم میکند. رویه تمام چرم ، لایه و آستر داخلی با تکنولوژی Vellutina و P-Flex برای تهویه بهتر و دوام قسمت داخلی کفش. استفاده از سیستم Reinforced Arch برای تقویت ناحیه قسمت قوس پا. نوار لاستیکی و ضربه گیر بسیار قوی در ناحیه پنجه. وزن این کفش در یک لنگه : ۴۴۰ گرم است.

 

 

Proton

Scarpa Proton GTX

کفش Scarpa Proton GTX یک کفش فوق العاده راحت و مدرن برای دوی کوهستان میباشد. در این کفش از جدیدترین تکنولوژیهای الیاف و پلیمر استفاده شده است. پوشش تمام Gore-Tex تقویت شده لایه داخلی امکان استفاده از این کفش را در تمام فصول و شرایط جوی میدهد. نفوذ ناپذیر بودن رویه این کفش ضمن مهندسی فوق مدرن ، باعث چالاکی کم نظیر دونده کوهستان میگردد. تلفیق رویه از چرم و پلی استر بوده که باعث انعطاف بسیار زیاد کفش گشته است. لایه ضربه گیر EVA با چگالی بالا برای جذب عوارض زمین ، زیره مخصوص دوی کوهستان Vibram Genesis برای راحتی و ایمنی ورزشکار و استفاده از پوشش ترموپلاستیک جاذب انرژی در پاشنه و پنجه پا تعبیه شده. وزن یک لنگه کفش : ۳۵۴ گرم میباشد.

تهیه و ترجمه : بکتاش خضرائی

منابع : Scarpa.com

Scarpa.net

outdoorsmagic.com

thealpinestart.com

www.ukclimbing.com

www.gearshout.net

 

استفاده از مطالب با ذکر مترجم و سایت www.wikimountain.ir بلا مانع است.