در سایت انجمن پزشکی کوهستان ایرانیان اطلاعیه ای به منظور هشدار به کوهنوردان برای لحاظ شرایط جوی در صعودهای آخر هفته درج گردید ه است که مفاد آن به شرح ذیل می باشد:

دنبال حوادث طبیعی و جاری شدن سیل در روزهای گذشته که بنابر خبرهای رسیده منجر به کشته شدن بیش از ۳۰ تن(متاسفانه هنوز آمارهای دقیق ارائه نشده و بخشی بصورت مفقود گزارش گردیده است) از هموطنانمان در استان های تهران، البرز، مازندران و دیگر استان های شمالی کشور گردید بدلیل ادامه بارشها مجددا انجمن پزشکی کوهستان ایران به کوهنوردان عازم صعود به ارتفاعات هشدار می دهد.

خوشبختانه هشدار های هفته گذشته باعث گردید مشکل جدی برای کوهنوردان اتفاق نیافتد و حادثه خاصی برای صعود کنندگان به ارتفاعات بوجود نیاید ولی با ادامه بارشها در ارتفاعات البرز و زاگرس هنوز خطر جدی وجود دارد لذا به کلیه کوهنوردان، دره نوردان، علاقمندان به طبیعت و مناطق کوهستانی هشدار جدی داده می شود مراقبت های لازم از نظر احتمال بروز صاعقه و صاعقه زدگی، بروز سیل، دچار طوفان شدن و گم کردن مسیر، سرمازدگی و هیپو ترمی و . . . را بنمایند.

بارشها تا روز دوشنبه هفته آینده در ارتفاعات البرز و زاگرس وجود دارد و با توجه به در پیش بودن تعطیلات پایان هفته و اوج برنامه های کوهنوردی در تابستان احتمال درگیر شدن کوهنوردان با خطرات طبیعی وجود دارد.

طبق گزارش های هواشناسی بیشتر ارتفاعات بالای ۳۰۰۰ متر با بارش باران همراه می باشد. بارش باران با توجه به سابقه هفته گذشته و جاری شدن سیل در بیشتر مناطق کوهستانی شمالی و غربی کشور و این نوع بارشها در فصل تابستان خطرات فراوانی خواهد داشت.

دمای هوا در قله دماوند بین ۱۰-۱۱ درجه زیر صفر و همراه با بارش برف خواهد بود و احتمال خطر هیپو ترمی و سرمازدگی و حتی یخزدگی اندامها وجود خواهد داشت(و این خاصیت کشور زیبا و چهار فصل ما ایران است) و لازم است کلیه کوهنوردان پوشش مناسب زمستانی جهت حضور در ارتفاعات بالای ۴۰۰۰ متر را داشته باشند. خوشبختانه سرعت باد در ارتفاعات زیاد نخواهد بود ولی همانطور که تجربه نشان میدهد پیش بینی هوا در ارتفاعات بالای ۴۰۰۰ متر تقریبا خیلی دقیق نمی تواند باشد.

دمای قله علم کوه به منفی ۴ درجه زیر صفر و در قله توچال به ۴ درجه بالای صفر و قله دنا به ۷ درجه بالای صفر ولی با بارش باران بیشتر خواهد رسید.