احتمالاً مدت زمان زیادی در این فکر بوده اید که بتوانید نقشه های مورد علاقه خود را در دستگاه GPS‌تان نصب کنید و بر روی آن ناوبری کنید . الان توی این فرصت شبانه که پیدا کردم امیدوارم بتونم با این ترجمه به شما در رفع این مشکل کمک کنم . مترجم : حمید شفقی

برای کوهنوردان و افراد ماجراجو بسیار پیش می آید که بخواهند با نقشه دستی خود و یا عکس ماهواره ای به ناحیه جدید و بکری پا بگذارند . خیلی وقتها آرزوی آن را داشتیم که بتوانیم این نقشه ها را در دستگاه GPS خود قرار دهیم و از آن استفاده کنیم . خوب این امکان برای شما فراهم شده است . کافیه مطابق با مراحل استاندارد زیر عمل کرده تا بتوانید نقشه مورد علاقه خود را در دستگاه GPS‌تان قرار دهید و یک روز عالی ادونچر داشته باشید .

خوب دیگه حرف اضافه بسته فقط نکته قابل ذکر اینه که شما باید با مفهوم Custom map ‌آشنا باشید . Custom map ‌به نقشه های سفارشی که از سمت شما برای استفاده در دستگاه GPS مشخص می شود نامگذاری شده است .

یک فرآیند ساده که در آن می توانید نقشه ها و برگه های الکترونیکی را در دستگاه GPS‌سازگار با این فنآوری ذخیره نمایید . (‌برای مشاهده لیست دستگاههای سازگار به آخر مقاله مراجعه کنید )

به عنوان یک مثال فرض کنید که شما قصد صعود به منطقه علم کوه را دارید . نقشه منطقه را نیز دراختیار دارید . اما فقط با استفاده از نقشه نمی توانید راه خود را پیدا کنید . حال اگر بتوانید این نقشه را به دستگاه خود منتقل کرده و از روی آن عملیات ناوبری را انجام دهید که دنیا گلستان می شود .

حال می خواهیم یک Custom map ‌ شخصی برای شما بسازیم .

مطابق روش زیر می توانید این کار را انجام دهید :‌

۱ . نقشه را در فرمت JPEG‌ذخیره نمایید .

نکته : Cusom map  مربوط به گارمین ، از شما فقط فایلهای با پسوند JPEG‌را قبول می کند

اگر نقشه شما کاغذی است ابتدا باید آن را اسکن نموده  و سپس آن را با پسوند JPEG‌ذخیره نمایید .

در صورتیکه نقشه شما به صورت فایل PDF‌است می توانید از برنامه های تبدیل کننده برای تبدیل فرمت آن به JPEG استفاده نمایید .

 

مرحله ۲ :‌یک Image Overlay بسازید .

برای ساختن Image Overlay  باید از نرم افزار Google Earth‌استفاده نمایید .

در این حالت محدوده تقریبی منطقه ای که نقشه آن را در اختیار دارید را مشخص نمایید .

از Toolbar  بالای صفحه گزینه Add و سپس Image Overlay را انتخاب نمایید .

 

مرحله ۳ : نقشه JPEG‌را به Google earth‌لینک کنید .

در پنجره ای که باز می شود اطلاعات زیر را تکمیل نمایید :‌

Name  : یک نام برای عکس مورد نظر خود انتخاب کنید .

Link : در این قسمت فایل JPEG خود را از روی سیستم خود انتخاب نمایید .

 

مرحله ۴ : Georeference‌کردن عکس

 

قبل از بستن باکس Image Overlay شما باید محدوده سبز رنگ را به گونه ای تنظیم کنید که عکس شما تقریباً در محدوده مورد نظر بیفتد . همچنین می توانید از این قسمت عکس خود را بچرخانید یااندازه آن را تغییر دهید .

حال بر روی گزینه Save  کلیک کنید تا نقشه Custom map ‌شما ذخیره شود .

 

مرحله ۵ : نقشه ساخته شده خود را به دستگاه GPS‌خود بفرستید .

برای اینکار دستگاه GPS خود را به کامپیوتر خود متصل نمایید .

در Google Earth برروی نقشه خود در قسمت سمت چپ ، راست کلیک کنید و گزینه Save place as  را انتخاب کنید .

 

حال به فولدر مربوط به دستگاه GPS  خود بروید و در دایرکتوری Garmin / Custom Maps  فایل مورد نظر را ذخیره نمایید . نقشه ساخته شده توسط شما به عنوان یکی از نقشه های موجود بر روی دستگاه شما به نمایش در می آید .

 

دستگاههای سازگار با Custom map ‌:

می دانم که تا این لحظه از شنیدن این مسائل بسیار خوشحال شده اید . اما باید متاسفانه به اطلاع شما برسانم در صورتیکه دستگاه شما یکی از مدلهای زیر است می توانید از مسائل آموزشی بالا استفاده نمایید .

 

Dakota , Oregon  , GPSMAP62 , GPSMAP78

امیدوارم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد  .

ترجمه :‌حمید شفقی

منابع : گارمین.آلپینیست