مصرف آب و املاح در کوهنوردی

مصرف آب و املاح در کوهنوردی

Gala cheveux 007

آب مهمترین نوشیدنی  در یک یک برنامه کوهنوردی بوده و نقش اساسی را بازی می کند. در حالت عادی یک انسان به طور متوسط بین ۱ تا۱/۴ لیتر آب در شبانه روز مصرف می کند اما در یک برنامه کوهنوردی  که بدن دائم در حال فعالیت و عرق کردن است، بدن به ۳ لیتر آب احتیاج دارد. (مصرف آب در مورد اشخاص مختلف متفاوت است)
کسانی که بیشتر عرق می کنند، ممکن است بیشتر از یک فرد عادی به آب احتیاج داشته باشند، این افراد ممکن است ۴ تا ۶ لیتر آب مصرف کنند.در طول یک برنامه بهتر است که در هر استراحت به طور دائم مقداری آب بنوشیم تا اینکه هر چند ساعت یکبار آب زیادی مصرف کنیم.


متأسفانه تشنگی علامت خوب و درستی در مورد احتیاج بدن به آب نیست چون ممکن است که بدن به آب احتیاج داشته باشد ولی ما احساس تشنگی نکنیم(خشکی دهان اخطار جدی بدن به کم آبی است)

حتی اگر احساس تشنگی هم نمی کنید، بهتر است که آب بنوشد. هیچگاه ترس و واهمه ای از نوشیدن زیاد آب نداشته باشید چون بدن به طور طبیعی مازاد آب را دفع خواهد کرد.
متأسفانه تشنگی علامت خوب و درستی در مورد احتیاج بدن به آب نیست.  این مسئله به خصوص در صعودهای زمستانی مشهود است. بارها دیده شده که در برنامه های زمستانی افرادی هستند که حتی آب همراه خود نمی آوردند و تحت عنوان این که هوا سرد است و عرق نمی کنیم، آبی نمی نوشند.
فراموش نکنید که اگر کمبود آب بدن، معادل ۳ درصد وزن ما باشد، قدرت تشخیص و هوش و حواس ما رو به تحلیل می رود و زمانی که معادل ۱۰ درصد وزن ما باشد، خطری جدی برای سلامتی و زندگی ماست. (در این حالت ممکن است ادامه کمبود آب به مرگ منتهی شود)

نوشیدنی ها مانند چای و قهوه با وجود آن که خود حاوی آب هستند اما به عنوان جایگزین آب توصیه نمی شوند چرا که همین نوشیدنی ها نقش مهمی در دفع آب بدن دارند.(چای و قهوه به دلیل داشتن کافئین باعث اختلال در ضربان قلب.بی خوابی و دفع مایعات بدن میشود) لذت نوشیدن چای و قهوه ناشی از گرم شدن و رفع خستگی لحظه ایست

نمک

salt2

در زمان تعرق و تحرک زیاد بدن علاوه بر دفع آب املاح بدن نیز از دست میروند.سریعترین راه جایگزین کردن املاح خوردن مقدار کمی نمک است

در زندگی روزمره نمک را یه سم سفید میشناسند که مثل بی ربطی نیست.نمک باعث افزایش فشار خون.جذب کاذب آب در بدن.و در صورت کم تحرکی فرد مشکلات عدیده قلبی و عروقی را بدنبال دارد.ضمن اینکه باعث اعتیاد فرد به خوردن غذاهای به اصلاح خوش نمک میشود!

اما در  کوهنوردی و تعرق شدید قضیه متفاوت است !

برخی از فوائد خوردن نمک در حین کوهنوردی و تعرق ورزشکار:

۱- بیشترین اثر مفید نمک، ثابت کردن ضربان غیر عادی قلب است و به تنظیم فشار خون  کمک می کند

.۲- خارج کردن اسیدیته زیادی که در بدن به وجود آمده است

۳- حفظ تعادل مقدار قند خون

۴- فراهم ساختن انرژی لازم برای بدن

۵- کمک به عملکرد صحیح سلول های عصبی

۶- جذب مواد مغذی

۷- صاف و نرم کردن حنجره و جلوگیری از چسبناک شدن مخاط که معمولا در تنگی نفس دیده می شود.

۸- نمک یک آنتی هیستامین طبیعی می باشد.

۹- جلوگیری از کرامپ یا گرفتگی عضلانی

۱۰- برای تنظیم خواب مهم است و به عنوان یک هیپنوتیسم طبیعی عمل می کند.

۱۱- استفاده از نمک بر روی زبان، موجب توقف سرفه های خشک می شود.

در کوهستان حتما نمک را با آب فراوان مصرف کنید

گردآوری مطالب : بکتاش خضرائی

منبع : ویکی کوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *