اگر در یک سفر طبیعت‌گردی یا صعود چند روزه داشته باشید، ناگزیر به اقامت شبانه در هوای باز باشید، حتی در صورتی که چادر هم داشته باشید، باز هم هیچ وسیله‌ای غیر از یک کیسه‌خواب نمی‌تواند آسایش لازم را برای شما فراهم کند.

خواب یکی از ضروریات انسان مخصوصا برای تجدید قوا می باشد . بنابراین کیسه خواب راحت، نرم و گرم از اهمیت بالایی برخوردار است .کیسه خوابها به دو نوع پر و الیاف تقسیم بندی می شوند . کیسه خوابهای پر که حاوی پر قو هستند از قدیم بسیار مورد توجه بوده اند . تنها نقیصه کیسه خواب پر اینست که اگر خیس شود خشک شدن آن به زمان زیادی نیاز دارد و خیس شدن در زمستان نیز برابر با یخ زدگی و یا مرگ است !

برای رفع این نقیصه الیاف جدیدی به شکل لوله های تو خالی ساخته شده و در ساخت کیسه خوابهای جدید و حرفه ای از آنها استفاده می شود .این الیاف با وجود سبکی از حجم بالایی برخوردارند که بسته بندی در کوله را کمی مشکل می سازد . البته این نقیصه نیز در الیاف جدید به نام ترمو لایت برطرف شده است .

 کیسه خواب پر یا کیسه خواب الیاف؟

 • آیا می‌خواهید در باران شدید در طبیعت بخوابید؟
 • آیا هوای مقصد سفر شما گرم و مرطوب است؟ سرد و مرطوب؟ و یا گرم و خشک؟ یا بسیار سرد است؟
 • آیا کیسه خواب را خودتان حمل می کنید؟
 • آیا وقت رسیدگی و مراقبت از کیسه‌خواب خودتان را دارید؟

این سوالات، مهمترین سوالاتی‌ست که شما باید قبل از تصمیم به خرید یک کیسه خواب و انتخاب بین ۲ گزینه “کیسه خواب پر” و “کیسه خواب الیاف”، از خود بپرسید؟در ادامه معایب و مزایای کیسه خواب‌های پر و الیاف را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد. شما با توجه به پاسخی که به سوالات بالا می‌دهید، می‌توانید تصمیم خود را در ارتباط با خرید کیسه خواب بگیرید.

کیسه خواب پر

کیسه خواب الیاف

مزایا

 • گرمای بی‌نظیر به نسبت وزن
 • قابلیت تراکم پذیری(فشردگی) بیشتر
 • قابلیت حمل راحت‌تر
 • عمر طولانی‌تر
 • گرم کردن سریع

معایب:

 • نیاز به مراقبت بیشتر
 • جذب رطوبت
 • نیاز به زمان طولانی برای خشک شدن
مزایا

 • حفظ ۷۰درصد قابلیت عایق بودن، هنگام خیس شدن
 • نیاز به مراقبت کمتر
 • جذب سخت‌تر رطوبت
 • نیاز به زمان کوتاه برای خشک شدن

معایب:

 • سنگین‌تر از کیسه‌خواب پر
 • سخت‌تر بودن حمل کیسه خواب
 • طول عمر کوتاه‌تر
 • نیاز به زمان طولانی‌تر برای گرم کردن
اگر دنبال بهترین عایق هستید که با وزن کم و اندازه کوچک، ترکیب شده باشه کیسه خواب پر، بهترین گزینه برای شماست.مزیت دیگه اینه که می‌تونید تقریبا مطمئن باشید که هیچ رطوبتی به شما نمی‌رسه هنگام خواب! چون تمام رطوبت رو پر جذب می‌کنه! اگر چه این نکته اصلی‌ترین عیب کیسه خواب پر هم به شمار میره؛ چون اولا با جذب رطوبت، پرها گلوله می‌شوند و به هم می‌چسبند، در نتیجه قدرت عایق بی‌نظیرشون رو از دست می‌دند. دوما اگر کیسه خواب خیس بشه، زمان زیادی طول می‌کشه تا خشک بشه.البته این جذب رطوبت به رطوبت خارجی و سفرهای زمستانی محدود نمیشه! بلکه حتی رطوبت بدن هم روی کیسه خواب پر تاثیر می‌گذاره و ممکن است کیفیت آن را بکاهد.این نوع کیسه خواب برای مصارف و سفرها زیر ایده‌آل است:

 • کوه‌نوردی
 • پیاده‌روی و گردش در مناطقی با رطوبت نرمال یا کم
 • سفرهای با دوچرخه

کیسه خواب‌های پر از کیسه خواب‌های الیاف گرانتر بوده و نگهداری از اونها به مراتب سخت‌تر است.

کیسه خواب‌های الیاف، به سختی رطوبت رو جذب می‌کنند و سریعتر از کیسه خواب پر خشک می‌شوند.همچنین در صورت خیس شدن، بیشتر قدرت عایق بودن خود رو حفظ می‌کنند و گلوله نمی‌شوند.این نوع کیسه خواب برای مصارف و سفرهای زیر ایده‌آل است:

 • مقاصدی با رطوبت بالا.
 • مقاصدی که دمای خیلی پایینی ندارند.
 • اگر از کیسه خواب بسیار زیاد استفاده می‌کنید که باعص میشه مجبور باشید اغلب اونها رو بشویید(مثلا برای کودکان)
 • اگر کیسه خواب‌تون رو خودتون حمل نمی‌کنید. در نتیجه وزن کیسه خواب براتون مهم نیست.
 • اگر یک کیسه‌خواب می‌خواهید برای استفاده در همه نوع سفر
 • سفرهای تابستانی.

کیسه خواب‌های الیاف ارزانتر از کیسه خواب‌های پر بوده و نگهداری از اونها ساده‌تر است.

تذکر: به تازگی الیاف مصنوعی تولید شده است، که هم ویژگی سبکی و حفظ گرما “پر” را دارد، هم قابل استفاده در مکان های مرطوب و بسیار سرد است. این کیسه خواب ها گران بوده و البته برای نقاط بسیار سرد همچون ارتفاعات ۸۰۰۰ متری هیمالیا و قطب جنوب و شمال به کار میرود.

 راهنمای خرید و نگهداری کیسه خواب

دمای کیسه خواب؟

زمانی که میخواهید کیسه خواب انتخاب کنید با توجه به شرایط  و نوع فعالیتی که در نظر دارید انجام دهید. مثلا شب مانی در جنگل است، یا کویر، در برف و سرما ، به هر حال احساس سرما و یا گرما برای بدن ما مطلوب نیست و توان جسمی ما را کاهش می دهد.

برای یکسان سازی اعداد اعلام شده برای کیسه خوابها توسط کمپانی ها در سال ۲۰۰۴ استاندار اروپایی آزمایش توان گرمایی کیسه خوابها ایجاد شد، استاندارد اروپایی En13537.
اگرچه شرایط آزمایشگاهی این آزمون نمی تواند عین شرایط واقعی را ایجاد کند اما این استاندار شرایط یکسانی را برای همه آزمایشگاهها تعیین کرد و روشهای مختلف آزمایشگاهها را به شکلی واحد در آورد. البته راحتی کیسه خواب علاوه بر آن چیزی که برای کیسه خواب اعلام می شود به بسیاری از عوامل دیگر در زمان استفاده نیز مربوط می شود.
مفهوم اعداد مختلف اعلام شده برای یک کیسه خواب:

راهنمای خرید و نگهداری کیسه خواب

Maximum Comfort temperature: حداکثر دمایی که یک مرد عادی بدون اینکه بشدت عرق کند در کیسه خواب می تواند بخوابد و در این حالت باید زیپ کیسه خواب کاملا باز باشد، دستها بیرون کیسه خواب باشد و کلاه کیسه خواب نیز باز باشد.

Comfort temperature: دمایی که در آن یک زن عادی درون کیسه خواب تمامی شب را با آرامش بخوابد.

Lowest Comfort temperature: کمترین دمایی که یک مرد عادی در شب به مدت هشت ساعت درون کیسه خواب بخوابد بدون اینکه از خواب بیدار شود.

Extreme temperature: کمترین دمایی که کیسه خواب می تواند از یک زن عادی در مقابل از دست دادن دمای عمومی بدن محافظت کند. این حالت اجازه شش ساعت خواب غیر راحت را بدون اینکه دمای داخلی بدن تا مرحله خطرناک پایین بیاید به فرد میدهد.

 شرکت های تولید کننده بر اساس بازه دمایی کیسه خواب ها را بفروش میرسانند.راهنمای خرید و نگهداری کیسه خواب و اجزا کیسه خواب

چطور از کیسه خواب به درستی استفاده کنیم؟

این نکات رو به خاطر داشته باشید تا بتوانید به بهترین شکل از کیسه خواب‌تون استفاده کنید و از خوابیدن در اون لذت ببرید.
“کیسه خواب” گرما تولید نمی‌کنه! بلکه فقط گرما رو حفظ می‌کنه. پس:

 1. به اندازه کافی بخورید: بدن شما  برای کوه‌نوردی، پیاده روی، دوچرخه سواری و… به میزان بالایی انرژی نیاز دارد. اگر شما سوخت کافی به بدن‌تان نرسانید، بدن شما قادر به تولید گرمای کافی نخواهد بود.
 2. به اندازه کافی بنوشید: مطمئن شوید که به اندازه کافی مایعات  در طول روز می‌نوشید.  یک بدن dehydrate شده(بی‌آب شده) نمی‌تونه گرما تولید کنه. قبل از اینکه به داخل کیسه خواب برید، با یک لیوان چای یا شکلات داغ، درجه حرارت بدن‌تون رو بالا ببرید.
 3. از خوردن الکل خودداری کنید:  در هوای سرد از خورد الکل اجتناب کنید! الکل ممکنه موجب بشه که شما احساس کنید گرم‌تر شده‌اید، اما الکل خیلی زود دمای بدن شما رو پایین می‌آورد.
 4. لباس‌هایتان را خشک نگه دارید:  لباس‌ها به اندازه کیسه خواب،  به ویژه کیسه خواب پر،  هنگام خیس شدن میزان عایق بودن‌شون  رو از دست می‌دهند. هرگز با لباس‌های مرطوب(حتی اگر این رطوبت در اثر عرق کردن بدن‌تان باشد)  وارد کیسه خواب نشوید. اگر لباس‌های اضافه‌تان را در یک کیسه “ضد آب” نگه‌داری کنید، می‌توانید مطمئن باشید که لباس‌هایتان خشک باقی خواهند ماند.
با یک کیسه خواب خوب و انتخاب درست کیسه خواب، شما فقط نیمی از راه را رفته‌اید.داشتن خوابی راحت مستلزم رعایت نکات دیگر و داشتن لوازم دیگری نیز هست:

 1. زیر انداز: یک زیرانداز خوب اگر به اندازه کیسه خواب مهم نباشد، اهمیت آن پایین‌تر از کیسه خواب نیز نیست. انتقال گرما از زمین سرد بیشتر از هوای سرد صورت میگیرد، پس خوابیدن روی زمین بدون زیرانداز دمای بدن شما رو کاهش می‌دهد. و این نکته به کیفیت کیسه خواب شما ربطی ندارد. پس همیشه حتی وقتی در چادر هستید از زیرانداز استفاده کنید.
  اگر زیرانداز مناسب و عایق ندارید٬ با استفاده از پانچو یا بارانی در زیر زیرانداز٬ قابلیت عایق رو بهبود ببخشید.
 2.  چادر یا کیسه بیواک!: بادی با سرعت ۲۵ کیلومتر/ساعت در دمای ۵+ درجه سانتیگراد در شما احساسی شبیه به دمای صفر درجه ایجاد خواهد کرد. بنابراین چادر خودتان را در محلی برپا کنید که کمتر در معرض باد باشد یا از کیسه های بیواک ( Sleeping Bag Cover) استفاده کنید.
 3. لباس زیر مناسب: گرمای کیسه خواب را با پوشیدن لباس زیر و جوراب گرم  بالا ببرید. پوشش خشک در پاها میزان عایق را بالا می‌برد.
 4. کلاه: وقتی در کیسه خواب می‌ خوابید، سر تنها قسمتی‌ست که از کیسه خواب بیرون می‌ماند. اگر سر شما سرد باشد، تمام حرارت بدن شما به سرعت از دست خواهد رفت. پوشاندن سر یکی از مهمترین اقدامات برای عایق کردن بدن است. بنابراین قبل از خواب مطمئن شوید که سر خود را به شکل مناسبی پوشانده‌اید.

راهنمای خرید و نگهداری کیسه خواب و اجزا کیسه خواب

 انتخاب برند

یک کوهنورد حداقل به ۲ تا کیسه خواب نیاز دارد. یکی برای فصل گرم که اصطلاحا ۳ فصل گفته میشود و عموما برای تابستان و اوایل پاییز مناسب است و دارای حجم، وزن و قیمت کمتری است و دومین کیسه خواب  برای اواخر پاییز تا اواسط بهار که هم گرم تر ، سنگین تر و البته گران تر است که انتخاب آن حساستر بود.

کیسه خواب های سه فصل: انتخاب شما در این قسمت بسیار زیاد است، به چند نکته توجه کنید: وزن، حجم، قیمت (پر یا الیاف)

ولی برای اینکه زیاد دردسر نداشته باشید.

الیاف: کیسه خواب گایا (قایا=Gaya) با مدلهای ۲۰۰ و ۳۰۰ با کیفیت خوب و ایرانی است و برای طبیعت گردی و کوهنوردی در ۳ فصل عالی است. مارک های چینی و گرانی چون ماموت، کمپ(اصل)، فرینو، دویتر نیز وجود دارد ولی آنقدرها  فرق ندارد، البته افراد قد بلند و یا سنگین وزن باید دنبال کیسه خواب مناسب اندازه خود بگردید. (کیسه خواب آمریکای اصلا توصیه نمی شود، چون بسیار پرحجم و سنگین است)

پر: بسیار سبکتر و کم حجمتر و البته گران هستند و برای کوهنوردان و طبیعت گردانی که سفر ۲ روزه زیاد میروند، مناسب است.

کیسه خواب های زمستانه و هیمالیانوردی: کیسه های زمستانه رابطه مستقیمی با جان و زندگی شما دارند، بسیار با دقت و وسواس این نوع کیسه خواب ها را انتخاب کند. پس به سراغ مدلهای چینی یا تقلبی و حتی ایرانی نروید.

به ترتیب شرکت معتبر ماموت  Mammut (پیشنهاد ویژه), رب Rab , ، میلت Millet , فرینو Ferrino ، نورث فیس North Face, دویتر(دیوتر)  Deuter و … به با جدیدترین تکنولوژی ها اقدام به تولید کیسه خواب های مناسب برا صعودهای زمستانه و هیمالیانوردی با مراجعه به وب سایت این شرکت ها مدل مورد نظر و مناسب برای برنامه خود را انتخاب کند، از آنجایی که تمام شرکتهای ذکر شده به صورت حرفه ای این تولیدات را انجام میدهند. شما با خیال راحت دست به خرید خود بزنید.

مراقبت و نگهداری کیسه خواب:

خرید کیسه خواب یک سرمایه گذاری جدی است و با مقداری توجه و مراقبت میتوان برای سالها آن را حفظ کرد. همیشه توصیه های تولید کننده را به کار ببندید. کارخانه ای که آن را تولید کرده است، مسلما” بهتر میداند که چگونه باید از آن مراقبت کرد. با توجه به مطالب تولید کنندگان، چند روش برای دوام بیشتر کیسه خواب آورده میشود.

نگهداری : همیشه کیسه خواب را در حالت آزاد نگهداری کنید. کیسه خواب را فقط برای مدت زمان کوتاه مثل طول اجرای برنامه به صورت فشرده نگهداری کنید.

محافظت از کثیف شدن : با استفاده از یک آستری درونی مجزا، از چرک شدن کیسه خواب بر اثر تماس چربی بدن خودداری کنید.

نظافت :

نقاط کثیف شده را با شستشوی موضعی توسط مواد تمیز کننده ای که تولید کننده توصیه کرده است، تمییز کنید. هر چند وقتی هم باید کیسه خواب را بشویید. هیچگاه از خشک شویی بری تمییز کردن آن استفاده نکنید. کیسه خواب را با استفاده از پودری نه چندان قوی درون یک ماشین لباس شویی بزرگ با سرعت چرخش کم بشویید. چند بار زمان آبکشی را تجدید کنید تا مطمئن شوید که کلیه مواد شستشو از کیسه خواب بیرون رفته است. برای خشک کردن، آن را در معرض حرارت متوسط یک دستگاه خشک کن قرار دهید .هرچند وقت آن را از دستگاه بیرون آورید و با کوبیدن روی نقاط گلوله شده، پرهای آن را پخش کرده و یا با قرار دادن یک توپ تنیس در آن (در یک ربع آخر خشک شدن) باعث پخش شدن پرهای آن بشوید. پس از پایان کاربا فشردن و لمس کردن لایه درونی آن مطمئن شوید که کاملا” خشک شده باشد. شستن و خشک کردن یک کیسه خواب چند ساعت طول میکشد. مغازه هایی هم هستند که کار تعمیرات و سرویس وسایل کوهنوردی و از جمله شستن کیسه خواب را انجام میدهند.

کیسه خوابهای مستطیلی : این کیسه خوابها فضای کافی برای حرکت کردن و چرخیدن دارند. به عبارت دیگر برای کسانی که هنگام خواب عادت به حرکت و چرخش دارند، انتخاب بسیار مناسبی هستند. با این وجود به دلیل داشتن فضای بیشتر، وزن آنها از نوع مومیایی بیشتر بوده و اتلاف حرارت نیز بالاتر خواهد بود و در موارد مشابه از نظر عایق بندی، قیمت بیشتری دارد.طراحی مستطیلی شکل این نوع کیسه خوابها امکان استفاده از آن را در اتومبیل نیز به شما میدهد. به علاوه اگر قصد چادر زدن درکنار اتومبیل دارید بهتر است از کیسه خوابهای مستطیلی استفاده کنید.

نوع خاصی از کیسه خوابهای مستطیلی با عنوان (Adam & Eve) ترکیبی از دو کیسه خواب مستطیلی شکل است که با یک زیپ به هم متصل میشود. این کیسه خواب برای افراد خانواده و کسانی که قصد کمپینگ ماشینی را دارند،انتخاب مناسبی خواهد بود. این نوع کیسه خوابها برای جمع شدن در کوله پشتی و حمل و نقل آسان اصلا مناسب نیستند اما در عوض از نظر عایقبندی، لایه های متعددی در قسمت های بالا و پایین دارند و هنگام استفاده مجزا نیز قابلیت های متفاوتی ارایه می دهند.

Tapered: این نوع کیسه خواب در قسمت شانه عریضتر و در قسمت پا باریک است بنابراین فضای زیادی برای مانور و حرکت در آن وجود ندارد اما در عوض گرمتر از کیسه های مستطیلی هستند.

کیسه خواب2

کیسه خوابهای مومیایی : این کیسه خوابها مانند اشکال مستطیلی، زیاد حجیم نیستند و وزن آنها در حالتهای دمایی مشابه در حدود ۱ تا ۲ درصد کمتر از وزن کیسه خوابهای مستطیلی است. کیسه خوابهای مومیایی به راحتی قابل جمع شدن و جابه جایی هستند و از این نظر برای کوهنوردان  گزینه مناسبی به شمار می آیند؛ چرا که هنگام حمل و نقل بار در کوله پشتی، حتی یک گرم بار اضافی هم مهم است! علاوه بر کوچک و قابل حمل بودن، این کیسه خوابها عایق بسیار خوبی در برابر سرما هستند. به دلیل فضای اضافی و مرده کمتر در این نوع و نیز عایق بندی مناسب، اتلاف حرارت کمتر است و مزیت مهم دیگر آن، وجود پوششی از کلاه برای سر و گردن است که هنگام سرد شدن هوا از اتلاف حرارت بدن از سر (به عنوان مهمترین منبع حرارت بدن) جلوگیری می کند.

کیسه خواب

انواع عایق بندی : دو نمونه اصلی از عایق بندی های موجود عبارتند از:

عایق بندی با الیاف مصنوعی (بشر ساخت) و عایق بندی با پر که ترجیحاً از پرهای غاز است. هر کدام از آنها مزایای خاص خود را دارند و گاهی اوقات ترکیبی از این دو عایق بندی، امکانات بهتری به وجود می آورد.

پر : اغلب کیسه خوابهای مرغوب و گران قیمت از عایق بندی طبیعی با پرهای غاز یا قو ساخته می شوند. پرهای مذکور که از لایه های زیرین بدن غاز یا قو گرفته می شوند، بهترین عایق طبیعی هستند که تاکنون شناخته شده است! راز گرمای پرهای غاز در حجم هوای محبوس شده مابین آنهاست. در یک وزن مشخص از پرها، هرچه این حجم بیشتر باشد، میزان عایق بودن و تولید گرما نیز بیشتر خواهد بود. این شاخص (حجم هوای محبوس شده در واحد وزن یا یک اونس) با یک عدد مشخص می شود که هر قدر بزرگتر باشد، نشان دهنده مرغوبیت بالاتر عایق پر خواهد بود. در اغلب کیسه خواب های گران و با کیفیت، عدد مذکور در حدود ۶۰۰ و بالاتر است. پر، علاوه بر گرمایی که ایجاد میکند بسیار سبک بوده و به خوبی فشرده و جمع می شود. در نتیجه کیسه خواب های پر که خیلی حجیم و گرم هستند به راحتی در فضایی بسیار کوچک فشرده شده و قابل حمل میشوند.

مدت زمان خشک شدن این کیسه خوابها در محیط بیابان زیاد است بنابراین استفاده از آن در محیط های مرطوب یک اشکال عمده این نوع کیسه خواب است. در کیسه خواب پر، ساختار انتخاب شده را طوری برگزینید که پرهای داخل آن به اطراف جابه جا شده و لذا از تشکیل فضاهای سرد جلوگیری شود.

مواد مصنوعی : اغلب عایق های مصنوعی از الیافی بلند با مغزی توخالی تشکیل شده اند که می تواند هوا را در این فضاهای خالی محبوس کرده و عایق بندی مناسبی به وجود آورند. الیاف توخالی، سبک بوده و فضای زیادی برای محبوس کردن هوا دارند که قابلیت عایق بندی آنها را بهتر می کند. در کیسه خوابهایی با الیاف مصنوعی بهتر است مورد انتخاب شده از لایه های عایق متعدد ساخته شده باشد که روی هم قرار گرفتن این لایه ها از حرکت و جابه جایی هوا بین دو لایه جلوگیری کرده و مانع از تشکیل نقاط سرد میشود.

مواد مصنوعی معمولا سنگین تر و حجیم تر از پر هستند و به خوبی پر، قابلیت فشردگی و جمع شدن را ندارند. البته این به آن معنی نیست که کیسه خواب های با عایق مصنوعی برای حمل در کوله پشتی و کمپینگ کوهستانی مناسب نیستند.

الیاف مصنوعی برخلاف پر، در محیط های مرطوب خواص خود را حفظ کرده و قابل استفاده خواهند بود. الیاف مصنوعی زود خیس نمی شوند و برعکس رطوبت بسیار کمی به خود جذب کرده و به سرعت خشک می شوند (یعنی با کوچکترین تابش نور خورشید و حرارت، رطوبت جذب شده را به محیط باز می گردانند خشک می شوند.)

 از لحاظ قیمت، کیسه خواب های با عایق مصنوعی از کیسه خواب های پر ارزان تر هستند.

اندازه و وزن : اگر حجم و وزن کیسه خواب برای سفر ما مهم باشد، می توان گفت که کیسه خواب های مومیایی بهترین نوع انتخاب هستند. مهم است که بدانیم چگونه و چه زمانی از کیسه خواب استفاده می کنیم. هنگام انتخاب کیسه خواب همواره وزن آن را در نظر بگیرید تا بهترین مورد را از نظر حمل و نقل انتخاب کنید. شاید بعضی اوقات بهترین پاسخ خرید دو کیسه خواب باشد؛ یکی از نوع حامپکت مخصوص کوهنوردان و علاقه مندان به حمل کوله پشتی و دیگری مدل مستطیلی شکل و حجیم که برای استراحت در کمپ های بزرگ مناسب است.

عامل مهم دیگر در انتخاب کیسه خواب طول آن است. به طور کلی کیسه خواب ها از نظر طولی به دو دسته معمولی و بلند تقسیم می شوند. اگر قد شما کمتر از ۱۸۰ سانتی متر باشد، کیسه خواب های معمولی مناسب تر خواهند بود ولی اگر قدتان بیش از ۱۸۰ سانتی متر است، برای آسودگی بیشتر بهتر است از کیسه خواب های بلند استفاده کنید.

رویه (سطح خارجی کیسه خواب) : بسته به نوع استفاده، رویه کیسه خواب شما باید از مواد اولیه مناسب انتخاب شود. اگر محیط سنگلاخ و ناهموار است، کیسه خواب های با رویه برزنتی و مقاوم انتخابی در خور خواهد بود. از سوی دیگر وزن زیاد آنها و مشکل جمع شدن، دردسرهایی را به دنبال دارد. کیسه خواب های با رویه پارچه های نایلونی مقاوم یا الیاف مصنوعی دیگر، نه تنها دوام و مقاومت بسیار خوبی دارند بلکه به راحتی جمع شده و قابل حمل خواهند بود.

 اگر محیط انتخابی شما مرطوب است بهتر از رویه های ضدآب استفاده کنید. امروزه مواد اولیه ضدآب و پیشرفته ای توسط کمپانی های معتبر چون Dupont به بازار عرضه شده که در رویه کیسه خواب ها امکان پذیر نیست و در هر صورت در مکان های مرطوب استفاده از یک سرپناه و چادر مناسب ضروری به نظر می رسد.

حد تحمل حرارتی (Temprature Rating) : این عامل معیار مهمی در سنجش و مقایسه کیسه خواب ها به شمار می رود. کیسه خواب های مختلف با اندازه، شکل و وزن های متعدد هر کدام دارای یک حد تحمل حرارتی مشخصی هستند. این موضوع به چه معناست؟ آیا اصلاً این حد حرارتی، تعریف خاصی دارد و همیشه یکسان خواهد بود؟ این مشخصه حداقل دمایی است که یک فرد عادی آن را به راحتی در کیسه خواب تحمل کند. اغلب تولیدکنندگان کیسه خواب همین تعریف را در مشخص کردن استانداردهای دمایی برای محصولات خود به کار می گیرند. از طرفی طبیعت مزاجی افراد با هم متفاوت است و نمی توان با قطعیت گفت که کدام حد تحمل حرارتی برای یک فرد عادی مناسب است. به ندرت می توان دو نفر را پیدا کرد که در داخل یک اتاق احساس کاملاً یکسانی در مورد درجه حرارت داشته باشند. هنگام انتخاب کیسه خواب یادتان باشد که با کدام حد تحمل حرارتی راحت تر هستید. بهتر است همیشه قبل از رفتن به بیابان حداقل دما را در سردترین شرایط آب و هوایی پیش بینی کرده و با توجه به طبیعت گرمایی خود، مورد مناسبی برگزینید.

زنان غالبا در مقابل سرما مقاومت کمتری نسبت به مردان دارند بنابراین بهتر است کیسه خواب هایی با عایق حرارتی بیشتر انتخاب کنند. اگر شرایط کمپینگ گرم تر از حد تحمل حرارتی کیسه خواب باشد می توانید با استفاده از زیپ های دوکاره که در اکثر کیسه خواب ها وجود دارد، هوای داخل کیسه را تهویه کرده و حرارت داخلی را کمتر کنید. اما آیا انتخاب یک کیسه خواب خیلی گرم (با حد تحمل حرارتی بالا نسبت به محیط) امکان پذیر است؟ چنین انتخابی ممکن است فعالیت های طبیعت گردی شما را مختل کند، چرا که در اغلب اوقات مجبور خواهید شد که از کیسه خواب خارج شوید و هنگامی که سردتان شد به درون آن بخزید. در نتیجه این کار، بدنتان مرتب عرق کرده و یا یخ می زند. حد حرارتی کیسه خوابی که من در سه فصل اول سال استفاده می کنم حدود ۹- درجه سانتی گراد دارد. در مواقعی که شدت سرما زیاد است بهترین انتخاب خرید دو کیسه خواب جداگانه خواهد بود. یکی کیسه خواب حجیم و سنگینی که مخصوص سردترین ساعات کمپینگ در زمستان باشد و دیگری کیسه خوابی مخصوص سه فصل سال!

امروزه عایق بندی و طراحی های جدیدی در انواع مختلف از کیسه خواب ها به کار رفته که حد تحمل حرارتی آنها را به کمتر از ۴۰- درجه سانتی گراد رسانده است.

 نکاتی که بهتر است بدانید :

– اگر قرار باشد روی زمین بخوابید حرارت بدن شما در مدت کوتاهی از کیسه خواب خارج شده و جذب زمین می شود. بنابراین بهتر است از تشک های بادی مناسب یا زیرانداز های ضدآب با عایق حرارتی کافی استفاده کنید تا از هدر رفتن گرمای داخل کیسه خواب جلوگیری شود.

– آیا بدن شما به اندازه کافی پوشیده و لباس های شما بدون درز است؟ اکثر تولیدکنندگان کیسه خواب های مومیایی مبنای حرارتی تولیدات خود را زمانی ارزیابی می کنند که زیپ های تعبیه شده کاملا بسته باشد. متأسفانه بعضی از خریداران این موضوع را رعایت نمی کنند و به دلیل احساس ناراحتی هنگام کشیده شدن زیپ ها و پوشش سر، ترجیح می دهند که قسمتی از زیپ کیسه خواب خود را در قسمت های بالایی باز بگذارند. در نتیجه در هوای سرد، بیشتر حرارت بدن خود را از ناحیه سر و بالاتنه از دست می دهند.در این گونه موارد بهتر است برای جبران حرارت از دست رفته به دنبال یک کیسه خواب حجیم تر و گرم تر بوده و یا از کلاه پشمی مناسبی برای گرم نگه داشتن سر استفاده کنید.

– پوشیدن لباس های زیر و رو در داخل کیسه خواب و تعویض آنها در تغییر حد تحمل حرارتی کیسه خواب بسیار موثر خواهد بود. پوششی از لباس های زیر گرم و جوراب های مناسب می تواند تحمل حرارتی کیسه خوابتان را تا ۱۵ درجه بیشتر کند.

– استراحت داخل یک چادر حرارت بیشتری را در مقایسه با فضای آزاد ایجاد خواهد کرد. حرارتی که از بدن شما و از طریق کیسه خواب خارج می شود کم کم فضای کوچک داخل چادر را گرم تر می کند و هر قدر این فضا کوچک تر باشد اتلاف حرارتی نیز کمتر بوده و کمتر احساس سرما خواهید کرد در حالی که در چادرهای بزرگتر حرارت تولید شده در داخل چادر زودتر هدر می رود.

 گردآوری: مازیار نیک بخش | سایت کوهنوردان زرتشتی ایران

منبع: دویتر  Deuter،http://forum.saramad.ir ترجمه: دالاهو نیوز ویکی کوه