اخلاق کوهنوردی …

در کوه و با افرادی که به کوه می روید یکی از مهم ترین چیزها همین اخلاقه که اگه خدایی نکرده اختلالی وجود داشته باشه سفر رو به کام همه ی افراد گروه تلخ می کنه حالا بهتره که به این نکات توجه بشه که شما هم به بهترین همنورد تبدیل شوید…

چیزهایی که باید در کوه رعایت کرد:

۱- صعود به قله ها و فتح بلندی های کوهستان تنها یکی از اهداف کوهنوردی است و همه آن نیست مبادا که در این راه دچار لغزش و اشتباه شوید وسایر اهداف ارزنده کوهنوردی را به فراموشی بسپارید.

۲- بحث اخلاق در کوهنوردی مقوله ای تفکیک ناپذیر از این ورزش است و برماست که با فراست و دقت لازم اصول اخلاقی آن را فراگرفته ، در تمامی شئون فعالیتهایمان از آن بهره ببریم و آنها را بکار بندیم.

۳- در کوه هرگز کسی برتری ، تفوق و اولویتی در شان و مقام نسبت به دیگران ندارد و تنها میزان برخورداری از اخلاق و منش والای کوهنوردی است که افراد را ممتاز و قابل تقدیر یا احترام مضاعف می گرداند.

۴- برترین کوهنوردان بدون شک همان هایی هستند که به درجات بالائی از استواری ، گذشت و توان ایثار دست یافته اند و موفقیت خود را جدای از موفقیت و سلامت دیگران نمی دانند.

۵- از مهمترین انگیزه های دوستداران طبیعت کوهستان ، بهره گیری از سکوت و آرامش بی نظیر کوه است. انسان در دامان طبیعت کوه ، راه عبور از تلاطم درون و چیره شدن بر ناآرامیهای روحی و جسمی را می یابد.

۶- بزرگترین و خطرناکترین دشمن یک کوهنورد ، غرور و تکبر است.

۷- در شدائد و سختیهاست که در بوته آزمایش قرار می گیریم و صفات ارزنده ای چون فداکاری و ایثار معنی پیدا می کنند. در کوهنوردی به سبب شکل و نوع خاص ورزشی که انجام می دهیم ، به دفعات دراین آزمایش ناخواسته محک خواهیم خورد، پس با تقویت خصائل انسانی و والا سعی کنیم در این گذر سرافراز و پیروز باشیم.

۸- سکوت و آرامش کوهستان نقطه عطفی در اعطای شانس تفکری دقیق تر درباره خود و جهان پیرامون است که شاید بتوان از آن به عنوان برگ زرین دفتر کوهنوردی یاد کرد. درک صحیح و استفاده بهنجار از این موهیت بزرگ نشانه شناخت و تلقی صحیح ما از طبیعت و بشر خواهد بود.

۹- به یاد داشته باشیم که در کوهنوردی برخلاف بسیاری ورزشها ، تنها عشق و علاقه بیکران به طبیعت و کوهستان است که آدمی را به بلندای کوهها و قله ها می کشاند و در انتها نیز نه مدالی هست ، نه جام پیروزی و نه عنوان و تبلیغی. پس پاس بداریم این همه خلوص و زیبایی را و دوست بداریم کوهستان با صفا را.

۱۰- آنگاه که برفراز قله ای می ایستیم ، غرور و منیت را از درون خود به در کنیم و از خداوند همه کوههای عالم که رخصت نیل به چنین لحظه ای را به ما ارزانی داشته سپاسگذار باشیم.

۱۱- تمامی کوهنوردان دنیا از هر نژاد ، رنگ و مذهبی برای محیط کوهستان احترام و ارزشی منحصر به فرد و خاص قائل هستند و این همسانی ارزشمند در سراسر گیتی بدون تردید ناشی از فضای بی نظیر و روحانی حاکم بر کوههاست.

«فدراسیون بین المللی کوهنوردی و صعودهای ورزشی»

منشور اخلاقی UIAA

در ۱۵اکتبر ۱۹۸۲، فدراسیون بین المللی کوهنوردی و صعودهای ورزشی در قالب بیانیه کاتماندو اصول بسیاری را در مورد کوهستان منتشر کرد.
با توجه به اینکه این بیانیه بر حفاظت از کوهستان ها، محیط، مردم و کشور میزبان تاکید می کند، ضروری به نظر می رسد که با توجه به رشد صعودها به مناطق کوهستانی بخشی از مضامین این بیانیه تحت عنوان منشور اخلاقی منتشر شود تا کوهنوردان قبل، در حین و بعد از برنامه از آن پیروی کنند.
بر اساس  طرح پیشنهادی کمیته کوهنوردیAUIA کمیته مرکزی منشور زیر را به صورت مشخص به سازمان های زیر مجموعه اش ابلاغ کرد و از همه آنها خواست در صعود هایشان از این منشور پیروی کنند.


بر طبق این منشور یک تیم کوهنوردی باید:
۱- به قواعد کشور میزبان احترام بگذارد. این به این معنی است که قبل از ورود به کشور مقصد از قواعد آنان کسب اطلاع کرده و ابزار و خواست سازگاری با آن را ایجاد کند.
۲- به بیانیه ۱۹۸۲ کاتماندو کاملا پایبند باشد.
۳- روح ورزشی صعودها را حفظ کرده و با پیروی از اصول کوهنوردی سالم آن را ارتقا دهد.این به آن معنی است که:
*تاکتیک ها و حرکاتش را مطابق با پیشرفت هیمالیانوردی ترتیب دهد.
*از استفاده های تبلیغاتی و ابزاری خاص که در چارچوب برنامه نیستند خودداری کند.
*هرگونه استفاده مصنوعی از داروها حتی در جهت کسب موفقیت را نفی کند.
۴- در طراحی تاکتیک ها و استراتژی های برنامه دقت شود به نوعی اتخاذ شوند که ایمنی همه افراد خصوصا پورترها، باربران ارتفاع بالا، اعضای تیم و افراد کشور میزبان کاملا حفظ شود.
۵- دقت کند اعضای تیم از کشور میزبان تا حد امکان در فعالیت های فنی گروه مشارکت داشته باشند تا این مقدمه ای باشد برای افزایش دانش فنی آنها.
۶- بعد از صعود گزارشی کاربردی، دقیق و توام با واقعیت از نحوه صعود، مشکلات بروز کرده، نتایج بدست آمده و هر اطلاع مفید دیگری ارائه دهد.
۷- از تغییر و بزرگنمایی مسائل جهت اقبال عمومی چه در مقالات فنی صعود و چه در رسانه ها خودداری کند.
۸- رفتار، چه بین هم تیمی ها، چه با افراد بومی و چه با سایر تیم ها بر اساس یگانگی و مشارکت همگانی باشد.
۹- به حقوق سایر تیم ها احترام گذاشته و از استفاده بدون اجازه از ابزار آنها خودداری کند.
۱۰- در پایان اقامت، در راستای روح بیانیه کاتماندو کوهستان را تا حد ممکن پاکیزه ترک کند، به خصوص در مورد جمع آوری طناب های ثابت و کمپ های ارتفاع بالا

منبع : گروه کوهنوردی رهاد اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *