کوه هزار

کوه هزار
درباره : کوه هزار کوهی است در استان کرمان در بخش راین در جنوب این شهرستان قرار دارد  و بلند ترین قله این استان میباشد ارتفاع آن با اندازه گیری دقیق به وسیله دستگاه های جی پی اس ۴۵۰۱متر براورد شده است.
کوه هزار به دلیل داشتن هزار نوع گیاه گوناگون ، هزار نامیده شده است و چهارمین کوه بزرگ ایران و مرتفع ترین قله جنوب کشور (بام جنوب ایران ) است. هزار با مساحت ۹۰۰ کیلومتر مربع, سرچشمه رودخانه هایی چون هلیل رود تهرود میباشد.

مرتفع ترین مناطق مسکونی ایران روستاهای باب زنگی و اردیکان  با ارتفاع بیش از ۳۳۰۰ متر در کوه هزار قرار دارد.

این کوه در ۱۰۰ کیلومتری جنوب کرمان قرار دارد.

ارتفاع کوه هزار در منطقه راین کرمان از مرکز زمین حدود ۱۲۰۰ متر بیشتر از ارتفاع کوه دماوند از مرکز زمین است به عبارتی میتوان گفت کوه هزار که کمترین شتاب جاذبه در ایران را دارد بیشترین ارتفاع را از مرکز زمین تا قله در کشور داراست.

معادله ثقل کوه هزار به ثبت بین المللی رسیده است.

آبشار راین

بررسی توپوگرافی قله : قله هزار مخروط منفردی است که از شمال به آبادی میرشادی، از جنوب به دره رودخانه قهرود و از سمت غرب به آبادی راسک منتهی می شود.

ویژگی خاص : از جمله ویژگی های قله هزار آبشار زررود است که در جناح شمالی قله جریان دارد.

 مسیر صعود به قله : از کرمان به سمت بم رفته خود را به بخش راین می رسانیم. این بخش در شمال کوهستان بزرگ هزار قرار دارد، از راین توسط وسیله نقلیه در جاده ای هموار پس از طی ۱۲ کیلومتر به آبادی زررود با چند خانوار می رسیم. از آبادی خارج شده و در جاده خاکی و ماشین رو مقداری جلو می رویم در جوار رودخانه آن با یکی دوبار عبور از عرض رود،از کنار آبشار بسیار زیبای ۳ پله ۵۰ متری آن گذشته به پناهگاه هزار در ارتفاع ۳۰۰۰ متری می رسیم (۱)، امتداد رودخانه را همچنان پیموده از بیدستان بزرگی می گذریم از یال اصلی شمال شرقی قله صعود را آغاز می کنیم. راه از میان شیب های تند با خاکی سیاه رنگ ارتفاع می گیرد. پساز چند بار تغییر مسیر از کنار صخره بزرگی عبور کرده گام بر بلندای منطقه مسطحی در زیر قله مخروطی و صخره ای هزار می گذاریم ( ۲). قله به سان برج بلندی بر مناطق اطراف احاطه دارد. راه از میان صخره ها عبور می کند تا پس از یک اُفت و خیر کوتاه به قله چهل تن هزار منتهی شود. در شمال رشته کوه جوپار، در غرب کوه لاله زار کوشا و در شمال شرقی پلوار دیده می شود خط الرأس عظیم بلوار و گلچین دیده می شوند. در جنوب سرمشک و بحر آسمان و در انتهای جنوب شرقی قلل جبال بارز ازکوه های بم نمایان هستند. زیارتگاهی کوچک در قله هزار وجود دارد. از مسیر صعود به آرامی به پناهگاه و سپس آبادی زررود باز می گردیم.

بهترین زمان برای صعود :  خرداد ماه

 وضعیت قله در زمستان : هزار نیز چون سایر کوه های کرمان از زمستان طوفانی و سردسیر برخوردار است. اگر چه صعود زمستانی آن به دشواری قلل جوپار و بلوار نمی باشد، اما به جای خود با مشکلاتی چون برفکوبی سنگین و هوای غافلگیر کننده روبروست.

 

کرمان تا راین » ۱۰۰ کیلومتر

راین تا ابشار (اول مسیر ) » ۱۶ کیلومتر

ابشار تا پناهگاه » ۱  الی ۲ ساعت

ابشار تا قله » ۴ الی ۶ ساعت

 

کروکی کوه هزار

2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *