ساجده کشمیری

ساجده کشمیری

به نقل از اهالی رینه و شاهدان عینی:

پی نوشت ١ : شنبه ۱ خرداد ۸۸ تیمی از هرمزگان به سرپرستی ساجده کشمیری و مهدی معماری برای صعود به دماوند راهی پلور و سپس بارگاه سوم میشوند. روز بعد جهت صعود چهار نفر از اعضای تیم دو خانم و دو آقا به سمت قله حرکت کرده که به علت خرابی هوا و بوران و برف از مسیر اصلی منحرف شده و از جبهه غربی سر در می آورند . همزمان با تاریک شدن هوا تصمیم میگیرند ٣٠٠ متر پایین تر از قله اتاق برفی ساخته و تا صبح بیواک کنند که متاسفانه نیمه های شب حدود ساعت ٣ دو نفر (یک خانم و یک آقا) از سرما جان خود را از دست میدهند. کشمیری و معماری تصمیم میگیرند برگردند که در راه بازگشت ساجده روی شن اسکی ۵٠٠ متر پایین تر از قله میلغزد و . . . . !!معماری تنها برمیگردد. پس فردا تیم امداد برای بازگرداندن پیکرشان به منطقه اعزام خواهد شد.

………………………………………………..

گروه حوادث ایسنا هم این خبر و چاپ کرد:

پی نوشت٢: گروه حوادث ـ دو زن و یک مرد کوهنورد که همراه گروهی از کوهنوردان هرمزگانی قصد صعود به قله دماوند را داشتند به دلیل افت شدید دمای بدن و سقوط از ارتفاعات، جان باختند. به گزارش ایسنا، هفته گذشته یک گروه ۱۱ نفری متشکل از کوهنوردان اهل هرمزگان برای صعود عازم قله دماوند شدند. آنها به منطقه «بارگاه سوم» رسیده بودند که مسئولان فدراسیون کوهنوردی به دلیل شرایط نامساعد جوی و نداشتن تجهیزات مناسب به آنان توصیه کردند از صعود منصرف شوند، اما این مسئله با مخالفت کوهنوردان روبه‌رو شد و آنها بدون توجه به توصیه‌ها به راه خود ادامه دادند. حال آن که فقط یکی از آنها، جدا شد و از ادامه مسیرمنصرف شد. ۱۰ تن دیگر همچنان به راه خود ادامه دادند اما پس از مدتی، شش نفر دیگر از اعضا در ارتفاع ۵۲۰۰ متری به دلیل شرایط نامساعد جوی از ادامه صعود منصرف شده و بازگشتند. اما چهار تن دیگر به صعود در ارتفاعات ادامه دادند. ساعت ۲ و ۳۰ دقیقه بعدازظهر دوشنبه - ۴ خرداد – کوهنوردان پس از فتح قله، به پائین بازمی‌گشتند که در بین راه دو زن کوهنورد دچار افت شدید دمای بدن شده و جان باختند. یک مرد همراهشان نیز از ارتفاع سقوط کرد و کشته شد اما کوهنورد چهارم موفق شد خود را به پائین قله برساند. در حال حاضر قرار است گروهی از داوطلبان با هماهنگی هیأت کوهنوردی استان تهران، برای یافتن و بازگرداندن اجساد سه کوهنورد به منطقه اعزام شوند. جزئیات بیشتری درباره این خبر اعلام نشده است.

………………………………………………. تهران – واحد مرکزی خبر – ورزشی ۱۳۸۸/۰۳/۰۶

پی نوشت ٣ : رییس فدراسیون کوهنوردی می گوید : هیچ مسئولیتی درقبال مرگ سه کوهنورد هرمزگانی در ارتفاعات قله دماوند متوجه فدراسیون نیست. محمود شعاعی در گفتگویی تلفنی با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت : این گروه ۱۱ نفره زیر نظر فدراسیون اقدام به فتح قله دماوند نکرده بودند و در چنین شرایطی مسوولیت با سرپرست گروه است. وی با بیان اینکه ۱۰ سال است عواملی را در ارتفاعات مختلف قله دماوند برای راهنمایی و هشدار دادن به کوهنوردان مستقر کرده ایم تصریح کرد: عوامل فدراسیون این گروه را از وضع نامساعد جوی و خطری که آنان را تهدید می کرد آگاه کرده بودند اما متاسفانه تعدادی از آنان با بی توجهی به مسیر خود ادامه دادند. رییس فدراسیون کوهنوردی افزود : گروه های کوهنوردی که با هماهنگی فدراسیون و زیرنظر هیئت های کوهنوردی استانهای خود فعالیت می کنند، سرپرست هایی با مدرک مربیگری و موردتایید در اختیارشان قرار می گیرد و در صورت پیش آمد وضع دشوار و نامطلوب از ادامه حرکت جلوگیری می کنند . شعاعی از کوهنوردان خواست با هماهنگی فدراسیون به صعود اقدام کرده و به توصیه های عوامل فدراسیون در قلل هم توجه داشته باشند . وی خاطرنشان کرد : هیچ محرومیتی ازطرف جوامع بین المللی درخصوص جان باختن سه کوهنورد هرمزگانی ، فدراسیون را تهدید نمی کند زیرا آنان کوهنوردی را ورزش نمی دانند بلکه به آن به عنوان یک تفریح می نگرند …………………………………..

خبر ایسنا تلخ و تکان دهنده بود . گویا برای این گونه حوادث و اتفاقات تراژیک در کوه نوردی ایران ، پایانی وجود ندارد . حاکمیت فرهنگ و تفکر مصیبت بار صعود قله ” تحت هر شرایطی و به هر قیمت ممکن ” باز هم قربانی گرفت . چه باید کرد ؟ برای این میزان عقب ماندگی فرهنگی ، فنی و آموزشی کوه نوردی ایران چه باید کرد ؟ خبر را بخوانید :

« در صعود دسته جمعی گروه کوه نوردی ۱۱ نفره‌ی از هرمزگان به قله دماوند ، سه نفر از هموطنان‌مان جان خود را از دست دادند . این اتفاق در حالی رخ داد که طی آن دو نفر از بانوان و یک نفر از آقایان این تیم کشته شدند . هنوز اسامی‌ این کوه نوردان مشخص نشده است.

این گروه کوه نوردی هفته‌ی گذشته عازم منطقه شده و دوم خرداد به بارگاه سوم دماوند رسیده بود که به دلیل شرایط نامساعد جوی و تجهیزات نامناسب گروه از سوی عوامل فدراسیون کوهنوردی مستقر در بارگاه سوم به انصراف از ادامه‌ی صعود توصیه می‌شوند که این مساله با مخالفت کوه نوردان مواجه شده و آن‌ها بدون توجه به توصیه‌ها به صعود خود ادامه می‌دهند . در نهایت پس از اصرار عوامل فدراسیون یک نفر از این گروه از صعود منصرف می‌شود اما ده نفر دیگر به راه خود ادامه می‌دهند. از ۱۰ نفر باقی مانده شش نفر هم در ارتفاع ۵۲۰۰ متری به خاطر شرایط بسیار نامساعد جوی مجبور به بازگشت می‌شوند. اما چهار نفر دیگر به راه خود ادامه می‌دهند که سرپرست تیم هم در گروه صعود کننده حضور داشته است. این چهار نفر چهارم خرداد ساعت ۱۴:۳۰ موفق به فتح قله می‌شوند‌ و بازمی‌گردند اما در مسیر بازگشت به خاطر شرایط جوی به مسیر غربی منحرف می‌شوند که متاسفانه در این مسیر دو خانمی‌ که قله را صعود کرده بودند دچار‌ هایپوترمی ‌( افت شدید دمای بدن ) شده و جان خود را از دست می‌دهند. یک نفر دیگر از این چهار نفر هم هنگام بازگشت از کوه سقوط می‌کند و کشته می‌شود . بدین ترتیب تنها سرپرست تیم زنده مانده و به پایین قله می‌رسد . وی ساعت ۱۳:۳۰ امروز سه شنبه به کمپ اصلی بازگشته است. مکان کشته شدن این کوه نوردان نشانه گذاری شده و قرار است تیمی‌ متشکل از داوطلبان از سوی هیات تهران برای بازگردان اجساد آنان به منطقه اعزام شود، البته شرایط منطقه هنوز نامساعد است » . . . از کلاغها

« اظهارات فدراسیون در مورد مرگ کوه نوردان هرمزگانی خلاف واقع است . فیصل دانش امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در بندرعباس افزود: فدراسیون کوه نوردی کشور به ‌جای اجرای نظارت و جلوگیری از بروز چنین وقایعی به انعکاس اخباری غیر واقع و نادرست دست زده و در واقع با بیان گزارش‌های غیر واقع ، بار مسئولیت را از گردن خود ساقط و به گردن دیگران انداخته است . وی ادامه داد: هیئت کوه نوردی هرمزگان برای روشن شدن افکار عمومی خود را موظف به بیان واقعیت‌های این حادثه می‌داند و این هیئت برای اثبات گفته‌های خود دلایل کافی دارد که در موقع مناسب توسط مسئولان ذی‌ربط متعاقبا انعکاس می‌یابد . عضو هیئت رئیسه کوه نوردی هرمزگان افزود: تیم اعزامی متشکل از ۱۱ نفر کوه نورد این استان بعد از هماهنگی با هیئت استان در یکم خرداد ماه جاری به منطقه رسیده و در قرارگاه پلور استقرار و روز دوم خرداد ماه صعود به کوه دماوند را آغاز کرد. راس ساعت شش و ۳۰ دقیقه صبح گروه ۱۱ نفره صعود خود را به‌ ‌سمت قله دماوند آغاز کرده و فدراسیون کوه نوردی نیز این خبر را تائید می‌کند. دانش با اشاره به اینکه هیچ‌گونه توصیه‌ای به لحاظ نامناسب بودن وضعیت هوا از طرف مقامات مسئول به کوه نوردان نشده است ، گفت : ظاهرا هنگام صعود وضعیت هوا کاملا مناسب بوده و نماینده فدراسیون از صعود تیم به قله ممانعت نکرده بلکه اقدام به همکاری با کوه نوردان در راستای صعود کرده است. عضو هیئت رئیسه کوه نوردی هرمزگان با بیان اینکه تمام اعضای تیم با توجه به تجربه کافی دارای تجهیزات و پوشش استاندارد برای صعود به قله دماوند بوده‌اند، بیان داشت: این خبر نیز از طریق فدراسیون خلاف واقع و نا‌درست اعلام شده و می‌توان این امر را از تک تک اعضای گروه استعلام کرد . وی اظهار داشت : در هنگام رسیدن گروه به ارتفاع ۵ هزار و ۲۰۰ متری وضعیت جوی تغییر کرده و با توجه به اینکه تعدادی از اعضا دچار ارتفاع زدگی شده بودند، گروهی متشکل از شش نفر با مشخص کردن سرپرست به ‌طرف پایین باز می‌گردند و بقیه گروه با سرپرست اصلی به صعود ادامه می‌دهند. دانش بیان داشت: تیم مزبور در ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه همان روز موفق به صعود شده و بلافاصله تصمیم به بازگشت می‌گیرند که در ارتفاع ۵هزارو ۴۰۰ متری هوا یکباره تغییر می‌کند و تیم صعود کننده در برف شدید همراه با باد گرفتار می‌شوند . عضو هیئت رئیسه کوه نوردی هرمزگان گفت : شدت کولاک و بارش برف برای کوه نوردان اعزامی تا حدی بوده که ساعت‌ها در آن مکان توقف کرده که حدود ساعت سه بامداد روز چهارم خرداد یکی از اعضای تیم به‌نام فرخنده معماری از صخره‌نوردان زبده هرمزگان به‌علت افت شدید دمای بدن دچار هایپوترمی می‌شود و جان خود را از دست داده و حدود ۲۰ دقیقه بعد عبدالحمید ترابی نیز با همان وضعیت جان خود را از دست می دهد. وی همچنین افزود: ساجده کشمیری یکی از اعزامی‌های تیم کوه نوردی هرمزگان به علت افت انرژی و شرایط بدروحی به سمت پایین سقوط می‌کند و بعد از حدود ۸۰ متر غلت خوردن جان خود را از دست می‌دهد . دانش بیان داشت: سرپرست گروه کوه نوردان اعزامی هرمزگان با مقاومت وی و بعد از علامت گذاری مکان دقیق جسد به مسیر ادامه داده و ساعت ۱۳و ۳۰ دقیقه روز چهارم خرداد خود را به پناهگاه سیمرغ می‌رساند . عضو هئیت رئیسه کوه نوردی هرمزگان با بیان اینکه تلاش سرپرست گروه کوه نوردی در راستای کمک و امداد به هم‌تیمی‌های خود نیز راهی به جایی نبرده است، افزود: شرایط جوی و سرمای زیاد باعث ایجاد هیپوترمی شدن نامبردگان شده است » . . . کلاغها

پیکرهای سه کوه نورد هرمزگانی که در دل «دماوند» جان باختند به بندرعباس فرستاده و در جمع شمار زیادی از مردم به خاک سپرده شد . پیکرهای قربانیان که با هواپیما به بیمارستا‌ن «خلیج فارس» بندرعباس فرستاده شده بود پس از تشریفات قانونی ، در جمع شمار زیادی از دوستداران ، کوه نوردان ، شهروندان و خانواده های داغدار ، تشییع و در قطعه «مفاخر» به خاک سپرده شد . . . . ایسکانیوز

وبلاگهایش:

سرپهنگی

۲۰۶ پرتقالی

 

منبع : پاکوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *